UTRADER e-Bülteni 42

Utrader e-Bülteninin 42. Sayısından merhaba!

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI

Bu hafta Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını gurur ve coşkuyla kutluyoruz!

Türkiye Büyük Millet Meclisinin 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetimizi ilan etmesinin üzerinden bir asır geçti. Bu ilan öncesinde kutlamaları yapılsa da 1925 yılında milli bayram olarak kutlanmaya başlandı. Atamızın “en büyük bayram” olarak nitelendirdiği Cumhuriyet Bayramı, milletimizin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin taçlandığı gün olması dolayısı ile bizler için ayrı bir önem taşıyor.

Utrader Ailesi olarak Yüce Türk Milleti’nin Cumhuriyet Bayramı’nı tüm içtenliğimiz ile kutluyoruz ve Cumhuriyetimizin sarsılmaz bekçileri olmaktan gurur duyuyoruz.

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

UTRADER’DEN HABERLER

UTRADERBİLGİ SERİMİZİN YENİ SAYISI YAYINLANDI!

 

Dış ticarete yönelik teknik bilgileri paylaştığımız ve güncel uygulamaları gündeminize getirdiğimiz UtraderBİLGİ serimizin Sübvansiyona Karşı Telafi Edici Vergi konusunu ele alan kırk beşinci sayısı “Türkiye’de Dış Ticaret Üzerinden Alınan Vergiler ve Mali Yükler VI’’ yazısı yayınlandı.

Sizler de blog sayfamızı ziyaret ederek yazılarımız içeriği hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz!

Yeni ve tüm blog yazılarımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

UTRADER GENÇ STK PROGRAMIMIZIN BAŞVURULARI YAKINDA BAŞLAYACAK

İş hayatına hazırlanmanızı sağlayacak en etkili yöntem, tecrübe ederek öğrenmedir.

“Çırağı olmadığın işin ustası olamazsın” demiş büyüklerimiz.

Teorik bilginizi pratik bilgileriniz ile birleştirecek, farklı sektörlerdeki iş insanları ile tanıştıracak, networkünüzü genişleterek çok yönlü tecrübe ve yetkinliklere sahip olmanıza olanak sağlayacak olan projelerimize sizleri de davet ediyoruz.

Bahsederken bile heyecanlanacağınız şahane bir program ile karşınızdayız.

Bildiğiniz üzere derneğimiz, birçok proje yürütmekte ve bunların yanında yenilerini de geliştirmekte. Siz de bu Sosyal Sorumluluk Projelerinde yer almak, katkı sağlamak, takım olma bilincine sahip genç arkadaşlar ile çalışarak yetkinliklerinizi geliştirmek istiyorsanız aramıza katılın!

gENç STK programının detaylı bilgilerine ulaşmak için TIKLAYINIZ.

TİCARET LİGİ 3. SEZONU İLE GERİ DÖNDÜ

Türkiye’nin ilk, tek, interaktif ve online yapılan Uluslararası Ticaret Yarışması 31 Ekim’de başlıyor.

Yarışmamız 31 Ekim – Salı günü 1. hafta yarışması ile açılış yapacak ve 9 Ocak 2024 Salı günü 11. Hafta şampiyonlar yarışmasının yapılması ile son bulacak.

Siz de yüzlerce kişinin yarıştığı ve sahanın profesyonelleri ve yöneticilerinin de katıldığı bu yarışmada yer almak istiyorsanız sosyal medya hesaplarımızı hemen takibi alın.

Hemen yerini al ve haftalık 1.500 TL’lik hediyeleri kazan!

Kayıt linkimiz: https://lnkd.in/dSkpznut

Önceki sezonlar hakkında bilgi için web sayfamız: https://lnkd.in/dffWqy9A

UTRADER’DEN KAYNARCA KAMPÜSÜ ZİYARETİ

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü ile “Sıfırdan Zirveye Girişimcilik Topluluğunun” misafiri olarak Kaynarca kampüsünde öğrenciler ile bir araya gelerek derneğimizi tanıttık.

Derneğimizin birçok projesi ve etkinliğinin yanı sıra gelecekteki projelerimizi de paylaştık. Yarıştık, ödüller verdik ve beyin fırtınası yaptık.

Bizleri ağırladığı ve misafirperverliği için Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Sinan Esen’e, etkinliğin organizasyonunu gerçekleştiren Sıfırdan Zirveye Girişimcilik Topluluğuna, başkanı Abdullah Okur’a teşekkür ederiz.

PODCAST KÖŞESİ
Denizcilerin Bilinmeyen Dünyası

Uluslararası Ticaret ve hayatın tüm alanlarından konuların ele alındığı kanalımızın Birinci  Sezon dördüncü bölümünün konuğu Kaptan Erkin Turan oldu.

Kendisi ile Denizcilerin Bilinmeyen Dünyası üzerine sohbet ettik.

Dernek üyemiz ve Arş. Gör. Dr. Büşra Garip ile Derneğimizin Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Özgür Koca’nın eşsiz sunumuyla gerçekleştirdiğimiz podcast yayınımızı kaçırmayın!

Podcast’i dinlemek için TIKLAYINIZ.

UTRADER AKADEMİ ÖDÜLLERİ 2023 BAŞVURULARI TAMAMLANDI!

Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Utrader Akademi Ödülleri başvuruları bitti.

80 üniversite ve 3 kurumdan tam olarak 212 araştırmacı başvurularını tamamladı. Araştırmacılar arasından ise kazananları 9 Kasım’da açıklayacağız.

Türkiye’nin ihracatına katkı sağlayan tüm araştırmacılara teşekkür ediyoruz.

GARANTİLER VE URDG VAKA SORUMUZUN YANITLAMA SÜRESİ DOLDU!

Garantiler ve URDG vaka sorumuzun yanıtlama süresi 22.10.2023 tarihi saat 23.59 itibari ile sona erdi.

Doğru cevabı veren 3 kişiye Derneğimizin Danışma Kurulu Üyesi, ICC Türkiye Bankacılık Komisyonu Başkanı Sn. Abdurrahman Özalp’in “Garantiler, URDG ve ISDGP Rehberi” kitabını hediye edeceğiz.

Siz de Vaka sorularımızı kaçırmak istemiyorsanız web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Garantiler ve URDG vaka sorumuza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Tüm Vaka sorularımıza Ulaşmak için TIKLAYINIZ.

GEZENAY DÜNYA TURUNDA

Herkese yeni bir ülke ve deneyimle yeniden merhabalar sevgili okurlarımız!

Bu bölümümüzde Endonezya’ya uçuyoruz. İş seyahati için gittiğim bu harika ülkede neler yaşadığımı merak ediyor musunuz? Hem iş hem de kültür anlamında çok şey öğrendiğim Endonezya ile ilgili size bazı ipuçları vererek kendi deneyimlerimden bahsedeceğim. Hazırsanız seyahatimin ilk bölümüne başlayalım ????

Öncelikle, Endonezya’da iş yapabilmek için çok sabırlı olmak gerekiyor. Çünkü burada insanlar ilişkilerine çok önem veriyorlar ve güven kazanmak için uzun süre tanışmak gerektiğini düşünüyorlar. Ben de ilk gittiğimde bu duruma alışmaya ve onlarla samimi olmaya çalıştım.

İkinci olarak, Endonezya’da iş yapabilmek için Bahasa Endonezcesini bilmek veya tercüman kullanmak gerekiyor. Çünkü bu dil resmi iletişim dili olarak kabul ediliyor ve birçok kurumda İngilizce konuşulmuyor. Ben de sunum malzemelerimi ve broşürlerimi bu dile çevirttim ve toplantılarda tercüman kullandım. Böylece hem saygı göstermiş oldum hem de herhangi bir anlaşmazlık yaşamadım.

Üçüncü olarak, Endonezya’da iş yapabilmeniz için hiyerarşiye dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü burada insanlar pozisyonlarına göre tanıştırılıyor ve saygı gösteriliyorlar. Ben de gittiğimde en önemli kişiye öncelik verdim ve onunla el sıkıştım. Sonra diğer kişilerle tanıştım ve kartvizitlerimi verdim. Kartvizitlerimde de işimi, ünvanımı belirttim. Böylece hem profesyonel bir izlenim bıraktım hem de onların kartvizitlerini aldım.

Dördüncü olarak, Endonezya’da kartvizit çok önemli. İlk el sıkışmadan ve selamlaşmadan sonra, kartvizitleriniz anında değiştirilmelidir. İlaveten, kartvizitinizin sağ elle ve alıcının yüzüne doğru uzatılmasında fayda vardır. Ben bunu yapmayı unuttuğumda, karşımdaki kişi bana garip garip baktı ve biraz soğuk davrandı. Sonradan öğrendim ki, bu onlar için saygı göstermenin bir yoluymuş.

Beşinci olarak, birisinin kartvizitini alınca kartı dikkatlice incelediğinizi gösteriniz ve kart muhafaza yerine koymadan önce görüşlerinizi iletiniz. Çünkü kartı alıp incelemeden hemen cebinize koymanız saygısızlık olarak kabul edilebilir. Ben bunu da başta bilmiyordum ve kartı hemen cebime attım. Daha sonra bir arkadaşım bana bunun çok kaba olduğunu söyledi ve ben de daha dikkatli oldum.

Altıncı olarak, toplantılar çok resmi geçmektedir. Endonezyalılar odaya hiyerarşik sırada girerler ve yerlerini alırlar. Sizin de bu tören bitene kadar ayakta durmanız gerekebilir. Ben bunu da ilk toplantımda yanlış yaptım ve odaya girdiğimde onları beklemeden oturdum. Sonra herkes bana bakınca bir terslik olduğunu anladım ve kalktım.

Yedinci olarak, İş ilişkileri sizin alışkın olduğunuzdan daha yavaş ilerleyebilir. Verimlilik, dakiklik ve iş bitiş tarihleri konusuna daha az önem verilmektedir. Endonezya’da esnek zaman kavramı geçerlidir. Bu yüzden sakin ve sabırlı olunuz. Ben de bu konuda çok zorlandım çünkü ben hep zamanında olmaya ve işleri hızlıca bitirmeye çalışırım. Ama orada böyle yaparsanız, insanların size güvenmesini ve iş birliği yapmalarını engellemiş olursunuz.

Sonuç olarak, Endonezya’ya iş seyahati yapmak çok ilginç ve öğretici bir deneyim oldu benim için. Oradaki insanlar çok misafirperver ve sıcakkanlı ama aynı zamanda çok titiz ve geleneksel. Onların kültürüne saygı duymak ve uyum sağlamak için çaba göstermek gerekiyor. Ben de bunu yapmaya çalıştım ama bazen hata yaptım. Neyse ki, onlar da bana anlayış gösterdiler.

Ve bu bölümümüzün de sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım siz de benimle birlikte bu bölümün tadını çıkarmışsınızdır. Bir sonraki Endonezya bölümümüzde görüşmek üzere, hoşça kalın

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

Şimdilik Utrader’dan haberlerimiz bu kadar, 6 Kasım’da yayınlanacak 43. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz. Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemizi ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz. Web sitemiz için TIKLAYINIZ

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

                                      RÖPORTAJ KÖŞESİ

Sürdürülebilirlik Müdürü Sayın Caner Gençeli ile Bir Röportaj
Eximbank, İhracatçıları Sürdürülebilirlik ve Yeşil Mutabakat’a Hazırlıyor.

“Biraz çalışmadan (Karbon Emisyonu Metodolojisini Kurgulama ve Hesaplama) bahsedeyim. Sadece metodoloji kurgulama konusu yaklaşık üç ay gibi bir zaman aldı. Her hafta düzenli olarak toplandık, konuştuk. Birbirimizin teorilerini masaya yatırıp çürüttük. Başka çözümler tartıştık ve bir yol bulduk. Yani insanlar gerçekten bir konunun üzerinde tartışa tartışa, istişare ede ede kesinlikle bir sonuca varıyor. Veri toplama ve hesaplama kısmı ile denetim süreci yaklaşık 4 ay sürdü. Nihayetinde bizler ihracatçılarımızın karbon emisyonlarını hesaplayarak Türk Bankacılık sektöründe bir ilki başardık. Ben bu noktada en büyük faktörümüzün Sürdürülebilirlik Müdürlüğü personeli olduğunu düşünüyorum. Çünkü biz aynı hedeflere yürümeye çalışıyoruz ve hepimizde bu bilinç var. Ülkemizi, bu konulardan doğabilecek riskleri azaltmak veya olası fırsatlar için hazırlamaya çalışıyoruz.”

Röportajın Tamamına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ.

UTİC Dijital Dergimizin diğer sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ

UTİC Dergimizin tüm sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ  

GÜNCEL HABERLER

TÜRKİYE’DEN JAPONYA’YA REKOR İHRACAT

İhracatın geleneksel ürün-pazar yapısını bir ileri aşamaya taşıyıp yeni ürün-yeni pazar çeşitliliğine odaklanılarak hazırlanan ve 2022’de hayata geçirilen Uzak Ülkeler Stratejisi, dinamik bir şekilde yürütülüyor.

Ortalama ihracat menzilinin, dünya ortalaması olan 4 bin 744 kilometreye yükseltilmesi hedeflenirken, bu stratejideki ülkeler arasında yer alan Japonya’ya ihracattaki yüksek performans da pazar çeşitliliğinde Türkiye’nin ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor.

Haberin Devamını Okumak İçin TIKLAYINIZ

FİTCH, İSRAİL’İN KREDİ NOTUNU NEGATİF İZLEMEYE ALDI

Fitch’ten yapılan açıklamada, İsrail’in uzun vadeli yerel ve yabancı para cinsinden kredi notunun negatif izlemeye alınmasında, İsrail-Filistin çatışmasından kaynaklanan jeopolitik risklerin etkili olduğu bildirildi.

Negatif izlemenin mevcut çatışmanın uzun süre boyunca birden fazla aktörle büyük ölçekli askeri çatışmaları içerecek şekilde genişlemesi riskini yansıttığına değinilen açıklamada, çatışmaya bölgedeki diğer örgüt ve ülkelerin de dahil olabileceğine işaret edildi.

Haberin Devamını Okumak İçin TIKLAYINIZ

ZEYTİNYAĞI İHRACAT YASAĞI UZATILDI

Ticaret Bakanlığı, iç piyasada tüketici refahı ve fiyatları bakımından arz yönlü sıkıntılara mahal verilmemesi için zeytin rekoltesindeki gelişmelerin takip edileceğini, dökme ve varilli zeytinyağı ihracatına yönelik tedbirin de bir süre daha sürdürüleceğini bildirdi.

2022-2023 sezonunda dünyanın önde gelen zeytin üreticisi ülkelerinde rekolte düşüklüğü yaşandığı anımsatılan açıklamada, buna mukabil Türkiye’deki rekolte artışı nedeniyle ülke zeytin ve zeytinyağına yönelik dış talebin arttığına işaret edildi.

Haberin Devamını Okumak İçin TIKLAYINIZ

İNGİLTERE VE GÜNEY KORE, ANLAŞMA MÜZAKERELERİ ÖNCESİNDE TARİFESİZ TİCARET HÜKÜMLERİNİ GENİŞLETİYOR

 

İş ve Ticaret Bakanlığı’nın (DBT) Pazartesi günü yaptığı duyuruda, İngiltere ve Güney Kore’nin, bu yılın sonlarında yapılacak geliştirilmiş bir ticaret anlaşmasına ilişkin müzakereler öncesinde, mevcut ticaret anlaşmalarındaki bir dizi sıfır ve düşük tarife hükümlerini genişletme konusunda anlaştıkları belirtildi. 16 Ekim).

Uzatma, özellikle otomobil üreticilerinin yararına olacak şekilde, çeşitli sektörlerde sürtünmesiz ticaretin devam etmesini sağlayacak.

Uluslararası Ticaret Bakanı Nigel Huddleston, uzatmayı “İngiltere’deki işletmeler için harika bir haber” olarak nitelendirdi.

Haberin Devamını Okumak İçin TIKLAYINIZ

FRANSA, AB VE ABD’NİN ÇELİK KRİZİNE RAĞMEN KRİTİK MİNERALLER ÜZERİNDE ANLAŞABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ

 

VALENCIA, İspanya, 20 Ekim (Reuters)- Fransa Ticaret Bakanı Olivier Becht Cuma günü yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği ve ABD’nin çelik ve alüminyum konusunda anlaşmaya varamamalarına rağmen önümüzdeki hafta veya aylarda kritik mineraller konusunda anlaşmaya yakın olduğunu söyledi.

ABD ve AB ticaret müzakerecileri, Trump dönemi metal tarifelerinin nasıl sonlandırılacağı ve ABD Enflasyon Azaltma Yasası’nın (IRA) etkisinin Cuma günü ABD Başkanı Joe Biden ile üst düzey AB yetkilileri arasında yapılacak toplantıya kadar nasıl azaltılacağı konusunda anlaşmaya varmayı umuyorlardı.

Haberin Devamını Okumak İçin TIKLAYINIZ

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

Satış ve Satış Yönetimi kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Satış Yönetimi (Prof. Dr. Asım Günal Önce) kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Satış Yönetimi (Prof. Dr. Cemal Yükselen) kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Müşteri İlişkileri ve Satış Yönetimi kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ

HAYAT DERSİ

Şu anda devam eden, adına savaş denen ama bizce katliam olan İsrail’in Gazze’ye uygulamış olduğu bu soykırımı kınıyoruz. Bir an önce barışın ve özgürlüğün o güzel topraklara gelmesini diliyoruz.

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

Aşağıdakilerden hangisi genel Antrepo tiplerinden biri değildir?

  1. C
  2. D
  3. E
  4. F

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım

Gtip kodu yanlış yazılırsa aşağıdakilerden hangisi doğru değildir?

  1. İhracatçı için cezai bir durum oluşmaz
  2. İthalatta eksik veya yanlış vergi ödenmesine yol açar
  3. İstatistiklerin yanlış hesaplanmasına sebep olur

Doğru cevap ; A şıkkı

KARİKATÜR KÖŞESİ

Diğer karikatürlerimize ulaşmak için Telegram hesabımızdaki #karikatür etiketimizi kullanabilirsiniz.

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ

SÖZ SİZDE

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Mesela Elektrik Üreten Sürdürülebilir Sokak Lezzetlerini duymuş muydunuz?

Kolombiya’da kaçak elektrik kullanan ve atık yağlarla kirlilik riski yaratan sokak satıcıları için yemeklik yağdan elektrik üreten gıda kamyonu prototipi geliştirildi.

Daha detaylı bilgi almak için TIKLAYINIZ.

Utrader e-bültenimizin 42. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

Sağlık ve sevgiyle kalın…

Utrader Ailesi

Hakkımızda
Bu e-bültenin editörlüğü; Yavuz Dursun, Yasin Balık, Miray Yeleser, Merve Saçlı ve Kerem Manav tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

“Gezenay ve Arkadaşları Dünya Turunda” bölümü 2. Dönem Genç STK Editörler Takımı’ndan Aslı Akbacak tarafından hazırlanmaktadır.

Linkedin Instagram Twitter Facebook Telegram Youtube E-BültenPodcastBir yanıt yazın

nineteen + eighteen =