UTRADER e-Bülteni 38

Utrader e-Bülteninin 38. Sayısından merhaba!

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI

30 Ağustos Zafer Bayramı! Türk milletinin azim ve kararlılıkla verdiği mücadelenin zaferle taçlandığı bu özel günde, tüm milletimizin gururunu ve coşkusunu paylaşacağız.

30 Ağustos, milletimizin bağımsızlık ve özgürlük uğruna verdiği kahramanca mücadelesinin en önemli sembollerinden birisi. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Onların destansı mücadelesi sayesinde Türkiye her zaman aydınlık yarınlara ilerleyecek.

Bugün, birlik ve beraberliğimizin, vatan sevgimizin ve milli ruhumuzun en güçlü şekilde yüceltildiği bir gün. Bu zafer, tüm dünyaya Türk milletinin kararlılığını ve dayanışmasını bir kez daha gösteriyor.

Milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı en içten dileklerimizle kutluyoruz!

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

UTRADER’DEN HABERLER

UTRADERBİLGİ SERİMİZİN YENİ SAYILARI YAYINLANDI!

Dış ticarete yönelik teknik bilgileri paylaştığımız ve güncel uygulamaları gündeminize getirdiğimiz UtraderBİLGİ serimizin otuz altıncı sayısı “Tarife Kontenjanı/Kotası” ve otuz yedinci sayısı “Dış Ticaret Mevzuatımızdaki İhracat Tanımlarının Karşılaştırılması” yazıları yayınlandı.

Sizler de blog sayfamızı ziyaret ederek yazılarımız içeriği hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz!

Yeni ve tüm blog yazılarımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

UTRADERİŞİM: KARİYERİNİZDE YENİ BİR ADIM

Uluslararası Ticaret alanındaki kariyer fırsatlarını paylaştığımız ve online olarak anında tüm ilanlara ulaşabileceğiniz “UtraderİŞİM” hizmetimiz büyük ilgi görüyor.

İster ilk kez bir iş için başvurun, isterseniz kariyer fırsatı ile işinizde bir üst basamağa tırmanın ya da yeni bir iş deneyimleyin; biz sizin yanınızdayız.

Güncel olarak iki aktif ilanımız bulunmakta…

Halen açık olan iş ilanlarımıza, UtraderİŞİM sayfasına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

UTRADER AKADEMİ ÖDÜLLERİ 2023 BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR!

Türk şirketlerinin uluslararasılaşmasına ve Türkiye’nin ihracat potansiyelinin artırılmasına odaklı bilimsel araştırmaları teşvik ve takdir etmeyi amaçlayan 2023 UTRADER Akademi Ödülleri başvuruları açıldı.

Uluslararası Ticaret Ağı Derneği (UTRADER) ve Sakarya Üniversitesi’nin düzenleyicileri olduğu ve ikinci kez düzenlenen bu organizasyon toplam 43.000 TL ödül içeriyor.

Ödülün kapsamına giren tamamlanmış çalışmalarınız ile 15 Ekim 2023’e kadar başvuru yapabilirsiniz.

Detaylı bilgi ve başvuru linki için TIKLAYINIZ.

EKONOMİ VE FİNANS KONGRESİ AÇILIŞINI SN. ABDURRAHMAN ÖZALP YAPACAK

Danışma Kurulu Üyemiz ve ICC Türkiye Bankacılık Komisyonu Başkanı Sn. Abdurrahman Özalp İstanbul Gelişim Üniversitesi’nin 7.sini düzenlemekte olduğu Ekonomi ve Finans Kongresi’nin açılış konuşmacısı olacak.

Kongrenin detaylarına ulaşmak için TIKLAYINIZ

UTRADER BURS BAŞVURULARI YAKINDA BAŞLAYACAK

UTRADER, başta üniversitede okuyan ve uluslararası ticaret ile ilişkili alanlarda eğitim alanlar olmak üzere, tüm eğitim seviyelerindeki öğrencilere karşılıksız burs imkanı sağlamaktadır.

UTRADER Bursu, memleketini seven ve kendini geliştirme arzusunda bulunan ihtiyaç sahibi tüm öğrencilerimize açıktır.

Burs başvuruları için gerekli bilgiler yakın zamanda web sitemizde yayınlanacak.

Web sayfamıza gitmek için TIKLAYINIZ.

GEZENAY VE ARKADAŞLARI DÜNYA TURUNDA

Yeni bir ülke ve deneyimle yeniden merhabalar, sevgili keşif sevenler ????

Bugün Hindistan’a uçuyoruz. Hindistan, dünyanın en büyük ve en renkli ülkelerinden birisi. Hindistan’ı ziyaret ederek; kültür, tarih, doğa ve yemek açısından eşsiz bir deneyim yakalayabilirsiniz. Hazırsanız başlayalım!

Hindistan’daki tüm etnik gruplar farklı cinsiyet grupları arasındaki sevgi gösterilerini hoş karşılamıyor. Ben de bunu bilmeyerek havaalanında bir arkadaşımla kucaklaştım ve etraftaki insanların bize garip garip bakmasına neden oldum. Sonra öğrendim ki, Hindistan’da bu tür davranışlar uygun bulunmuyor. O yüzden insanları kucaklaşma ve öpücükle selamlaşmaktan kaçındım.

Hintlilerin çoğu Hindu dinine mensup. Hinduizm’de erkekler ve kadınlar arasında göz teması kurmak veya el sıkışmak uygun görünmüyormuş. Ben de bunu bilmediğim için bir iş toplantısında karşımdaki kadının elini sıktım ve onun rahatsız olmasına neden oldum. Sonradan öğrendim ki, sadece batılılaşmış Hintliler farklı cinsiyetteki kişilerin elini sıkabiliyorlar. Bunu öğrendiğimde kendimi çok mahcup hissettim.

Hindistan’da iki kişi arasındaki uygun mesafe de kültüre göre değişiyor. Ben Türkiye’de olduğu gibi yakın durmaya alışkın olduğum için, bir Hindu Hintli ile konuşurken ona çok yaklaştım ve onu tedirgin ettim. Sonradan fark ettim ki, Hindu Hintliler genellikle üç veya üç buçuk ayak uzaklığı mesafede duruyorlar.

Hindistan’a gittiğinizde dikkat etmeniz gereken ve kaba bir davranış olarak görülen davranışlar bulunmaktadır. Bunlar; hangi durumda olursa olsun ıslık çalmak, kulaklar kutsal olduğundan, birisinin kulağını çekmek ve vurmak ciddi kabalık ve kabul edilemez bir durum olarak kabul edilir. Aynı zamanda ayakların kirli olduğu düşünüldüğü için hiçbir şekilde başkasını ayağınızla işaret etmeyiniz. Ayakkabılarınız veya ayağınız birisine çarptığında ise özür dilemeniz beklenir.

Hindistan’da trafik çok yoğun ve bir o kadar karmaşıktır. Yetişmem gereken bir toplantıya gitmeye çalışırken; bisiklet, motosiklet ve araba selinin ortasında kaldım. Hatta sokakları geçerken, olağanüstü bir şekilde dikkatli ve çevik olmam gerektiğini karmaşıklıktan dolayı birkaç kez neredeyse kaza yapacakken anlamış oldum.

Hindistan’da çok fazla dilenci vardır. Ben de bunu bilmeden bir dilenciye para vermek istedim ve anında bir düzine dilencinin etrafımı sardığını gördüm. En iyi politikanın onlarla göz göze gelmemeye dikkat etmek olduğunu öğrendim.

Hindistan’da bir Hint tapınağının önünden geçerken elinizi cebinizde tutmanız gerekmekte ve bende bunu bilmiyordum. Karşıdan gelen bir yabancı elimi sıkmayı teklif etti bende saygıdan elini sıkarken bir anda elime tapınak bileziği tutuşturdu. Sonra da bileziğin ücretini ödememi istedi. Ben de reddettim ama sonunda ücreti ödemek mecburiyetinde kaldım.

Hindistan’da sahtekar insanların büyüsüne kapılmayınız. Özellikle uzun tren istasyonlarında bilet kuyruklarında biletinizi almak için size ısrar edebilirler. Siz oturun biz biletinizi alıp, size getiririz diye bir teklifte bulunabilirler. Parayı alan kişi bir daha geri dönmeyecektir. Bundan dolayı benzer olaylar için de kimseye para vermeyiniz.

İşte arkadaşlar, Hindistan’da yaşadığım kültürel şoklar ve maceralar bunlardı. Umarım siz de eğlenmişsinizdir. Hindistan çok ilginç ve renkli bir ülke, ama oraya giderseniz bu tür şeylere dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Bir sonraki Hindistan bölümümüzde görüşmek üzere, hoşça kalın ????

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

Şimdilik Utrader’dan haberlerimiz bu kadar, 11 Eylül’de yayınlanacak 39. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz. Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemizi ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz.  Web sitemiz için TIKLAYINIZ

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

                                         MAKALE KÖŞESİ

UZAKTAN ÇALIŞANLAR İLE ŞİRKETLERİ ARASINDAKİ BAĞLANTISIZLIK BÜYÜYOR

Evden çalışan insanlar, işverenlerinin belirlediği misyondan kopuk hissediyorlar.

Yeni bir “Gallup” anketinde, kuruluşlarının amacına bağlılık hissettiğini söyleyen uzaktan çalışanların oranı 2022’de %32’den %28’e düştü; bu, pandemi öncesinden bu yana en düşük seviye. Veriler, işleri uzaktan yapılabilen yaklaşık 9.000 ABD’li işçinin bu bahar ve yaz aylarında yaptığı bir anketten elde edildi.

Buna karşılık, tam zamanlı ofis çalışanlarının üçte biri, neredeyse geçen yılla aynı şekilde, benzer bir bağlılık duygusu olduğunu iletti. Hibrit çalışanlar en yüksek puanı aldı ve %35’i şirketlerinin misyonunun onlara işlerinin önemli olduğunu hissettirdiğini söyledi.

Bulgular, uzaktan çalışmanın çalışan bağlılığı ve ekip verimliliği üzerindeki etkilerinden endişe duyan işletmeler için daha geniş anlamlara sahip. Şimdilik birçok çalışan, uzaktan çalışmanın kendilerine temel görevlerine odaklanma ve ofis hayatının bazı aktivitelerinden kaçınma olanağı sağladığını söylüyor.

Makalenin devamını okumak için TIKLAYINIZ

UTİC Dergimizin tüm sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ  

GÜNCEL HABERLER

MİGROS’DAN GÜNEŞ ENERJİSİ YATIRIMI

Migros Ticaret A.Ş. Malatya ilinde yaklaşık 16 MWp kurulu güce sahip Güneş Enerjisi Santrali kurulması için iş birliğine gitti.

Migros Ticaret A.Ş. uzun vadeli sürdürülebilirlik hedeflerine katkı sağlayacak yenilenebilir enerji projeleri kapsamında, güneş enerjisi santrali kurulması için adım attı.

Şirketin KAP’a yaptığı açıklamada, “Malatya ilinde yaklaşık 16 MWp kurulu güce sahip Güneş Enerjisi Santrali kurulması için iş birliğine gidilmiştir. Enerji Performans Sözleşmesi iş modeli ile, yaklaşık 300’ü aşkın mağazanın elektrik tüketimine denk temiz enerji üretecek olan ve yaklaşık 6 ayda kurulumu öngörülen tesisin, 2024 yılı başında devreye alınması planlanmaktadır” denildi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

KUZEY DENİZ ROTASI’NDA TİCARET KAPASİTESİ KATLANARAK ARTIYOR

Arktik Okyanusu üzerinde yer alan ve Avrupa ile Asya-Pasifik bölgesi arasındaki en kısa ulaşım rotası olan Kuzey Deniz Rotası (NSR) son yıllarda artan kapasitesiyle küresel taşımacılık sektörünün gözdesi haline geliyor.

Uzunluğu beş bin altı yüz kilometre olan rota, Barents Denizi ve Karadeniz arasındaki sınırdan başlayarak Bering Boğazı’nda son buluyor. Arktik bölgesinde NSR güzergahı boyunca Sabetta, Dickson, Dudinka, Khatanga, Tiksi ve Pevek limanları faaliyet gösteriyor.

2024’te hedefi 80 milyon ton kargo kapasitesine ulaşmak olan Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’un alt kuruluşu ve Murmansk Limanı’nın işletmecisi Atomflot’un verilerine göre, NSR üzerinden 2012’de taşınan kargo yükü 3,8 milyon ton iken, bu miktar 2022’de 34,1 milyon tona yükseldi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

YAPAY ZEKÂ, SADECE BİR YILDA 150 YILDIR ÇEKİLEN FOTOĞRAFLARDAN DAHA FAZLA GÖRÜNTÜ ÜRETTİ

Stok fotoğraf arama motoru Everypixel’in istatistik raporuna göre yapay zekâ bir yıl içerisinde, 150 yıl boyunca çekilen fotoğraf sayısını aştı.

1826 yılında fotoğrafçılığın doğuşu, dünyayı kalıcı olarak değiştiren tarihi bir dönüm noktası oldu. 150 yıl sonra, 1975’e geldiğimizde, çekilen toplam fotoğraf sayısı 15 milyarın üzerine çıkmıştı. Ancak şaşırtıcı bir şekilde, sadece bir yıl içinde yapay zekâ eşdeğer bir fotoğraf sayısı üretmeyi başardı.

Yapay zekânın yükselişi, başlangıçta yavaş bir eğri izlese de son bir yılda ana akım teknolojinin önemli bir parçası haline geldi. Şüphesiz bu yaratıcılığın herkes tarafından ulaşılabilir olması, uzmanlaşmış araçlara veya teknik bilgiye ihtiyaç duymadan sıradan bireylerin sanatsal becerilerini geliştirmesine olanak tanıdı. Ancak yapay zekâ çift yönlü bir kılıç gibi aynı zamanda yaratıcı insanlar ve sanatçılar için de ciddi bir tehdit oluşturabilir.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

TÜBİTAK DESTEK LİMİTLERİ İKİ KATINA ÇIKARILDI

TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) tarafından yürütülen destek programları üst limitleri artırıldı. BİGG Programı destek üst limiti 450 bin liradan 900 bin liraya, KOBİ AR-GE Başlangıç Destek Programı Proje Bütçesi üst limiti 1 milyon 200 bin liradan 2 milyon 400 bin liraya yükseltildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, teknoloji tabanlı girişimlerin Türkiye’nin hedeflerine ulaşmasında, Türkiye Yüzyılı’nı inşa etmede lokomotif görevi göreceğinin, özgün ve yenilikçi ürünlerin üretilmesine liderlik edeceğinin bilincinde olarak destekleri artırdıklarını açıkladı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

TARİHİ KURAKLIK, PANAMA KANALI’NDAK GEÇİŞLERE NASIL DARBE VURDU?

Kuraklık yüzünden su seviyesinin düşmesi üzerine kanal yetkilileri kargo gemilerinin taşıdıkları yüklere ve geçiş sayısına sınırlamalar getirdi.

Küresel gemi trafiğinin yüzde 6’sının yapıldığı Panama Kanalı, kuraklık nedeniyle ciddi sorunlar yaşamaya başlarken, yapılan zamlar ve getirilen kısıtlamalar buradan geçişlerin azalmasına yol açtı.

Orta Amerika’nın en güney ülkesi Panama topraklarında yer alan ve Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanus’u birbirine bağlayan kanalın su seviyesi, yoğun kuraklığa bağlı olarak düştü.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ

HAYAT DERSİ

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

Ülkelerin ekonomik performanslarının karşılaştırılmasında kullanılan bir kriter olup bir ekonomide GSYİH’nın bir yıldan diğerine artış hızını gösteren kavram aşağıdakilerden hangisidir?

  1. Enflasyon
  2. Büyüme hızı
  3. Devalüasyon

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım

Amacı, ölçek ekonomilerinden yararlanarak üretim kapasitesini artırmak olan damping türü aşağıdakilerden hangisidir?

  1. Sürekli Damping
  2. Geçici Damping
  3. Yıkıcı Damping

Doğru cevap ; a şıkkı

KARİKATÜR KÖŞESİ

Diğer karikatürlerimize ulaşmak için Telegram hesabımızdaki #karikatür etiketimizi kullanabilirsiniz.

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ

SÖZ SİZDE

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Mesela 1890’da İstanbul’da kurulan ve dış ticareti geliştirmeyi hedefleyen ilk ticaret merkezi’nin hikayesini biliyor muydunuz?

Utrader e-bültenimizin 38. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

Sağlık ve sevgiyle kalın…

Utrader Ailesi

Abone olmak için https://utrader.org/ adresimizi ziyaret edin. Web sayfamızın en altındaki e-bültenimize abone olun kutusuna mailinizi yazın.

Hakkımızda
Bu e-bültenin editörlüğü; Yavuz Dursun, Yasin Balık, Miray Yeleser, Merve Saçlı ve Kerem Manav tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

“Gezenay ve Arkadaşları Dünya Turunda” bölümü 2. Dönem Genç STK Editörler Takımı tarafından hazırlanmaktadır.

Linkedin Instagram Twitter Facebook Telegram Youtube E-BültenPodcastBir yanıt yazın

eight + 4 =