UTRADER e-Bülteni 37

Utrader e-Bülteninin 37. Sayısından merhaba!

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

17 AĞUSTOS 1999 DEPREMİ

Henüz 6 ay önce yaşadığımız depremin izleri tazeyken ülkemizin tarihinde derin izler bırakan ve hafızalarımızda derin acılarla yer eden 17 Ağustos 1999 depreminin yıl dönümünü anıyoruz. Bu önemli gün, sadece bir doğal felaketi değil, aynı zamanda dayanışmanın ve birlik ruhunun en güçlü şekilde ortaya çıktığı bir zamanı temsil ediyor.

17 Ağustos depremi, ülkemizin pek çok ilinde ve ilçesinde büyük tahribata yol açmış, yüzlerce vatandaşımızın hayatını kaybetmesine, binlercesinin yaralanmasına ve evlerini yitirmesine neden oldu. Ancak, bu felaket karşısında milletimiz büyük bir dayanışma örneği sergileyerek, tıpkı 6 ay öncesinde yaşadığımız acı depremde olduğu gibi zor zamanlarda birbirine kenetlenebileceğini göstermiştir. Fakat temennimiz bir daha bu denli büyük ölçüde kayıpların yaşanmamasıdır.

Depremin üzerinden geçen yıllara rağmen, o günün acı hatıraları hala zihinlerimizde tazeliğini koruyor. Kaybettiğimiz vatandaşlarımızı rahmet ve minnetle anıyor, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Aynı zamanda, Kahramanmaraş depremlerinin etkilediği bölgelerde hayatını kaybedenlerin aileleri ve sevdikleri için içtenlikle başsağlığı diliyoruz. Bu zor zamanlarda acılarınızı paylaşıyoruz ve yanınızda olduğumuzu hissettirmek istiyoruz.

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

UTRADER’DEN HABERLER

UTRADERBİLGİ SERİMİZİN 35. SAYISI YAYINLANDI!

Dış ticarete yönelik teknik bilgileri paylaştığımız ve güncel uygulamaları gündeminize getirdiğimiz UtraderBİLGİ serimizin otuz beşinci yazısı “Avrupa Birliği’nin Siyasi Kurumsal Yapısı” yayınlandı.

Sizler de blog sayfamızı ziyaret ederek yazılarımız içeriği hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz!

Yeni ve tüm blog yazılarımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

               UTRADERİŞİM: KARİYERİNİZDE YENİ BİR ADIM

Uluslararası Ticaret alanındaki kariyer fırsatlarını paylaştığımız ve online olarak anında tüm ilanlara ulaşabileceğiniz “UtraderİŞİM” hizmetimiz büyük ilgi görüyor.

İster ilk kez bir iş için başvurun, isterseniz kariyer fırsatı ile işinizde bir üst basamağa tırmanın ya da yeni bir iş deneyimleyin; biz sizin yanınızdayız.

Güncel olarak üç aktif ilanımız bulunmakta…

Halen açık olan üç iş ilanımıza, UtraderİŞİM sayfasına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

                         AKADEMİ İLE DAHA GÜÇLÜYÜZ

Danışma Kurulu üyemiz, İzmir Bakırçay Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü öğretim üyesi hocamız Umut Sanem Çitçi Türküstün Profesör oldu.

Danışma Kurulu üyemiz Sinan Esen, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik anabilim dalında Profesör oldu.
Değerli Danışma kurulu üyelerimizi tebrik ediyoruz.

UTRADER AKADEMİ ÖDÜLLERİ 2023 BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR!

Türk şirketlerinin uluslararasılaşmasına ve Türkiye’nin ihracat potansiyelinin artırılmasına odaklı bilimsel araştırmaları teşvik ve takdir etmeyi amaçlayan 2023 UTRADER Akademi Ödülleri başvuruları açıldı.
Uluslararası Ticaret Ağı Derneği (UTRADER) ve Sakarya Üniversitesi’nin düzenleyicileri olduğu ve ikinci kez düzenlenen bu organizasyon toplam 43.000 TL ödül içeriyor.

Ödülün kapsamına giren tamamlanmış çalışmalarınız ile 15 Ekim 2023’e kadar başvuru yapabilirsiniz.
Detaylı bilgi ve başvuru linki için TIKLAYINIZ.

GEZENAY VE ARKADAŞLARI DÜNYA TURUNDA

Değerli Uluslararası Ticaret profesyonelleri!

Belçika seyahatimizi anlattığımız üçüncü ve son bölümümüze gelmiş bulunuyoruz. Bu sayımızda da yine Belçika iş kültürü ile ilgili olarak yaşadığımız iş tecrübelerini aktarmak istiyoruz.

Hazırsanız başlayalım ????

Belçika iş kültüründe nezaket çok önemlidir. Bir odanın kapısını açmadan önce çalmanız ve içeri davet edilmenizi beklemeniz gerekmektedir. Bunları yapmanız, karşınızdaki kişilere saygı gösterdiğinizi göstermenin bir diğer yolu. Ayrıca kapıyı çalmak sadece ofisler için değil, evler için de geçerli. Ben de iş seyahatimde bu kurallara uyarak onların güvenini ve saygısını kazanmaya çalıştım ve oldukça başarılı oldum ????

Belçikalılar genellikle kişisel konuları tartışmaktan kaçınırlar. Bu yüzden “Ne iş yapıyorsunuz?” gibi bir soruyla başlamak uygun olmayabilir. Ben de bunu fark ettim ve daha genel konulara yöneldim. Örnek vermek gerekirse; Belçika’nın müzik zevkleri, kültürü, tarihi ve gelenekleri gibi konularda konuşarak daha rahat bir ortam yarattık.

Belçikalılarla çalışırken de alçakgönüllü olmak gerekiyor. Onlar profesyonel başarılarınızı ve varlığınızı abartmanızdan hoşlanmazlar. Belçika kültüründe mütevazı olmak çok önemli. İşinizi yaparken net ve açık olmaya çalışın. Ben de onlara projemizi sunarken somut detaylardan çok, genel prensipler ve mantık üzerine konuşmaya dikkat ettim. Onların geri dönüşleri benim için çok değerliydi.

Belçika’daki iş seyahatimde çok şey öğrendim ve çok eğlendim. Umarım siz de bu yazımı okurken keyif almışsınızdır. Belki bir gün siz de Belçika’ya gidip bu kültürü yakından tanıma fırsatı bulursunuz.

Bir sonraki iş seyahatimizde görüşmek üzere ????

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

Şimdilik Utrader’dan haberlerimiz bu kadar, 28 Ağustos’da yayınlanacak 38. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz. Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemizi ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz. Web sitemiz için TIKLAYINIZ

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

                                         MAKALE KÖŞESİ

Uluslararası Ticaretin Kolaylaştırılması: İngiltere Elektronik Ticaret Belgeleri Yasası ve Devredilebilir Elektronik Kayıtlar Hakkında Model Kanunu

Utrader dünyada ticaretin kolaylaştırılması adına atılan adımların ülkemizde hızla benimsenmesi gerektiğine inanıyor.

Dünyada ticaretinin kolaylaştırılmasında önemli yeni bir adım olan İngiltere Elektronik Ticaret Belgeleri Yasası ve Devredilebilir Elektronik Kayıtlar Hakkında Model Kanuna ilişkin Danışma Kurulu üyemiz, ICC Türkiye Bankacılık Komisyonu Başkanı Abdurrahman Özalp’ın görüşü aşağıda yer almaktadır.

20 Temmuz 2023’te uzun zamandır beklenen Elektronik Ticaret Belgeleri Yasası 2023 (Yasa) Kraliyet Onayını aldı ve 20 Eylül 2023’te Birleşik Krallık’ta yürürlüğe girecek. Bu yasa ile 1882’den beri yürürlükte olan Kıymetli Belgeler Yasası ve 1992 tarihli Deniz Yoluyla Mal Taşınması yasasını değiştirmektedir. Bu önemli gelişmenin diğer ülkelerde dünya ticaretinde kullanılan elektronik belgelerin önünü açacağı tahmin edilmektedir. Bunun için Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuku Komisyonu (UNCITRAL)’ın Devredilebilir Elektronik Kayıtlar Hakkında Model Kanununun (MLETR-Model Law on Electronic Transferable Records) ülkelerin iç hukuklarına adapte edilmesi önemlidir. Bizim de ülkemiz için bu çalışmayı yapmamız gerekir ki çalışmalar yavaş yavaş başladı denilebilir.

Çağın gerisinde kalmamak, bugün bu konuda ilerleme gösteren ülkelerle yarın bütün dünya ile rahat, kolay, hızlı ticaret ve operasyon yapabilmek, finansa erişebilmek, çevreyi korumak, sürdürülebilir olmak, lojistik ve tedarik zincirinde başarılı olmak, sınır ötesi engelleri ortadan kaldırmak, dijitalleşmek ve elektronik ticareti geliştirmek için MLETR’nin iç hukukumuza bazı uygun eklemelerle dahil etmemiz artık zorunlu bir ihtiyaç halini almıştır. Böylece dijitalleşmenin önü açılırken yeni iş fırsatları, birlikte çalışılabilirlik ve ticaret hacmi artacak ve ekonomik büyüme sağlanacaktır. MLETR ile ilgili detaylı bilgi ve makale için aşağıdaki linklere erişebilirsiniz.

MLETR ile ilgili detaylı bilgi ve makale için aşağıdaki linklere erişebilirsiniz.

https://www.abdurrahmanozalp.com/FileUpload/as927292/File/mletr_hakkinda_ao_makale.pdf

https://www.gov.uk/government/news/uk-economy-to-receive-1-billion-boost-through-innovative-trade-digitalisation-act

UTİC Dergimizin tüm sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ

GÜNCEL HABERLER

DENİZ TAŞIMACILIK DEVİ KÜRESEL TİCARET TAHMİNİNİ DÜŞÜRDÜ

Dünya ekonomisi için trendi yansıtan şirketlerden biri olan A.P. Moller-Maersk ticaret hacminin bu yıl toparlanacağına dair önemli bir işaret olmadığını söyleyerek küresel konteyner ticareti tahminini aşağı yönlü revize etti.

Kopenhag merkezli şirket, küresel konteyner ticaretine dair daha önce yüzde 2,5’e varan daralma tahminini revize ederek bu rakamın muhtemelen yüzde 4’ü bulacağını kaydetti.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

GÜMRÜK BİRLİĞİ İÇİN GÜNCELLEME GÖRÜŞMELERİ

Avrupa Birliği, Türkiye ile Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesini görüştüklerini bildirdi.

Bloomberg’e açıklama yapan AB’nin Gümrüklerden Sorumlu Komiseri Paolo Gentiloni “Bu bağlamda masaya yatırılacak zorlu konular var. Yaz sonrası ekiplerimiz konuyu inceleyecek ve Türkiye’den gelen yeni sinyaller sonrası ilerleme kaydetmemizin mümkün olup olmadığını göreceğiz” diye konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’le iki kez görüştüğünü belirten Gentiloni, Şimşek’ten hem ekonomi planı hem de AB ile ilişkiler hakkında pozitif mesajlar dinlediğini bildirdi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

ZOOM’DAN ÇALIŞANLARINA “OFİSE DÖNÜN” DUYURUSU

Kovid-19 salgını döneminde popülerleşen çevrim içi video konferans uygulaması Zoom, şirketin herhangi bir ofisine 80 kilometre uzaklık içinde yaşayan çalışanlarının, haftada en az iki gün ofiste çalışması gerektiğini duyurdu.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜNE “TÜRKİYE” ADI VERİLDİ

155 ülkede, 760 gemisi ve 150 bin çalışanı bulunan dev konteyner operatörü MSC, Çin’de inşa ettirdiği dünyanın en fazla konteyner taşıma kapasitesine sahip gemisine, cumhuriyetin ilan edilmesinin 100’üncü yılı anısına Türkiye adını verdi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

THE STATE OF GLOBAL CROSS-BORDER E-COMMERCE REPORT 2023-24

Reuters’in 2023/24 e-ihracat raporu, 2023’de 1 trilyon $ olması beklenen bu ticarette; tedarik zinciri profesyonellerinin %94’ünün yanlış evrak nedeniyle gecikmeler yaşadığını gösteriyor.

Raporun devamını okumak için TIKLAYINIZ.

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ

HAYAT DERSİ

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

Amacı, ölçek ekonomilerinden yararlanarak üretim kapasitesini artırmak olan damping türü aşağıdakilerden hangisidir?

  1. Sürekli Damping
  2. Geçici Damping
  3. Yıkıcı Damping

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım

Tır karnesi ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

  1. Karne ilk gümrük kontrolünden geçmesinden itibaren 6 ay süre ile geçerlidir.
  2. Malların hareket ettiği ülkeden tır karnesi sahibinin yerleşik olduğu veya ikamet ettiği ülkede verilir.
  3. TIR karnesi olmadan uluslararası karayolu taşımacılığı yapılamaz.

Doğru cevap ; A şıkkı

KARİKATÜR KÖŞESİ

Diğer karikatürlerimize ulaşmak için Telegram hesabımızdaki #karikatür etiketimizi kullanabilirsiniz.

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ

SÖZ SİZDE

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Mesela yürünebilir en uzun yolu biliyor musunuz?

Rusya’ dan başlayıp Güney Afrika’ya giden bu yol, Dünya’da yürünebilir en uzun yolmuş. Aralıksız yürüyerek bitirmek yaklaşık 194 gün sürermiş. Şimdiye kadar en uzun dağa veya en derin okyanus noktasına ulaşan insan olmasına rağmen bu yolu yürüyerek bitiren henüz olmamış…

Bu yolu yürüyen ilk kişi olmak ister misiniz?

Utrader e-bültenimizin 37. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

Sağlık ve sevgiyle kalın…

Utrader Ailesi

Abone olmak için https://utrader.org/ adresimizi ziyaret edin. Web sayfamızın en altındaki e-bültenimize abone olun kutusuna mailinizi yazın.

Hakkımızda
Bu e-bültenin editörlüğü; Yavuz Dursun, Yasin Balık, Miray Yeleser, Merve Saçlı ve Kerem Manav tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

“Gezenay ve Arkadaşları Dünya Turunda” bölümü 2. Dönem Genç STK Editörler Takımı tarafından hazırlanmaktadır.

Linkedin Instagram Twitter Facebook Telegram Youtube E-BültenPodcastBir yanıt yazın

2 × four =