UTRADER e-Bülteni 7

 

Utrader e-Bülteninin 7. Sayısından merhaba!

 

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

 

Dün Babalar günüydü. Küçükler büyüklere koştu, gizli gizli hazırladıkları ve günler boyu sakladıkları hediyelerini verdiler, büyükler de onları

sevgiyle kucakladı ve beraber kahvaltılarını yaptılar. Yağmurun ne zaman yağacağının belli olmadığı saatlerde bile ailecek dışarıda vakit geçirmenin keyfi yaşandı.

 

Okulların tatile girmesi ve karnelerin dağıtılmış olması da bu keyifli anlara bir başka keyif katmıştır diye düşünüyoruz. 18 milyon öğrencinin yaz tatiline girdiği bu haftadan itibaren, tatile giren tüm öğrenciler geç saatlerde kalkma ve geç saatlere kadar geceleri oturma hakkına sahip oldular. Arkadaşları ile sohbetleri koyulaştırabilecekleri, oyunları, buluşmaları planlayabilecekleri ve bol bol hatıraların toplanacağı güzel bir yaz olmasını dileriz.

 

Haziran ayındaki, Çevre Haftasını, Dünya Okyanus Günü, Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Gününü, Dünya Mülteciler Günü takip etti. Tabii ki bu ay bir de Dünya Denizciler Günü var ki, buradan tüm Denizcilerimize bir kez daha minnettarlığımızı sunmadan haberlerimize geçmek istemiyoruz.

 

 

 

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haber ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

 

UTRADER’DEN HABERLER

2.Olağan Genel Kurulumuz Gerçekleşti

 

11 Haziran’da 2.Olağan Genel Kurulumuz gerçekleşti. Güzel bir kahvaltıda buluştuğumuz ve sonra genel kurulumuzu yaptığımız yine unutulmaz bir gün geçirdik. Utrader Ailesine yeni katılan üyelerimiz ile tanıştık, eski dostlukları tekrar perçinledik, en son haberleri öğrendik.

 

 

 

 

Derneğimizin Sesli Yayını olan Podcast’imizin 5.bölümü yayınlandı!

Büşra Garip ve Özgür Koca’nın sunuculuğunda, Uluslararası Ticaret ve hayatın tüm alanlarından konuların ele alındığı kanalımızın bu bölümünün konuğu UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel oldu.

 

Spotify üzerinden dinlemek için TIKLAYINIZ.

 

Anchor üzerinden dinlemek için TIKLAYINIZ. 

 

 

 

                      Linkedin abone sayımız 9.000’e ulaştı

 

Her geçen gün artan takipçi ve abone sayılarımız ile Uluslararası Ticaret Dünyasının duyulmamış ve görülmeyen yönünü ortaya koyarak sizlere ulaşmanın heyecanını yaşıyoruz. Öncelikle Sosyal Medya Hesaplarımız olan Linkedin, Instagram, Facebook, Twitter, Telegram ile görsel ve yazılı mecrada yer alırken, Youtube kanalımız ile videolarımızı sunuyoruz. Podcast Kanalımız ile sesli yayın platformlarında da sesimizi duyururken, E-Bültenimiz ile de haber bülteni şeklinde haberleri ve gelişmeleri sizinle paylaşıyoruz. Tüm kanallarımıza aşağıdaki linklemizden ulaşabilirsiniz.

 

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegramYoutubeE-BültenPodcast

 

 

               Ticaret Ligi 2.Sezon, sponsorluk başvuruları başladı.

 

2021 yılı Eylül – Aralık aylarında gerçekleşen Birinci Sezon Yarışmamıza olan ilgi sonrasında ikinci sezon için de devam etme kararı vermiştik. Bu sezon için sponsor olmak isteyen firmalara başvurularımız açıldı. Siz de yüzlerce kişinin yarıştığı ve sahasının profesyonelleri ve yöneticilerinin de katıldığı bu yarışmada isminizi duyurmak ve Dış Ticaret Sahasına özel bir tanıtım çalışması yapmak isterseniz, hemen başvurabilirsiniz. Detaylı sponsorluk dosyası ayrıca gönderilecektir. Sponsorluk dosyasını istemek için [email protected] adresine mail göndermeniz yeterlidir.

 

1.Sezondan hatıra kalan birkaç Heyecanlı dakikaya göz atmak için sizleri videomuzu izlemeye davet ediyoruz.

Videoya ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Akademi Ödülleri Heyecanı Devam Ediyor

 

Türk şirketlerinin uluslararasılaşmasına ve ülke ihracat potansiyelinin artırılmasına odaklı tamamlanmış veya devam eden akademik çalışmaların ödüllendirilmesi ve teşvik edilmesine yönelik; Sakarya Üniversitesi ile birlikte FS Dış Ticaret A.Ş. ana sponsorluğunda düzenlenen ve toplam 30.000 TL Ödüllü UTRADER 2022 Akademi Ödüllerine başvuru süreci devam ediyor !

 

Başvurmak için TIKLAYINIZ.

 
 

4 Temmuz’da yayınlanacak sekizinci sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz. Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemiz ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz. Web sitemiz için TIKLAYINIZ.

 

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

 

 

MAKALE KÖŞESİ

 

Makalenin tamamı için TIKLAYINIZ.

 

2021 yılı (6.Sayı) dergimizin dijital versiyonu için TIKLAYINIZ.

UTİC Dergimizin diğer sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

 

GÜNCEL HABERLER

             BM, yabancı dillerdeki ‘Turkey’i ‘Türkiye’ olarak değiştirdi

 

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Türkiye’nin yabancı dillerdeki isminin “Türkiye” olarak değiştirilmesine yönelik Genel Sekreter Antonio Guterres’e gönderdiği mektubu aldıklarını söyledi.

 

Dujarric, ülke isminin değiştirilmesinin mektubun alındığı andan itibaren geçerli olduğunu belirtti.

 

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

 
 

       Turkish Cargo, en hızlı büyüyen hava kargo markası seçildi

 

Asya hava kargo pazarının en büyük ve en güvenilir etkinliklerinden biri olarak görülen Stat Trade Times ‘Uluslararası Hava Kargo Mükemmellik Ödülleri’ ödülleri açıklandı. 20’den fazla kategoride ödüllerin verildiği törende ‘En Hızlı Büyüyen Uluslararası Kargo Havayolu’ ödülünün sahibi Turkish kargo oldu.

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

 

Türkiye’nin hurda metal ithalatı artıyor

 

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) 2021 atık ihracatı verilerine göre Türkiye, 14,7 milyon tonla Avrupa Birliği’nden en fazla atık ithal eden ülke oldu.

AB’den tüm atık ihracatının yarısından fazlası Türkiye’ye yapıldı. Verilere göre Türkiye Avrupa’dan en fazla hurda metal ithal ediyor.

Avrupa’dan Türkiye’ye yapılan atık ihracatı son 20 yılda yaklaşık üç kat arttı.

AB’nin ihracatında türlerine göre büyük ağırlığı hurda metal (demir ve çelik atıkları) oluşturdu.

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

 

 

İhracatta Metaverse ve Blockchain

 

Her geçen biraz daha fazla duymaya başladığımız metaverse’in dış ticaret, ihracat ve farklı teknoloji platformaları ile entegrasyonunu ele alan eğitimi AKİB tarafından yapıldı. Güncel ve taze bir konu olduğu için biz de burada yer verdik.

 

Videoyu izlemek için TIKLAYINIZ.

 

Az kişinin bildiği muhteşem web siteleri

 

Harvard üniversitesi’nden 55 alanda ücretsiz sertifika alabileceğinizi biliyor musunuz ?

Cambridge üniversitesi’ne ait bine yakın ders kitabına ücretsiz ulaşabileceğinizi biliyor musunuz?

Türkiye’de yayınlanan ve yayınlanmış olan gazetelerin geçmişten günümüze tüm sayılarına ulaşabileceğinizi biliyor musunuz?

 

Bu ve daha birçok ilginç web sitesi bilgisine ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

 

         WEF 2022’nin Dünya Ticareti Öngörüleri

 

Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum, WEF), merkezi Cenevre kentinde olan ve 1971 yılından bu yana Davos kasabasında Forum toplantıları yapan bir vakıftır. Forumun kurucusu Cenevre Üniversitesi’nde işletme profesörü olan Klaus Schwab. Adı önce Avrupa Yönetim Forumu olan ama 1987 yılında şimdiki adını alan bu organizasyon, bir çok dünya liderinin geldiği ve bir çok politika yapıcı ve sermaye grubunun eş günlüğüne toplanabildiği bir organizasyon olması dolayısı ile dünyanın odak noktası olmuştur. Dünya ticaretindeki ve ekonomisindeki gelişmelerin ele alındığı bu seneki forumlarda, ticaretin engellendiği, yatırımların azaldığı ve resesyon ihtimalinin belirdiği senaryolar üzerine birçok görüşmeler yapıldı. Uluslararası Ticaret üzerine alınan kararlar ve ortaya konan vizyonları takip etmek için aşağıdaki link üzerinden daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

 

Denizciler, havaya bayıldı…

 

CMA CGM, hava filosuna yeni Boeing 777’leri de ilave ederek, hava kargodaki operasyonlarını büyütmeyi ve genişletmeyi planlıyor.

 

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

 

T-Mining Blockchain Logistics ve CMA CGM işbirliği ile Antwerp Limanında bu ayın sonunda, Blokzincir tabanlı Konteyner Serbest Bırakma Operasyonlarına (SCR) başlanacağı duyuruldu.

 

Yetkililerin bildirdiğine göre, halen kullanılmakta olan PIN yerine kullanılacak olan Secure Container Release sistemi ile konteynerini limandan almaya gelen firmaların, bu sayede daha güvenli, daha hızlı ve daha entegre bir sistem ile hizmet alabileceklerini duyurdular.

 

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

 

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

Diğer kitap tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi hashtag imizi takip edebilirsiniz.

 

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

HAYAT DERSİ

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler hashtag imizi takip edebilirsiniz.

 

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

Malına sigorta yaptırmak isteyen bir alıcı, satıcıyla hangi incoterm (2022) ile anlaşmalıdır?

a) FOB

b) EXW

c) CIF

 

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım

 

Alıcı tarafından konşimento ibrazı gerekmeden veya kopya haliyle ibraz ederek ürünlerini teslim alabildiği, iş akışını hızlandırıp kolaylaştırmak için kullanılan talimat aşağıdakilerden hangisidir?

 

a) Yükleme bildirimi

b) Telex release

c) Orijinal konşimento

 

Doğru cevap ; B şıkkı

 

KARİKATÜR KÖŞESİ

Diğer karikatürlerimize ulaşmak için Telegram hesabımızdaki #karikatür hashtagimizi kullanabilirsiniz.

 

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

SÖZ SİZDE

 

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

KAPANIŞ

Utrader e-bültenimizin yedinci sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

 

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

 

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

 

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

Sağlık ve sevgiyle kalın…

 

Utrader Ailesi

Abone olmak için https://utrader.org/adresimizi ziyaret edin. Web sayfamızın en altındaki e-bültenimize abone olun kutusuna mailinizi yazın.

 

Hakkımızda

Bu e-bültenin editörlüğü ; Miray Yeleser, Merve Saçlı, Kerem Manav, Serhat Evlioğlu tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

LinkedinTwitterInstagramFacebookTelegramYoutubeE-BültenPodcast

 

 Bir yanıt yazın

1 × 2 =