UTRADER e-Bülteni 58

Utrader e-Bülteninin 58. Sayısından merhaba!

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

REFAH’TA KATLİAM VAR

İsrail, abluka altındaki Gazze’ye saldırılarını sürdürüyor. Gazze’de Hamas tarafından yönetilen Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Refah’ta yerlerinden edilmiş Filistinlilerin yaşadığı çadır kente düzenlediği saldırıda onlarca kişinin öldüğünü açıkladı. Saldırıda çoğu kadın ve çocuk olmak üzere birçok Filistinli yaralandı.

Her gün tetikte olduğunuz, hayatta günlük rutinlerinizi bile yerine getirirken dışarıda hiç adil olmayan bir gerçeğiniz olan dünyanın olduğunu hayal edin. İşte Filistin’de yaşayan insanlar her gün bunları yaşıyor. Dünyaya daha çok yeni gözünü açmış bebekler ailelerinin ninnilerini dinlemek yerine bomba ve silah sesleri ile uyutulmaya çalışılıyor. Daha 10 yaşına bile gelememiş birçok çocuk dışarıda koşuşturup oyun oynarken değil de kan ve çamur izleri ile kirleniyor.

Bağırıp sesinizi duyuramadığınızı, sağınıza döndüğünüzde ailenizden birinin cansız bedenini görme ihtimalinizi düşünün.

Gökyüzüne baktığınızda hayal kurmak yerine uçaklar veya bombardımanla karşılaştığınızı hayal edin.

 Kendinizi rüzgarın yavaş esintisine bırakmak ve rahatlamak yerine güçlü bir toz bulutunun ciğerlerinize dolduğunu, gözlerinizi yaktığını hayal edin.

Belki o gün canınızın yemek istemediği bir yemeği orada mahşer yerini andıran bir ortamda insanların ne kadar muhtaç olduğunu hayal edin.

Ne bayram, ne özel gün, ne arkadaşlarla toplanılan hoş sohbet bir ev ortamı olmadığını düşünün.

Ya yanarak, ya acımasızca katledilerek, son nefesinize kadar acı çekerek can verdiğinizi hayal edin.

Kelimelerin, sözlerin anlamını yitirdiği asla hak etmediğiniz bir çaresizliği hayal edin.

Tüm bunları hayal edip kendinizi sadece iki dakikalığına böyle bir ortamda hayal bile edemediniz değil mi?

 Filistin’deki bütün insanlar bunları yaşıyorlar. Hem de yıllardır her gün… Tüm bunların son bulduğu bir dünya nasip et bize Allah’ım.

Filistin’de hayatını kaybeden herkese Allah’tan rahmet diliyoruz. Tüm bu saldırıları kınıyoruz.

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

UTRADER’DEN HABERLER

Yeşil Mutabakat ve Türkiye’nin Uyumu Etkinliği’nin Youtube Linki Yayınlandı!

Sakarya Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü ile Topluma Katkı ve Sürdürülebilirlik Koordinatörlüğünün ev sahipliğinde; Vergi Müfettişleri Derneği ve Uluslararası Ticaret Ağı Derneği paydaşlığında “Yeşil Mutabakat ve Türkiye’nin Uyumu” etkinliğimiz 8 Mayıs 2024 Çarşamba günü gerçekleşti.

Yeşil Mutabakat ve Türkiye’nin Uyumu Etkinliğinin birinci oturum YouTube yayın linki için TIKLAYINIZ.

İkinci oturum YouTube yayın linki için TIKLAYINIZ.

UtraderGÖRÜŞ #21 yazımız “Türkiye Demiryolları” başlığı ile yayınlandı.

Türkiye demiryolu ile hızlı yolcu taşımacılığı ve metro hatlarının inşasında dünyada müstesna bir yer edindi. Serbestleştirmeye de iyi niyetle ve hevesle başladı. Ama;2023 yılında değer olarak Türkiye’nin ihracatının sadece %0,77’si ve ithalatının yalnızca %0,55’i demiryolu ile yapıldı.

Ülkemizin sanayi üretiminin %45’ini yapan 295 OSB’nin sadece 13’ünde demiryolu bağlantısı var.

TCDD tüm taşımalarının yaklaşık %20’sini Kardemir için yapıyor! O da zaten bu ay kendi lojistik şirketini kurdu.

Yazının devamı için tıklayınız.

24.05 – YENİ İŞ İLANI

Firma: The Purest Solutions

Pozisyon: Export Operation Specialist

Lokasyon: Dudullu

Detaylar için UtraderİŞİM ilan sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlan sayfası linkimiz: https://utrader.org/utraderisim

İlgilenen kişilerin CV’lerini UtraderİŞİM ilan sayfamızda yayınlanan “işverene ait mail adresine” direkt göndermeleri gerekmektedir.

Data series #12 yayınlandı!

Derneğimizin üyesi, Hepsiburada Veri Bilimi Baş Yöneticisi Sn. Emre Rençberoğlu’nun iki haftada bir hazırladığı ve teknik makalelerden blog yazılarına kadar birçok konunun veri bilimi bağlamında ele alındığı bültenin 12. sayısı yayınlanmıştır.

Keyifli okumalar dileriz.

Blog yazısına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

İhracat operasyon yöneticiliğini Utrader Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Safiye Şahin, departman yöneticiliğini Utrader Yönetim Kurulu üyesi Sayın Yasin Kayhan ’ın yaptığı SBS Tekstil firması, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) tarafından, 50 milyon Doların üzerinde ihracat yapanları içeren Platin kategorisinde 2023 Yılının Başarılı ihracatçısı olarak ödüllendirildi.

Üyelerimize Türkiye’nin ihracatına yaptıkları katkılar için çok teşekkür ederiz.

Üyemiz ve Emes Castors & Wheels Yurtdışı Pazarlama ve Satış Yöneticisi Sn. Ayten Nayır, Loji TV organizatörlüğünde yapılan “Bayi Yapılanması ve Yönetim Süreci Webinarı”’nda 6 Temmuz 2024, saat 20.00’da webinar formatında katılımcılar ile bir araya geliyor.

Sertifika verilecek olan programa başvuru ve katılım koşullarını öğrenmek için bizimle bire-bir irtibat kurmanızı rica ederiz.

Ayten Hanım’a şimdiden güzel bir webinar diler, paylaşımları için teşekkür ederiz.

Üyemiz ve Vergi Müfettişleri Derneği İstanbul Şubesi Başkan Yardımcısı olan Sayın Fırat MAT ’ı sınavlarını ve mesleki süreyi başarı ile tamamlayarak bugün itibarı ile almış olduğu Yeminli Mali Müşavirlik ruhsatı için tebrik ederiz.

Fırat Bey’e bundan sonraki kariyer adımlarında başarılar ve mutluluklar dileriz. Haberin tamamını incelemek için tıklayınız.

Daikin Tedarik Zinciri Yöneticisi ve Danışma Kurulu Üyemiz Sn. ⁨Suat Gürsoylu Daikin⁩ ’nun SAÜ Mezun İlişkileri Koordinatörlüğü ile gerçekleştirdiği keyifli sohbetini ilginize sunarız.

Röportajın tamamını izlemek için tıklayınız.

UTRADER İLE DIŞ TİCARETTE YARIŞIYORUM

Utrader ile Dış Ticarette Yarışıyorum kitap hediyeli yarışması, 5 Haziran’dan itibaren web tabanlı Mentimeter platformu üzerinden devam edecek.

Telegram Kanalındaki Quiz Bot yarışmamıza şimdiye kadar katılan herkese teşekkür ederiz.

Her ayın ilk Çarşambası yapılacak ödüllü yarışmamıza dış ticaret konularında kendini sınamak isteyen herkesi bekliyoruz.

UTRADER AKADEMİ ÖDÜLLERİ 2024 BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR!

Değerli Araştırmacılar,

Sizleri, Türk şirketlerinin uluslararasılaşmasına ve Türkiye’nin ihracat potansiyelinin arttırılmasına odaklı bilimsel araştırmaları teşvik ve takdir etmeyi amaçlayan 2024 UTRADER Akademi Ödülleri’ne başvurmaya davet ediyoruz.

Uluslararası Ticaret Ağı Derneği (UTRADER) ve Sakarya Üniversitesi’nin düzenleyicileri olduğu ve üçüncü kez düzenlenen bu organizasyon toplam 65.000 TL ödül içermektedir. Web sitemizin ödül sayfasında yer alan başvuru formunu doldurarak ve gerekiyorsa diğer kanıtlayıcı dokümanları pdf formatında Ödül e-postasına göndererek kolayca başvurabilirsiniz.

Ödülün kapsamına giren tamamlanmış veya yayınlanmak üzere olan akademik çalışmalarınız var ise başvurularınızı 15 Eylül 2024’e kadar yapabilirsiniz.

Detaylar için TIKLAYINIZ.

                                PODCAST KÖŞESİ

SÜRAT KARGO GENEL MÜDÜRÜ CEM OĞUZ ANLATTI!

Sürat Kargo Genel Müdürü Cem Oğuz, WORLDEF Youtube kanalında Şirketin vizyonundan özel hizmetlere, e-ticaret ve e-ihracat için vadettiklerinden kargo ekosistemine kadar merak edilen birçok konuda değerlendirmelerde bulundu!

Podcast’i dinlemek için TIKLAYINIZ.

GEZENAY VE ARKADAŞLARI DÜNYA TURUNDA

Herkese yeniden merhaba değerli uluslararası ticaret profesyonelleri

İş seyahatimin ikinci bölümünden devam ediyoruz. Hong Kong’un sadece gökdelenleri ve hızlı yaşam temposuyla değil, aynı zamanda zengin yemek kültürü ve sosyal etkileşimleriyle de beni büyülediğini söylemeliyim. İş dünyasında başarı, burada kurduğunuz ilişkilerle doğru orantılı. Bu yüzden, öğle ve akşam yemeklerine gelen tüm davetleri kabul etmek, iş ağınızı genişletmenin bir anahtarı️

Çinli iş ortaklarınıza verilecek en iyi hediye, şüphesiz ki bir ziyafet. Bu jest karşısında, onların da size muhteşem bir ziyafetle karşılık vereceklerinden emin olabilirsiniz.

Yemek davetlerinde oturma düzeni ise bizim kültürümüzden çok farklı. Onur konuğu, ev sahibinin tam karşısına otururken, diğer önemli konuklar sırasıyla sol ve sağ taraflara yerleştiriliyor.

Konukların girişe yakın oturtulması, servis yapanları rahatça görebilmeleri için önemli. Ayrıca, akşamın sonunda arabanıza kadar eşlik edilmesi bekleniyor. Otururken ellerinizi kucakta tutmanız, saygının bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Yemeklerde sunulan lezzetlerin sayısı ve çeşitliliği göz kamaştırıcı. Ancak, başlangıçta çok fazla yememeye özen gösteriniz. En iyi politika her yemekten az az bir şeyler tatmanızdır. Ve tabii ki, yemekte çubuk kullanımı, yerel adetlere olan hakimiyetinizi ve saygınızı gösteriyor. Bu da iş ilişkilerinizi bir adım ileriye götürmenizde avantaj sağlar

Çinliler arasında yemek sırasında ağzınızı şapırdatmak veya geğirmek, yemeği beğendiğinizin işareti olarak kabul ediliyor. Geleneksel Çin restoranlarında peçete dağıtılmaz. Bunun yerine ellerinizi masa örtüsüne silmeniz beklenir. Bu tür bir yerde kirli bir masa örtüsü bırakılması yemeğin çok iyi geçtiğinin bir göstergesidir.

Şölenler genellikle uzun sürüyor ve konukların son yemekten hemen sonra ayrılması bekleniyor. Bahşiş vermek geleneksel değil, ancak modern otel ve restoranlarda genç nesil bahşiş bekleyebiliyor.

Bu benzersiz deneyimler, iş seyahatlerinin sadece iş anlaşmalarından ibaret olmadığını, aynı zamanda yeni kültürler keşfetme ve sosyal becerilerinizi geliştirme fırsatı sunduğunu bir kez daha hatırlatmış oldu. Hong Kong’da geçirdiğim her an, hem iş hem de kişisel gelişimim için paha biçilemez bir hazine.

Sizlerle daha fazla deneyimimi paylaşmak için sabırsızlanıyorum. Bir sonraki Hong Kong yazımda görüşmek üzere

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

Şimdilik Utrader’dan haberlerimiz bu kadar, 17 Haziran’da yayınlanacak 59. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz. Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemizi ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz. Web sitemiz için TIKLAYINIZ

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

          ULUSLARARASI TİCARETTE ALTIN SERTİFİKALAR

STRATEJİK KAYNAK KULLANIMI

Tedarik zinciri sürecinde hizmet seviyelerinin iyileştirilmesi ve maliyet riskinin azaltılması, uygun maliyetli tedarik zinciri oluşturma gibi konular hakkında genel bir bakış açısı sunmayı amaçlayan bir eğitimdir. Lisans diploması ve iki yıllık tecrübeye sahip tedarik zinciri ve satın alma yöneticileri için önerilir.

Detaylı bilgiler için TIKLAYINIZ.

YENİ KÜRESELLEŞME ÇAĞINDA KÜRESEL TİCARETİN DURUMU

Ağırlıklı olarak verimlilik kazanımlarına odaklanan küresel ticaret sistemi bir dönüşüm yaşıyor. Dünya, üç temel gücün bir araya gelmesiyle tanımlanan yeni bir küreselleşme çağına girdi: artan jeopolitik risk, iklim değişikliğinin acil gerçekleri ve teknolojilerdeki önemli ilerlemeler. Bu yeni çağ ilerledikçe, tedarik zincirleri ve ticaret ağları geçiş halinde olmaya devam ediyor ve işletmelere karmaşık zorlukların yanı sıra yeni fırsatlar da sunuyor.

Jeopolitik şoklar küresel ticaret üzerinde yaygın bir etki yaratmaya devam ederken, silahlı çatışma ve ticaret savaşları riski de yüksek kalıyor. ABD ve Çin kendilerini, tedarik zincirlerini yeniden yönlendirmek amacıyla küresel ticaret ağlarını yeniden yapılandıran korumacı politikalar ve ticaret düzenlemeleri dalgasının teşvik ettiği yoğun bir ekonomik rekabetin içinde buluyorlar. Ukrayna’daki savaş, jeopolitiğin küresel ticaret üzerindeki önemli etkisini gösterdi. Bu durum, ticaret kısıtlamalarının artmasına ve Avrupa enerji piyasasının ve küresel emtia piyasasının yeniden yapılandırılmasına yol açtı. Tedarik zincirinin yeniden yapılandırılmasını teşvik etti ve makroekonomik durumu daha da kötüleştirdi. İsrail ile Hamas arasında yakın zamanda yaşanan savaş, küresel tedarik ağlarının merkezi olan bir bölgede büyük istikrarsızlık yaratarak jeopolitiğin önemini bir kez daha teyit etti. ‘Yeni küreselleşme’ çağının, tedarik zincirlerinin artık maliyet etkin olduğu kadar jeopolitik gerilimlere karşı da dayanıklı olması gerektiği, stratejik bir yeniden kalibrasyon gerektirdiği açıkça ortaya çıkıyor.

Makalenin devamı için TIKLAYINIZ.

-Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa GÜLTEPE ile Röportaj

– UTİKAD Başkanı Ayşem ULUSOY ile Lojistikteki Güncel Gelişmeler

– Kurukahveci Mehmet Efendi şirketi YK Üyesi Mehmet KURUKAHVECI ile Röportaj

– Utrader, Özel Sektör, Kamu ve Akademiyi Entegre Ediyor

Yukarı konuları ve nicelerini içeren UTİC Dergisi 2023 sayımızı okumak için TIKLAYINIZ.

UTİC Dergimizin tüm sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

                                    RÖPORTAJ KÖŞESİ

                                          RÖPORTAJ

Levent Elmas ile E-Ticaretin Yol Haritasını Konuştuk

Tekzen E-ticaret projesini ‘’ benim start-up çocuğum’’ diye adlandırıyorsunuz. Bu projeyi bizzat siz hayata getirmişsiniz. Bu sürecin nasıl geçtiğini ve edindiğiniz tecrübeleri bizimle paylaşır mısınız? 

“2001’de İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun oldum. 2004 yılının Kasım ayında işe başladığım Tekzen’de bana; “bir e ticaret sitesine ihtiyacımız var; bunun tamamını senin organize etmeni ve süreçlerini yürütmeni istiyoruz” dediler. Ben de e-ticaret tarafında neler olması gerektiğini ve süreç yönetimini masaya yatırdım. Sıfırdan müşterinin ürünü internet üzerinden satın aldığı, ödemesini gerçekleştirdiği daha sonraki süreçte de Merter de Tekzen’in ana ofisinin merkezindeki depodan ürünün müşteriye sevkiyatının yapıldığı bir yapı oluşturduk. Aslında çok küçük ve çok kolay mini bir sistem yaptık. Bu projeyi yaparken klasik ASP ile başlamıştım ve açıkçası yazılım süreçlerini tek başıma yaptığım için oldukça zorlandığımı söyleyebilirim. Dediğim gibi sadece yapılıp biten bir süreç değil bu süreç içerisinde sürekli yeni şeyler istendi bizden. Mesela; depoda ürünün olup olmadığına bakılması, ürün fiyatının güncellenmesi gibi. Tabii benim edindiğim en büyük tecrübe; bir takım çalışmasından ziyade tek başıma bu işi yapmak ve bu süreçleri yönetmek noktasında kararları hep tek başıma vermek zorunda kalmamdı. “

 

Röportajın Tamamına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ

UTİC Dijital Dergimizin diğer sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ

                                      GÜNCEL HABERLER

HİNDİSTAN VE AVRASYA EKONOMİK BİRLİĞİ STA MÜZAKERELERİNE YAKINDA BAŞLAYACAK

Hindistan yakında Rusya liderliğindeki Avrasya Ekonomik Birliği (AEB, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan ve Kırgızistan ile bu ülkelerin zengin doğal kaynaklarına sahip pazarlarına kolay erişim sağlayacak bir serbest ticaret anlaşması (STA) imzalamak için müzakerelere başlayacak.

Sovyet devletleri; AEB uzmanları, mühendislik ürünleri, elektronik ve tarım gibi sektörlerdeki Hintli ihracatçıların anlaşmadan destek alacağını söyledi. AEB, Rusya, Belarus, Ermenistan, Kazakistan ve Kırgızistan’dan oluşuyor. STA, Hindistan’dan destek alacak Chabahar Limanı’nın yönetimi, ihracatçılara Avrasya’ya bir bağlantı koridoru sağlıyor. STA, şu ana kadar Hintli ihracatçıların önceliği olmayan bölgedeki Hint mal ve hizmetlerine daha fazla pazar erişimi sağlayacak.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

DOKUZ AYIN EN YÜKSEK TİCARET AÇIĞI

Türkiye’de Nisan ayı dış ticaret açığı 9 milyar 863 milyon dolar oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici dış ticaret verilerine göre; Nisan ayında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,9 artarak 8 milyar 739 milyon dolardan, 9 milyar 863 milyon dolara yükseldi.

Ocak-Nisan döneminde dış ticaret açığı yüzde 30,5 azalarak 43 milyar 539 milyon dolardan, 30 milyar 243 milyon dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2023 Ocak-Nisan döneminde yüzde 64,9 iken, 2024 yılının aynı döneminde yüzde 73,3’e yükseldi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

SÜVEYŞ KANALINDA GEMİ TRAFİĞİ DİBE VURDU

Küresel deniz ticaretinin yüzde 15’inin yapıldığı Süveyş Kanalı’nda gemi trafiği, son altı ayda yüzde 85 geriledi. Denizcilik şirketlerinin çoğunun rotasını kaydırdığı Ümit Burnu’ndan ticari gemi geçişleri yüzde 125 arttı. İran’ın desteklediği Yemen’deki Husilerin, Kızıldeniz ve Babu’l Mendeb Boğazı’nda İsrail ile bağlantılı olduğu düşünülen ticari gemilere saldırıları, geçen yıl aralıkta yoğunlaşmasının ardından sürüyor.

Saldırıların artmasıyla gemi şirketlerinin rotalarını çoğunlukla Ümit Burnu’na çevirmesi, Süveyş Kanalı, Babu’l Mendeb Boğazı ve Ümit Burnu’ndaki deniz ticaret dinamiklerinde büyük değişikliğe yol açtı. MarineTraffic verilerine göre, Süveyş Kanalı’nı kullanan konteyner, kuru ve yaş yük, Ro/Ro, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG), LPG ve karışık kuru yük gemilerinin sayısı son 6 ayda yüzde 85 azaldı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

ÇİN-AVRUPA YÜK TRENLERİNİN TOPLAM SAYISI 90.000’İ AŞTI

Bir yük treni Xi’an Uluslararası Liman İstasyonu’ndan ayrılarak 90 bininci Avrupa yük treni yolculuğuna çıktı.

Yetkililer bu durumu, trenlerin istikrarlı uluslararası sanayi ve tedarik zincirlerini sürdürmedeki rolü açısından bir dönüm noktası olarak nitelendirdi.

Bazı uzmanlar, bu anlaşmanın Kuşak ve Yol Girişimi kapsamında yüksek standartlı altyapı projelerinin geliştirilmesini hızlandıracağına ve Çin ile Avrupa arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri önemli ölçüde artıracağına inanıyor.

Çin-Avrupa yük trenleri için bir merkez şehir olan Xi’an, düzenli olarak on sekiz adet uluslararası ulaşım ana hattı açarak düşük maliyetli, yüksek verimli ve mükemmel hizmete sahip bir uluslararası ticaret kanalı oluşturdu.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

BAE VE GÜNEY KORE CEPA ANLAŞMASINI İMZALADI

BAE ve Güney Kore, iki ülke arasında serbest ticareti sağlamayı ve kilit sektörlerde ikili yatırımı teşvik etmeyi amaçlayan kapsamlı bir ekonomik ortaklık anlaşması (CEPA) imzalandığını duyurdu. Anlaşma, Dış Ticaretten Sorumlu BAE Devlet Bakanı Dr. Thani bin Ahmed Al Zeyoudi ve Kore Cumhuriyeti Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanı Ahn Duk-geun tarafından Seul’de imzalandı.

BAE-Kore anlaşması, petrol dışı dış ticareti 2031 yılına kadar 4 trilyon AED’nin üzerine çıkarmayı hedefliyor. Böylece tarifelerin kaldırılmasını veya azaltılmasını, ihracatçılara pazar erişiminin artırılmasını ve ticaretin önündeki engellerin ortadan kaldırılmasını kolaylaştırıyor. Ayrıca program, ülkeler arasında özel sektör iş birliği için platformlar oluşturmayı amaçlıyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜNDEN YILIN İLK DÖRT AYINDA 2,3 MİLYAR DOLAR İHRACAT

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, iklimlendirme ürünlerinin, son yıllarda hem ulusal hem de uluslararası alanda ivme kazandığını belirterek, “2024 yılının ilk dört ayında 2,3 milyar dolar ihracat yaptık. Ülkemizin ihracatı her geçen gün artıyor ve uluslararası piyasada etkinleşiyoruz” dedi.

Şanal, sıcaklık ve nem artışının yaşanmaya başlandığını, tüketicilerin çoğunun havalar iyice ısınmadan yaz dönemi için hazırlıklarını yaptıklarını bu durumun klima satışlarında belirgin bir yükselişi beraberinde getirdiğini söyledi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

TÜRK BALI 11,5 MİLYON DOLAR KAZANDIRDI

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, Türkiye’den 4 ayda 40 ülke, özerk ve serbest bölgeye bal satıldığını söyledi.

Kalyoncu, bu dönem 3 bin 7 ton bal ihracatından 11 milyon 477 bin 245 dolar gelir sağlandığını belirterek, “ABD, Almanya ve İspanya en fazla dış satım yapılan 3 ülke oldu. ABD’ye bu dönem 3 milyon 963 bin 636, Almanya’ya 3 milyon 126 bin 576 ve İspanya’ya 608 bin 580 dolarlık bal ihraç edildi.” dedi.

Bal ihracatında ülke çeşitliliğine dikkati çeken Kalyoncu, geçen yılın aynı döneminden farklı olarak Slovenya, Filipinler, Çekya, Fransa, Arnavutluk, Nepal, İsviçre ve Fas’a da bu dönem bal satıldığını bildirdi.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

EXIMBANK 1 MİLYAR EUROLUK KREDİ SAĞLADI

Türk Eximbank, toplam 1 milyar euro tutarında Türkiye Yeşil İhracat Projesi kredi sözleşmesine imza attı.

Türk Eximbank’tan yapılan açıklamaya göre, banka, ihracatçıların yeşil dönüşümle ilgili yapacakları yatırımları desteklemek üzere sağladığı finansman imkanlarına bir yenisini daha ekledi.

Türk Eximbank, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın karşı garantisi ve Dünya Bankası Grubu üyesi olan Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası’nın (IBRD) 600 milyon euro tutarında ilk zarar tazmin yapısında sunduğu garantisi altında, toplam 1 milyar euro tutarındaki “Türkiye Yeşil İhracat Projesi” kredi sözleşmesine imza attı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

SÖZ SİZDE

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Utrader e-bültenimizin 58. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

Sağlık ve sevgiyle kalın…

Utrader Ailesi

Hakkımızda
Bu e-bültenin yayınlanmasına katkı sağlayan editörlerimiz; Yavuz Dursun, Miray Yeleser, Aslı Akbacak, Esma Dedeoğlu ve Yağmur Serinyel’dir. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Linkedin Instagram Twitter Facebook Telegram Youtube E-BültenPodcastBir yanıt yazın

three × two =