UTRADER e-Bülteni 9

 

 

 

 

Utrader e-Bülteninin 9. Sayısından merhaba!

 

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

 

Bayram günlerinin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü ile birleşmesi ile uzun bir hafta tatili geçirdik. Bayramın sevincini ve heyecanını sevdiklerimiz ile birlikte yaşadık. Bayramın 3. gününe gelen 11 Temmuz günü ise Srebrenitsa Soykırımı kurbanlarını bir kez daha hüzünlenerek rahmetle andık ve tüm dünyanın gözleri önünde yaşanan bu katliamın bir daha gerçekleşmemesi için temennilerde bulunduk.

 

20 Temmuz’da açıklanacak Tüketici Güven Endeksi ile 21 Temmuz’daki Para Politikası Kurulu Toplantısının sonucunu yakından takip edeceğiz. Önümüzdeki Pazar günü yani 24 Temmuz’da da Gazeteciler ve Basın Bayramını kutlayacağız. Bir kez daha bize her gün haberleri ve gelişmeleri ulaştırmak için canla başla mücadele eden sessiz seslere teşekkürlerimizi ileteceğiz.

 

25 Temmuz’dan itibaren arka arkaya gelecek Reel Kesim Güven Endeksi, Kapasite Kullanım Oranı ve Ekonomi Güven Endeksi rakamları da yöneticiler ve karar alıcılar için önemli göstergeler olacak.

 

Arz ve talebin canlılığını yitirmediği bir dünyada tedarik zinciri kırılmalarının yaşattığı ekonomik domino etkilerini de bir taraftan takip ediyor olacağız. Merkez Bankalarının kararları ve global emtia borsalarındaki gelişmeler artık günlük takip ettiğimiz rutin işler arasında yerlerini aldılar. Doların Euro ile eşitlenmesi, belki de yepyeni ve beklenmedik gelişmelerin habercisi olarak kendini önümüzdeki günlerde gösterecek.

 

Küresel ısınmadan sonra bir de sıcak ekonomiler, sıcak gündemler ve sıcak denizler ile bir kez daha yoğun bir yaz dönemini yaşayacağız gibi görülüyor.

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyetleri, etkinlikleri ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler” bölümü ile sizlere zevkli okumalar dileriz.

 

UTRADER’DEN HABERLER

Ticaret Ligi 2.Sezon yaklaşıyor

 

2021 yılı Eylül – Aralık aylarında gerçekleşen Birinci Sezon Yarışmamıza olan ilgi sonrasında ikinci sezon için de devam etme kararı vermiştik. Siz de yüzlerce kişinin yarıştığı ve sahasının profesyonelleri ve yöneticilerinin de katıldığı bu yarışmada yer almak istiyorsanız sosyal medya hesaplarımızı hemen takibi alın. Şayet yarışmaya sponsor olmak istiyorsanız, [email protected] adresine mail göndermeniz yeterlidir.

 

1. Sezondan hatıra kalan birkaç heyecanlı dakikaya göz atmak için sizleri videomuzu izlemeye davet ediyoruz.

 

Videoya ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Akademi Ödülleri Heyecanı Devam Ediyor

 

Türk şirketlerinin uluslararasılaşmasına ve ülke ihracat potansiyelinin artırılmasına odaklı tamamlanmış veya devam eden akademik çalışmaların ödüllendirilmesi ve teşvik edilmesine yönelik; Sakarya Üniversitesi ile birlikte FS Dış Ticaret A.Ş. ana sponsorluğunda düzenlenen ve toplam 30.000 TL Ödüllü UTRADER 2022 Akademi Ödüllerine başvuru süreci devam ediyor !

 

Başvurmak için TIKLAYINIZ.

 

Vaka Akreditif Sorusu

 

Danışma Kurulu üyemiz ve ICC Bankacılık Komisyon Başkanı Sn. Abdurrahman Özalp tarafından hazırlanan Akreditif vaka sorumuz sosyal medya hesaplarımızda yayınlandı. Geleneksel hale gelen Vaka Sorularımız ile takipçilerimiz hem yeni konuları öğreniyor hem de kitap hediyesi kazanarak ödüllendirilmiş oluyorlar. Bu sorumuz sonrasında da gelen yoğun ilgi ve doğru cevaplardan 5 takipçimiz 5 kitap hediyesi kazandı.

 

Vaka Sorusunun Cevabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

 

Utrader Podcast artık Youtube’da

 

Aşağıdaki “Youtube oynatma listemiz” veya bölümlere ait linklere tıklayarak, podcastimize ulaşabilir ve dinleyebilirsiniz.

Güzel zamanlar, iyi dinlemeler dileriz.

 

Oynatma Listemize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

S01 B01 – Merhaba!

Dinlemek için TIKLAYINIZ.

 

 

S01 B02 – Utrader’i Tanıyalım

Konuklarımız : Prof.Dr.Hakan Tunahan – Utrader Yön.Kur.Bşk.Tuğba Kaymakcı

Dinlemek için TIKLAYINIZ.

 

 

S01 B03 – Ukrayna-Rusya Savaşı ve Dünya Ekonomisine Etkileri

Konuğumuz: Dr. Halil Şimdi

Dinlemek için TIKLAYINIZ.

 

 

S01 B04 – Denizcilik, Deniz Taşımacılığı ve Denizcilerin Yaşamı

Konuğumuz: Kaptan Erkin Turan

Dinlemek için TIKLAYINIZ.

 

 

S01 B05 – Karayolu Lojistik Sektörü Üzerine Sohbet

Konuğumuz : UND İcra Kurulu Başkanı Sn.Alper Özel

Dinlemek için TIKLAYINIZ.

 

 

 

 

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

 

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

 

 

1 Ağustos’da yayınlanacak onuncu sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz. Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemiz ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz. Web sitemiz için TIKLAYINIZ.

 

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

 

 

 

MAKALE KÖŞESİ

 

Dış Ticaret Mesleği – Nurten Kılıçparlar

 

Dış ticaret mesleği çok yönlü niteliklerin bir arada bulundurulması gereken uluslararası bir meslek dalı olarak düşünülebilir. Mesleği icra eden Dış Ticaret Çalışanı ise, ihracat ve ithalat işlemlerinde, uluslararası mal alım satımı için bağlantılar kurulması ve gerekli sözleşmelerin yapılması işlerinde çalışan kişiler olarak ifade edilmektir. Özetle, uluslararası piyasalarda iş yapan firmaların ürün ve hizmet satışına kadar ithalat ya da ihracatla ilgili olan tüm süreçlerinin doğru şekilde yönetilmesinden sorumlu kişiler olarak tanımlanabilir. Dış Ticaret Mesleğini her yönü ile daha detaylıca öğrenmek istiyorsanız bu makaleyi okumadan geçmeyin.

 

Makalenin tamamı için TIKLAYINIZ.

UTİC Dergimizin diğer sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

 

GÜNCEL HABERLER

Amazon, Türkiye’de ilk lojistik merkezini İstanbul’da açıyor

 

Amazon Türkiye Ülke Müdürü Richard Marriott Türkiye’deki başarılarının Amazon’un buraya daha fazla yatırım yapmak için güven verdiğini ve bunun bir parçası olarak artan müşteri talebini karşılamaya yardımcı olacak ilk lojistik merkezini bu yıl içinde İstanbul’da açacaklarını söyledi.

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

 
 

Akdeniz İhracatçı Birliklerinden 10,22 milyar dolarlık ihracat

 

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı Fuat Tosyalı, 2022’nin ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 artışla 10,22 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini bildirdi.
2022’nin ilk yarısında en fazla ihracatı yüzde 74 artış ve 3,8 milyar dolarla Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği gerçekleştirirken, yüzde 26 artış ve 2,48 milyar dolarla Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği ikinciliği, yüzde 33 artış ve 965,2 milyon dolarla Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği üçüncülüğü aldı. Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği ise performansını yüzde 22 artırarak 801,9 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

 

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

 

AB’den Orta Asya’ya dev yatırım atağı

 

AB’den Rusya ve Çin’e karşı Tacikistan’da dev yatırım. Avrupa Birliği yetkilileri, Birlik’in Tacikistan’da inşa edilen dünyanın en yüksek barajının en büyük yatırımcısı olmayı planladığını bildirdi.

 

Brüksel, bu adımla hem Orta Asya’nın Rus enerjisine bağımlılığını azaltmayı hem de Çin’in Bir Kuşak Bir Yol Girişimine karşı yanıt vermeyi amaçlıyor.

 

AB’nin yatırım kolu olan Avrupa Yatırım Bankası (EIB), ana geliştiricisi İtalyan inşaat firması Webuild olan projeye şu ana kadar finansman sağlamış değil.

 

Ancak bir AYB sözcüsü, Reuters’e yaptığı açıklamada, bankanın Avrupa Komisyonu tarafından projedeki “en büyük yatırımcı” olmasının istendiğini söyledi.

 

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

 

Zeytinyağı ihracatında yasak kaldırıldı

 

Martta dökme zeytinyağı ihracatına getirilen kısıtlama kaldırıldı. Bu sezon iyi bir üretim öngörülen Türkiye’de ihracatın hızlı yükselmesi bekleniyor.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı, Karadeniz havzasında yaşanılan olağanüstü durum nedeniyle Türkiye’de gıda arz güvenliğinin sağlanması ve erişimde sorun yaşanmaması amacıyla mart ayında 5 kilogram üzerindeki ambalajlarda dökme zeytinyağı ihracatına yasak getirmişti. Bu yasak 7 Temmuz itibarıyla kaldırıldı.

 

Türkiye, 2021/22 ihraç sezonunda 37 bin ton zeytinyağı ihraç edip 125 milyon dolar döviz getirisi sağladı.

 

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

 

İhracatta yeni koz ‘yeşil alüminyum’

 

Alüminyum, pek çok sanayi kolunun önemli bir girdi maddesi. Sadece yaygın bilinen metal formu değil, alümina ve alüminyum hidroksit (ATH) şeklindeki kimyasal formları da seramikten savunma sanayiine, tekstilden yalıtıma akla gelebilecek neredeyse tüm sektörlerde kullanılıyor.

 

Türkiye’nin madenden alüminyum üreten tek entegre tesisi Eti Alüminyum, son yıllarda, yenilenebilir enerji, üretim sürecinde emisyonların azaltılması ve açığa çıkan emisyonların bertaraf edilmesi amacıyla yapılan yoğun ağaçlandırma yatırımlarıyla dikkat çekiyor. Üretim sürecinde yoğun elektrik tüketimi olan Eti Alüminyum, bugün elektrik ihtiyacının yüzde 60’ını yenilenebilir enerjiden sağlıyor.

 

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

 

ICC’nin yeni Başkanı Meksikalı İş Kadını Maria Fernanda Garza oldu

 

Son iki yıldır ICC Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Garza, Meksikalı küçük bir işletme sahibi. Kendisi önceki başkan olan Ajay Banga’nın yerine Başkan seçilerek ICC tarihindeki ilk kadın başkan oldu.

 

ICC tarihindeki ilk Türk Başkan ise 1995-1996 yılları arasında görevi yürüten Rahmi Koç oldu. 1987 yılından itibaren ICC’de aktif görev alan Rahmi Koç, kendi döneminde Kanada Başkanı Jean Chretien ve Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac başta olmak üzere bir çok devlet insanı ile de temaslar gerçekleştirerek uluslararası arenada ICC ve Türkiye’yi temsil etmişti.

 

ICC’nin yeni Yönetim Kurulu ise şu şekilde oluştu :

 

·         Holger Bingmann, Managing Partner, Bingmann Pflüger International GmbH (Germany)

·         Rebecca Enonchong, CEO, AppsTech and Chair of Afrilabs (Cameroon)

·         Marjorie Yang, Chairwoman, Esquel Group (Hong Kong)

·         Lama Al Sulaiman, Shareholder and a Board Member of Rolaco Holdings, KSA, and LUX (Saudi Arabia)

·         Nicolas Uribe, Chair, Bogota Chamber (Colombia)

·         Justin D’Agostino, CEO, Herbert Smith Freehills (Hong Kong)

 

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

 

Fortune 500-Türkiye listesindeki şirketlerinin ihracatları yüzde 50 arttı

 

402 şirketin ihracat gerçekleştirdiği Fortune 500 Türkiye-2021 Araştırması’nda yer alan şirketlerin net satışlarında ihracatın payı bir önceki yıla göre arttı. 2020 yılında toplam satışların yüzde 24,3’ü ihracattan sağlanırken, 2021 yılında bu oran yüzde 27,9 oldu.

 

Fortune 500 Türkiye şirketlerinin 2021 yılında gerçekleştirdiği ihracata dolar bazında bakıldığında ise bir önceki yıla kıyasla yüzde 50 artarak 100 milyar 753 milyon dolara çıktığı görüldü.

 

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

 

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi hashtag imizi takip edebilirsiniz.

 

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

HAYAT DERSİ

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler hashtag imizi takip edebilirsiniz.

 

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

 İhracat Rejimi Kararı uyarınca, aşağıdakilerden hangisinin ihracı ön izne bağlıdır?

 

a)  Kültür ve tabiat varlıkları

b)  Tütün tohumu ve fidesi

c)  Afyon ve haşhaş kellesi

 

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım

 

Dünya Bankası’nın merkezi hangi ülkededir?

a. Almanya (Frankfurt)

b. ABD (Washington)

c. İsviçre (Bern)

 

Doğru cevap ; B şıkkı

 

KARİKATÜR KÖŞESİ

Tüm karikatürlere ulaşmak için Telegram hesabımızdaki #karikatür hashtagimizi kullanabilirsiniz.

 

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

SÖZ SİZDE

Siz de oy verin

 

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

 

Utrader e-bültenimizin dokuzuncu sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

 

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

 

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

 

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

Sağlık ve sevgiyle kalın…

 

Utrader Ailesi

 

 

 

 

 

Abone olmak için https://utrader.org/adresimizi ziyaret edin. Web sayfamızın en altındaki e-bültenimize abone olun kutusuna mailinizi yazın.

 

Hakkımızda

Bu e-bültenin editörlüğü; Tuğçe Kayacı, Yavuz Dursun, Miray Yeleser, Merve Saçlı, Kerem Manav, Serhat Evlioğlu tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegramYoutubeE-BültenPodcast

 

 Bir cevap yazın