UTRADER e-Bülteni 46

Utrader e-Bülteninin 46. Sayısından merhaba!

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

Sevgili UTRADER E-bülteni takipçilerimiz, Yılın sonlarına yaklaşırken, birlikte geçirdiğimiz bir yılı daha başarıyla tamamlamanın sevinci içerisinde, yeni bir yılı karşılamak için bir araya gelmenin heyecanını yaşıyoruz. Bu yıl, birlikte elde ettiğimiz başarıların, dayanışmanın ve güç birliğinin bir yılıydı. Hep birlikte ortak hedeflere ulaşma yolunda adımlarımızı gün geçtikçe sağlamlaştırmak dileği ile…

Yeni bir yılın kapısını aralamadan önce, geçmişte elde ettiğimiz deneyimlerle daha da güçlenmiş, başarıya aç bir gelecek bizi bekliyor. Hep birlikte, daha büyük başarılara ve daha güzel anılara adım atmaya hazırız. Yeni yılda da birlikteliğin global gücüne inanarak; sevdiklerinizle sağlıklı huzurlu ve mutlu bir yeni yıl geçirmenizi temenni ederiz.

20 ARALIK ULUSLARARASI İNSANİ DAYANIŞMA GÜNÜ

Uluslararası İnsani Dayanışma Günü, dayanışma dolu bir dünyaya duyulan özlemi hatırlatıyor.

Uluslararası İnsani Dayanışma Günü, duvarların yıkılması ve köprülerin kurulması için bir çağrı. Farklı kültürlerden, inançlardan ve geçmişlerden gelen insanlar olarak, birbirimizin hikayelerine ve deneyimlerine saygı göstermemiz ve birlikte daha iyi bir dünya inşa etmek için el ele vermemiz gerektiğini biliyoruz.

Utrader olarak herkesi dayanışma içerisinde olmaya davet ediyoruz.

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

UTRADER’DEN HABERLER

TİCARET LİGİ 3. SEZONUNUN YEDİNCİ HAFTASI TAMAMLANDI

Türkiye’nin ilk, tek, interaktif ve online yapılan Uluslararası Ticaret Yarışması olan Ticaret Ligi büyük bir coşku ile başladı. Kıyasıya mücadele de 3. sezonun yedinci hafta kazananı Kerem Açıkyürek oldu.  Birinciliğini tebrik ediyoruz.

Ticaret Ligi, 19 Aralık 2023 – Salı günü tekrar sizlerle olacak!

Saat 21.00’e alarmlarınızı şimdiden kurabilirsiniz!

Hemen yerinizi alın ve haftalık 1.500 TL’lik hediyeleri kazanın!

Kayıt linkimiz:

https://lnkd.in/dbNMC7Zr

Youtube lansman videomuz:

https://lnkd.in/dWt5DnAi

UTRADER MARKASI TESCİLLENDİ!

Kurulduğu günden bu yana büyüyerek gelişmemize imkân sağlayan tüm kurucularımıza, paydaşlarımıza ve değerli üyelerimize çok teşekkür ederiz.

AKADEMİ ÖDÜLLERİ 2023 ÖDÜL TÖRENİ VİDEOMUZ YAYINLANDI

Akademi Ödülleri 2023 Programı, 29 Kasım 2023 tarihinde Adile Sultan Kasrında seçkin konukların katılımı ile gerçekleşmişti. Sizlerle ödül töreni videomuzu ve uzun süren emeklerinin karşılığı olarak çalışmalarıyla ödül almaya hak kazananları paylaşmak istedik

Tören videomuzu izlemek için TIKLAYINIZ

EN İYİ DOKTORA TEZİ

Tezin Başlığı: “The Role of Agglomeration Economies And Spatial Spillovers on Provincial Export Performance of Turkey”
Yazar: Tayyar Doğan, Pwc
Danışman: Prof. Dr. Lütfi Erden, Hacettepe Üniversitesi
Tezin Yazıldığı Enstitü: Hacettepe Üniversitesi / Sosyal Bilimler Enstitüsü / İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı / İktisat Bilim Dalı
Tezin Kabul Tarihi: 2022
Çalışmaya ulaşmak için tıklayın.

EN İYİ DOKTORA TEZİ

Tezin Başlığı: “İşletme Grubuna Bağlı Şirketlerde Sınır Ötesi Satınalmalar: Ters Bilgi Transferi ve Grup Üyesi Şirketler Arasında Bilginin Paylaşılması”
Yazar: Arş. Gör. Dr. Nimet Kalkan, Karadeniz Teknik Üniversitesi
Danışman: Prof. Dr. Tülay İlhan Nas, Karadeniz Teknik Üniversitesi
Tezin Yazıldığı Enstitü: Karadeniz Teknik Üniversitesi / Sosyal Bilimler Enstitüsü / İşletme Ana Bilim Dalı
Tezin Kabul Tarihi: 2023
Çalışmaya ulaşmak için tıklayın.

EN İYİ MAKALE

Makalenin Adı: “Home Country İnstitutional Drivers and Performance Outcomes of Export Market Orientation: The Moderating Role of Firm Resources”
Yazarlar: Doç. Dr. İlayda İpek, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Prof. Dr. Mustafa Tanyeri, İzmir Ticaret Odası
Yayınlandığı Dergi: International Journal of Emerging Markets, Vol. 16 No. 4, 2021, pp. 806-836

EN İYİ YÜKSEK LİSANS TEZİ

Tezin Başlığı: “Uluslararasılaşma Derecesi, Pazar, İnovasyon ve Girişimci Yönlülüğün Kobi’lerin İhracat Performansına Etkisinin İncelenmesi”
Yazar: Halis Can Şire, Adana Sanayi Odası
Danışman: Prof. Dr. Deniz Zeren, Çukurova Üniversitesi
Tezin Yazıldığı Enstitü: Çukurova Üniversitesi / Sosyal Bilimler Enstitüsü / İşletme Ana Bilim Dalı
Tezin Kabul Tarihi: 2022
Çalışmaya ulaşmak için tıklayın.

UTRADERBİLGİ SERİMİZİN YENİ SAYILARI YAYINLANDI!

Dış ticarete yönelik teknik bilgileri paylaştığımız ve güncel uygulamaları gündeminize getirdiğimiz UtraderBİLGİ #48 yazımız “A.TR Dolaşım Belgesi” konusu ile yayınlandı.

A.TR Dolaşım Belgesi, Türkiye veya AB’de serbest dolaşımda bulunan sanayi ürünleri ve işlenmiş tarım ürünlerinin Gümrük Birliği çerçevesinde tercihli rejimden yararlanabilmesini sağlayan belgedir.

A.TR Dolaşım Belgelerine ilişkin hükümler ilk olarak 03.09.2002 tarihli ve 24865 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 2002/4616 sayılı “Türkiye ile Avrupa Topluluğu Arasında Oluşturulan Gümrük Birliğinin Uygulanmasına İlişkin Esaslar Hakkında Karar” ile düzenlenmiştir. Ancak bu karar, şu anda yürürlükte olan 23/8/2006 tarihli ve 2006/10895 sayılı “Türkiye ile Avrupa Topluluğu Arasında Oluşturulan Gümrük Birliğinin Uygulanmasına İlişkin Esaslar Hakkında Karar” ile yürürlükten kaldırılmıştır.

UtraderBİLGİ #49 yazımız “İthalatta Gözetim Uygulaması” konusu ile yayınlandı.

İthalatta gözetim uygulaması Türkiye’de 30/4/1995 tarihli ve 95/6814 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan İthalatta Gözetim ve Korunma Önlemleri ile Kota İdaresi ve Tarife Kontenjanı Hakkında Karar ile gündeme gelmiş sonrasında da İthalatta Gözetim Uygulanması Hakkında Karar 2004/7304 ile kurumsallaşmıştır.

Gözetim uygulaması, bir malın aynı veya doğrudan rakip mallar üreten yerli üreticiler üzerinde; zarar tehdidi yaratan miktar ve/veya şartlarda ithal edilmesi halinde söz konusu malın ithali gözetime tabi tutulmasını ifade etmektedir. Düzenlemede gözetimin amacı, bir malın ithalatındaki gelişmelerin izlenmesi olarak ifade edilmektedir.

Anayasa Mahkemesinin bir kararında ifade ettiği üzere; İthalatta gözetim uygulaması, benzer veya doğrudan rakip mallar üreten yerli üreticilerin zarar görmesinin önlenmesi amacıyla eşyanın kıymeti bakımından birim başına asgari bir fiyatın belirlenmesi ve bu fiyatın altında ithalatın gerçekleştirilmesi hâlinde bu durumun izlenmesi esasına dayanan bir dış ticaret politikası savunma aracıdır.

Bir malın ithalatında gözetim uygulanmasına ilişkin karar, başvuru üzerine veya re’sen yapılacak bir değerlendirme sonucunda İthalat Genel Müdürlüğü tarafından verilir. Yapılacak değerlendirmede ithalatın gelişimi, ithal şartları ve ithalatın yerli üreticiler üzerindeki etkisi dikkate alınır. Gözetim kararı Gözetim Belgesi düzenlenmesi yoluyla ileriye yönelik olarak veya gerçekleşen ithalatı değerlendirmek üzere geçmişe dönük olarak uygulanabilir. İleriye yönelik gözetime tabi bir malın ithalatında gümrük mevzuatının gerektirdiği belgelerin yanı sıra “Gözetim Belgesi” de aranır. Gözetim belgesi, Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü’ne yapılacak başvuru ile alınmakta ve 6 ay süresince geçerli olmaktadır.

Sizler de blog sayfamızı ziyaret ederek yazılarımız içeriği hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz!

Yeni ve tüm blog yazılarımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

PODCAST KÖŞESİ

Nükhet Işıkoğlu ile Demiryolu ve Demiryolu Taşımacılığı Üzerine Sohbet

Uluslararası Ticaret ve hayatın tüm alanlarından konuların ele alındığı kanalımızın bu bölümünün konuğu Demiryolu Taşımacılığı Derneği Genel Müdür Yardımcısı Sn. Nükhet Işıkoğlu oldu. Kendisi ile birlikte Demiryolları ve Demiryolu Taşımacılığı üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Podcast’i dinlemek için TIKLAYINIZ

GEZENAY VE ARKADAŞLARI DÜNYA TURUNDA

Yeni bir ülkeyle merhaba sevgili Gezenay okurları!

Bu bölümde sizlere Mısır’da yaptığım iş seyahatimden bahsetmek istiyorum. Mısır hem tarihi hem de kültürel açıdan çok zengin bir ülke. İş hayatında da bunu görmek mümkün. Hazırsanız başlayalım!

Mısıra iş seyahati için gittiğinizde mutlaka yerel bir acente ile çalışmanız gerektiğini unutmamalısınız. Bu acenteler, sizin için gerekli olan bağlantıları, izinleri ve formaliteleri sağlayacaklardır. Ben Kahire ve İskenderiye’de ayrı ayrı iş görüşmeleri yaptım ve her iki şehirde de farklı acenteler ile çalıştım. Bu sayede işlerimi hemen halledebildim.

Kartvizitlerinizin bir yüzünün İngilizce diğer yüzünün de Arapça olmasına dikkat etmelisiniz. Bu, Mısırlılar için saygınlık göstergesidir ve iletişiminizi kolaylaştırır. Ben kartvizitlerimi önceden hazırladım ve her görüşmede karşı tarafa takdim ettim. Bu sayede hem profesyonel bir izlenim bıraktım hem de karşı tarafın ismini ve unvanını öğrenmiş oldum.

Mısır’da iş yaparken karar verme sürecinin uzun sürebileceğini bilin. Mısırlılar, genellikle ortak düşünce sistemi ile hareket ederler ve bilgiyi sübjektif bir şekilde değerlendirirler. Bu nedenle, karar vermek için çok fazla tartışma, danışma ve ikna gerekebilir. Ben de bu sürece sabırla katıldım ve karşı tarafın görüşlerine kulak verdim.

Mısır’da iş yaparken bireysellikten çok topluluk bilincine önem verin. Mısırlılar, aile, kabile veya topluluk bağlarına çok değer verirler. Bu yüzden fertler ikincil konumdadırlar.

Mısır’da iş yaparken kaderci bir kültürle karşılaşabileceğinizi unutmayın. İş hayatında karşılaştığınız zorlukları veya engelleri şikâyet etmek yerine, kabullenmeye ve çözüm aramaya çalışın. Ben de bu tutuma saygı duydum ve karşılaştığım sorunlar için çözüm yolları aradım.

Mısır’da iş yaparken eğitime verilen önemi göz ardı etmeyin. Mısırlılar, eğitimin yükselme için anahtar olduğunu düşünürler ve yüksek eğitim görmüş kişilere saygı duyarlar. Bu nedenle, iş konuşmalarında eğitim seviyenizi veya uzmanlık alanlarınızı belirtmeye çalışın.

Mısır’da ki iş seyahatim boyunca özellikle kadınların aktif bir rol oynadığını fark ettim. Kadınlar hem yönetici hem de çalışan olarak iş dünyasında yer alıyorlar. Bu beni çok etkiledi ve ilham verdi.

Mısırlılar Avrupa ve Arap ülkeleri arasında bir köprü gibi olduklarını düşünüyorlar. Bu yüzden iş pratikleri de bu iki kültürün etkisinde kalıyor. Bazı durumlarda Arap usulü, bazı durumlarda Avrupa usulü davranmak gerekiyor. Bu da iş yaparken dikkatli olmayı ve esnek davranmayı gerektiriyor. Örneğin, Mısırlılar zaman konusunda çok hassas değiller. İşte ilerleme yavaş olabiliyor ve karar almak uzun zaman alabiliyor. Bu yüzden sabırlı olmak ve acele etmemek lazım. Ama bu, Mısırlıların işe önem vermedikleri anlamına gelmiyor. Tam tersine, onlar işlerini çok ciddiye alıyorlar ve iyi sonuçlar üretmeye çalışıyorlar.

Mısırlılar dil konusunda çok yetenekli. Arapça zaten çok zengin bir dil, ama Mısırlılar bunu daha da zenginleştiriyorlar. Konuşmalarında şiirsel ifadeler, abartmalar, duygular ve çiçekler bolca yer alıyor. Onları dinlemek çok keyifli. Ama dikkatli olmak lazım, çünkü bazen söyledikleri ile yaptıkları arasında farklılıklar olabiliyor. Örneğin; size “evet” dedikleri halde, aslında “belki” demek istiyor olabilirler. Bu yüzden onları zorlamadan veya baskı yapmadan ikna etmeye çalışmalısınız.

Mısır’da kılık kıyafet konusuna da değinmek istiyorum. Mısır çok sıcak bir ülke olsa da insanlar vücutlarını kapalı tutmayı tercih ediyorlar. Bu yüzden aşırı açık veya dar kıyafetlerden kaçınmalısınız. Özellikle geleneksel milli kıyafetleri giymekten kaçınınız. Mısırlılar kendi milli kıyafetlerini yabancıların giymesinden dolayı rahatsız oluyorlar.

Erkekler için standart giyim; pantolon ve gömlektir (tercihen uzun kollu).  Özellikle iş toplantılarında ceket ve kravat giyilmesi beklenir. Ceketin yakasını köprücük kemiklerine kadar düğümlemek daha şık bir görünüm sağlar. Ayrıca, erkeklerde hoş karşılanmayacağı düşünülen takılar arasında boyunda mücevher bulunmasıdır.

Kadınların ise her zaman gösterişsiz giyinmeleri beklenmektedir. En az dirseklere kadar uzanan uzun kollu ve yüksek yakalı elbise, bluz ve gömlek tercih edilmelidir. Etek boylarının ayak bileklerine kadar veya dizin altında olmasına özen gösterilmelidir. Şapka veya eşarp her zaman gerekli değildir. Ancak elinizde bir eşarp tutmanızda fayda vardır.

Ben de bu tavsiyelere uyarak Mısır’da rahat bir şekilde gezdim ve çalıştım. Hem iş hem de kültür açısından çok verimli bir seyahat oldu benim için. Sizlere de Mısır’ı ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Ama gitmeden önce size bahsettiğim bu önemli bilgilere dikkat edin.

Bir sonraki Mısır bölümümüzde görüşmek üzere hoşça kalın!

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

Şimdilik Utrader’dan haberlerimiz bu kadar, 1 Ocak’ta yayınlanacak 47. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz.    Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemizi ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz. Web sitemiz için TIKLAYINIZ

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

                                  MAKALE KÖŞESİ

DIŞ TİCARETTE BLOCKCHAİN UYGULAMALARI

Blockchain teknolojisi, çok çeşitli kişi ve kurumlara birbirlerine güven duymasalar dahi, çok daha verimli iş yapma olanağı sunar. Blockchain tek bir teknoloji olmayıp, sürekli gelişen ve evrilen bir teknolojidir. Uygulamaya başlandığı 2009’dan bu yana yaşanan gelişmeler şu 3 evre ile tanımlanabilir;

Blockchain 1.0: 2009 yılında Bitcoin ile başlayan dijital para evresi, kripto paraların ortaya çıkışı ve transferleri ile dijital ödemelerin gerçekleştirilmesi.

Blockchain 2.0: Dijital paralarla ödeme ve transferlerin ötesinde, çeşitli finansal uygulamaları da ifade eden evre. 2013 sonrası, Vitalik Buterin tarafından tasarlanan akıllı kontrat (smart contract) protokolü özelliğini taşıyan Ethereum platformu ile, blockchain teknolojisi farklı bir boyuta taşınmış oldu.

Blockchain 3.0: Dijital toplum olarak adlandırılan bu süreçte finansal uygulamaların yanısıra, nesnelerin interneti (IoT-Internet of things), yapay zekadaki (artificial intelligence) gelişmelerin de paralelinde, sanattan sağlığa, eğitimden yönetime devletler bazında büyük çapta uygulamalar, bankacılık, siber güvenlik, dijital kimlik sistemlerinde kullanımlar tasarlanır oldu.

Makalenin tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

-Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa GÜLTEPE ile Röportaj
– UTİKAD Başkanı Ayşem ULUSOY ile Lojistikteki Güncel Gelişmeler
– Kurukahveci Mehmet Efendi şirketi YK Üyesi Mehmet KURUKAHVECI ile Röportaj
– Utrader, Özel Sektör, Kamu ve Akademiyi Entegre Ediyor

Yukarı konuları ve nicelerini içeren UTİC Dergisi 2023 sayımızı okumak için TIKLAYINIZ.

UTİC Dergimizin tüm sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ

GÜNCEL HABERLER

Görselin kaynağı: Anadolu Ajansı

TÜRKİYE, OECD VE G20’DE EN HIZLI BÜYÜYEN ÜLKE OLDU

Türkiye’nin yüzde 5,93’lük büyüme oranı diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, Avrupa Birliği (AB), OECD ve G20 ülkeleri arasında birinci sırada yer aldığı görüldü.

Türkiye’yi, yüzde 5,9’luk büyüme oranıyla Kosta Rika takip etti. Bu ülkeyi yüzde 3,4 ile İsrail, yüzde 3,2 ile Meksika ve yüzde 2,9 ile ABD izledi. OECD ülkeleri ekonomilerinin ortalama büyümesi yüzde 1,7 olarak hesaplandı.

OECD’de ekonomisi en çok küçülen ülke ise yüzde 1,5 ile Norveç oldu. Ekonomisi en fazla daralan ikinci ülke yüzde 1,3 ile İsveç olarak hesaplandı.

Türkiye, 3. çeyrek büyüme verisi açıklanan G20 ülkeleri içinde de ilk sırada yer aldı. Türkiye’yi, yüzde 4,9 ile Endonezya ve Çin takip ederken bu ülkeleri yüzde 3,2 ile Meksika izledi.

Söz konusu dönemde AB’de ortalama büyüme yüzde 0,1 oldu. AB ülkelerinin büyüme oranlarına bakıldığında Romanya’nın yüzde 2,1 ile ilk sırada yer aldığı, bu ülkeyi yüzde 1,9 ile Portekiz’in takip ettiği görüldü. Türkiye ekonomisi, AB ülkelerinden daha hızlı ve güçlü büyüme performansı sergiledi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

MAERSK, KIZILDENİZ’DEKİ SALDIRILAR NEDENİYLE BÖLGEDEKİ SEFERLERİNİ DURDURDU

Danimarka merkezli, dünyanın en büyük konteyner taşıma şirketi Maersk, Yemen’deki İran destekli Husilerin İsrail limanlarına giden gemilere saldırması üzerine, bölgedeki tüm seferlerini durdurdu. Kızıldeniz’de bir gemisi saldırıya uğrayan Hapag-Lloyd AG şirketi de bölgedeki operasyonlarını durdurma kararı aldı. Söz konusu şirketlerin aldığı kararlar sonrası, küresel ekonominin olumsuz etkileneceği öngörülüyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

AKDENİZ’DE YAPILACAK LİMANLAR YENİ TİCARET EKSENİ OLUŞTURACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Akdeniz Bölgesi’nin, dünyanın yeni bir liman cazibe merkezi olmasını hedeflediklerini belirterek, “Mersin ve Adana’da yapılacak iki limanla uluslararası ulaştırma koridorlarında yeni ticaret ekseni oluşacak” dedi.

Abdulkadir Uraloğlu, yeni limanlarla bölgenin liman endüstrisinin oluşacağını belirterek, şunları kaydetti: “Bu limanlar sayesinde bölgede endüstri, lojistik, maden, tarım, tekstil, hayvancılık, enerji gibi ana sektörlerde yeni atılımlar gerçekleşmesini öngörüyoruz. Akdeniz Bölgesi’nin, dünyanın yeni bir liman cazibe merkezi olmasını hedefliyoruz.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

İTALYA ÇİN’İN EN BÜYÜK PROJESİNDEN VAZGEÇİYOR

İtalya, Çin’in önem verdiği ‘Kuşak ve Yol Girişimi’ ile ilgili imzaladığı iş birliği paktından çekiliyor.

İtalyan Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, İtalyan hükümetinin Çin’e, Roma’nın 2019 yılında imzaladığı ‘Kuşak ve Yol Girişimi’ yatırım programından çıkmayı planladığını söyledi. Tajani, Adnkronos haber ajansının ev sahipliğinde Roma’da düzenlenen bir etkinlikte yaptığı açıklamada, anlaşmanın “istenen etkileri yaratmadığını” ve artık “bir öncelik” olmadığını söyledi. Tajani “Pakta dahil olmayan ülkeler daha iyi sonuçlar elde etti” dedi.

İtalya’nın yıl sonuna kadar Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’in büyük önem verdiği programa katılımını yenileyip yenilemeyeceğine karar vermesi gerekiyordu. İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, G-7 ülkeleri arasında sadece İtalya’nın katıldığı programa son vermek için aylardır diplomatik olarak zemin hazırlıyordu.

Avrupa’nın büyük bir kısmı gibi İtalya da Washington ve Pekin arasında tırmanan gerilimin ortasında kaldı ve bu durum Çin’in Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana Rusya’ya verdiği destekle daha da kötüleşti.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

DIŞ TİCARET İYİLEŞEN GÜMRÜKLERLE HIZLANACAK

Türkiye dış ticaret işlemlerinin yaklaşık yüzde 50’sinin gerçekleştiği İstanbul gümrükleri, sektörden gelen taleplerle hizmet kalitesini artırmak için adımlar atıyor. İstanbul Ticaret Odası’nda gerçekleşen sektörel toplantıda, konunun tüm tarafları bir araya gelerek, çözüm önerilerini değerlendirdi.

İstanbul gümrüklerinde yoğunluk sebebiyle zaman zaman aksaklıklar yaşanabiliyor. Gümrüklerde yaşanan bazı sorunların dış ticaret trafiğini yavaşlatmaması adına adımlar atılmaya devam ediyor. İstanbul Ticaret Odası Gümrük Müşavirliği Meslek Komitesi de İstanbul gümrüklerinin sektörün ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik bir toplantı düzenledi. Toplantıya, İstanbul Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Hayrettin Yıldırım başkanlığında gümrük bölge müdürleri de katılarak, sektörden gelen talepleri dinledi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

PANAMA KANALINDAKİ KURAKLIK KÜRESEL TİCARETİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Panama Kanalı’nda kuraklık nedeniyle azalan su seviyeleri küresel ticareti aksatıyor ve nakliyatçıları daha uzun rotalara gitmeye zorluyor.

Gemilerin kanaldan geçmek için üç haftaya kadar bekleme süreleri ile karşı karşıya kalması nedeniyle, su kıtlığı şirketler için pahalı zorluklar yarattı.

Birçok ABD’li tahıl ihracatçısı, Asya’ya olan mahsul sevkiyatlarını Körfez Kıyısı limanlarından Kuzeybatı Pasifik limanlarına yeniden yönlendirmek zorunda kaldı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

PERAKENDE TİCARETTE KURALLAR BELİRLENDİ

Perakende ticaretinde uygulanacak ilke ve kurallar hakkında hazırlanan yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.
Üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler arasındaki ticari ilişkilerde karşı tarafın ticari faaliyetlerini önemli ölçüde bozan, makul karar verme yeteneğini azaltan veya normal şartlarda taraf olmayacağı bir ticari ilişkinin tarafı olmasına neden olan faaliyetler, “haksız ticari uygulama” olarak tanımlanarak yasaklandı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

Uluslararası Ticaret Kültürü kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Dış Ticarette Bunları Biliyor musunuz? kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ

HAYAT DERSİ

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

Ülkemizde serbest bölgeler ile ilgili ilk yasal düzenleme hangi yıl yapılmıştır?

a) 1980

b) 1985

c) 1989

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım

Lehtarın onayı olmaksızın amir banka tarafından akreditif şartlarında değişiklik yapılamayan akreditif türü aşağıdakilerden hangisidir?

  1. Dönülemez akreditif (gayri kabili rücu akreditif)
  2. Dönülebilir akreditif (kabili rücu akreditif)
  3. Kabul kredili akreditif
  4. Vesaik ibrazında ödemeli akreditif

Doğru cevap ; A şıkkı

ÇİZİM KÖŞESİ

Diğer çizimlerimize ve karikatürlerimize ulaşmak için Telegram hesabımızdaki #karikatür etiketimizi kullanabilirsiniz.

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ

SÖZ SİZDE

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Mesela; 2025 yılında teknoloji ve yapay zekâ alanındaki gelişmeler, iş dünyasını nasıl etkileyecek? Bir iş gününüzü, yapay zekâ destekli teknolojilerin size sunduğu olanakları hayal ederek tasarlayın. İşte böyle bir gelecekte, iş ve teknoloji nasıl birbirine entegre olacak? Görüşlerinizi bizimle paylaşın.

Utrader e-bültenimizin 46. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

Sağlık ve sevgiyle kalın…

Utrader Ailesi

Hakkımızda
Bu e-bültenin editörlüğü; Yavuz Dursun, Miray Yeleser, Merve Saçlı, Aslı Akbacak, Esma Dedeoğlu ve Yağmur Serinyel tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Linkedin Instagram Twitter Facebook Telegram Youtube E-BültenPodcastBir yanıt yazın

eight − four =