UTRADER e-Bülteni 51

Utrader e-Bülteninin 51. Sayısından merhaba!

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Sevgili Kadınlar,

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, kadınların gücünü, azmini ve değerini bir kez daha kutlayacağız. Sizler, toplumun temel direği ve her alanda önemli başarıların mimarısınız.

Atatürk’ün de ifade ettiği gibi; “dünyada her şey kadının eseridir. Kadınlarımızın bilgiye, aydınlığa ve fazilete ulaşması, milletimizin güçlenmesinin temel taşlarından biridir. Bizler, güçlü bir millet olmanın yolu kadınlarımızın her alanda yükselmesinden geçer.”

Bugünü, kadınlarımızın geçmişteki, şimdiki ve gelecekteki başarılarına adıyoruz. Sizlerin azmi ve kararlılığı, ülkemizi ve toplumumuzu daha ileriye taşıyacak.

Tüm kadınlarımıza saygıyla, sevgiyle ve minnetle… Kadınlar Günü’nüz kutlu olsun!

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

UTRADER’DEN HABERLER

UTRADER AKADEMİ ÖDÜLLERİ 2024 BAŞVURULARI BAŞLADI!

Değerli Araştırmacılar,

Sizleri, Türk şirketlerinin uluslararasılaşmasına ve Türkiye’nin ihracat potansiyelinin arttırılmasına odaklı bilimsel araştırmaları teşvik ve takdir etmeyi amaçlayan 2024 UTRADER Akademi Ödülleri’ne başvurmaya davet ediyoruz.

Uluslararası Ticaret Ağı Derneği (UTRADER) ve Sakarya Üniversitesi’nin düzenleyicileri olduğu ve üçüncü kez düzenlenen bu organizasyon toplam 65.000 TL ödül içermektedir. Web sitemizin ödül sayfasında yer alan başvuru formunu doldurarak ve gerekiyorsa diğer kanıtlayıcı dökümanları pdf formatında Ödül e-postasına göndererek kolayca başvurabilirsiniz.

Ödülün kapsamına giren tamamlanmış veya yayınlanmak üzere olan akademik çalışmalarınız var ise başvurularınızı 15 Eylül 2024’e kadar yapabilirsiniz.

Detaylar için TIKLAYINIZ.

                    UtraderGÖRÜŞ #16 YAYINLANDI

Derneğimizin üyesi Av. Murat Eren’in kaleme aldığı UtraderGÖRÜŞ #16 yazımız “TFRS Sürdürülebilirlik ve İklimle İlgili Raporlama Standartları” konusu ile yayınlandı.

TFRS Sürdürülebilirlik ve İklimle İlgili Raporlama Standartları (TFRS S1 ve TFRS S2): Hazır mısınız? Sonuçlarının farkında mısınız?

Sürdürülebilirlik raporları başlangıçta şirketlerin doğaya duydukları saygılarının bir işareti olarak kendi inisiyatifleri ile kurumsal iletişimlerinin bir parçası olarak hazırladıkları ve kamuoyunun değerlendirmesine sundukları dokümanlar olarak ortaya çıkmıştır. Ancak Paris İklim Sözleşmesi’nin 2050 net sıfır karbon hedefi ile birlikte değişen kamu politikalarının sonucu olarak oluşturulan regülasyonlar ile bu raporların niteliği de değişmiştir.

Bu değişim şirketlerin ESG (Environmental, Social and Governance – Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetişim) konusuna yatırım yapmalarına sebep olmuştur. ESG’nin temel bileşenleri kısaca aşağıdaki gibi tanımlanabilir:

• Çevresel, şirketin çevreye olumlu katkısını ve bunun raporlanmasını ifade etmektedir.

• Sosyal, ülkeden ülkeye değişmekle birlikte şirketin çalışanlarına, tedarikçilerine, müşterilerine ve genel anlamda topluma karşı yaklaşımına,

• Kurumsal yönetişim ise etik ve sorumlu yönetime karşılık gelmektedir.

Özellikle büyük yatırım fonlarının sürdürülebilirlik konusundaki hassasiyetlerinin artması ve bu beklentilerinin karşılanmasına yönelik firmalardan talepleri, ESG çalışmalarının raporlamasını adeta zorunlu hale getirmiştir. Bununla birlikte ESG raporlamalarının farklı standartlarda olması global ilişkiler dünyasında zorluklar oluşturmuştur.

Nihayetinde 2023 yılı içinde Uluslararası Finansal Raporlama Vakfı (IFRS Foundation) içinde oluşturulan Uluslararası Sürdürülebilirlik Standartları Kurulu (International Sustainability Standards Board-ISSB), Avrupa Birliği ESG raporlama gereklilikleri ile birlikte UFRS Sürdürülebilirlik Açıklama Standartları (IFRS Sustainability Disclosure Standards) ismiyle yayınlamıştır.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

                                    YENİ İŞ İLANI YAYINDA!

1) Firma: İlesbus

Pozisyon: İthalat-İhracat Operasyon Bölüm Sorumlusu

Lokasyon: Bursa

Detaylar için UtraderİŞİM ilan sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgilenen kişilerin CV’lerini UtraderİŞİM ilan sayfamızda yayınlanan “işverene ait mail adresine” direkt göndermeleri gerekmektedir.

2) Firma: Maya Tekstil

Pozisyon: İhracat Uzmanı

Lokasyon: İstanbul/Sancaktepe – Sakarya/Akyazı

Detaylar için UtraderİŞİM ilan sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

KAHVALTIDA BULUŞTUK!

Kahvaltıda bir araya geldik!

17.02.2024 Cumartesi günü derneğimizin çalışma kurulu ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldiğimiz kahvaltımıza katılan tüm üyelerimize çok teşekkür ederiz

Derneğimizin güncel projeleri hakkında görüşler alarak keyifli bir kahvaltı organizasyonu gerçekleştirdik.

Daha birlikte nice güzel etkinliklere

İŞTE 3.DÖNEM GENÇ STK EKİBİMİZ!

23 Şubat’ta başlayan Genç STK programının heyecanını ve enerjisini taşıyan ekibimizi sizlerle tanıştırmaktan mutluluk duyuyoruz.

Uluslararası ticareti ve farklı alanlarda kendilerini derinlemesine keşfedecek olan 25 kişiyle güzel bir yolculuğa artık hazırız!

23 Şubat saat 20:00’da başlayan 3. dönem Genç STK ekibimizle birlikte heyecan dolu ve 17 hafta sürecek yolculuğa çıktık. Bu yolculuk, gençleri sosyal sorumluluk alanında donanımlı bireyler haline getirmeyi amaçlayan bir macera olacak. “Çırağı olmadığın işin ustası olamazsın” mottosuyla yola çıkacak olan ekibimiz, öğrencilere sosyal becerileri ve iş dünyasına yönelik yetkinlikleri kazandırmak için bir araya geliyor.

Bu programda, öğrencilere sadece teorik bilgi değil, aynı zamanda pratik deneyimler de sunarak gerçek hayata hazırlanmalarını sağlayacağız. Çeşitli çalışma takımlarında yer alacak olan öğrenciler, problem çözme becerilerini geliştirirken ekip çalışmasının önemini de öğrenecekler.

Programımızın değerli konukları arasında iş dünyasının önde gelen isimleri ve sosyal sorumluluk alanında uzmanlar yer alacak. Onların deneyimlerinden ve tavsiyelerinden faydalanarak gençlerimizi geleceğe hazırlamayı hedefliyoruz. Beyin fırtınalarına, önemli tartışmalara ve fikir alışverişlerine açık olan Genç STK ailesi, öğrencilerin kendilerini ifade etmelerini ve potansiyellerini keşfetmelerini sağlayacak.

İşte sizlere ilk hafta buluşmamızdan görseller iletiyoruz.

ÜYELERİMİZDEN HABERLER

Data Series #7 sayısı yayınlandı!

Derneğimizin üyesi, Hepsiburada Veri Bilimi Baş Yöneticisi Sn. Emre Rençberoğlu’nun iki haftada bir hazırladığı ve teknik makalelerden blog yazılarına kadar birçok konunun veri bilimi bağlamında ele alındığı bültenin 7. sayısı yayınlanmıştır.

Yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ.

Keyifli okumalar dileriz.

 

Yıldız Veri Günleri!

Derneğimizin üyesi, Hepsiburada (NASDAQ:HEPS) Veri Bilimi Baş Yöneticisi Sn. Emre Rençberoğlu’nun Yıldız Teknik Üniversitesi Veri Bilimi Topluluğu organizasyonunda 23 Şubat, Cuma günü saat 13.00’da “Tarihi Hamam”da gerçekleştireceği yüz yüze E-Ticaret buluşmasını bilgilerinize sunarız.

Emre Bey’e oturumda ve sunumunda başarılar dileriz.

Davet linki için TIKLAYINIZ.

 

3.Dış Ticarette Sahtecilik ve Dolandırıcılık Webinarı!

Derneğimizin Danışma Kurulu üyesi ve ICC Türkiye Bankacılık Komisyonu Başkanı Sn. Abdurrahman Özalp’in GoTradeGo organizasyonunda 01 Mart, Cuma günü saat 20.00’da dijital ortamda gerçekleştireceği webinarı bilgilerinize sunarız.

Katılım sınırlıdır.
Kayıt için
TIKLAYINIZ

GEZENAY VE ARKADAŞLARI DÜNYA TURUNDA

Merhabalar değerli uluslararası ticaret profesyonelleri ve keşif sevenler!

İngiltere’ye gitmeden önce, oradaki kültür ve halk davranışları hakkında biraz araştırma yapmıştım. Ama yine de bazı şeyleri bizzat yaşamak gerektiğini İngiltere’ye gidince anladım. Orada edindiğim deneyimlerin benim için paha biçilemez olduğunu söylemeliyim. İngiltere serüvenimin 3. bölümünde bu deneyimlerimden size bahsetmek için sabırsızlanıyorum. Hazırsanız başlayalım!

İngilizler genel olarak duygularını pek belli etmeyen, soğuk ve mesafeli insanlar olarak bilinir. Bu yüzden hislerinizi sergilemeniz, olumlu veya olumsuz olsun, genellikle iyi karşılanmamaktadır. Ben de bu konuda dikkatli olmaya çalıştım.

Sırta vurma ve sarılmak pek iyi karşılanmamaktadır. Bu da bizim kültürümüzle çok farklı. Bizde sevgi gösterisi olarak yapılır ama orada saygısızlık olarak algılanmaktadır. Ben de bir iş arkadaşımla tanıştığımda sadece el sıkışarak ve gülümseyerek bu konuda çok dikkatli davrandım.

Konuşmalarda kişiler arasındaki mesafeyi geniş tutmaya özen gösteriniz. Bu da bizim için zor bir şey. Çünkü biz yakın durmayı severiz. Ama orada böyle yaparsanız konuştuğunuz kişi rahatsız olabilir. Ben de konuşurken bir adım geride durmaya özen gösterdim.

Özellikle önemli konuları vurgularken göz kontağını kesmeyiniz. Göz kontağı kurmak saygı göstermek anlamına gelir. Ben de bunu yaparken çok yadırgamadım.

Konuşma esnasında elleriniz cebinizin dışında, mümkünse her iki tarafınızda olsun. Bu da bizim için alışık olmadığımız bir durum. Biz ellerimizi konuşurken kullanmayı severiz. Ama orada böyle yaparsanız güvenilmez görünebilirsiniz.

Ilımlı bir tonda konuşunuz, gürültülü konuşmak ve bağırmak kabul görmemektedir. Bu da bizim için zor bir şey. Çünkü biz sesli konuşmayı severiz. Ama orada böyle yapmanız kaba gözükmenize neden olmaktadır. Ben de kaba görünmemek için daha sakin bir tonda konuşmaya çalıştım.

Bir iş tanıştırma olayında nazik bir el sıkışma uygun düşmektedir. Bu da bizim için normal karşılanmaktadır. El sıkışmak saygılı bir selamlaşma şeklidir. Ama orda bazen insanlar el sıkışmaya bilirler. Ben de bunu sorun etmedim.

 

Genellikle İngilizlerle tanışırken üçüncü şahısların tanıştırmalarına ihtiyaç duyulmaktadır. İlaveten bazı durumlarda kendinizi tanıştırmanız gerekmeyebilir. Bu da bizim için garip görünmektedir. Bizde genelde kendimizi tanıtmayı severiz. Ama orada böyle yaparsanız müdahaleci sayılıyorsunuz. Ben de bu yüzden tanıştırılmayı bekledim.

Parmakların buruna vurulması popüler bir İngiliz davranış biçimidir. Bu gizliliğin bir işaretidir ve sık sık şaka anlamında kullanılır. Ancak bu hareket aile bireyleri ve arkadaşlar arasında yaygındır, iş ilişkilerinde kullanılmamaktadır. Bu da bana komik geldi. Çünkü bizde böyle bir hareket yok. Ama orda bazen insanlar bunu yapabilirler. Ben de güldüm

“Kuyruk”, yani sırada durma “milli vakit geçirme yeridir”. Sırayı asla bozmayın ve sıranın en arkasına geçip, sabırla bekleyiniz. Oysa ki biz sıra beklemeyi sevmeyiz ve sırayı bozarız. Ama orada böyle yaparsanız saygısızlık etmiş oluyorsunuz. Ben de bu yüzden sıraya girdim ve bekledim.

“Have a nice day.” ifadesini kullanmaktan kaçınınız. Bu da bizim için alışık olduğumuz bir şey. Biz bunu nazik bir şekilde söyleriz. Ama orada böyle yaparsanız samimiyetsiz görünebilirsiniz. Ben de bunu söylemedim

İngiltere’nin tarihine, sporuna ve kültürüne hayran kaldım. Londra’nın tarihi sokakları ve Shakespeare’in eserlerinin izleri beni büyüledi. Ayrıca, yakın çevremdeki insanlarla sohbet etmekten keyif aldım. İngilizler; İngiltere’nin hikayesi, sporu, kültürü gibi günlük konulardan konuşmaktan hoşlanırken, politika, Kraliyet ailesi doğum yeri, din ve kişinin işi gibi konular hakkında konuşmaktan hoşlanmazlar. Ayrıca İngilizler kendilerini Avrupalı saymazlar, bu yüzden bu konu hakkında da konuşmaktan kaçınınız.

 

İşte arkadaşlar, benim İngiltere’de yaşadığım kültür şokları bunlardı. Siz de bu ülkeye giderseniz, bu davranışlara dikkat etmenizi tavsiye ederim. Umarım yazım sizlere faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, hoşça kalın!

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

Şimdilik Utrader’dan haberlerimiz bu kadar, 11 Mart’ta yayınlanacak 52. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz. Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemizi ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz. Web sitemiz için TIKLAYINIZ

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

-Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa GÜLTEPE ile Röportaj

– UTİKAD Başkanı Ayşem ULUSOY ile Lojistikteki Güncel Gelişmeler

– Kurukahveci Mehmet Efendi şirketi YK Üyesi Mehmet KURUKAHVECI ile Röportaj

– Utrader, Özel Sektör, Kamu ve Akademiyi Entegre Ediyor

Yukarı konuları ve nicelerini içeren UTİC Dergisi 2023 sayımızı okumak için TIKLAYINIZ.

UTİC Dergimizin tüm sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

                                  RÖPORTAJ KÖŞESİ

                                            RÖPORTAJ

“Günümüzde sosyal medya üzerinden ilerleyen küçük işletmelerin sayısı artış gösteriyor. Ayrıca e-ticaret ile ilgilenen ve şirket kurmadan Etsy, Shopier gibi siteler aracılığıyla yurtiçi ve yurtdışı ticarete atılan kişilerin sayısı her geçen gün daha da artıyor. Sizce pazardaki bu değişimlerle birlikte lojistik sektörü önümüzdeki 10 yıl ve ilerisinde nasıl bir konum alacak?”

“Öncelikle istatistiklere bakacak olursak; Türkiye’de kurulan küçük çaplı e-ticaret sayfalarının %95’inin 6 ay içerisinde yok olduğunu bilerek başlamamız gerekiyor. Bu gerçekten moral bozucu bir oran. Geri kalan %5 ise tutmaları halinde çok güzel büyüyor. Diğer ülkelere baktığımızda da; bilmediğimiz aslında çok fazla marka var. Bu noktada Etsy güzel bir örnek. Temelde yararlı bir uygulama olsa da sahte ürün kullanımları yüzünden bazı ülkelerde çok sevildiği söylenemez. Ama bunların hepsi bizim için birer fırsat ve hayır diyemeyeceğimiz konular.”

Röportajın Tamamına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ

UTİC Dijital Dergimizin diğer sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ

 

GÜNCEL HABERLER

MOBİLYA, KAĞIT VE ORMAN ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜNDE EN YÜKSEK OCAK AYI İHRACATI GERÇEKLEŞTİ

Türkiye’nin 2024 ocak ayına dair ihracat verileri Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından paylaşıldı. Türkiye’nin ocak ayı ihracatı yüzde 3,6’lık artışla 20 milyar 28 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Böylelikle yılın ilk ihracat rakamı, en yüksek ocak ayı ihracat değeri olarak kaydedildi. Geçtiğimiz yıl yaşanan deprem felaketi, komşu ülkelerde gerçekleşen gerilimler ve global ekonomideki dalgalanmalara karşın 7,98 milyar dolarlık ihracat payına ulaşan Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri sektörünün ocak ayı ihracatı 602 milyon dolar olarak gerçekleşti. Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

FİNANSIN MERKEZİ İSTANBUL, TARIM ÜRÜNLERİ İHRACATINDA İLK SIRADA

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye’nin tarım ihracatı ocak ayında yıllık bazda yüzde 9,3 artarak 3,1 milyar dolara çıktı. Tarım dış satımının toplam ihracat içindeki payı yüzde 18,2 oldu.

Türkiye’nin ihracatında lokomotif görevi üstlenen İstanbul, tarım ürünlerinin dünyanın dört bir yana ulaştırılmasında da başı çekti. Ocak ayında 7,2 milyar dolarlık dış satımla en fazla ihracat yapan il olan İstanbul, 772,3 milyon dolarlık tarım ürünleri ihracatıyla da öne çıktı. Kent böylece Türkiye’nin toplam tarım ihracatının yüzde 24,7’sini yapmış oldu.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

DÜNYA BANKASI’NDAN ‘GAZZE EKONOMİSİ’ RAPORU!

Dünya Bankası’nın raporunda Ekim 2023’ten bu yana Gazze’ye yönelik saldırıların büyük can kayıplarına yol açtığı, saldırıların Filistin ekonomisi üzerinde de önemli etkileri olduğu anlatıldı.
Raporda, çatışmanın başlangıcından bu yana Filistin ekonomisinin yakın tarihinde kaydedilen en büyük şoklardan birini yaşadığı belirtilerek, Gazze ekonomisinin 2023’ün 4’üncü çeyreğinde yüzde 80’den fazla daraldığı, Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’nın (GSYİH) yaklaşık 670 milyon dolardan 90 milyon dolara düştüğü kaydedildi. Ayrıca Gazze ekonomisinin 2023 genelinde ise yüzde 24 daraldığı vurgulandı.

Gazze’de neredeyse tüm ekonomik faaliyetlerin durma noktasına geldiğine işaret edilen raporda, özel sektörün çatışmanın ilk 2 ayında toplam 1,5 milyar dolarlık üretim kaybıyla karşı karşıya kaldığının tahmin edildiği, bunun günde yaklaşık 25 milyon dolarlık kayba denk olduğu belirtildi.

Raporda, Filistin topraklarındaki ekonomik gerilemenin halihazırda 2008, 2012, 2014 veya 2021’deki çatışmaların etkisini aştığı ifade edildi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

DÜNYA BANKASI, TÜRKİYE YEŞİL İHRACAT PROJESİ İÇİN 600 MİLYON EURO KREDİ GARANTİSİNİ ONAYLADI

Dünya Bankası bugün Türk ihracatçıların rekabet güçlerini ve ihracat pazarlarını koruyabilmeleri için üretim süreçlerinden kaynaklanan karbon emisyonlarını azaltmalarını desteklemek amacıyla kullanılacak olan 600 milyon euro tutarında bir kredi garantisini onayladı.

Türkiye Yeşil İhracat Projesi, makine, ekipman, ısıtma ve soğutma sistemlerinin geliştirilmesi ve atıkların azaltılması veya geri dönüştürülmesi gibi yeşil ve iklime uyumlu çözümlere yatırım yapacak ihracatçılara uygun maliyetli ve uzun vadeli finansman sağlanmasına yardımcı olacaktır.

Avrupa Birliği (AB) 2026 yılından itibaren karbon yoğun ürünlere tarife uygulamaya başlayacağından dolayı, emisyon yoğun ürünler üreten Türk ihracatçıların karbon ayak izlerinin azaltılması özellikle yaşamsal bir önem taşımaktadır. AB pazarı Türkiye ihracatının yüzde 40’ını oluşturmaktadır.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

TÜRKİYE İLE MACARİSTAN ARASINDA ETOK/JETCO MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI

Türkiye-Macaristan Ekonomi ve Ticaret Ortak Komisyonu (ETOK/JETCO) 1. Dönem Toplantısı’na ilişkin protokol, Bakan Bolat ile Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto tarafından imzalandı.

Bolat, Bakanlıktaki imza töreninde, 18 Aralık 2023’te Budapeşte’de gerçekleştirilen Türkiye-Macaristan Yüksek Düzeyli Stratejik İş birliği Konseyi Toplantısı’nda bu ülkeyle stratejik ortaklık düzeyindeki ilişkilerin geliştirilmiş stratejik ortaklık seviyesine yükseltildiğini hatırlattı.

“Türkiye-Macaristan Kültür Yılı”nın açılış töreninin gerçekleştirildiğini ifade eden Bolat, 2025’in iki ülkenin liderlerince “Ortak Bilim ve İnovasyon Yılı” ilan edildiğini söyledi.

Ülkeler arasında Ekonomi ve Ticaret Ortak Komisyonu’nun 2022 yılında kurulduğunu dile getiren Bolat, “Amacımız, ekonomik yatırım ve ticari ilişkilerimizi daha da derinleştirmek ve ilerletmek. Bu anlamda ele alınacak ve kararlaştırılacak mekanizmalar JETCO toplantılarında belirlenecektir.” dedi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

SON BİR AYDA EN FAZLA ELEKTRİKLİ ARAÇ SATILAN AVRUPA ÜLKELERİ HANGİLERİ?

Avrupa genelinde yeni elektrikli otomobil satışları Ocak 2024’te tüm kategoriler arasında baskın bir şekilde artarak tüm binek otomobil pazarının yüzde 11,9’unu oluşturdu.

Aralık 2023’teki yüzde 3,8’lik düşüşün ardından Avrupa Birliği (AB), Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ve İngiltere pazarlarında yeni otomobil satışları toplam yüzde 11,5 oranında arttı.

Bu artış İngiltere dahil tüm Avrupa pazarında Ocak 2023’e kıyasla elektrikli otomobil satışlarında yüzde 29,3, plug-in hibrit otomobillerde yüzde 24,4, hibrit araçlarda ise yüzde 21,4 oranında arttı. Benzinli araç satış oranındaki artış yüzde 2,8’de kalırken dizel araç satışları yüzde 5,4 oranında azaldı.

Her ne kadar elektrikli araç satışları fosil yakıtla çalışan araçların çok daha üzerinde olsa da genel tabloya bakıldığında şimdilik sadece pazarın yaklaşık yüzde 12’sini oluşturuyor. Bununla birlikte, elektrikli araçlar hala en popüler kategori olarak öne çıkmıyor. Podyumda neredeyse yüzde 36’lık satış payı ile benzinli araçlar ilk sırada yer alırken hibrid-elektrikli binek araçlar kısa sürede ilk sırayı alacağa benziyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

İÇGÖRÜLER, ABD YAPTIRIMLARI YAKLAŞIRKEN TÜRKİYE-RUSYA TİCARETİNİN ZARAR GÖRDÜĞÜNÜ ORTAYA KOYUYOR

 

Reuters’in edindiği özel bilgilere göre, ABD’nin Rusya ile iş yapan finans kuruluşlarına yaptırım uygulama yönündeki son tehditleri Türk-Rus ticaretine de yansıdı ve ithal petrol ve Türk ihracatına yönelik ödemelerde aksamalara ve gecikmelere neden oldu.

Bu Reuters’in bir raporuna dayanıyor. Raporda adı geçen kaynaklara göre, Aralık ayında yayınlanan ABD başkanlık emri, Türkiye ile Rusya arasındaki enerji işlemlerine gölge düşürerek Rus ham petrolüne yapılan ödemeleri zorlaştırıyor ve Türk ihracatının düzgün akışını engelliyor.

Bu yaptırımlar, Rusya’nın gelir akışlarını hedef alırken, Türk bankalarının Rus müşterileriyle uyum önlemlerini sıkılaştırmasıyla, iki ülke arasındaki karmaşık finansal işlemler ağını istemeden de olsa etkiledi.

Yaptırım tehdidi nedeniyle giderek daha fazla incelemeye tabi tutulan Türk bankalarının temkinli bir yaklaşım benimsemesi, Rus petrol ihracatçılarına yapılan ödemelerde gecikmelere yol açarak enerji tedarik zincirinde aksamalara yol açtı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

AFRİKA’NIN YENİ SERBEST TİCARET ANLAŞMASI KITADAKİ TİCARETİ CANLANDIRABİLİR Mİ?

Afrikalı liderler bu hafta sonu Afrika Birliği’nin (AU) yıllık zirvesi için Addis Ababa’da bir araya gelecek ve Afrika’yı küresel bir ekonomik güç merkezi haline getirme planları da dahil olmak üzere önemli ticari konuları tartışacak. Afrika ülkelerinin çoğunluğu tarafından onaylanan Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi (AfCFTA) anlaşması, 55 ekonomiyi bir milyardan fazla insandan oluşan tek, rekabetçi bir mega pazarda birleştirecek ve burayı dünyanın en büyük serbest ticaret alanlarından biri haline getirecek.

Afrika Birliği, anlaşmanın gelirleri artıracağını ve Afrika’daki aşırı yoksul 30 milyon insanı yoksulluktan kurtaracağını tahmin ediyor. Ancak anlaşmayla ilgili büyük söylentilere rağmen gerçek eylem gecikti, potansiyel faydalar geriye itildi ve AU’nun planı gerektiği gibi gerçekleştirme kapasitesi konusunda şüpheler oluştu.

17 Şubat’ta başlayacak iki günlük üst düzey toplantıda ön planda, Afrika Birliği’nin ülkeden ülkeye ticaret seviyelerinin kasvetli olduğu ve ithalatın çoğunun Çin gibi ülkelerden geldiği bir kıtada ticarette devrim yaratacağını söylediği bir anlaşma yer alıyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

SÖZ SİZDE

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Dünya genelindeki dış ticaret trendlerinin önümüzdeki beş yılda nasıl değişeceğini tahmin ediyorsunuz? Lütfen belirli bir sektöre, bölgeye veya faktöre odaklanarak gelecekteki dış ticaretinizi etkileyebilecek potansiyel değişimleri bize açıklayabilir misiniz?

Utrader e-bültenimizin 51. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

Sağlık ve sevgiyle kalın…

Utrader Ailesi

Hakkımızda
Bu e-bültenin editörlüğü; Yavuz Dursun, Miray Yeleser, Merve Saçlı, Aslı Akbacak, Esma Dedeoğlu ve Yağmur Serinyel tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Linkedin Instagram Twitter Facebook Telegram Youtube E-BültenPodcastBir yanıt yazın

19 − 16 =