UTRADER e-Bülteni 49

Utrader e-Bülteninin 49. Sayısından merhaba!

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

                              DÜNYA KANSER GÜNÜ

Dünya Kanser Günü, her yıl 4 Şubat’ta Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) ve ortak kuruluşların birlikte yürüttüğü, milyonlarca ölüme neden olan ve pek çoğu önlenebilir olan bir hastalığa karşı toplumsal bilinci artırmak amacıyla tüm dünyada kampanyalarla birlikte kutlanıyor.  Dünya Kanser Günü’nde, çağımızın bu zorlu hastalığına karşı farkındalığı artırarak tüm kanser hastalarına şifa temenni ediyoruz.

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

UTRADER’DEN HABERLER

                                 ADIM ADIM GENÇ STK’YA

3. Dönem Genç STK programımızın başlamasına sayılı günler kaldı!

Birçok üniversiteden başvuran 51 öğrenci ön eleme sürecini başarıyla tamamladı.

24 Ocak 2024 Çarşamba akşamı ise final değerlendirme süreci hakkında bilgilendirmek için ön elemeyi başarıyla tamamlayan öğrencilerle bir araya geldik.

Final değerlendirme sürecinin ardından bu aşamayı da başarıyla tamamlayan ve Genç CIP (Commercially Important Person) olmaya hak kazanan öğrencilerimizle yeni yolculuğumuza başlayacağız.

UTRADERBİLGİ SERİMİZİN YENİ SAYILARI YAYINLANDI!

Dış ticarete yönelik teknik bilgileri paylaştığımız ve güncel uygulamaları gündeminize getirdiğimiz UtraderBİLGİ UtraderBİLGİ #51 yazımız “Mikro İhracat I” konusu ile yayınlandı.

Kavram Olarak E-ihracat

Literatürde net olarak tanımlanamayan e-ihracat; yabancı ülkelerdeki müşterilerden siparişlerin çevrimiçi olarak alınması ve işlenmesi uygulaması olarak bilinmektedir. Türkiye İhracatçılar Meclisi, e-ihracatı, ürünlerin online satış kanalları (internet sitesi, elektronik pazaryerleri, Instagram, Facebook vb.) üzerinden yurt dışında bulunan bireysel müşterilere satılması ile gerçekleştirilen ticaret olarak tanımlamaktadır.

Türkiye’de Ticaret Bakanlığı ise e-ihracatı uzaktan iletişim araçlarıyla (internet, telefon vb.) doğrudan yapılan satışları ve bir aracı platform aracılığıyla yapılan satışları kapsadığını ifade etmektedir.

Diğer ülkelerden farklı olarak Türkiye’de, mikro ihracat olarak adlandırılan e-ihracatta e-kavramının sayısal tanımının kullanıldığı görülmektedir.

Türkiye’de Mikro İhracat Düzenlemeleri

2009 tarihli 5911 Sayılı Kanun ile 4458 sayılı Kanunun Gümrüklerde İş Takibi ve Gümrük Müşavirleri başlığı altındaki 225 inci maddesine şu ifade eklenerek Türkiye’de e-ihracat mevzuat altyapısı oluşturulmuştur: “Posta yolu ve hızlı kargo taşımacılığı kapsamında gelen ya da gönderilen, miktarı ve değeri Cumhurbaşkanınca belirlenecek eşyanın gümrükçe onaylanmış bir işlem veya kullanıma tabi tutulması faaliyetlerinin takip edilip sonuçlandırılmasında, posta idaresi ya da hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler dolaylı temsilci olarak yetkili kılınabilir.”

Yeni ve tüm blog yazılarımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

UTRADER AKADEMİ ÖDÜLLERİ 2024 BAŞVURULARI BAŞLADI!

Değerli Araştırmacılar,

Sizleri, Türk şirketlerinin uluslararasılaşmasına ve Türkiye’nin ihracat potansiyelinin arttırılmasına odaklı bilimsel araştırmaları teşvik ve takdir etmeyi amaçlayan 2024 UTRADER Akademi Ödülleri’ne başvurmaya davet ediyoruz.

Uluslararası Ticaret Ağı Derneği (UTRADER) ve Sakarya Üniversitesi’nin düzenleyicileri olduğu ve üçüncü kez düzenlenen bu organizasyon toplam 65.000 TL ödül içermektedir. Web sitemizin ödül sayfasında yer alan başvuru formunu doldurarak ve gerekiyorsa diğer kanıtlayıcı dokümanları pdf formatında Ödül e-postasına göndererek kolayca başvurabilirsiniz.

Ödülün kapsamına giren tamamlanmış veya yayınlanmak üzere olan akademik çalışmalarınız var ise başvurularınızı 15 Eylül 2024’e kadar yapabilirsiniz.

Detaylar için TIKLAYINIZ.

DIŞ TİCARET BİLGİ YARIŞMASI SENİ BEKLİYOR!

Dış Ticaret Bilgi Yarışması seni bekliyor!

Her hafta Çarşamba günü saat 10:00’da yapılan CANLI Quiz Bot yarışmamıza katılmak için şimdiden Telegram kanalımıza katılıp saatinizin alarmını kurabilirsiniz.  Her ayın ilk çarşambası kitap hediyelidir.

Telegram Quiz Bot Yarışması Telegram Kanalımız için TIKLAYINIZ.

                             ÜYELERİMİZDEN HABERLER

İHRACATTA KOBİ HATALARI
Derneğimizin üyesi, Sayın Ayten Nayir’in “İhracatta Kobi Hataları” yazısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Değerli çalışmaları için Aynten Nayir’i tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

İyi okumalar.

Yazıya ulaşmak için Tıklayınız.

                                     PODCAST KÖŞESİ

TEOMAN ERDAĞ İLE HAVAYOLLARI VE HAVAYOLU TAŞIMACILIĞI

Uluslararası Ticaret ve hayatın tüm alanlarından konuların ele alındığı kanalımızın bu bölümünün konuğu Cabin Crew Directorate Sn. Teoman Erdağ oldu. Kendisi ile birlikte “Havayolları ve Havayolu Taşımacılığı” üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Podcast’i dinlemek için TIKLAYINIZ.

GEZENAY VE ARKADAŞLARI DÜNYA TURUNDA

Yeni bir ülke, yeni bir serüvenle merhaba sevgili Gezenay okurları

Bir önceki serüvenimizde Mısır’daki deneyimlerim hakkında bahsetmiştim. Bu bölümümüzde İngiltere’ ye uçuyoruz. İngiltere’ye iş seyahati için gittiğimde yaşadığım deneyimleri ve orada iş yapmanın püf noktalarını anlatacağım. Hazırsanız başlayalım!

Öncelikle, İngiltere’ye iş seyahati için gittiğinizde kartvizitlerinizden bolca götürdüğünüzden emin olunuz. Çünkü İngilizler kartvizit alışverişine çok önem veriyorlar. Ben de bu şekilde birçok yeni bağlantı kurabildim.

Mümkün olabildiğince İngiltere’ye yaşlı temsilcilerinizi gönderiniz. Daha yaşlı kişiler otorite havasını vermesi ve İngiliz iş kültüründe daha fazla saygı görmesi açısından daha uygundur. Ben de bu nedenle şirketimizin en kıdemli yöneticisini yanıma aldım. Tecrübesi ve karizması sayesinde İngiliz ortaklarımızla çok iyi bir ilişki kurabildik.

İngilizler iş ve özel hayatı ayırmayı çok iyi biliyorlar ve iş konuşurken fazla samimi olmaktan kaçınıyorlar. Bu yüzden ben de ilk toplantılarda çok ciddi ve profesyonel davranmaya özen gösterdim.

İngiliz iş adamları, kısa süreli işlerden ziyade daha uzun vadeli ilişkileri benimsiyorlar. Bu yüzden onlara güven vermek ve sadakat göstermek çok önemli. Ben de onlara şirketimizin vizyonunu, misyonunu ve değerlerini anlattım ve uzun süreli bir ortaklık teklif ettim.

İngilizler uzun zaman gerektiren amaçlar yerine kısa vadeli çözümleri arzulamaktadır. Bu yüzden onlara somut sonuçlar, rakamlar ve veriler sunmak çok etkili olacaktır. Ben de onlara şirketimizin başarı öykülerini, referanslarını ve istatistiklerini gösterdim ve nasıl ilerleyebileceğimizi anlattım.

İlk toplantılarda yüz ifadeleri minimum bir seviyede tutulur. Bunun sonucunda siz de diğer katılımcıların ne düşündüğünü algılama konusunda güçlük çekebilirsiniz. Bu yüzden onların beden dilini iyi okumak ve tepkilerini anlamak için dikkatli olmak gerekiyor.

İşlerinizde İngilizlerin “az gösterme ustası” olduklarını aklınızdan çıkarmayınız. Onlar çok mütevazı ve alçak gönüllü insanlar ve kendilerini övmekten veya abartılı konuşmaktan hoşlanmıyorlar. Bu yüzden ben de onlara karşı çok mütevazı davrandım ve başarılarımı gösterişsiz, sade bir şekilde anlattım.

İngilizler karar verme durumunda kişisel tecrübe ve hislerinden ziyade var olan yasa ve kurallardan öğüt alırlar. İlaveten, organizasyonun her seviyesinde iş adamı için temel otorite şirket politikasıdır. Bu yüzden yasalara, kurallara ve şirket politikalarına uygun davranmak ve bunları göz önünde bulundurmak gerekiyor. Ben de onlara şirketimizin yasal belgelerini, sertifikalarını ve politikalarını sundum ve bu sayede daha iyi bir iş ilişkisi kurabildik.

Hisler genellikle konuyla ilgisiz şeylerdir. Bu yüzden onlara karşı duygusal olmaktan kaçınmak ve mantıklı olmak gerekiyor. Ben de onlara karşı duygusal argümanlar kullanmadım ve sadece gerçekleri konuştum.

Geçmişteki örnekler karar vermede önemli rol oynamaktadır. Yani sizin öneriniz geçmişte yapılanlarla uyuşuyorsa daha şanslı bir durumu yakalayabilirsiniz. Bu yüzden ben de onlara şirketimizin geçmişte yaptığı başarılı işleri, projeleri ve iş birliklerini anlattım ve onların da geçmişteki deneyimlerini dinledim.

Doğrudan sorular kaçamak cevaplara neden olabilir. İngilizler çok net ve açık olmaktan hoşlanmıyorlar ve sorulara dolaylı cevaplar veriyorlar. Bu yüzden onlara çok direkt sorular sormamak ve cevaplarını iyi analiz etmek gerekiyor. Ben de onlara çok baskıcı olmadan dolaylı sorular sordum ve buna göre hareket ettim.

Saldırgan satış teknikleri “sert satış” veya başka bir firmanın ürünü hakkında kötü anlamda iddialarda bulunmanız iyi karşılanmayabilir. İngilizler çok nazik ve kibar insanlardır. Kaba veya saygısız davranışlardan hoşlanmıyorlar.

İngiltere’de iş tartışmalarının önemli bir parçası mizah. Fıkra ve şakalarla ilgili bir repertuarınız olması artı bir değer. Ben de bu konuda kendimi geliştirmek için bol bol İngiliz komedyenleri izledim ve onların esprilerini öğrenmeye çalıştım. Tabi ki her şakayı yapabileceğinizi sanmayın. İngiliz mizahı çok ince ve zekice. Söylenenin zıttını ima etmek, söylenmeyen veya yapılmayan şeylere dikkat çekmek, alaycı ve ironik olmak bu mizah stilinin özellikleri arasındadır.

Ekip çalışmasının İngiltere’de çok önemli olduğunu gözlemledim. Her ne kadar İngiliz iş kültürü yoğun bir şekilde hiyerarşik bir yapıya sahip olsa da kararları etkilediği sürelerde ekip üyelerinin fikirlerini dinliyorlar ve oybirliğine ulaşmaya çalışıyorlar. Karar verme süreci de yavaş ve detaylı bir eğilim içinde oluyor. Bu yüzden, onlara karar vermeleri için baskı yapmadım veya aceleci davranmadım. Ayrıca, onların “no” demek için tereddüt etmeyeceklerini de fark ettim.

İşte böyle sevgili okurlarım, İngiltere’ye yaptığım iş seyahati hem çok verimli hem de çok eğlenceli geçti. Umarım sizlere de faydalı olmuştur. Bir sonraki İngiltere yazımda görüşmek üzere, hoşça kalın!

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

Şimdilik Utrader’dan haberlerimiz bu kadar, 12 Şubat’ta yayınlanacak 50. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz. Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemizi ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz. Web sitemiz için TIKLAYINIZ

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

                                  MAKALE KÖŞESİ

             DIŞ TİCARET VERİLERİNDEN GELEN SİNYALLER

ODAKLANILACAK SEKTÖRLER

İmalat sanayinde gıda grubunda hem ihraç fiyatlarında hem de miktarlarında artışlar olduğunu gözlemliyoruz. Bu durum da dış ticaret dengesinin pozitife dönebileceği ihtimalini artırıyor. Ancak enflasyonun düşmesine de direnç oluşturacaktır. Ara malı/hammadde ihraç fiyat ve miktarlarındaki düşüş, bu sektörde nakit dengesinin bozulmasına yol açabilir. O yüzden bu sektörlere iyi odaklanılması gerekiyor. İhraç birim değeri yüzde 5.9 azalırken, miktar endeksinin yüzde 4.1 düşüşü oldukça önemli.

GİRDİ MALİYET ANALİZLERİ

Gelelim ithalatla ilgili gelişmelere…

İthalat birim değer endeksi, kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7.8 azaldı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 6.2, yakıtlarda yüzde 27.8, hammaddelerde (yakıt hariç) yüzde 12.2, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 2.3 azaldı. Görüleceği üzere birim fiyatlarda düşüşler söz konusu. Bu durum, ithal girdi maliyetini düşürüyor. Böyle olunca firmaların girdi maliyet analizlerini güncellemeleri gerekiyor. Aksi halde satış fiyatlaması hatalı olabilir ve yüksek fiyatla sipariş iptalleri ile karşı karşıya kalabilirler. Bu girdi fiyat düşüşünün enflasyonu aşağı yönde etkileyeceğini de unutmayalım.

İthalat miktar endeksi ise Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2.3 arttı. Endeks, bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 3.9, hammaddelerde (yakıt hariç) yüzde 0.2, yakıtlarda yüzde 6.1 azaldı, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 12.8 arttı. Özellikle hammadde girişinin yüzde 0.2 yavaşlaması dikkat çekici. Bu durumda talep daralmasının etkisi yavaş yavaş görünmeye başladı diyebiliriz. Endeksi yukarıda tutan kısım imalat sanayi (gıda, içecek ve tütün hariç). Bu durum ara malı ithalatının hâlâ canlı olduğunu, özellikle montaj sanayinin (otomotiv gibi) canlılığını koruduğunu bize gösteriyor.

Yazıya ulaşmak için TIKLAYINIZ.

-Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa GÜLTEPE ile Röportaj

– UTİKAD Başkanı Ayşem ULUSOY ile Lojistikteki Güncel Gelişmeler

– Kurukahveci Mehmet Efendi şirketi YK Üyesi Mehmet KURUKAHVECI ile Röportaj

– Utrader, Özel Sektör, Kamu ve Akademiyi Entegre Ediyor

Yukarı konuları ve nicelerini içeren UTİC Dergisi 2023 sayımızı okumak için TIKLAYINIZ.

UTİC Dergimizin tüm sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

                                   RÖPORTAJ KÖŞESİ

EXİMBANK İHRACATÇILARI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VE YEŞİL MUTABAKAT’A HAZIRLIYOR. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK MÜDÜRÜ SAYIN CANER GENÇELİ İLE BİR RÖPORTAJ

“Avrupa Sürdürülebilir Kalkınma Organizasyonu (EOSD) tarafından 2021 yılı Banka Operasyonel Etkileri ve Kredi Kullandırmış Olduğu İhracatçıların Karbon Emisyonu Metodolojisini Kurgulama ve Hesaplama konulu projesi ile Sürdürülebilir Finansal Ürünler ve Servislerde En İyi İnovasyon kategorisinde ödül aldınız. Bu projenin içeriğinden bahseder misiniz? Ödülü kazanmanızı sağlayan en önemli faktörün ne olduğunu düşünüyorsunuz?”

“Biraz çalışmadan bahsedeyim. Sadece metodoloji kurgulama konusu yaklaşık üç ay gibi bir zaman aldı. Her hafta düzenli olarak toplandık, konuştuk. Birbirimizin teorilerini masaya yatırıp çürüttük. Başka çözümler tartıştık ve bir yol bulduk. Yani insanlar gerçekten bir konunun üzerinde tartışa tartışa, istişare ede ede kesinlikle bir sonuca varıyor. Veri toplama ve hesaplama kısmı ile denetim süreci yaklaşık 4 ay sürdü. Nihayetinde bizler ihracatçılarımızın karbon emisyonlarını hesaplayarak Türk Bankacılık sektöründe bir ilki başardık. Ben bu noktada en büyük faktörümüzün Sürdürülebilirlik Müdürlüğü personeli olduğunu düşünüyorum. Çünkü biz aynı hedeflere yürümeye çalışıyoruz ve hepimizde bu bilinç var. Ülkemizi, bu konulardan doğabilecek riskleri azaltmak veya olası fırsatlar için hazırlamaya çalışıyoruz.”

Röportajın Tamamına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ.

UTİC Dijital Dergimizin diğer sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ

GÜNCEL HABERLER

DIŞ TİCARETTE KAZAN-KAZAN FELSEFESİ: İHRACATA 4 YILLIK ROTA

Ticaret Bakanlığı, 2024-2028 dönemini kapsayan dört yıllık ihracat stratejisini kararlaştırdı. 2028 yılı için çizilen 375 milyar dolarlık ihracat hedefine giden yolda ilk hedef kilogram/dolar değerini yükseltmek olacak. Ana eksende ise Türkiye’nin ticaret ve lojistik merkez olması amaçlanıyor. Dış ticaretteki muhataplar ile görüşmelerin ana prensibi ‘kazan-kazan’ olacak.

Türkiye’nin hâlihazırda 1,5 dolar/kilogram olan ihracatını kilogram başı 3 dolara yükseltilecek. Bu kapsamda yüksek katma değerli ihracat artışını teşvik için tasarım ve ürün geliştirme projelerine büyük destekler sunulacak. Ayrıca katma değerli ihracata giden yol haritasında hizmet ihracatçısı firmaların uluslararası pazarlarda rekabet gücünün artırılacağı ve serbest bölgelerde sunulan hizmetler ile bilişim altyapısı güçlendirilerek bu bölgelerden milyar dolarlık sermayeleri olan firmaların çıkarılması hedefleniyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

ÇİN’DEN AB’YE İHRACAT ÇAĞRISI

Çin, AB’nin yüksek teknoloji ürünlerine ihracat kısıtlamalarını gevşetmesini istediğinin tekrar belirtti. Çin Başbakanı Li Çiang “Çin, serbest ticaret, adil rekabet, açıklık ve iş birliği gibi piyasa ekonomisi normlarına uyum konusunda Avrupa ile birlikte çalışmaya hazırdır” ifadesini kullandı.

Li, ikili ticareti daha dengeli hale getirmek için ortak çaba göstermeyi umduklarını, Çin’in iç piyasadaki talebe uygun olarak Avrupa’dan daha fazla ürün ithal etmek istediğini belirterek, “Çin, serbest ticaret, adil rekabet, açıklık ve işbirliği gibi piyasa ekonomisi normlarına uyum konusunda Avrupa ile birlikte çalışmaya hazırdır” ifadesini kullandı.

Çin Başbakanı, AB’yi kısıtlayıcı ekonomik önlemler ve ticaret tedbirleri konusunda ihtiyatlı davranmaya davet etti.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

2024’TE BORSADA EN YÜKSEK GETİRİ POTANSİYELİ HANGİ SEKTÖRDE?

Yapı Kredi Yatırım, 2024 yılı için hazırladığı ‘Hassas Dengede Umutlu Bekleyiş’ başlıklı hisse senedi strateji raporunu yayımladı.

Eaporda, faiz hassasiyeti yüksek ekonomisi ve dış finansman ihtiyacı ile Türkiye’nin 2024’te FED’in faiz indirimlerine başlamasından en çok faydalanacak ülkelerden biri olabileceği değerlendiriliyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) veriye dayalı duruşunda ısrarıyla yabancı yatırımcının ilgisinin artabileceği belirtilen raporda, yabancı yatırımcıların, önce tahvillere ve sonraki zamanlarda hisse senetlerine olan ilgisinin artacağı vurgulanıyor.

Rapora göre, yüksek enflasyona karşı iyi donanımlı, artan faiz ortamında nakit akışı güçlü, borçluluğu düşük ve daha yüksek yabancı ilgisi çekme potansiyeli olan hisselere olan ilginin devam edeceği öngörülürken, gıda perakendesi, havacılık, holdingler ve telekomünikasyon şirketleri en yüksek artış potansiyeli beklenen sektörler olarak ifade ediliyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

TÜRK ŞİRKETLERE 50 MİLYAR DOLARLIK İŞ VERİLDİ

Türk firmaları, Türkmenistan’da 50 milyar doları aşan yaklaşık 1.080 projeyi hayata geçirerek ülkenin dönüşümüne katkı sağladı. Türkiye’nin Türkmenistan’la mevcut ticaret hacmi son 4 yılda 3 kat artarak 2022’de 2,1 milyar dolara ulaştı.

Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Ahmet Demirok, Türkmenistan’ın bağımsızlığını kazanmasının ardından yaşanan dönüşümde Türk müteahhitlik firmalarının önemli katkılar sağladığını belirtti.

Demirok, Türkiye’nin “ata vatan” gördüğü Türkmenistan’da, iki ülke ilişkilerinin daha da ilerletilmesi için çalışacağını söyledi.

Demirok, iki ülke arasında bugüne kadar gerçekleştirilen üst düzey ziyaretlere, imzalanan anlaşmalara ve iş insanlarının katılımıyla hayata geçirilen etkinliklere değindi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

NAVLUN FİYATLARI, 40’LIK KONTEYNERLERDE 4 BİN DOLARA DAYANDI

Kızıldeniz’deki jeopolitik gerilim nedeniyle navlun fiyatları sekiz haftadır artış gösteriyor. Drewry’nin Dünya Konteyner Endeksi’ne göre, 40’lık konteynerin navlun fiyatı 25 Ocak itibarıyla 3 bin 964 dolara yükseldi. Fiyatlarda en sert artış ise Şanghay-Cenova hattında gerçekleşti.

Yemen’deki Husilerin Kızıldeniz’de Babu’l Mendep Boğazı’nda İsrail ile bağlantılı ticari gemilere yönelik başlattığı saldırılar sonrası denizcilik şirketlerinin rotalarını Ümit Burnu’na çevirmesi nedeniyle gemilerin seyahat süreleri 10 ila 14 güne uzuyor. Bazı gemilerin seyahat sürelerinin 20 güne kadar uzadığı belirtiliyor.

ABD ve İngiltere öncülüğünde Husilere karşı başlatılan saldırılar ve denizcilik şirketlerine bölgeyi kullanmamalarının tavsiye edilmesinin ardından Kızıldeniz’deki gemi trafiği hızla azalıyor.

Küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12’sinin yapıldığı, Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayarak Avrupa ile Asya arasındaki en kısa rotayı sunan Süveyş Kanalı’ndan geçişler azalırken, Ümit Burnu’nu dolaşan gemilerin seyahat süreleri ve maliyetlerindeki yükseliş, navlun fiyatlarına da artış olarak yansıdı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

3 ÜLKEDEN BAZI ÜRÜNLERE DAMPİNG ÖNLEMİ

Bulgaristan, Fransa ve Kuzey Makedonya menşeli bazı mensucat türlerinin ithalatında dampinge karşı önlem uygulanmasına karar verildi.

Ticaret Bakanlığınca hazırlanan “İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ”, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğde, gümrük tarife istatistik pozisyonu numaraları belirtilen Çin menşeli söz konusu ürünün ithalatında kilogram başına 1 dolar ve 2,2 dolar tutarında dampinge karşı önlemin yürürlükte olduğu ifade edildi.

Soruşturma neticesinde, Bulgaristan, Fransa ve Kuzey Makedonya’da yerleşik firmaların yürürlükteki dampinge karşı önlemden kaçınma dışında yeterli bir haklı nedeni veya ekonomik gerekçesi bulunmayan bir uygulama, işlem veya iş sonucunda söz konusu önlemi etkisiz kıldıkları sonucuna ulaşıldı.

Bu çerçevede, Çin menşeli ithalatta yürürlükte bulunan dampinge karşı önleme, anılan ülkeler menşeli bazı mensucat ürünlerinin de tabi olmasına karar verildi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

SERBEST BÖLGELER KATMA DEĞERLİ İHRACAT ÜSSÜ OLDU

Türkiye’deki serbest bölgeler 2023 yılında ihracatını 12.7 milyar dolara çıkarırken, bu ihracatın yüzde 52.4’ü orta-ileri ve yüksek teknoloji sınıfındaki ürünlerden oluştu.

Serbest bölgelerin üretim, istihdam ve katma değeri yüksek ihracat üssü haline geldiğini belirten SEBKİDER Başkanı Yusuf Kılınç, küresel pazarlarda büyümek isteyen firmaları bölgelerin sunduğu avantajlardan yararlanmaya davet etti.

Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı 2023 verilerini değerlendiren Serbest Bölgeler Kurucu ve İşleticileri Derneği (SEBKİDER) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Kılınç, 2023 yılında serbest bölgelerden gerçekleşen ihracatın yüzde 10.7 artışla 12.7 milyar dolara ulaştığını söyledi. Bölgelerden AB’ye yapılan ihracatın yüzde 11 düzeyinde artışla 6 milyar dolara, Kuzey Amerika’ya yapılan ihracatın ise yüzde 27 artışla 1.7 milyar dolara ulaştığını aktaran Kılınç, şu bilgileri verdi: “En son Bergama’da faaliyete geçen Batı Anadolu Serbest Bölgesi ile birlikte sayıları 19’a çıkan serbest bölgelerimizde Aralık 2023 itibariyle 545’i yabancı olmak üzere toplam 2 bin 108 firma faaliyet gösteriyor. Bu bölgelerdeki istihdam geçtiğimiz yıl yüzde 6.9 artışla 97 bin 588 kişiye ulaşmış durumda.”

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

Temiz taşıma belgesinin (clean transport document) anlamı aşağıdakilerden hangisidir?

  1. Taşınan malların herhangi bir hasar ibaresi içermeyen taşıma belgesi
  2. Mutlaka  “Temiz (clean)” kelimesi içeren taşıma belgesi
  3. Mutlaka “Clean on board” ibaresi içeren taşıma belgesi

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım

  1. Akreditif işlemlerinde Vesaiki reddetmek için UCP nin izin verdiği maksimum banka iş günü nedir?
  2. 3
  3. 4
  4. 5
  5. 7

Doğru cevap ; D şıkkı

ÇİZİM KÖŞESİ

Sizler için yapay zekâ ile oluşturduğumuz bu çizimleri telif olmadan dilediğiniz alanda kullanabilirsiniz.

                      KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

Almanlar Neden Daha İyi Yapıyor: Gelişmiş Bir Ülkeden Notlar Kitabı için TIKLAYINIZ
Yönetimin Kültürcesi Türk Kültüründe Yönetim ve Liderlik Kitabı için TIKLAYINIZ

                                  HAYAT DERSİ

SÖZ SİZDE

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

Serbest bölgelerin ekonomik büyümeye olan etkisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Hangi faktörler, bu bölgelerin başarılı bir şekilde gelişmesine katkıda bulunabilir?”

Utrader e-bültenimizin 49. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

Sağlık ve sevgiyle kalın…

Utrader Ailesi

Hakkımızda
Bu e-bültenin editörlüğü; Yavuz Dursun, Miray Yeleser, Merve Saçlı, Aslı Akbacak, Esma Dedeoğlu ve Yağmur Serinyel tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Linkedin Instagram Twitter Facebook Telegram Youtube E-BültenPodcastBir yanıt yazın

19 + 16 =