UTRADER e-Bülteni 41

Utrader e-Bülteninin 41. Sayısından merhaba!

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

İSTANBUL’UN İŞGALDEN KURTULUŞUNUN 100. YILI

6 Ekim İstanbul’un kurtuluşunu geçtiğimiz günlerde kutladık. Bu özel günü bültenimizde de paylaşarak maziyi canlı tutmak istedik.

İstanbul’un işgalinden kurtuluşu, ülkemizin bağımsızlık mücadelesinin en önemli parçalarında birisiydi. Bu tarih, halkımızın geçmişte yaşadığı kahramanlığı ve fedakarlığı bizlere hatırlatıyor. Umudu, dayanışmayı ve birlikteliği simgeleyen bu kıymetli günü Utrader Ailesi olarak kutluyoruz.

İstanbul’un Kurtuluşu’nun 100. yılında bu güzel şehri bizlere kazandıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm aziz kahramanlarımızı rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

UTRADER’DEN HABERLER

UTRADERBİLGİ SERİMİZİN YENİ SAYISI YAYINLANDI!

Dış ticarete yönelik teknik bilgileri paylaştığımız ve güncel uygulamaları gündeminize getirdiğimiz UtraderBİLGİ serimizin Sübvansiyona Karşı Telafi Edici Vergi konusunu ele alan kırk dördüncü sayısı “Türkiye’de Dış Ticaret Üzerinden Alınan Vergiler ve Mali Yükler V’’ yazısı yayınlandı.

Sizler de blog sayfamızı ziyaret ederek yazılarımız içeriği hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz!

Yeni ve tüm blog yazılarımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

UTRADERİŞİM: KARİYERİNİZDE YENİ BİR ADIM

Uluslararası Ticaret alanındaki kariyer fırsatlarını paylaştığımız ve online olarak anında tüm ilanlara ulaşabileceğiniz “UtraderİŞİM” hizmetimiz büyük ilgi görüyor.

İster ilk kez bir iş için başvurun, isterseniz kariyer fırsatı ile işinizde bir üst basamağa tırmanın ya da yeni bir iş deneyimleyin; biz sizin yanınızdayız.

Halen aktif olan iki iş ilanımıza UtraderİŞİM sayfasına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

UTRADERGÖRÜŞ SERİMİZDE YENİ YAZIMIZ YAYINLANDI!

Takipçimiz Irmak A. Aytekin’in Prof. Dr. Ipek Kazançoğlu danışmanlığında Ege Üniversitesi’nde tamamladığı yüksek lisans tezi olan “İlişkisel Pazarlama Perspektifinden İhtisas Fuarlarına Katılımın Firma Performansına Etkisi” çalışmasından Utrader Görüş için hazırladığı yazısı UtraderGÖRÜŞ #11 olarak yayınlandı.

Uluslararası ticaret alanı ile ilgili akademik çalışmalarının sonuçlarını iş dünyası ile paylaşmak isteyen diğer takipçilerimizi de Görüş’e davet ediyoruz.

İlişkisel Pazarlama Perspektifinden İhtisas Fuarlarına Katılımın Firma Performansına Etkisi

Günümüzdeki yoğun rekabet ortamında, firmalar ihtisas fuarlarına çeşitli amaçlarla katılmaya önem vermektedir. İşletmeler, yeni iş bağlantıları kurmak, yeni pazarlara açılmak, mevcut müşterilerle ilişkileri güçlü tutmak, yeni mal ve hizmetlerin tanıtımını yapmak, yeni müşteriler kazanmak, prestij kazanmak ve yeni distribütör bulmak gibi amaçlarla fuarlara katılabilmektedirler. Bu fuarlarda özellikle İlişkisel Pazarlama Stratejileri kullanılarak süreçler yönetilirse ve takip sağlanırsa elde edilecek fuar performansı yüksek bir düzeyde olacak ve işletmeler, var olan müşterileri korurken yeni müşterileri portföylerine katarak uzun vadeli kârlı satışlar yapacaklardır.

Fuarlarda ilişkisel pazarlamanın nasıl yapıldığına ilişkin çeşitli örnekler mevcuttur. Mesela “B2B Hosted Buyer Lounge” alanında firmaların, organizatör firma tarafından önceden belirlenmiş gün ve saatte görüşerek iş ilişkilerini geliştirmesi, ihtisas fuarlarında gerçekleşen ilişkisel pazarlama faaliyetlerine bir örnektir.

UtraderGÖRÜŞ #11 sayısına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

UTRADER AKADEMİ ÖDÜLLERİ 2023 BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR!

Türk şirketlerinin uluslararasılaşmasına ve Türkiye’nin ihracat potansiyelinin artırılmasına odaklı bilimsel araştırmaları teşvik ve takdir etmeyi amaçlayan 2023 UTRADER Akademi Ödülleri başvuruları açıldı.

Uluslararası Ticaret Ağı Derneği (UTRADER) ve Sakarya Üniversitesi’nin düzenleyicileri olduğu ve ikinci kez düzenlenen bu organizasyon toplam 43.000 TL ödül içeriyor.

Ödülün kapsamına giren tamamlanmış çalışmalarınız ile 15 Ekim 2023’e kadar başvuru yapabilirsiniz.

Detaylı bilgi ve başvuru linki için TIKLAYINIZ.

UTRADER GENÇ STK PROGRAMIMIZIN BAŞVURULARI YAKINDA BAŞLAYACAK

İş hayatına hazırlanmanızı sağlayacak en etkili yöntem, tecrübe ederek öğrenmedir.

“Çırağı olmadığın işin ustası olamazsın” demiş büyüklerimiz.

Teorik bilginizi pratik bilgileriniz ile birleştirecek, farklı sektörlerdeki iş insanları ile tanıştıracak, networkünüzü genişleterek çok yönlü tecrübe ve yetkinliklere sahip olmanıza olanak sağlayacak olan projelerimize sizleri de davet ediyoruz.

Bahsederken bile heyecanlanacağınız şahane bir program ile karşınızdayız.

Bildiğiniz üzere derneğimiz, birçok proje yürütmekte ve bunların yanında yenilerini de geliştirmekte. Siz de bu Sosyal Sorumluluk Projelerinde yer almak, katkı sağlamak, takım olma bilincine sahip genç arkadaşlar ile çalışarak yetkinliklerinizi geliştirmek istiyorsanız aramıza katılın!

gENç STK programının detaylı bilgilerine ulaşmak için TIKLAYINIZ.

PODCAST KÖŞESİ

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞININ DÜNYA TİCARETİ VE EKONOMİSİNE ETKİLERİ

Uluslararası Ticaret ve hayatın tüm alanlarından konuların ele alındığı UtraderPodcast’in bu bölümünün konuğu Doç. Dr. Halil Şimdi.

Sayın Halil Şimdi ile birlikte Rusya-Ukrayna savaşının Dünya Ticareti ve Ekonomisine etkilerini konuştuk.

Podcast’i dinlemek için TIKLAYINIZ.

TİCARET LİGİ BİLGİ YARIŞMAMIZIN 3. SEZONU 31 EKİM’DE BAŞLIYOR

Yarışmamız 31 Ekim – Salı günü 1. hafta yarışması ile açılış yapacak ve 9 Ocak 2024 Salı günü 11. Hafta şampiyonlar yarışmasının yapılması ile son bulacak.

Siz de yüzlerce kişinin yarıştığı ve sahasının profesyonelleri ve yöneticilerinin de katıldığı bu yarışmada yer almak istiyorsanız sosyal medya hesaplarımızı hemen takibi alın.

Yarışmanın nasıl yapıldığını ve kurallarını öğrenmek için Youtube’da yayınlanan “Kurallar videolarımızı” izleyebilirsiniz. Kurallar Videolarına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Ticaret Ligi hakkında bilgi almak için TIKLAYINIZ

UTRADERBURS BAŞVURULARININ SONUÇLARI AÇIKLANDI

2023-2024 Güz Dönemi UtraderBurs başvuru sonuçlarına göre lise seviyesinden doktoraya kadar 15 yeni bursiyer belirlendi. Bursiyerlerimizin içerisinde depremzede ve şehit evladı olan öğrencilerimizin olması bizleri çok mutlu etti.

Tüm öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyoruz.

PROF. DR. SİNAN ESEN SUBÜ UYGULAMALI BİLİMLER FAKÜLTESİ YENİ DEKANI OLDU

Danışma Kurulu üyemiz Prof. Dr. Sinan Esen, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı olarak atanmıştır.

Kendisini tebrik ederek yeni görevinde başarılar dileriz.

GEZENAY VE ARKADAŞLARI DÜNYA TURUNDA

Merhaba sevgili keşif sevenler 👋

Hindistan iş seyahatimde hem ülkenin güzelliklerinin keyfini çıkardım hem de birçok yeni deneyim kazandım. Bu harika ülke hakkında edindiğim deneyimlerimi önceki bölümlerde sizlerle paylaşmıştım ve eğer hazırsanız sizlere Hintliler ile ilgili edindiğim diyet alışkanlıklarını ve hediye kültürünü anlatacağım.

Hindistan’a ilk gittiğimde, kültürlerinin ne kadar farklı olduğunu fark ettim. Hindu’lar inek yemezler, çünkü onlar için kutsal hayvanlardır. Bu yüzden orada sığır eti veya sığır etinden yapılmış ürünler bulamazsınız. Ayrıca, hayvanların dinsel törene göre kesilmeleri gerekir. Bazı Hintliler aşırı derecede vejetaryendir, bunu daima göz önünde bulundurunuz. Ne zaman bir davet verirseniz sebzeli yemek türlerini tercih etmeniz gerektiğini unutmayınız.

Ben de bu bilgiler ışığında orada yemek yemeye gittiğimde hep sebze ağırlıklı yemekler denedim ve çok lezzetli buldum. Hint mutfağı çok çeşitli ve renkli. Özellikle baharatlar, soslar, ekmekler ve tatlılar çok güzeldi. Benim favorim ise pilav üzerine soslu tavuk olan “butter chicken” oldu.

Hindistan’da iş arkadaşlarım bana karşı çok sıcakkanlı ve misafirperver davrandılar. Bana hediye olarak güzel bir şal verdiler. Ben de onlara Türk lokumu hediye ettim. Hint hediye kültüründe, aldığınız hediye veren kişinin yanında açılmaz. Eğer bir hediye alırsanız veren kişi ayrılana kadar bir kenara bırakınız. Hediye vermek istediğinizde ise hediyelerinizi siyah ve beyaz ambalaja sarmayın. Bu renkler şanssız renkler olarak kabul edilmektedir. Bunun yerine yeşil, kırmızı ve sarı renkleri tercih etmelisiniz.

Bir Hint evine yemeğe davet aldığımda da bu kurallara uygun davrandım ve onlara çikolata veya şekerleme götürdüm. Ev sahipleri bana çok güzel bir sofra hazırlamışlardı ve beni evlerinin bir parçası gibi hissettirdiler. Eğer bir aile ile kalıyorsanız, onlara ne istediklerini serbestçe sorabilirsiniz.

Hindistan’da para ile ilgili de ilginç bir şey öğrendim. Eğer bir Hintliye para veriyorsanız tek sayıda olmasına özen gösteriniz. Örneğin 10 $ yerine 11 $ gibi…

Çiçek hediye etmek isterseniz de dikkatli olmanız gerekir çünkü Hindistan’da cenaze törenlerinde gönderilen (frangipanis) bir tür yasemin ıtırı çiçeği bulunmakta ve bu çiçek ölümü simgeler ve kötü bir izlenim bırakır dolayısıyla çiçek seçerken bunu aklınızda bulundurmanızda fayda var.

Hintli Müslümanlar köpeklerin temiz olmadığına inanırlar. Köpek resimleri dahi kabul görmemektedir. Bu nedenle Hint Müslümanlarına köpek resimleriyle ilgili resim ve köpek oyuncakları götürmeyiniz.

Hindistan’da geçirdiğim bu iş seyahati benim için çok öğretici ve eğlenceli oldu. Oradaki insanlarla tanışmak, kültürlerini öğrenmek ve farklı yemekler tatmak bana çok iyi geldi.  Umarım bu yazımı okurken keyif almışsınızdır.

Hindistan serüvenimizin sonuna geldik bir sonraki ülke serüvenimizde görüşmek üzere Hoşça kalın!

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

Şimdilik Utrader’dan haberlerimiz bu kadar, 23 Ekim’de yayınlanacak 42. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz.  Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemizi ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz.  Web sitemiz için TIKLAYINIZ

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

                                      MAKALE KÖŞESİ

Burak Emre Günay ile E-Ticarette Son Adım Teslimat

 “Öncelikle istatistiklere bakacak olursak; Türkiye’de kurulan küçük çaplı e-ticaret sayfalarının %95’inin 6 ay içerisinde yok olduğunu bilerek başlamamız gerekiyor. Bu gerçekten moral bozucu bir oran. Geri kalan %5 ise tutmaları halinde çok güzel büyüyor. Diğer ülkelere baktığımızda da; bilmediğimiz aslında çok fazla marka var. Bu noktada Etsy güzel bir örnek. Temelde yararlı bir uygulama olsa da sahte ürün kullanımları yüzünden bazı ülkelerde çok sevildiği söylenemez. Ama bunların hepsi bizim için birer fırsat ve hayır diyemeyeceğimiz konular.”

Röportajın tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

UTİC Dijital Dergimizin diğer sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ

UTİC Dergimizin tüm sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ  

GÜNCEL HABERLER

MERKEZ BANKASI’NDAN İHRACATÇILARA YENİ DÜZENLEME

Merkez Bankası, ihracatı teşvik eden reeskont kredilerinde finansman maliyetini düşürdü, firma limitlerini yükseltti.

Bankalara gönderilen uygulama talimatına göre, ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredileri faizinin hesaplama yönteminde güncelleme yapıldı. Buna göre reeskont kredilerinin toplam faiz maliyeti, politika faizi seviyesini aşmayacak. Yeni adım ile ihracat kredilerinin maliyeti yaklaşık 15 puan azalacak.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

İHRACATTA EYLÜL REKORU KIRILDI

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, eylül ayına ilişkin dış ticaret rakamlarını açıklayarak, “Eylül ayında ihracatımız yüzde 0,3’lük artışla 22 milyar 670 milyon dolar olarak gerçekleşti” dedi.

Bakan Bolat, Türkiye İhracatçılar Meclisince (TİM) Uludağ İhracatçı Birlikleri’nde düzenlenen eylül ayına ilişkin dış ticaret rakamlarının açıklandığı toplantıda, Bursa’nın sanayisiyle, tarımıyla, hizmetler sektörüyle, turizmiyle lokomotif şehirlerden olduğunu söyledi.

Bu vesileyle eylül ayı dış ticaret rakamlarını Bursa’da açıklamak istediklerini belirten Bolat, 2023 yılının dünya ekonomisi için büyüme anlamında oldukça durgun bir seyir gösterdiğini vurguladı.

Son 12 aylık ihracatın ise yüzde 0,4 artışla 253 milyar 534 milyon dolara yükseldiğini bildiren Bolat, “Burada şunu ifade etmek isterim ki deprem sürecinde 7 ayda tam 6 milyar dolarlık bir kaybımız var ihracatta. Deprem felaketi olmasaydı aslında ihracat rakamımızda bugün itibarıyla 9 ayda 6 milyar dolar daha fazla bir ihracattan bahsediyor olacaktık.” diye konuştu.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

TOHUMCULUK SEKTÖRÜ PAZAR PAYINI ARTIRMAYI HEDEFLİYOR

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Başkanı Yıldıray Gençer, 100’den fazla ülkeye ihracat yapan Türk tohumculuk sektörünün geçen yıl ilk kez dış ticaret fazlası vermeyi başardığını belirtti. Türkiye’deki 1100 tohum şirketinin dünya standartlarında üretim yaptığını dile getiren Gençer, “Türkiye, 100’den fazla ülkeye tohum ihraç eden, sektörde net ihracatçı konumunda olan bir ülke. Yaklaşık 1,5 milyon ton sertifikalı tohum üretimimiz var. Bunu daha da yukarılara çıkarmayı arzu ediyoruz.” dedi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

IMF BAŞKANI’NDAN KÜRESEL EKONOMİ YORUMU

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, küresel ekonominin son yaşanan şoklara karşı şaşırtıcı bir direnç gösterdiğini ancak pandemi sonrası görülen toparlanmanın ‘yavaş ve dengesiz’ olduğunu söyledi.

Georgieva “bu yıl beklenen resesyondan kaçınmayı başardık, birçok ülkede istihdam piyasası sıkı ve tüketici talebi de güçlü. Ancak bu toparlanma yavaş ve eşit değil” diye konuştu

ABD’nin pandemi şokundan sonra tam anlamıyla toparlanan tek büyük ekonomi olduğunu söyleyen Başkan Euro Bölgesi’nin Kovid-19 öncesi dönemdeki yüzde 2’lik büyüme trendinin altında kaldığını, gelişmekte olan ekonomilerin de trendin altında büyüdüğünü söyledi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

LOJİSTİK ŞİRKETLERİ YABANCILARA GEÇİYOR

Türkiye’de kargo sektöründe faaliyet gösteren MNG Kargo’nun Alman DHL firmasına satış işlemi resmen onaylandı. Hisse devri işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte MNG Kargo, resmi olarak DHL ailesinin bir parçası haline geldi.

DHL eCommerce CEO’su Pablo Ciano, “MNG Kargo’nun kargo teslimat hizmetlerindeki uzmanlığı ve Türkiye içindeki geniş ağı, Türkiye’deki hizmet teklifimizi daha da genişletmemize ve sınır ötesi Avrupa kargo ağımızı geliştirmemize yardımcı olacak. Yeni çalışma arkadaşlarımıza sıcak bir ‘hoş geldiniz’ diyoruz ve yurt içi ve yurt dışında muazzam e-ticaret potansiyelinden birlikte yararlanmayı sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

Demir İpek Yolu ve Türkiye kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Demiryolu Eşya Taşımacılığı Kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Demiryolu Yük Treni İşletmeciliği kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Demiryolu Taşımacılığı Mevzuatı kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Demiryolu kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Demiryolu Taşımacılığı kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ

HAYAT DERSİ

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

Gtip kodu yanlış yazılırsa aşağıdakilerden hangisi doğru değildir?

a)      ihracatçı için cezai bir durum oluşmaz

b)      İthalatta eksik veya yanlış vergi ödenmesine yol açar

c)      İstatistiklerin yanlış hesaplanmasına sebep olur

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

 

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım

UNDP Yönetim Kurulu dönüşümlü olarak görev alan kaç ülkeden temsilcilerden oluşmaktadır?

a)       30

b)       36

c)        40

d)       46

Doğru cevap ; B şıkkı

KARİKATÜR KÖŞESİ

Diğer karikatürlerimize ulaşmak için Telegram hesabımızdaki #karikatür etiketimizi kullanabilirsiniz.

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ

SÖZ SİZDE

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Mesela bir şirketi harika yapan şeyleri biliyor muydunuz? İşte sırasıyla;

Kültürü,

vizyonu,

değerleri,

öğrenimleri,

insanları

tecrübeleridir.

Utrader e-bültenimizin 41. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

Sağlık ve sevgiyle kalın…

Utrader Ailesi

Abone olmak için https://utrader.org/ adresimizi ziyaret edin. Web sayfamızın en altındaki e-bültenimize abone olun kutusuna mailinizi yazın.

Hakkımızda Bu e-bültenin editörlüğü; Yavuz Dursun, Yasin Balık, Miray YeleserMerve Saçlı ve Kerem Manav tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

“Gezenay ve Arkadaşları Dünya Turunda” bölümü 2. Dönem Genç STK Editörler Takımı’ndan Aslı Akbacak tarafından hazırlanmaktadır.

Linkedin – Instagram – Twitter – Facebook – Telegram – Youtube – E-Bülten – PodcastBir cevap yazın