UTRADER e-Bülteni 40

Utrader e-Bülteninin 40. Sayısından merhaba!

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

                       DEMİRYOLU HAFTASI 23-29 EYLÜL

Bu hafta, demiryolu hatlarının ve demiryolu sektörünün önemini kutlamak istiyoruz. Demiryolları, geçmişten bugüne taşımacılığın vazgeçilmez bir parçası oldu ve bu alanda çalışanlar, yöneticiler ve katkı sağlayan herkesin değerini anlatmak istiyoruz.

Demiryolu, ülkeleri birbirine bağlama, malları güvenli bir şekilde taşıma ve insanların güvenli ve sürdürülebilir bir şekilde seyahat etme olanağı sağlıyor. Ayrıca, çevre dostu bir ulaşım seçeneği olarak da öne çıkıyor, bu da çevremize duyarlı bir taşıma alternatifi bizlere sunuyor.

Her gün yolları güvende tutmak, işleri düzgünce yürütmek ve çevreyi korumak için büyük bir özveri ve çaba gösteren tüm demiryolu çalışanlarına teşekkür etmek istiyoruz.

Demiryolu altyapısını koruma ve iyileştirme sorumluluğumuz var!

                    29 EYLÜL DÜNYA DENİZCİLİK GÜNÜ

Türkiye, tarihi ve doğal güzellikleri ile öne çıkan eşsiz bir ülke. Hem tarih meraklılarına hem de doğa severlere hitap eden bu ülke, denizlerin ve turizmin buluşma noktası olarak benzersiz bir konuma sahip. Her yıl 29 Eylül’de kutlanan Dünya Denizcilik Günü, Türkiye’nin bu benzersiz bağlantısını daha da ön plana çıkarıyor. Dünya Denizcilik Günü, denizcilik sektörünün önemini vurgularken, aynı zamanda Türkiye’nin turizm potansiyelini de ortaya koyuyor. Türkiye, plajları, tarihi siteleri, mavi yolculukları, su sporları ve daha pek çok turistik aktivitesi ile dünya genelinde popüler bir turistik destinasyon. Denizlerimiz, sıcak yaz günlerinde tatilcileri ağırlıyor, tarihi limanlarımız ise geçmişin izlerini sürmek isteyenleri cezbetmeye devam ediyor.

Denizlerimizi korumak için denizcilik uygulamalarına odaklanma konusundaki çabalarımız, turizmin uzun vadeli sürdürülebilirliği için de önemlidir.

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

UTRADER’DEN HABERLER

UTRADERBİLGİ SERİMİZİN YENİ SAYILARI YAYINLANDI!

Dış ticarete yönelik teknik bilgileri paylaştığımız ve güncel uygulamaları gündeminize getirdiğimiz UtraderBİLGİ serimizin kırk ikinci sayısı “Türkiye’de Dış Ticaret Üzerinden Alınan Vergiler ve Mali Yükler III”, kırk üçüncü sayısı “Türkiye’de Dış Ticaret Üzerinden Alınan Vergiler ve Mali Yükler IV’’ yazıları yayınlandı.

Sizler de blog sayfamızı ziyaret ederek yazılarımız içeriği hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz!

Yeni ve tüm blog yazılarımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

UTRADERGÖRÜŞ SERİMİZDE YENİ YAZIMIZ YAYINLANDI!

Belirli aralıklarla yayınladığımız  UtraderGÖRÜŞ yazımızın son sayısı ile karşınızdayız.

Güncel ve farklı bakış açıları ile gündemin görüşlerine ulaşmak isteyenleri blog bölümümüzü takip etmeye davet ediyoruz.

UtraderGÖRÜŞ serimizde onuncu yazımız ‘’Uluslararası Ticarette Yeni Bir Dönem : the UK Electronic Trade Documents Act’’ oldu. Dış ticaretin tüm paydaşları için yeni bir devir açan bu düzenleme ile ilgili önerileri ve uyarıları da içeren bu yazıyı kaçırmayın.

Üyemiz Sayın Av. Murat Eren’in kaleme aldığı yeni yazımız blog sayfamızda yerini aldı.

Sizi, yeni ve farklı bakış açıları ile gündemin önemli görüşlerine ulaşmak için blog bölümümüzü takip etmeye davet ediyoruz.

UtraderGÖRÜŞ #10 sayısına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

UTRADER AKADEMİ ÖDÜLLERİ 2023 BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR!

Türk şirketlerinin uluslararasılaşmasına ve Türkiye’nin ihracat potansiyelinin artırılmasına odaklı bilimsel araştırmaları teşvik ve takdir etmeyi amaçlayan 2023 UTRADER Akademi Ödülleri başvuruları açıldı.

Uluslararası Ticaret Ağı Derneği (UTRADER) ve Sakarya Üniversitesi’nin düzenleyicileri olduğu ve ikinci kez düzenlenen bu organizasyon toplam 43.000 TL ödül içeriyor.

Ödülün kapsamına giren tamamlanmış çalışmalarınız ile 15 Ekim 2023’e kadar başvuru yapabilirsiniz.

Detaylı bilgi ve başvuru linki için TIKLAYINIZ.

           UTRADER BURS BAŞVURULARI BAŞLADI

UTRADER, başta üniversitede okuyan ve uluslararası ticaret ile ilişkili alanlarda eğitim alanlar olmak üzere, tüm eğitim seviyelerindeki öğrencilere karşılıksız burs imkanı sağlamaktadır.

UTRADER Bursu, memleketini seven ve kendini geliştirme arzusunda bulunan ihtiyaç sahibi tüm öğrencilerimize açıktır.

2023-2024 Yılı Güz Yarıyılı aylık burs miktarları:

Lisans ve öncesi eğitim basamakları için 1.000 TL

Yüksek Lisans için 1.500 TL

Doktora için 2.000 TL’dir.

Son başvuru tarihi: 30.09.2023

UTRADER bursuna, web sayfamızdaki “Başvuru Formu” linkine tıklayarak başvurabilirsiniz.

Detaylı bilgi ve başvuru linki için TIKLAYINIZ.

UTRADER GENÇ STK PROGRAMIMIZIN BAŞVURULARI YAKINDA BAŞLAYACAK

İş hayatına hazırlanmanızı sağlayacak en etkili yöntem, tecrübe ederek öğrenmedir.
“Çırağı olmadığın işin ustası olamazsın” demiş büyüklerimiz.
Teorik bilginizi pratik bilgileriniz ile birleştirecek, farklı sektörlerdeki iş insanları ile tanıştıracak, networkünüzü genişleterek çok yönlü tecrübe ve yetkinliklere sahip olmanıza olanak sağlayacak olan projelerimize sizleri de davet ediyoruz.
Bahsederken bile heyecanlanacağınız şahane bir program ile karşınızdayız.
Bildiğiniz üzere derneğimiz, birçok proje yürütmekte ve bunların yanında yenilerini de geliştirmekte. Siz de bu Sosyal Sorumluluk Projelerinde yer almak, katkı sağlamak, takım olma bilincine sahip genç arkadaşlar ile çalışarak yetkinliklerinizi geliştirmek istiyorsanız aramıza katılın!

gENç STK programının detaylı bilgilerine ulaşmak için TIKLAYINIZ.

TİCARET LİGİ BİLGİ YARIŞMAMIZIN 3. SEZONU 31 EKİM’DE BAŞLIYOR

Yarışmamız 31 Ekim – Salı günü 1. hafta yarışması ile açılış yapacak ve 9 Ocak 2024 Salı günü 11. Hafta şampiyonlar yarışmasının yapılması ile son bulacak.

Siz de yüzlerce kişinin yarıştığı ve sahasının profesyonelleri ve yöneticilerinin de katıldığı bu yarışmada yer almak istiyorsanız sosyal medya hesaplarımızı hemen takibi alın.

Yarışmanın nasıl yapıldığını ve kurallarını öğrenmek için Youtube’da yayınlanan “Kurallar videolarımızı” izleyebilirsiniz. Kurallar Videolarına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Ticaret Ligi hakkında bilgi almak için TIKLAYINIZ

Merhaba sevgili okurlar !

Bugün Hindistan’a iş seyahati için gittiğimde yaşadığım deneyimlerden bahsetmeye devam edeceğim. Hindistan, çok farklı bir kültüre sahip olan, renkli ve ilginç bir ülke. Ama aynı zamanda iş yapmak için de çok önemli bir pazar. Bu yüzden Hindistan’a iş seyahati yapmak ve gezmek isteyenler için bazı ipuçları vermek istiyorum. Hazırsanız başlıyorum 😊

Öncelikle, Hintliler sizlerden dakik olmanıza beklerle ve buna önem verirler, ancak kendileri bu konuya pek uymazlar. Bu yüzden programınızı esnek tutunuz, en azından son dakika değişikliklerine göre kendinizi ayarlayınız. Hintliler ile yaptığım birkaç toplantım bu sebeplerden dolayı iptal oldu veya ertelendi. Bende bunu fırsata çevirip, zamanımı değerlendirmek için Hindistan’ın tarihi ve kültürel zenginliklerini keşfetmek amacıyla kullandım.

İş kontaklarınızı kurarken en üst seviyedeki kişilerden oluşmasına özen gösteriniz çünkü kararlar bu seviyedeki kişiler tarafından verilmektedir. Hintliler iş hayatında da kişisel ilişkilere çok önem verirler. Bu yüzden onlarla samimi ve saygılı olmak gerekiyor.

Çalışma süresi olarak Hintli yöneticiler sabahın geç vakitlerini ve öğleden sonranın erken vakitlerini tercih ederler (11:00-16:00 gibi). Özel sektörde iş saatleri 9:30-17:00 arasındadır. Pazartesi cuma arasında öğle yemeği 13:00-14:00 arasındadır. Ben de bu saatlere uyum sağladım ve iş ortağımın beni davet ettiği öğle yemeklerine katıldım. Hint mutfağı çok lezzetli ve çeşitli ama aynı zamanda çok baharatlı. Bu yüzden midenize dikkat edin.

Hindistan’ın ziyaret edilebilecek en güzel zamanı ekim-mart ayları arasındadır. Bu şekilde aşırı sıcaklıklar ve muson rüzgarları tehlikelerinden uzak kalabilirsiniz. Ben kasım ayında gittim ve hava çok güzeldi. Ama yine de güneşten korunmak için şapka ve güneş kremi kullanmayı unutmayın  ⚠

Sayısız din tatilleri süresince iş ilişkilerinizi yürütmek mümkün olmamaktadır. Hindistan’ın eyaletlerinin farklı bölgelerinde farklı tatiller gözlenmektedir. Her yıl bu tatil zamanları farklılıklar göstereceği için Hint Turist Bürosundan veya Büyükelçilikten uygun zamanları gitmeden önce kontrol ediniz. Ben gittiğimde Diwali festivaline denk geldim. Bu festivali görmek çok güzeldi ama aynı zamanda trafik ve kalabalık da çok fazlaydı.

Gecikmelere ve programınızı tekrar oluşturma gibi problemlere karşı hazırlıklı olunuz. Çünkü her evde erkekler, çocuklarının evlenmesinden, doğum, ölüm gibi seremonilerden, yaşlı kişilerin bakımından ve diğer yakın akrabaların bakımından sorumludur. Ben de bu yüzden bazı iş ortaklarımın işe gelmediğini veya geç kaldığını gördüm. Ama bu onların işe önem vermedikleri anlamına gelmiyor. Sadece farklı bir yaşam tarzları var.

Hindistan’da profesyonel ünvanlar çok önemli. Eğer karşınızdaki kişi bir profesör veya doktor ise, ona bu şekilde hitap etmeniz gerekiyor. Profesyonel ünvanı olmayanlar için ise Mr, Mrs veya Miss gibi ünvanlar kullanılıyor. İlk isimler ise sadece yakın arkadaşlara ayrılmış, bu yüzden ortağınız sizi ilk isminizle çağırana kadar siz de onu ilk ismiyle çağırmayın.

Bir diğer önemli nokta da kişilerin statüsü. Hindistan’da kişinin yaşı, üniversite derecesi, sınıfı ve mesleği ile statüsü belirleniyor. Ayrıca devlette çalışmak özel sektörden daha fazla prestij sağlıyor. Bu yüzden karşınızdaki kişiye saygı göstermek ve onun statüsünü tanımak çok önemli.

Hindistan’da iş ilişkileri kurmak için arkadaşlarınız ve aileniz hakkında konuşmak çok önemli. Hintliler, kişisel hayatınızla ilgilenirler ve sizi tanımak isterler. Bu yüzden, görüşmeler esnasında ailenizden, hobilerinizden, seyahatlerinizden bahsedebilirsiniz. Ben de böyle yaptım ve karşımdaki insanlarla daha samimi bir bağ kurabildim. Ancak, her şeyinizi anlatmanız gerekmediğini de unutmayın. Karşılıklı konuşma “bir sanat formu” olarak düşünülmektedir. İnsanlar tartışma için büyük bir çaba ve zaman sarf etmektedirler.

Hindistan’da politika ve din tartışmalarının çok yaygın olduğunu fark ettim. Hindistanlılar, fikir alışverişinde bulunmaktan ve farklı görüşleri dinlemekten hoşlanırlar. Ancak bu konularda çok bilgili olmadığım için tartışmalara katılmaktan kaçındım. Onlara saygı duyduğumu ve farklı kültürleri öğrenmekten keyif aldığımı söyledim. Onlar da bana kendi inançları, değerleri ve siyasi görüşleri hakkında bilgi verdiler. Böylece farklılıkları anlamaya çalıştık ve hoşgörülü bir tutum sergiledik.

Hindistan’a yaptığım iş seyahati benim için hem profesyonel hem de kişisel olarak çok faydalı oldu. Hem işimi başarıyla tamamladım hem de yeni dostluklar kurarak kültürel bir şölen yaşadım. Bir sonraki Hindistan yazımda görüşmek üzere sağlıcakla kalın 👋

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

Şimdilik Utrader’dan haberlerimiz bu kadar, 9 Ekim’de yayınlanacak 41. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz.  Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemizi ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz.  Web sitemiz için TIKLAYINIZ

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

                                      RÖPORTAJ KÖŞESİ

EĞİTMEN, DANIŞMAN VE KOLEKSİYONER AHMET AYTOĞAN İLE DENİZ TAŞIMACILIĞINA DAİR HER ŞEY

 “Şu anda bulunduğum konumdan, yaptığım işlerden ve verdiğim hizmetlerden son derece memnunum. Ama şunu özellikle belirtmek zorundayım; bütün bu olumlu sonuçlar bir anda önüme çıkmadı. Benim yıllarca süren planlı ve ısrarlı çalışmalarımın meyveleridir bunlar. Eğer uzun vadeli planlarınız, hedefleriniz yoksa yaşınız ilerleyip geriye baktığınızda adeta boş yaşadığınız hissine kapılırsınız. Bu yüzden yaşadım diyebilmek için o veya bu şekilde uzun erimli hedefleriniz olmalı, disiplinli çalışmalı ve bilgi-deneyim birikiminde ısrarlı olmalısınız.”

Röportajın tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

UTİC Dijital Dergimizin diğer sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ

UTİC Dergimizin tüm sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ  

GÜNCEL HABERLER

PETROL PİYASALARINDA 16 YILIN EN BÜYÜK AÇIĞI YAŞANABİLİR

OPEC tarafından yayımlanan rapora göre Suudi Arabistan ve Rusya tarafından alınan üretim kesinti kararlarının 2023 sonuna dek uzatılması, yılın son çeyreğinde arz açığını iki katına çıkararak günlük 3 milyon varile yükseltecek. Gerçekleşmesi durumunda bu rakam 2007’den beri en büyük petrol açığı olacak.
Suudi Arabistan’ın üretim kesintilerini uzatma kararının ardından küresel petrol piyasalarında önümüzdeki çeyrekte günlük 3 milyon varilden fazla arz açığının ortaya çıkması bekleniyor. Bu rakam on yıldan fazla bir sürenin en büyük açığı olma özelliğini taşıyor.
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) tarafından yayınlanan son veriler, rekor talep döneminde Suudilerin arzı kısmasının nasıl Londra’da petrol fiyatlarının varil başına 90 doların üzerine çıkmasına neden olduğunu gösteriyor.
Riyad yönetimi geçen hafta yaptığı açıklamada, halihazırda sıkılaşmış piyasalara rağmen, üretimde uyguladığı günlük ekstra 1 milyon varillik kesintiyi yıl sonuna kadar uzatacağını duyurmuştu.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

EBRD’DEN TÜRKİYE’DEKİ DEPREMDEN ETKİLENEN KOBİ’LERE DESTEK PROGRAMI

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’de depremden etkilenen illerdeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin kullanımı için destek programı oluşturulduğunu duyurdu.

Bankadan yapılan açıklamada, “Yeniden İnşa Desteği ve Ödeneği” adı verilen program kapsamında, depremden etkilenen illerde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli şirketlere destek verileceği bildirildi.

Program kapsamında depremden etkilenen küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeniden inşası ve onarım masraflarının 60 bin avroya kadar olan yüzde 85’lik kısmının karşılanmasının planlandığı aktarılan açıklamada, işletmelerin bankanın sunduğu danışmanlık hizmetlerinden de faydalanabileceği kaydedildi.

Bankanın bu finansman programının Japonya Maliye Bakanlığı tarafından da desteklendiği belirtilen açıklamada, programın halihazırda depremden etkilenen Adıyaman, Kahramanmaraş, Kilis, Osmaniye, Gaziantep, Malatya, Şanlıurfa, Diyarbakır, Elazığ ve Adana illerini kapsamasının planlandığı bildirildi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

E-TİCARET SATIŞ CİROSU YÜZDE 122 BÜYÜDÜ

Tüketici zekası şirketi NielsenIQ, FMCG (Hızlı Tüketim Ürünleri) perakendeciliğinin dünyadaki ve Türkiye’deki e-ticaret performansını değerlendirdi. NielsenIQ tarafından gerçekleştirilen “2023 Yılının Online Alışverişçileri” araştırmasını yayımlayan NielsenIQ, 2022 yılında bir miktar normalleşen e-ticaretin, güçlü büyüme ivmesini koruduğunu paylaştı.

Türkiye’de e-ticaret için 2023 yılının ilk yarı sonuçlarını paylaşan NielsenIQ Türkiye Genel Müdürü ve Orta Doğu & Afrika Analitik Başkan Yardımcısı Didem Şekerel Erdoğan, 2022’deki güçlü performansın 2023’te de devam ettiğini ve yılın ilk yarısında satış cirosunun bir önceki yıla göre yüzde 122 büyüdüğünü belirtti.

NielsenIQ Perakendeci Hizmetleri Orta Doğu ve Afrika E-Ticaret Direktörü Turan Konu, e-ticaret altında büyüyen bir alan olan sosyal ticaretin artan önemini vurguladı. Turan Konu, “2022’de sosyal ticaret üzerinden 992 milyar dolarlık e-ticaret satışı yapıldı. 2026’da bu rakamın 2,9 trilyon dolar olması bekleniyor ki bu önemli bir rakam” şeklinde konuştu. Konu, sosyal ticaretin bir tür “sosyal reklamcılık” olmadığının altını çizerek bu kavramın; İçerik, Deneyim ve Topluluk boyutları ile e-ticaret ve sosyal medyanın bir karışımı olduğunu vurguladı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

KÜRESEL TİCARETTE YENİ GÖZDE ROTA

Arktik Okyanusu üzerinde yer alan ve Avrupa ile Asya-Pasifik bölgesi arasındaki en kısa ulaşım rotası olan Kuzey Deniz Rotası (NSR) son yıllarda artan kapasitesiyle küresel taşımacılık sektörünün gözdesi haline geliyor.

Uzunluğu 5 bin 600 kilometre olan rota, Barents Denizi ve Kara Denizi arasındaki sınırdan başlayarak Bering Boğazı’nda son buluyor. Arktik bölgesinde NSR güzergahı boyunca Sabetta, Dickson, Dudinka, Khatanga, Tiksi ve Pevek limanları faaliyet gösteriyor.

Kargo gemileri, NSR’nin yılın büyük bölümünde kar ve buzla kaplı olmasına rağmen, nükleer enerjiyle çalışan buzkıranların rehberliğinde ilerleyerek diğer rotalara göre daha fazla yakıt ve zaman tasarrufu sağlıyor.

NSR’nin, Çin, Japonya, Güney Kore gibi ülkelere taşımacılıkta güney deniz yolu rotasına göre daha yakın olması, Arktik bölgesinde ticareti güçlendiriyor. Rusya’nın Murmansk şehrinden Japonya’nın Yokohama Limanı’na ulaşmak isteyen gemiler, 6 bin deniz mili yok katederken, aynı mesafe güney deniz yolu üzerinden 13 bin mile çıkıyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

ÇİN YURTDIŞINDAKİ EN BÜYÜK YATIRIMINI TÜRKİYE’YE YAPABİLİR!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, geçtiğimiz Perşembe Ankara’da basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Türkiye’nin üçüncü nükleer santrali için Pekin yönetimi ile yürüttüğü müzakerelerde önemli ilerlemeler kaydedildiğini belirtti.

“Yakın gelecekte” anlaşmanın tamamlanabileceğini duyurdu.

Japonya merkezli Nikkei haber ajansına konuşan konuya yakın bir kaynak da iki ülkenin bir yıl içinde hükümetler arası bir anlaşmaya varmasının beklendiğini açıkladı.

İsmi açıklanmayan kaynak, anlaşmanın Pekin’in yatırımları açısından önemini vurguladı.

“Anlaşma kesinleşirse Çin’in yurt dışındaki en büyük yatırımı olacak” dedi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

ABD  ÇİN’İN YARI İLETKEN ENDÜSTRİSİNİ STRESE SOKUYOR

ABD, aylar önce “Çip ve Bilim” yasasını yürürlüğe sokarak yarı iletken üretimi, araştırma ve işgücü gelişimi için 52.7 milyar dolarlık sübvansiyon ve destek sağlamaya başlamıştı. Ancak ABD, bu sübvansiyonların özellikle Çin’e ve ayrıca Rusya’ya fayda sağlamaması için de adımlar atıyor.
ABD, sübvansiyon alanlara Çin’e yönelik kısıtlamalar getiriyor

İlk olarak mart ayında önerilen yönetmelik, ABD’den fon alanların Çin ve Rusya gibi endişe duyulan yabancı ülkelerde yarı iletken yatırımı yapmalarını sınırlandıracak “korkuluklar” oluşturuyor. ABD’nin 52.7 milyar dolarlık sübvansiyon ve destek programından faydalanan firmaların doğrudan Çin’e yatırımının kısıtlanması zaten başlı başına okyanusun öteki tarafı için büyük bir kayıp olurken ABD, ek olarak Çin’deki kuruluşlarla ortak faaliyet yürütülmesini de sınırlandırıyor.

Ekim 2022’de ABD, Pekin’in teknolojik ve askeri ilerlemelerini yavaşlatmak amacıyla Çin’in ABD ekipmanlarıyla üretilen bazı yarı iletken çiplere erişimini kesmek için yeni ihracat kontrolleri yayınlamıştı. Birkaç ay sonra bu kontrollere Hollanda ve Japonya da katılmıştı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

Marka Yönetimi kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Marka Mimarisinde Ulusal ve Global Başarı Hikayeleri kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Türk Marka Hukuku kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

İhracatta Marka Teşvikleri ve Uluslararası Pazarlama Performansına Etkisi kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ

HAYAT DERSİ

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

UNDP Yönetim Kurulu dönüşümlü olarak görev alan kaç ülkeden temsilcilerden oluşmaktadır?

 1. 30
 2. 36
 3. 40
 4. 46

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım

2005 – 2011 döneminde Türkiye ihracatının büyük bir kısmını hangi ülkelerle gerçekleştirmiştir?

 1. OECD Ülkeleri
 2. EFTA Ülkeleri
 3. Yakın ve Orta Doğu

Doğru cevap ; A şıkkı

KARİKATÜR KÖŞESİ

Diğer karikatürlerimize ulaşmak için Telegram hesabımızdaki #karikatür etiketimizi kullanabilirsiniz.

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ

SÖZ SİZDE

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Mesela pazarlama uzmanları için değer yaratan 7 yapay zeka aracını biliyor muydunuz? İşte sırasıyla;

 1. Writesonic
 2. Holler
 3. AI Assist
 4. Topic
 5. Cargo
 6. Predis.ai
 7. Laxis 2.0

Daha detaylı bilgiye ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Utrader e-bültenimizin 40. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

Sağlık ve sevgiyle kalın…

Utrader Ailesi

Abone olmak için https://utrader.org/ adresimizi ziyaret edin. Web sayfamızın en altındaki e-bültenimize abone olun kutusuna mailinizi yazın.

Hakkımızda
Bu e-bültenin editörlüğü; Yavuz Dursun, Yasin Balık, Miray Yeleser, Merve Saçlı ve Kerem Manav tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

“Gezenay ve Arkadaşları Dünya Turunda” bölümü 2. Dönem Genç STK Editörler Takımı Üyesi Aslı Akbacak tarafından hazırlanmaktadır.

Linkedin Instagram Twitter Facebook Telegram Youtube E-BültenPodcastBir cevap yazın