UTRADER e-Bülteni 45

Utrader e-Bülteninin 45. Sayısından merhaba!

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

5 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

Haftanın ilerleyen günlerinde kutlayacağımız bu anlamlı gün bize daha fazla duyarlı olmamız konusunda yol gösteriyor. Herkesin eşit haklara sahip olduğu bir ortam oluşturmak tüm toplum bireylerinin sorumluluğunda. Engeller hayatın ritmini yakalamaya engel olamaz.  Engelsiz bir dünya için, birbirimizi sevgi ve anlayışla kucaklayalım. Çünkü asıl engelliler onları görmeyenlerdir…

10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ

Dünya İnsan Hakları Günü vesilesiyle, insan haklarının evrenselliğine vurgu yapmak istiyoruz. Adalet, özgürlük ve insan onuruna saygı gibi temel değerlere odaklanarak dünya genelinde yaşanan adaletsizliklere karşı duyarlılığımızı arttırmaya davet ediyoruz.

Savaşlar insan haklarının en büyük ihlali… Herkesin huzur ve güven içinde yaşayabileceği bir dünya için barışa çok ihtiyacımız var. Bu sebeple Filistin’de yaşanan insanlık suçu olan savaşın son bulmasını ve masum insanların yaşamlarını tehdit eden bu durumun bir an önce çözüme kavuşturulmasını diliyoruz.

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

UTRADER’DEN HABERLER

UTRADER AKADEMİ ÖDÜLLERİ 2023 ÖDÜLLERİ SAHİPLERİ İLE BULUŞTU

Uluslararası Ticaret Ağı Derneği’nin Sakarya Üniversitesi ile birlikte düzenlediği 2023 Akademi Ödülleri’nin törenini 29 Kasım Çarşamba günü Adile Sultan Kasrı’nda gerçekleştirdik.

Türkiye’nin ihracatına ve Türk firmalarının uluslararasılaşmasına yönelik çalışmaları ile; 80 üniversite ve 3 Kurumdan toplam 212 araştırmacının doktora, yüksek lisans tezleri ve makaleleri ile başvurduğu 2. Utrader Akademi Ödüllerinin törenine katılan başta Sakarya Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Dr. Özer Uygun, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi dekanı Prof. Dr. Sima Nart, İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi dekanı Prof. Dr. Mehmet Adak olmak üzere akademisyenlere, iş dünyasından temsilcilerimize ve dernek üyelerimize çok teşekkür ederiz.

EN İYİ DOKTORA TEZİ

Tezin Başlığı: “The Role of Agglomeration Economies And Spatial Spillovers on Provincial Export Performance of Turkey”
Yazar: Tayyar Doğan, Pwc
Danışman: Prof. Dr. Lütfi Erden, Hacettepe Üniversitesi
Tezin Yazıldığı Enstitü: Hacettepe Üniversitesi / Sosyal Bilimler Enstitüsü / İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı / İktisat Bilim Dalı
Tezin Kabul Tarihi: 2022
Çalışmaya ulaşmak için tıklayın.

EN İYİ DOKTORA TEZİ

Tezin Başlığı: “İşletme Grubuna Bağlı Şirketlerde Sınır Ötesi Satınalmalar: Ters Bilgi Transferi ve Grup Üyesi Şirketler Arasında Bilginin Paylaşılması”
Yazar: Arş. Gör. Dr. Nimet Kalkan, Karadeniz Teknik Üniversitesi
Danışman: Prof. Dr. Tülay İlhan Nas, Karadeniz Teknik Üniversitesi
Tezin Yazıldığı Enstitü: Karadeniz Teknik Üniversitesi / Sosyal Bilimler Enstitüsü / İşletme Ana Bilim Dalı
Tezin Kabul Tarihi: 2023
Çalışmaya ulaşmak için tıklayın.

EN İYİ MAKALE

Makalenin Adı: “Home Country İnstitutional Drivers and Performance Outcomes of Export Market Orientation: The Moderating Role of Firm Resources”
Yazarlar: Doç. Dr. İlayda İpek, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Prof. Dr. Mustafa Tanyeri, İzmir Ticaret Odası
Yayınlandığı Dergi: International Journal of Emerging Markets, Vol. 16 No. 4, 2021, pp. 806-836

EN İYİ YÜKSEK LİSANS TEZİ

Tezin Başlığı: “Uluslararasılaşma Derecesi, Pazar, İnovasyon ve Girişimci Yönlülüğün Kobi’lerin İhracat Performansına Etkisinin İncelenmesi”
Yazar: Halis Can Şire, Adana Sanayi Odası
Danışman: Prof. Dr. Deniz Zeren, Çukurova Üniversitesi
Tezin Yazıldığı Enstitü: Çukurova Üniversitesi / Sosyal Bilimler Enstitüsü / İşletme Ana Bilim Dalı
Tezin Kabul Tarihi: 2022
Çalışmaya ulaşmak için tıklayın.

TİCARET LİGİ 3. SEZONUNUN DÖRDÜNCÜ VE BEŞİNCİ HAFTASI TAMAMLANDI

Türkiye’nin ilk, tek, interaktif ve online yapılan Uluslararası Ticaret Yarışması olan Ticaret Ligi büyük bir coşku ile başladı. Kıyasıya mücadele de 3. sezonun dördüncü hafta kazananı Feyza Karslı ve beşinci hafta kazananı Cansu Kızıl oldu.  Birinciliklerini tebrik ediyoruz.

Ticaret Ligi, 5 Aralık 2023 – Salı günü tekrar sizlerle olacak!

Saat 21.00’e alarmlarınızı şimdiden kurabilirsiniz!

Hemen yerinizi alın ve haftalık 1.500 TL’lik hediyeleri kazanın!

Kayıt linkimiz:

https://lnkd.in/dbNMC7Zr

Youtube lansman videomuz:

https://lnkd.in/dWt5DnAi

UTRADERBİLGİ SERİMİZİN YENİ SAYISI YAYINLANDI!

Dış ticarete yönelik teknik bilgileri paylaştığımız ve güncel uygulamaları gündeminize getirdiğimiz UtraderBİLGİ serimizin “Tek ve Maktu Vergi, Toplu Konut Fonu (TKF) ve Destekleme Fiyat İstikrar Fonu” konusunu ele alan kırk yedinci sayısı “Türkiye’de Dış Ticaret Üzerinden Alınan Vergiler ve Mali Yükler VIII’’ yazısı yayınlandı.

Sizler de blog sayfamızı ziyaret ederek yazılarımızın içeriği hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz!

Yeni ve tüm blog yazılarımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

UTRADERİŞİM İLANLARI HIZ KESMİYOR!

Uluslararası Ticaret alanındaki kariyer fırsatlarını paylaştığımız ve online olarak anında tüm ilanlara ulaşabileceğiniz “UtraderİŞİM” hizmetimiz büyük ilgi görüyor.

İster ilk kez bir iş için başvurun, isterseniz kariyer fırsatı ile işinizde bir üst basamağa tırmanın ya da yeni bir işyeri deneyimleyin; biz sizin yanınızdayız.

Şuanda aktif bir ilanımız bulunuyor.

İlan sayfamıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

GEZENAY VE ARKADAŞLARI DÜNYA TURUNDA

Merhaba sevgili keşif sevenler ????

Endonezya iş seyahatimde hem çalıştım hem de birçok yeni deneyim kazandım. Bu harika ülke hakkında edindiğim deneyimlerimi önceki bölümlerde sizlerle paylaşmıştım ve bu bölümümüzle birlikte Endonezya iş seyahatimin sonuna gelmiş olduğumuzu söylemeliyim. Eğer hazırsanız sizlere Endonezyalılar ile ilgili edindiğim hediye alışkanlıklarını ve hediye kültürünü anlatacağım.

İlk toplantıda Endonezyalı iş ortaklarıma küçük ama anlamlı hediyeler verdim. Onlar da bana çok sıcak davrandılar ve iş birliğimizin uzun süreli olacağını umduklarını söylediler. Hediyelerim ülkemize özgü, el yapımı ve şirketimizin logosunu taşıyan ürünlerdi. Onlar da bana kendi kültürlerine ait hediyeler verdiler. Bunlar arasında el dokuması bir şal, geleneksel bir müzik aleti ve bir baharatlı çay vardı.

Hediyeleri verirken ve alırken dikkat etmem gereken bazı kurallar olduğunu öğrendim. Mesela, Endonezyalı Çinliler hediyeyi kabul etmeden önce üç kez reddediyorlar. Bu açgözlü görünmemek için yapılan bir nezaket göstergesiymiş. Ben de ısrarcı olmam gerektiğini fark ettim. Ayrıca, hediye veren kişinin yanından ayrıldıktan sonra alınan hediyeler açılması gerekiyor.  Bu da alıcının sabırsız olmadığını ve hediyeye saygılı olduğunu gösteriyormuş.

Çin Yeni Yılında da başka bir gelenekle karşılaştım. Bu sefer çocuklara ve devlet çalışanlarına kırmızı zarflar içinde para verilmesi gerekiyormuş. Bu hediye “hong bao” olarak adlandırılmakta ve ben de bu geleneğe uyarak parayı verirken çift sayılara dikkat ettim. Çünkü tek sayılar uğursuz sayılıyor. Ayrıca işverenler de çalışanlarına bir aylık maaşlarına eşit “hong bao” veriyorlar ????

Endonezya’da bir bölgeyi ziyaret ettiğinizde o bölgenin lezzetli yiyeceklerinden örnekleri arkadaşlarınıza getirmeniz bekleniyor. Ben de Cava adası gezimde, geleneksel bir tatlı olan klepon tatlısını hediye ettim. Bu tatlı, pirinç unundan yapılan ve içinde Hindistan cevizi şurubu olan küçük toplardı. Tadı çok lezzetliydi ve herkes bayıldı. Ama dikkat etmeniz gereken bir nokta var, Müslüman olan Endonezyalılar için bir yiyecek hediyesi seçtiğinizde özellikle et ürünlerinin “helal” olması gerekiyor. Yani helal sertifikası olan veya helal kesim yapılan ürünleri tercih etmeniz lazım. Ben de bu konuda çok dikkatli davrandım ve hiçbir sorun yaşamadım.

Endonezya’da şarkı söyleyen kuşlar da iyi bir hediyedir. Bu kuşlar güzel sesleriyle insanları mest ediyorlar ve Endonezyalılar onlara çok değer veriyor. Ben de bir iş ortağıma şarkı söyleyen bir kuş hediye ettim, çok mutlu oldu. Bana kuşun ismini ve kuşa nasıl bakılacağını anlattı. Ayrıca şarkı söyleyen kuşların CD’leri ve kasetleri de çok popüler, ben de kendime evde dinlemek için birkaç tane aldım ????

Endonezya’da kaçınılması gereken hediyeler de var tabii ki. Önceden kararlaştırılmadıkça bir akşam yemeğine giderken yiyecek olarak hediye götürmekten kaçınmanız lazım. Çünkü bu ev sahibini yiyeceğinin yeterli olmadığı anlamına gelebilir ve kaba bir davranış olarak sayılabilir. En iyi seçenekler, daha sonra teşekkür etmek için götürülebilecek şekerleme ve meyve sepetleridir.

Endonezyalı Çinliler için de ayrıca dikkat etmem gereken hediyeler vardı. Bıçak, makas veya diğer kesici aletleri vermekten kaçındım çünkü arkadaşlığı ve yakın bağları bitiren hediyeler olarak kabul ediyorlar. Ayrıca kamıştan sandaletler, saat, mendil, beyaz, siyah ve mavi ambalaja sarılmış hediyeler de cenazeyi hatırlattığı için verilmemeliymiş. Ben de bunlara dikkat ederek daha renkli ve neşeli hediyeler seçtim.

Müslümanlar için kaçınılması gereken hediyeleri zaten söylemiştim. Alkol, alkol içeren parfümler, domuz eti, domuz derisi ürünleri, bıçak, oyuncak köpekler veya köpek resimli hediyeler bunlardan bazıları. Ben de bu tür hediyelerden uzak durdum ve daha uygun olanları tercih ettim.

Hindular için de kaçınılması gereken hediyeler vardı, Hinduların sığır eti yemediklerini ve sığır eti ürünlerini kullanmadıklarını biliyordum. Sonuç olarak her türlü deri ürünleri hediye olarak verilmemeli. Ben de bunun yerine pamuklu veya ipekli kumaşlar, takılar, mumlar gibi hediyeler seçtim.

Endonezya’da hediye vermenin çok önemli bir kültürel öğe olduğunu gördüm ve bu konuda çok şey öğrendim. Umarım siz de bu yazımdan faydalanırsınız ve Endonezya’ya gittiğinizde doğru hediyeleri seçersiniz. Endonezya serüvenimizin sonuna geldik bir sonraki ülke serüvenimizde görüşmek üzere Hoşçakalın.

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

Şimdilik Utrader’dan haberlerimiz bu kadar, 18 Aralık’ta yayınlanacak 46. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz.   Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemizi ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz. Web sitemiz için TIKLAYINIZ

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

                                  MAKALE KÖŞESİ

BAŞARILI BİR MARKA NASIL ORTAYA ÇIKARILIR

Güçlü bir marka vaadi oluşturduğunuzda, müşterilerinizi elinizde tutma olasılığınız artar ve onların da sizi tavsiye etme olasılıkları artar. Ayrıca personeliniz ve müşterileriniz marka vaadinizi net ve kolay bir şekilde tanımlayabildiğinde, yeni potansiyel müşterileri size güvenmeye ikna edersiniz. Ayrıca sizi muhtemelen rakiplerinizden ayıracaktır. Bu nedenle güçlü bir marka işinizi büyütmenin anahtarıdır.

Clarity (netlik): Markanız, benzersiz değer önerisini aktaran ve onu rakiplerinden ayıran açık ve farklı bir mesaja sahip olmalıdır. Düzenli olarak iletişim kurduğunuzdan emin olun.

Consistency (tutarlılık): Markanız, müşteriler için tutarlı bir marka deneyimi yaratmak için tüm kanallarda ve temas noktalarında tutarlı bir görsel kimlik ve mesajlaşma stilini korumalıdır.

Customer focus (müşteri odaklılık): Güçlü bir duygusal bağı sürdürmek için müşteriyi her zaman markalaşma çabalarınızın merkezinde tutun; ihtiyaçlarına, tercihlerine ve değerlerine odaklanın.

Makalenin tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

UTİC Dergimizin tüm sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ  

GÜNCEL HABERLER

TÜRK EXİMBANK , İHRACATÇILARA ALTERNATİF TEMİNAT TÜRLERİ SUNMAYA BAŞLADI

Banka, menkul kıymet rehni, Kredi Garanti Fonu (KGF) ve İhracatı Geliştirme AŞ (İGE) gibi kefalet kurumlarının kefaleti, ipotek ile gerçek ve tüzel kişi kefaletlerinin teminat olarak kabul edileceğini duyurdu. Bu adımın ihracatçıların finansman sorunlarını çözmeye ve finansman maliyetlerini düşürmeye yardımcı olması hedefleniyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

2024’TE KÜRESEL YAVAŞLAMA DİP NOKTASINI GÖRECEK

 

Allianz Trade Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’na göre; resesyon büyük ölçüde önlendi. Uzmanlar, 2024 başında küresel ekonomik faaliyetlerdeki yavaşlamanın dip noktasını görmeyi ve ardından 2024- 2025 döneminde büyümenin trendin altında kalarak devam etmesini bekliyor.

Raporda yer verilen bilgilere göre; tüketici talebi olumsuz servet etkileri ve artan ihtiyati tasarruflar nedeniyle zayıf kalırken, imalat sektöründe devam eden stok eritme süreci nedeniyle küresel ticaret, son iki yılın en düşük seviyesine geriledi. 2023’te yüzde 0,6 küçülen küresel ticaretin 2024’te yüzde 3,3 gibi sınırlı bir büyümeyle resesyondan çıkacağı raporda verilen bilgiler arasında yer alıyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

HİZMET İHRACATÇILARINA 5 MİLYAR LİRALIK DESTEK

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, hizmet ihracatçılarına verilen desteğin yıl sonuna kadar 2,5 milyar liraya ulaşacağını, gelecek yıl için ise 5 milyar liranın üzerinde destek paketi hazırladıklarını açıkladı.

Bu yılın ilk 9 ayında yüzde 14.3’lük artışla 75 milyar dolara çıkan hizmet ihracatı, bu artış oranıyla mal ihracatından hızlı yükseldi. 12 aylık hizmet ihracatı ise 98.3 milyar dolar oldu. 50 milyar dolar net fazla veren ihracatçılar, Türkiye’nin cari açığını kapatma noktasında da önemli bir rol üstleniyor. Dünyanın farklı coğrafyalarında Türkiye’nin ihracat hedefine ulaşabilmesi için çalışan 18 farklı sektörden 54 hizmet ihracatçısı, Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB) tarafından düzenlenen “Hizmet İhracatı Şampiyonları” ödül töreninde bir araya geldi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

İTHALATTA GÖZETİM VE KORUNMA ÖNLEMİ KAPSAMINDAKİ KDV İNDİRİMİ KALDIRILDI

İthalatta gözetim ve korunma önlemi uygulamaları kapsamında hesaplanan katma değer vergisi (KDV) indirim hakkının kaldırılması kararlaştırıldı.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, ithalatta gözetim uygulamasına tabi mallara ilişkin gümrük beyannamelerinde beyan edilen ve tevsik edilemeyen tutarlar ile bu tutarlar nedeniyle doğan ve KDV matrahına dahil edilen her türlü vergi, resim harç ve paylar dolayısıyla ödenen KDV indirim hakkı kaldırıldı.

İthalatta korunma önlemi olarak uygulanan gümrük vergisi veya ek mali mükellefiyetler, ithalatta haksız rekabetin önlenmesi amacıyla uygulanan dampinge karşı vergi ve telafi edici vergiler ile bu tutarlar nedeniyle doğan ve KDV matrahına dahil edilen her türlü vergi, resim harç ve paylar dolayısıyla ödenen KDV indirim hakkının da kaldırılması uygun bulundu.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

HUAWEİ, DEVLET DESTEĞİYLE ÇİP SİLAHINA DÖNÜŞÜYOR

ABD yaptırımlarının Huawei’yi neredeyse etkisiz hale getirmesinin üzerinden beş yıldan az bir süre geçtikten sonra Çinli teknoloji devi, önümüzdeki on yıllar boyunca dünya ekonomisini şekillendirmeye hazırlanan yarı iletkenler savaşında Çin’in en önemli silahı haline geldi.

Şirkete yönelik devlet desteği de daha önce eşi benzeri görülmemiş seviyelere ulaştı. Yayınlanan yeni bir raporda Huawei’nin kendi kendine yeterli bir çip ağı kurmasına yardımcı olmaya odaklanan ve Shenzhen şehir yönetimi yatırım fonu tarafından desteklenen bir girişim ağından bahsediliyor. Bu grupta optik uzmanları, çip ekipmanı geliştiricileri ve kimyasal üreticiler yer alıyor. Bu destek, Huawei’ye sağlanan 30 milyar dolarlık devlet desteğinden bağımsız.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

50 Soruda Dil Öğrenme kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Yabancı Dil Öğrenme ve Öğretim Yöntemleri kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Yabancı Dil Öğrenmeyi Öğretme ve Öğrenmeyi Öğrenme kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ

HAYAT DERSİ

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

Lehtarın onayı olmaksızın amir banka tarafından akreditif şartlarında değişiklik yapılamayan akreditif türü aşağıdakilerden hangisidir?

  1. Dönülemez akreditif (gayri kabili rücu akreditif)
  2. Dönülebilir akreditif (kabili rücu akreditif)
  3. Kabul kredili akreditif
  4. Vesaik ibrazında ödemeli akreditif

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

 

 

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım

Aşağıdakilerden hangisi EFTA ülkeleri arasında yer almaz?

  1. Norveç
  2. İsveç
  3. İsviçre

Doğru cevap; B  şıkkı

KARİKATÜR KÖŞESİ

Diğer karikatürlerimize ulaşmak için Telegram hesabımızdaki #karikatür etiketimizi kullanabilirsiniz.

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ

SÖZ SİZDE

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Mesela; gelişen teknoloji ve değişen dünya şartları karşısında, iş hayatınızda veya kişisel gelişiminizde en son ne zaman bir değişiklik yaptınız?

Sizce, değişime ayak uydurmak ve inovasyona katkı sağlamak için neler yapılabilir? Deneyimlerinizi ve düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Utrader e-bültenimizin 45. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

Sağlık ve sevgiyle kalın…

Utrader Ailesi

Hakkımızda
Bu e-bültenin editörlüğü; Yavuz Dursun, Miray Yeleser, Merve Saçlı, Kerem Manav, Esma Dedeoğlu ve Yağmur Serinyel tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Linkedin Instagram Twitter Facebook Telegram Youtube E-BültenPodcastBir yanıt yazın

ten − 5 =