UTRADER e-Bülteni 44

Utrader e-Bülteninin 44. Sayısından merhaba!

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu Olsun!

Atatürk’ün “Yeni kuşak, en büyük cumhuriyetçilik dersini bugünkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır.” sözleri 24 Kasım’ın bizlere sadece Öğretmenler Günü’nü anmayı değil aynı zamanda öğretmenlerimize olan minnettarlığımızı onları ömür boyu anlayarak ve daha fazla değer vererek yaşamamız gerektiğini de gösteriyor.

Bu Öğretmenler Günü’nde sizlere mesleğini derin şekilde sahiplenmiş ve hak etmiş öğretmenlerimizden bahsetmek istiyoruz.

Ayşe Sıdıka Avar, öğretmenliği sadece bir meslek olarak değil gerçekten kutsal bir çağrı olarak görmüş ve bu kutsal görevi yerine getirmek için elinden gelenin fazlasını yapmış bir öğretmen. Öğrencilerine sevgiyle, emekle, sabırla ve özveriyle yaklaşmanın ne kadar önemli olduğunu bizlere hatırlatmış birisi. Ayşe Sıdıka Avar’ın yaşamı, at üstünde, kamyonlarla ve yaya olarak öğrencileri okullara taşımasıyla dolu. Hapishanedeki kadınlara akşam dersleri vermesi ise eğitime olan bağlılığını gösteriyor. Türk Eğitim Tarihi’nin bu değerli öğretmenini bizler de anmak istedik.

Görev yaptığı Şırnak’ın Yoğurtçular köyünde Terör Örgütü PKK’nın hain saldırısı sonucu şehit olan ilk şehit öğretmenimiz Şenol Akar’ı rahmetle anıyoruz.

Başta bu vefakâr öğretmenlerimiz olmak üzere tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz.

Görselin Kaynağı:www.maarifinsesi.com

20 KASIM PAZARTESİ ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ

Bugün Dünya Çocuk Hakları Günü! Ancak, bugüne gölge düşen bir gerçek var; Filistinli çocukların yaşam hakları ciddi şekilde ihlal edilmiştir. Savaşın etkisi altında kalan çocuklar eşit haklara sahip olma hakkından mahrum bırakıldı ve güvenli bir çevrede büyüme şansları da ellerinden alındı.

Her çocuk, eşit haklara sahiptir ve bu haklar her türlü ayrımcılığa karşı koruma altındadır. Ancak Filistinli çocuklar, savaşın gölgesinde, temel haklardan yoksun şekilde yaşıyorlar. Çocuk Hakları Günü, toplumun çocuklara daha iyi bir gelecek sağlamak için bir araya gelmesini ve Filistinli çocukların yaşam haklarının herkes tarafından benimsenip önemsenmesini teşvik etmeli!

Bu özel gün, Filistinli çocukların da mutlu, sağlıklı ve güvenli bir çevrede büyümeleri için yapılan çabaları artırmak adına bir hatırlatıcı olmalıdır.

Unutmayalım ki, her çocuğun emniyet içinde, sevgi dolu bir dünyada yaşama hakkı vardır!

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

UTRADER’DEN HABERLER

UTRADER 4 YAŞINDA!

4. Kuruluş yıl dönümünde bir aradayız! ????

Derneğimizin kuruluş yıl dönümünü kutlamak için kahvaltıda bir araya geldik. Hep birlikte oluşturduğumuz bu güçlü bağın değerini bilmek başarılarımızı daha da ileriye taşıyor. Utrader olarak birlikte her başarımızı kutlamaya devam edeceğiz. Çünkü biz bir aileyiz.

Derneğimizin bu özel gününe katılan üyelerimize ve değerli misafirlerimize çok teşekkür ederiz.

Nice başarılarla dolu senelerimiz olsun!

TİCARET LİGİ  3. SEZONUNUN İKİNCİ ve ÜÇÜNCÜ HAFTASI TAMAMLANDI

Türkiye’nin ilk, tek, interaktif ve online yapılan Uluslararası Ticaret Yarışması olan Ticaret Ligi büyük bir coşku ile başladı. Kıyasıya mücadele de 3. sezonun ikinci hafta kazananı Sayın Canberk Özdemir ve üçüncü hafta kazananı Nisa Nur Akmehmet oldu.  Birinciliklerini tebrik ediyoruz.

Ticaret Ligi, 21 Kasım 2023 – Salı günü tekrar sizlerle olacak!

Saat 21.00’e alarmlarınızı şimdiden kurabilirsiniz!

Hemen yerinizi alın ve haftalık 1.500 TL’lik hediyeleri kazanın!

Kayıt linkimiz:

https://lnkd.in/dbNMC7Zr

Youtube lansman videomuz:

https://lnkd.in/dWt5DnAi

UTRADER AKADEMİ ÖDÜLLERİ SONUÇLARI AÇIKLANDI

Uluslararası Ticaret Ağı Derneği (UTRADER) ile Sakarya Üniversitesi’nin düzenleyicileri olduğu UTRADER Akademi Ödülleri’nin Ocak 2023’de başlayan başvuru sürecinin sona ermesinden sonra jüri değerlendirmeleri de tamamlanarak üç kategorideki birinciler belirlendi.

EN İYİ DOKTORA TEZLERİ

Tezin Başlığı: “The Role of Agglomeration Economies And Spatial Spillovers on Provincial Export Performance of Turkey”

Yazar: Tayyar Doğan, Pwc

Danışman: Prof. Dr. Lütfi Erden, Hacettepe Üniversitesi

Tezin Yazıldığı Enstitü: Hacettepe Üniversitesi / Sosyal Bilimler Enstitüsü / İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı / İktisat Bilim Dalı

Tezin Kabul Tarihi: 2022

Tezin Başlığı: “İşletme Grubuna Bağlı Şirketlerde Sınır Ötesi Satınalmalar: Ters Bilgi Transferi ve Grup Üyesi Şirketler Arasında Bilginin Paylaşılması”

Yazar: Arş. Gör. Nimet Kalkan, Karadeniz Teknik Üniversitesi

Danışman: Prof. Dr. Tülay İlhan Nas, Karadeniz Teknik Üniversitesi

Tezin Yazıldığı Enstitü: Karadeniz Teknik Üniversitesi / Sosyal Bilimler Enstitüsü / İşletme Ana Bilim Dalı

Tezin Kabul Tarihi: 2023

İki tez birinciliğe layık görülmüştür.

EN İYİ MAKALE

Makalenin Adı: “Home Country İnstitutional Drivers and Performance Outcomes of Export Market Orientation: The Moderating Role of Firm Resources”

Yazarlar: Doç. Dr. İlayda İpek, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Prof. Dr. Mustafa Tanyeri, İzmir Ticaret Odası

Yayınlandığı Dergi: International Journal of Emerging Markets, Vol. 16 No. 4, 2021, pp. 806-836

EN İYİ YÜKSEK LİSANS TEZİ

Tezin Başlığı: “Uluslararasılaşma Derecesi, Pazar, İnovasyon ve Girişimci Yönlülüğün Kobi’lerin İhracat Performansına Etkisinin İncelenmesi”

Yazar: Halis Can Şire, Adana Sanayi Odası

Danışman: Prof. Dr. Deniz Zeren, Çukurova Üniversitesi

Tezin Yazıldığı Enstitü: Çukurova Üniversitesi / Sosyal Bilimler Enstitüsü / İşletme Ana Bilim Dalı

Tezin Kabul Tarihi: 2022

80 Üniversite ve 3 kurumdan 212 araştırmacının başvurduğu ödüllere başvuran tüm araştırmacılara çalışmaları ve katkıları için çok teşekkür ederiz.

Ödül Töreni ise 29 Kasım’daki davetli katılımcılar ile Adile Sultan Kasrı’nda gerçekleştirilecek.

Akademi Ödülleri 2024 için şimdiden hazırlıklar başladı.

Duyuru ve daha fazla bilgi için Akademi Ödülleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

UTRADERBİLGİ SERİMİZİN YENİ SAYISI YAYINLANDI!

Dış ticarete yönelik teknik bilgileri paylaştığımız ve güncel uygulamaları gündeminize getirdiğimiz UtraderBİLGİ serimizin ” Kaynak Kullanım Destekleme Fonu (KKDF)” konusunu ele alan kırk altıncı sayısı “Türkiye’de Dış Ticaret Üzerinden Alınan Vergiler ve Mali Yükler VII’’ yazısı yayınlandı.

Sizler de blog sayfamızı ziyaret ederek yazılarımız içeriği hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz!

Yeni ve tüm blog yazılarımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

GEZENAY VE ARKADAŞLARI DÜNYA TURUNDA

Merhaba sevgili Gezenay okurları!

Bugün sizlere Endonezya’ya yaptığım iş seyahatimin hem kültürel hem de doğal güzelliklerinin beni nasıl büyülediğinden bahsetmeden edemeyeceğim. Ama aynı zamanda, iş kültürü konusunda da çok şey öğrendiğimi de söylemeliyim. İş kültürü bizimkinden çok farklı ve bunu bizzat gözlemleme fırsatı bulduğum iş seyahatimden, bazı önemli noktaları ve bu noktalara nasıl uyum sağladığımı bu bölümde de anlatarak devam edeceğim. Hazırsanız başlayalım!

Endonezya’da grup çalışması çok önemli. Bireysel başarıdan çok, takımın başarısı ön planda. Bu yüzden, iş arkadaşlarınızla iyi ilişkiler kurmanız gerekiyor. Ben de ilk gittiğimde, onlara kendimi tanıtmak ve samimi olmak için elimden geleni yaptım. Ama bunu yaparken, onların statüsünü de göz önünde bulundurmam gerektiğini öğrendim.

Endonezya’da statü çok önemlidir. Yaşınız, eğitiminiz, askeri rütbeniz veya ailenizin durumu sizin statünüzü belirliyor. Bu yüzden, insanlar sizinle konuşurken size çok kişisel sorular sorabilirler. Örneğin, ne kadar kazandığımı, neden evli olmadığımı veya çocuğumun olup olmadığını sordular. Başta bunlara şaşırdım ama sonra bunların sadece merak değil, aynı zamanda saygı göstermenin bir yolu olduğunu anladım. Ben de onlara nazikçe cevap verdim veya konuyu değiştirdim.

Endonezya’da eleştiri yapmak çok dikkatli olunması gereken bir konu. Çünkü insanlar grubun bir parçası olarak görülüyor ve eleştirildiklerinde bütün grup etkileniyor. Bir keresinde, bir çalışanın performansını değerlendirmem gerekmişti ve onu özel olarak çağırdım. Onunla sakin bir şekilde konuşmayı tercih ettim ve iyiliği için yaptığımı, onu desteklediğimi söyledim.

Endonezya’da itibar korumak da çok önemlidir. İnsanlar ünlerine ve sosyal statülerine çok değer veriyorlar. Bu yüzden, sakin ve nazik olmanız gerekiyor. Öfkelenmek veya bağırmak itibar kaybına yol açabiliyor. Bir örnek vermek gerekirse, herkesin içinde öfkelenen kişilere saygı duyulmamakta ve değer verilmemektedir. Hatta Endonezya’da böyle kişiler “malu” olarak adlandırılmaktadır.

Toplantılarda Endonezyalı katılımcıların çok az şey konuştuklarını fark ettim. Başta bunu ilgisizlik veya saygısızlık olarak algıladım ama sonra öğrendim ki bu suskunluk olumsuz bir şekilde yorumlanmamalı çünkü, katılımcılar grupları ile oybirliğine ulaşana kadar suskun kalıyorlarmış. Bu yüzden ben de onlara baskı yapmadan bekledim ve sabırla dinledim.

Toplantı ve sunuşlarım süresince, dinleyicilerin beni anlayıp anlamadıklarını fark etmek için onlara inisiyatif verdim. Soru sormak, geri bildirim istemek, örnekler vermek gibi yöntemler kullandım. “İtibarını koruma” düşüncesinden dolayı insanlar başkalarının önünde güç durumlarda kalacak durumları kabul etmiyorlar. Dolayısıyla bu tarz konularda dikkatli hareket etmekte fayda var ⚠

İtibarlarını koruma ölçüsü olarak, Endonezyalılar gerçekten söylemek istemeseler de sık sık “yes” diye cevap veriyorlar. Örneğin, “yes” cevabı soğuk bir cevabı maskelemek amacıyla “I’ll think about it” veya açık bir şekilde “no” diyemedikleri için söyleniyor. Ben de konuşmalarımda bana verilen cevabın içtenliğinin farkına varabilmek için ince ayrıntılara karşı tetikte olmaya çalıştım.

Ayrıca dişlerin arasından havayı emme kesin bir “hayır” işaretiymiş. Endonezya iş kültüründe bu işaret yüzlerinde olumlu bir ifade olsa dahi ciddi bir problemin var olduğunu göstermek için kullanılıyor. Ben de bu işareti görünce durumu düzeltmek için onlara ne yapabileceğimi sordum.

Soru sorduğunuz kişi kasten soruyu cevaplamıyorsa “hayır” demek istediğinin başka bir yolunu kullanıyordur. Bu tarz durumlarda ısrarcı olmayın ve konu üzerinde durmayın.

Endonezyalı Çinlilerle iletişim kurarken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü onlar sorulara hem olumlu hem de olumsuz cevap verebiliyorlar. Örneğin, “Would you like to go to the convention?” diye sorduğumda bana “Yes, I would not like to go.” dediler. İlk başlarda çok şaşırmıştım bu duruma, nasıl olur da hem evet hem hayır diyebilirler diye. Sonradan öğrendim ki, onlar soruyu “Do you want to go to the convention or not?” şeklinde anlıyorlar ve cevaplarını da buna göre veriyorlar. Bu yüzden sorularımı daha net ve açık bir şekilde sormaya çalıştım.

Bir diğer ilginç konu da iş konuşmalarının sadece ofislerde yapılması. Endonezyalı arkadaşlarım beni akşam yemeğine davet ettiler ama yemekte hiç işten bahsetmediler. Ben de konuyu açmaya çalıştım ama onlar pek ilgilenmediler. Sonra anladım ki, onlar için yemek zamanı sakin ve rahat bir zaman, iş stresinden uzaklaşmak için bir fırsat. Bu yüzden yemekte çok az konuştuk, daha çok yemeklere odaklandık.  Bu arada Endonezya mutfağı gerçekten çok lezzetli ve çeşitli, her gün yeni bir tat denedim ????

İşte arkadaşlar, Endonezya’ya yaptığım iş seyahatimden edindiğim bazı izlenimler bunlardı. Umarım okurken keyif almışsınızdır. Şimdilik hoşça kalın!

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

Şimdilik Utrader’dan haberlerimiz bu kadar, 4 Aralık’ta yayınlanacak 45. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz.   Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemizi ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz. Web sitemiz için TIKLAYINIZ

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

                                      RÖPORTAJ KÖŞESİ

TRANSİT SİSTEMİN KOLAYLAŞTIRICISI TOBBUND’NİN CEO’SU MEHMET UYLUKÇU İLE KEYİFLİ BİR SOHBET

Türkiye lojistiğinin Yeşil Mutabakat sürecinde nasıl evrileceğini düşünüyorsunuz?

“Bu süreç, bizim aslında hem lojistik sektörü hem de diğer sektörler olarak maalesef çok da farkındalığımızın artmadığı bir konu. Yeşil mutabakatla birlikte köklü değişiklikler bekleniyor. Dolayısıyla bunun üzerine derin ve yoğun düşünmemiz gerekiyor.

Bu konuda geciktiğimizi düşünüyorum yani artık adımları planlamadan ziyade atmamız gereken dönemdeyiz. Tüm sektörlerde, özellikle taşımacılık sektöründe ciddi etkiler bırakacak ve kendini dönüştüremeyen firmaları da açıkçası oyun dışı bırakabilecek bir yapı var. Bu tehlikenin farkında olmamız lazım. Yani bir an önce buna ilişkin adımlar atmamız lazım. Biliyorsunuz Avrupa Birliği bizim en büyük dış ticaret ortağımız ve regülasyonlarına ayak uydurmamız gerekiyor. Dahası, 1996 yılından bu yana gümrük birliğiyle zaten bağlıyız iç içe geçmiş birçok ortak alanımız var.”

Röportajın tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

UTİC Dijital Dergimizin diğer sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ

UTİC Dergimizin tüm sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ  

GÜNCEL HABERLER

BAKAN BOLAT: İHRACATTA EKİM AYI REKORU KIRILDI

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ekim ayına ait dış ticaret rakamlarını açıkladı. Bakan Bolat ” Ekim’de ihracat geçen yıla göre yüze 7,4 artarak 22,9 milyar dolara ulaşmıştır. Allah’a şükürler olsun. Tarihin en yüksek Ekim ayı değerine ulaştık” dedi.

Kasım ayı ihracatının da iyi başladığına işaret eden Bolat, “İlk dört gün itibarıyla olumlu, iyi artış sürecinde olduğumuzu paylaşmak isteriz” dedi.

Bakan Polat, “Dış ticaret açığımız da ekim ayında yüzde 15 oranında gerilemiş oldu ve 6,7 milyar dolarak olarak gerçekleşti. Bu da sevindirici, çünkü ‘6,7 milyar dolarlık dış ticaret açığı’ demek, ekim ayı cari işlemler dengesinde ya denge ya da çok az miktarda bir açık ya da bir fazla görebiliriz” diye belirtti.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

ABD HAZİNE BAKANLIĞI, VİETNAM’I DÖVİZ İZLEME LİSTESİ’NE EKLEDİ

 

WASHINGTON (Reuters) – ABD Hazinesi Salı günü yaptığı açıklamada, hiçbir büyük ticaret ortağının para birimlerini manipüle etmediğini, ancak Vietnam’ı yeniden döviz “izleme listesine” alırken, İsviçre ve Güney Kore’yi de aynı incelemeden çıkardığını söyledi.

Hazine’nin Haziran 2023’te sona eren dört çeyreğe ilişkin altı aylık döviz raporu, Vietnam, Çin, Almanya, Malezya, Singapur ve Tayvan’ın izleme listesine dahil edildiğini gösterdi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

E-İHRACATIN GELECEĞİ ANKARA’DA ELE ALINDI

Ticaret Bakanlığı himayesinde düzenlenen “Ankara e-İhracat Zirvesi”ne katılan elektronik ticaret firmaları, e-ihracata yönelik hedeflerini paylaştı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) organizasyonuyla ATO Congresium’da düzenlenen “Ankara e-İhracat Zirvesi” kapsamında “Pazaryerlerinin ve Çoklu Kanalların e-İhracat İçin Önemi” isimli panel düzenlendi.

Trendyol Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Erdem İnan, ülkesinde başarı sağlayan e-ticaret firmalarının sınır ötesinde sonuç alabileceğini, kendilerinin bu alandaki başarılarının satıcılar ve ülkenin lojistik avantajından kaynaklandığını anlattı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

10 AYDA 2,2 MİLYAR LİRALIK HALI İHRACATI YAPILDI

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zeynal Abidin Kaplan, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ve Gaziantep’in halı ihracatına ilişkin bilgi verdi.

Kaplan, Türkiye’den yılın 10 ayında 2 milyar 230 milyon 646 bin dolarlık halı ihracatı yapıldığını belirterek şunları ifade etti:​​​​​​​

“Gaziantep’ten ise 10 aylık süreçte 1 milyar 495 milyon 663 bin dolarlık makine halısı ihracatı gerçekleştirildi. Her şeye rağmen 2023 yıl sonu hedeflerimizi yakalayacağımızı ve 2022 yılı ihracat rakamlarını aşacağımızı düşünüyoruz. Sektörümüz 6 Şubat depreminin ardından kısa bir süre içinde toparlanmış ve kayıplarını karşılayarak sürdürülebilir ihracat politikası doğrultusunda üstlendiği misyonu gerçekleştirmek için var gücüyle çalışmalarını sürdürmektedir.”

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

IMF’DEN DİJİTAL PARA AÇIKLAMASI

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Georgieva, Singapur Fintech Festivali’nde yaptığı konuşmada dijital para ilgili açıklamalarda bulundu. Georgieva birçok ülkenin merkez bankası dijital para birimlerini araştırdığını ve dijital paraya ilişkin gelişmelere rehberlik edecek düzenlemeler geliştirdiğini aktardı.

Bu konudaki inovasyon için daha çok fazla alan olduğuna dikkati çeken Georgieva, kullanım durumları konusunda ise çok fazla belirsizlik olduğunu kaydetti.

Georgieva, kamu sektörünün gelecekte merkez bankası dijital para birimleri ve ilgili ödeme platformlarını uygulamaya hazırlamaya devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Merkez bankası dijital para birimlerinin uygulamaya konma sürecinin henüz yakın olmadığını belirten Georgieva, ancak ülkelerin yaklaşık yüzde 60’ının bunları araştırdığını kaydetti.

Georgieva, “Merkez bankası dijital para birimleri, ada ekonomilerinde, dağıtılması maliyetli olan fiziki paranın yerini alabilir.” ifadesini kullandı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

İKİ DÜNYA DEVİ TARİH VERDİ: TÜRKİYE’YE 75 MİLYAR DOLAR GELECEK

BNP Paribas ve Deutsche Bank, Türkiye için peş peşe açıklama yaptı. Dünya devleri Türkiye için 2024 yılını işaret ederken, BNP Paribas raporunda, Türk ekonomisine 75 milyar dolarlık giriş olabileceği tahmininde bulundu.
BNP Paribas, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) son aylarda yaptığı para politikası düzenlemelerinin ardından Türk tahvillerinin daha cazip hale geldiğini bildirdi. BNP Paribas’ın raporunda, politika faizleri ve yerel mevduat faizlerinin, enflasyon beklentilerine karşı pozitif beklenen reel faiz oranları sağlayacak şekilde halihazırda yeterince ayarlandığı aktarıldı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

AVRUPA ŞU ANDA KRİTİK BİR KAVŞAKTA

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, küresel ekonominin rakip bloklara bölündüğüne yönelik işaretlerin giderek arttığını belirterek, “Avrupa şu anda kritik bir kavşakta ve de-globalizasyon, demografi ve karbonsuzlaşma gibi bir dizi ortak zorlukla karşı karşıya. Bu zorluklarla aynı anda başa çıkmak, nesiller boyu sürecek bir çaba ve kısa sürede büyük yatırımlar gerektiriyor.” dedi.

Avrupa’nın şu an bir dizi yeni zorlukla karşı karşıya olduğuna işaret eden Lagarde, şöyle devam etti:

“Küresel ekonominin rakip bloklara bölündüğüne yönelik işaretler giderek artıyor. Avrupa şu anda kritik bir kavşakta ve deglobalizasyon, demografi ve karbonsuzlaşma gibi bir dizi ortak zorlukla karşı karşıya. Uzun zamandır beklenen bir demografik kırılma noktasına yaklaşıyoruz. Avro bölgesinde, 15-64 yaş arası çalışma çağındaki nüfusta 2025’ten itibaren sürekli bir azalma başlayacak gibi görünüyor. İklim felaketlerinin etkisi ve iklim eylemine duyulan ihtiyaç her geçen yıl artıyor. Yeni ticaret engelleri ortaya çıktıkça, tedarik zincirlerini yeniden değerlendirmemiz, daha güvenli, verimli ve coğrafi olarak daha yakın olanlara yatırım yapmamız gerekecek. Bu zorluklarla aynı anda başa çıkmak, nesiller boyu sürecek bir çaba ve kısa sürede büyük yatırımlar gerektiriyor.”

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

DÜNYA BORÇLANMAYA DEVAM EDİYOR: 307 TRİLYON DOLARI AŞTI

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), “Küresel Borç Monitörü” raporunu yayımladı.

Rapora göre, küresel borç tutarı bu yılın üçüncü çeyreğinde 307,4 trilyon dolar olarak hesaplandı. Küresel borç tutarı, geçen yılın aynı döneminde 289 trilyon dolar olarak kaydedilmişti. Yıl sonuna kadar 310 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.

Bu dönemde küresel borç tutarındaki artışta ABD, Japonya, Fransa ve İngiltere gibi gelişmiş ekonomilerle Çin, Hindistan, Brezilya ve Meksika gibi gelişmekte olan ülkelerin borcunda yaşanan büyük artış etkili oldu.

Sektör bazında bakıldığında, borç seviyelerindeki artışın kamu sektöründe daha belirgin hale geldiği görüldü. Birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomide mali bütçe açıkları salgın öncesi seviyelerin oldukça üzerinde kalmaya devam etti.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

DİJİTALLEŞMEK İSTEYEN KOBİ YÜKSEK MALİYETLERE TAKILIYOR

 

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Akıllı KOBİ Dijital Dönüşüm Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin özellikle pandemi sürecinden bu yana dijital dönüşüm alanında oldukça fazla yol kaydettiğini ifade ederek, dijital hizmetlerin yaygınlaştırılması adına bilgi teknolojileri altyapısının büyük ölçüde iyileştirildiğine dikkat çekti.

Dijital dönüşüm sürecinde firmaların önündeki en büyük engelin finansman olduğunu söyleyen Özgener, “Dijitalleşme orta ve uzun vadede maliyetleri azaltmasına rağmen ilk etapta yapılması gereken yatırımlara kaynak ayırmak KOBİ’lerimiz açısından zorlayıcı olabiliyor. Bu bağlamda, firma ve kurumlarımızın dijital dönüşümünü desteklemek üzere Bakanlıklarımız başta olmak üzere devlet kurumlarımızca verilen teşvik ve desteklerin kapsamının genişletilmesinden memnuniyet duyuyoruz.”

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

Organik Hayvancılık kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Hayvancılık Faaliyetlerinin Finansmanı kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Başka Bir Hayvancılık Mümkün kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Türkiye’de Koyunculuk kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

İçsu Balıkları Yetiştiriciliği kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ

HAYAT DERSİ

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

Aşağıdakilerden hangisi EFTA ülkeleri arasında yer almaz?

  1. Norveç
  2. İsveç
  3. İsviçre

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

 

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım

Aşağıdaki bankalardan hangisinin akreditif işlemlerinde adının belirtilmesine gerek yoktur?

  1. Müşteri Bankası
  2. İştira Bankası
  3. Kabul Bankası

Doğru cevap ; A şıkkı

KARİKATÜR KÖŞESİ

Diğer karikatürlerimize ulaşmak için Telegram hesabımızdaki #karikatür etiketimizi kullanabilirsiniz.

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ

SÖZ SİZDE

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Sivil toplum kuruluşlarının toplum üzerindeki etkisini artırmak için önerileriniz nelerdir?

Utrader e-bültenimizin 44. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

Sağlık ve sevgiyle kalın…

Utrader Ailesi

Hakkımızda
Bu e-bültenin editörlüğü; Yavuz Dursun, Miray Yeleser, Merve Saçlı, Aslı Akbacak, Kerem Manav ve Esma Dedeoğlu tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Linkedin Instagram Twitter Facebook Telegram Youtube E-BültenPodcastBir yanıt yazın

17 − eleven =