UTRADER e-Bülteni 36

Utrader e-Bülteninin 36. Sayısından merhaba!

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

Bu sene 10 Muharrem, 28 Temmuz’a denk geldi. Önümüzdeki günlerde aşurelerin hazırlanması için evlerde tatlı bir telaş başladı bile. Kazanlar hazırlanıyor, erzaklar kontrol ediliyor ve birlik ve beraberliğin habercisi bir coşku tekrar her tarafı sarmaya başlıyor. Aşure, içinde barındırdığı farklı lezzetlerin bir araya gelmesiyle tam bir paylaşım ve dayanışma örneğidir. Bizler de bu özel gün vesilesiyle birlikte olmanın, sevdiklerimizle sofrayı paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

2022 yılında olduğu gibi 2023 yılında da Avrupa’nın maruz kaldığı mevsim normallerinin üstündeki sıcaklık dalgaları “iklim krizi” konusunu tekrar hatırlattı. Avrupa’da sadece sıcak havalar yüzünden ölümlerin binlerle ifade edilen rakamları aşacağı tahmin ediliyor.

Mevsim normallerinin üstündeki bu sıcaklık artışları, toprağın da kuruması ve artık nemini bırakması ile büyük orman yangınlarına kapı aralıyor. EFFIS’in (European Forest Fire Information System) raporuna göre bu yılın haftalık kümülatif yangın ve yanan alan sayısını gösteren eğrilerin, son yirmi yılın ortalamalarını izleyen eğrilerden önemli ölçüde uzaklaşması sadece 31 gün sürdü. Yaklaşık 12 ülkede yapılan araştırmalarda ortalamanın altında rakamlar görülmesine rağmen Yunanistan ve İtalya en çok etkilenen ülkelerden ikisi oldu. Bu yıl şimdiye kadar her iki ülkede de yanan yüzey, yılın bu zamanında genellikle görülen ortalamaların yalnızca %10’unu temsil ediyor.

Ancak İspanya ve Fransa o kadar şanslı değil. Fransa’da yanan yüzey şimdiden 21.000 hektara ulaştı, bu, son yirmi yılın ortalamasının yaklaşık 3,5 katı.

Orman yangınları, özellikle yaz aylarının bu en kuru günlerinde daha çok oluyor. Hepimizin orman yangınlarına karşı alınması gereken tedbirleri öğrenmesi, uygulaması ve çevresine de duyurması gereken önemli günlerden geçiyoruz.

                                         ATOM BOMBASI

Tam bir hafta sonra 6-9 Ağustos. İkinci dünya savaşında Hiroşima ve Nagasaki’ye atılan atom bombalarının yıl dönümü. Bu iki bomba ile bir anda 220.000 kişinin hayatını kaybettiği gerçeğini unutmayalım ve bir daha hiçbir devletin nükleer güç kullanmamasını dileyelim. Japonya hala, onarılamaz hastalıkları miras bırakan bu acı olayın genetik etkilerini tedavi ve rehabilite etmeye çalışıyor.  Bir daha atom bombası ve benzerlerinin hiçbir zaman kullanılmaması temennisi yine yinelemek istiyoruz. Bu gücün ne kadar büyük bir yıkım oluşturduğunu konu alan Oppenheimer filminin bu gözle izlenmesini tavsiye ediyoruz.

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

UTRADER’DEN HABERLER

UTRADERBİLGİ SERİMİZDE YENİ YAZILARIMIZ YAYINLANDI!

Dış ticarete yönelik teknik bilgileri paylaştığımız ve güncel uygulamaları gündeminize getirdiğimiz UtraderBİLGİ serimizin otuz ikinci, otuz üçüncü ve otuz dördüncü yazıları yayınlandı.

Haftada iki kez yayınlanan UtraderBİLGİ serimizin; UtraderBİLGİ #32 sayısında Serbest Bölgelerde Vergi Uygulamaları, UtraderBİLGİ #33 sayısında Dünyadaki Gümrük Birlikleri ve UtraderBİLGİ #34 sayısında da Dünya Gümrük Örgütü yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Sizler de blog sayfamızı ziyaret ederek yazılarımız içeriği hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz!

Yeni ve tüm blog yazılarımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

UTRADERGÖRÜŞ SERİMİZDE YENİ YAZIMIZ YAYINLANDI!

Belirli aralıklarla yayınladığımız  UtraderGÖRÜŞ yazımızın son sayısı ile karşınızdayız.

Güncel ve farklı bakış açıları ile gündemin en değerli görüşlerine ulaşmak isteyenleri blog bölümümüzü takip etmeye davet ediyoruz.

UtraderGÖRÜŞ serimizde sekizinci yazımız ‘’Uluslararası Ticaret Bölümü Okumak İçin On Neden On Dikkat Edilecek Husus’’ oldu. Üniversite tercihlerinin yapıldığı bu günlerde Uluslararası Ticaret Bölümünü düşünenler için vizyon ortaya koyan bu yazıyı kaçırmayın.

Değerli Danışma Kurulu üyemiz Prof. Dr. Sinan ESEN’in katkılarıyla hazırlanan yeni yazımız blog sayfamızda yerini aldı.

Sizi, yeni ve farklı bakış açıları ile gündemin en değerli görüşlerine ulaşmak için blog bölümümüzü takip etmeye davet ediyoruz.

UtraderGÖRÜŞ #8 sayısına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

2023 YILI GENÇ STK PROGRAMI MEZUNLARINI VERDİ

21 hafta süren Genç STK Programından başarı ile mezun olan öğrencilerimiz, son buluşmamızda “Kazanım Sunumlarını” yaparak programa veda ettiler.

Seçkin konuklar ile buluşmalardan workshop ve beyin fırtınalarına, To Do’lardan Çalışma Gruplarına, eğlenceli yarışmalardan, proje çalışmalarına kadar birçok yönden kendilerini geliştirme fırsatı bulan öğrencilerimiz yüzlerce saatlik çalışmalar ile hem takım olarak hem de bireysel olarak deneyim kazandılar.

Genç STK’daki CIP’lerimiz proje yönetiminden, stratejik düşünmeye, analitik bakış açısından kutu dışında düşünmeye kadar onlarca soft-skill özelliklerini geliştirerek kariyerlerinde yeni bir basamak daha çıktılar.

Kendi sözleri ile “kaçırılmayacak bir program ve deneyim” dedikleri bu program ile ilgili daha detaylı bilgi almak için web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca her takımın, kazanım sunumu için hazırladıkları intro’lara da youtube linklerimizden ulaşabilirsiniz.

Bunun dışında, 2. Dönem Genç STK CIP’lerimizin bir sonraki Genç STK’lara bıraktıkları mesajları da “Zaman Kapsülü” başlığı altındaki youtube linklerimizden izleyebilirsiniz.

Genç STK web sayfamıza gitmek için TIKLAYINIZ

Kapanış Introları

Mavi Takım Kazanım Sunumu Giriş Intro’su için TIKLAYINIZ  

Sarı Takım Kazanım Sunumu Giriş Intro’su için TIKLAYINIZ

Sarı Takım Kazanım Sunumu Çıkış Intro’su için TIKLAYINIZ

Turuncu Takım Kazanım Sunumu Giriş Intro’su için TIKLAYINIZ

 Zaman Kapsülü Mesajları

Sarı Takım Zaman Kapsülü mesajı için TIKLAYINIZ

Mavi Takım Zaman Kapsülü mesajı için TIKLAYINIZ

Turuncu Takım Zaman Kapsülü mesajı için TIKLAYINIZ  

GEZENAY VE ARKADAŞLARI DÜNYA TURUNDA

Herkese Yeniden Merhaba Değerli Uluslararası Ticaret profesyonelleri!

Belçika serüvenimizin ikinci bölümü ile tekrar birlikteyiz. Önceki bölümüzde de bahsettiğimi gibi küçük ama çok kültürlü bir ülke ve iş yapmak için de birçok fırsat sunuyor. Ama tabi ki her ülkenin kendine özgü bir iş kültürü var ve bunu bilmek iş hayatında başarılı olmak için çok önemli. Ben de sizler için Belçika’da yaşadığım deneyimlerimden, dikkat etmeniz gereken bazılarını bu bölümde anlatacağım ????

Belçika’da iş yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta karşılıklı güvendir. Belçikalılar, iş ortaklarına güven duymak isterler ve güvenilir olduğunuzu gösterirseniz size saygı duyarlar ve işinizi kolaylaştırırlar. Bu yüzden güven inşa etmeye özen gösterin. Örneğin, kendinizi tanıtırken dürüst ve samimi olun, işinizle ilgili bilgi verirken ayrıntılara girin, verdiğiniz sözleri yerine getirin ve sorumluluk alın. Bunları yaptığınız takdirde onlarla uzun vadeli ve sağlam ilişkiler kurabilirsiniz.

Belçika’dan gelen herhangi bir talebe hızlı bir şekilde yanıt vermeniz de çok önemli. Belçikalılar, işlerini ciddiye alırlar ve sizden de aynısını beklerler. Eğer bir e-posta, telefon ya da mesaj aldıysanız, mümkün olan en kısa sürede cevaplayın. Böylece onlara saygınızı ve ilginizi göstermiş olursunuz. Bundan dolayı onlara gecikmeden geri dönüş yapmaya özen gösterdim. Bu, onlara değer verdiğinizi ve işinizi ciddiye aldığınızı gösterir. Ayrıca, herhangi bir sorun veya aksaklık olması durumunda onları hemen bilgilendirin ve çözüm için çalışın.

Karar verme süreci ise Belçika’da genellikle yavaş ve zaman alıcıdır. Belçikalılar, her konuyu detaylı bir şekilde tartışmak isterler ve hatta önemsiz konular bile dikkate alınır. Bu yüzden sabırlı olun ve onların görüşlerine saygı gösterin. Karar vermeden önce tüm seçenekleri değerlendirin ve onlara mantıklı ve somut argümanlar sunun.

Belçikalılar ile yaptığım toplantılarda, onların sorunlarına sabırla yaklaştım ve kararlarını aceleye getirmedim. Sunumlarımı hazırlarken her olasılığı göz önünde bulundurdum ve sorularını eksiksiz yanıtladım. Bu da onların güvenini ve samimiyetini kazanmamı sağladı.

Diğer önemli bir konu ise; Belçikalı müşterilerinize son teslim tarihlerine uyacağınızı ve gerektiğinde her konuda yardımcı olacağınızı da vurgulayın. Belçikalılar, kaliteli iş beklerler ve zamanında teslim edilmesini isterler. Eğer bir sorun ya da gecikme yaşarsanız, bunu hemen bildirin ve çözüm önerileri sunun. Ayrıca, müşterilerinizle düzenli olarak iletişim halinde olun ve onlara projenizin durumu hakkında bilgi verin. Bu onlar için çok hassas ve önemli bir konu.

Belçika’ya iş için giden bir iş insanı olarak, orada çok şey öğrendim ve kendimi geliştirdim. Belçikalılarla çalışmak hem zor hem de keyifliydi. Umarım siz de bu deneyimlerimden faydalanabilirsiniz.

Bir sonraki bölümümüzde görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

Şimdilik Utrader’dan haberlerimiz bu kadar, 14 Ağustos’da yayınlanacak 37. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz. Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemizi ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz. Web sitemiz için TIKLAYINIZ

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

                                         MAKALE KÖŞESİ

Korumacılık Dünyayı Daha Az Esnek, Daha Eşitsiz ve Çatışmaya Daha Yatkın Hale Getirebilir

2018’de uygulamaya konulan Amerikan ve Çin tarifeleri artık uluslararası ticaretin belirleyicileri oldu. Bu ürünlere uygulanan tarifeler ABD ile Çin arasındaki ticareti frenlemekle beraber, dünyanın geri kalanı arasında ciddi bir artışın yaşanmasına da neden oldular. Başka bir deyişle, ticaret azaltılmadı, yalnızca yön değiştirdi. Bu tarife savaşı, ülkeleri bölgesel veya çok taraflı ticaret anlaşmaları yapmaktan alıkoymadı ve tam tersine ticaretlerini geliştirdi.

Mesela COVID-19 salgını, birçok ülkenin ilaç ihracatını geçici olarak kısıtlamasına neden oldu ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından fiyatlar fırlayınca buğday ve tahıl sevkiyatları durdu. Ancak birçok ülke, artan bir hızla, profesyonellerin yabancı ülkelerde çalışmasını kolaylaştıran veya ortak güvenlik standartları yoluyla tüketim mallarının akışını kolaylaştıran anlaşmalar yoluyla, ekonomik entegrasyonun pekiştirilmesi için çaba harcıyor.

Makalenin tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

UTİC Dergimizin 8. yeni sayısı yolda. Baskımızın tamamlanmasıyla birlikte üyelerimize gönderilecek olan sayımızı sizlere ulaştırmak için sabırsızlanıyoruz. Yeni sayımızla beraber tüm sayı ve yazılarımıza ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ

GÜNCEL HABERLER

ÇİN’İN DIŞ TİCARETİ REKOR KIRDI

Çin’in dış ticareti, bu yılın ilk yarısında 20 trilyon yuanı (2,7 trilyon dolar) geçti.

Ocak-haziran ayları arasında Çin’in dış ticareti, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,1 artışla 20 trilyon yuanı aşarak rekor kırdı. Sınır ötesi e-ticaretin ihracat ve ithalat hacmi de yüzde 16 büyüyerek 1,1 trilyon yuanı buldu.

Elektrikli araçlar, güneş enerjili batarya ve lityum batarya ihracatı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 61,6 arttı.

Çin’in Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelere yaptığı ihracat da yüzde 9,8 yükseldi. Özel şirketlerin dış ticaret hacmi, yüzde 8,9 artarak toplam dış ticaretin yüzde 52,7’sini oluşturdu.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

TÜRK DERİ SEKTÖRÜ KAZAKİSTAN PAZARINDA İHRACATI KATLADI

Türk deri sektörünün Kazakistan’a ihracatı yılın ilk yarısında iki katından fazla artarak 24 milyon dolara çıktı.

Son iki yıldır Kazakistan’ı radarına alan Türk deri sektörü, 2023’ün ilk yarısında Kazakistan’a ihracatını yüzde 124’lük artışla 10,6 milyon dolardan 24 milyon dolara çıkardı.

Kazakistan pazarındaki konumunu daha da güçlendirmek isteyen Türk deri sektörü, 29 Temmuz – 2 Ağustos tarihlerinde Kazakistan’ı Sektörel Ticaret Heyeti’yle ziyareti hazırlanıyor.

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Zandar, Ekim 2021’de Kazakistan’daki inceleme heyeti ziyareti ve pazar araştırması sonucunda, Kazakistan pazarında daha güçlü bir konuma gelebileceklerini gördüklerini ve Kazakistan’ı hedef pazar olarak seçtiklerini dile getirdi.

Zandar, ihracat rakamlarındaki gelişimin tespitlerini haklı çıkardığını belirterek Türkiye ve Kazakistan arasındaki tarihi bağların iki ülke arasındaki dış ticaretin gelişimine zemin hazırladığını aktardı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

KAYNAK: https://www.dunya.com/ekonomi/en-hizli-isleyen-gumruk-kapilari-turkiyede-haberi-699231

EN HIZLI İŞLEYEN GÜMRÜK KAPILARI TÜRKİYE’DE

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, bundan birkaç yıl önce gümrük kapılarının yenilenmesi ve modernleşmesi konusunda hükümetin aldığı karar çerçevesinde Türkiye’nin en önemli 13 gümrük kapısının Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yenilendiğini ve modernleştirildiğini söyledi.

Türkiye’den Yunanistan’a açılan İpsala Sınır Kapısı yakınındaki 400 TIR ve 100 küçük araç kapasiteli Umat İpsala İbrahim Girgin TIR Parkı’nın açılışında konuşan Bolat, bakanlık olarak ihracatı artırmaktan, ülkeye döviz kazandırmaktan ve dış ticareti dengelemekten sorumlu olduklarını belirterek, dış ticareti yaparken gümrük kapılarının kullanıldığını söyledi.

Türkiye’de şu anda toplamda 170 gümrük kapısının bulunduğunu, bunun 152’sinin fiilen işlediğini dile getiren Bolat, “Açılışını yapacağımız gümrük kapısı ve TIR parkı Avrupa’ya Türkiye’nin yaptığı ihracatın yüzde 40’ının geçtiği önemli kapılarımız. İç ticarette rekabetçi, adil, istikrarlı piyasa oluşumunu sağlayarak tüketicilerin zarar görmemesi, mağdur olmaması yine çok önemli bir görevimiz” ifadelerini kullandı.

Gümrük kapılarındaki değişime işaret eden Bolat, şunları söyledi: “Avrupa ülkelerine gidebilirsiniz, komşu ülkeleri görebilirsiniz. Batıda, doğuda, güneyde, kuzeyde en modern, en hızlı işleyen ve vatandaşımıza kalite ve konfor sağlayan gümrük kapıları Türkiye’de.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

YURT DIŞINDAN NUMUNE ÜRÜNE SAYI SINIRI

Yurtdışından ithal edilmeden önce belli miktarda getirilerek incelenen ve satışa uygun olup olmadığına karar verilen numune eşyaya düzenleme geliyor.

Sektörden de gelen talepler gözetilerek hazırlanacak çalışmaya göre; başta tekstil, otomotiv, elektronik gibi sektörler olmak üzere, neyin numune olup neyin olmadığı belirlenecek. Numunelik ve prototip eşyalar için adet, ağırlık, uzunluk, hacim bazında üst limit belirlenmesi masaya yatırılacak.

Yapılacak çalışmalarla, özellikle numunelik eşya ve model ithalatı en yoğun olan sektörler için objektif kriterler getirilecek. Yapılacak çalışmalarla, firmaların ihracatta kullanmak için ithal ettikleri ve numune niteliği taşıdığı yönünde beyanda bulundukları eşya, numune ve prototip ürünlerin gümrük süreçlerinde yaşandığı belirtilen sorunların asgariye indirilmesi amaçlanıyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

RUSYA’NIN YENİ TAHIL PLANI: İRAN ve HİNDİSTAN YENİ ROTA

Tahıl koridorunun askıya alınmasının ardından Rusya’dan “yeni bir rotamız olacak” açıklaması geldi. Rusya’nın yeni rotasının tahılı İran üzerinden Hindistan’a ulaştıran Uluslararası Kuzey-Güney Taşımacılık Koridoru olacağı iddia ediliyor. Rota için uzun zamandır planlama yapıldığı da ortaya çıktı.

Rusya geçtiğimiz hafta daha önce üç kez uzatılan Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı askıya aldığını açıkladı. Ukrayna ise tahılın dünya pazarlarına ulaşması için şimdiden üç alternatif belirledi. Ukrayna’nın önceliği Tuna Nehri’ndeki taşımacılık hacmini artırmak ve mevcut limanlara yatırım çekmek. Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da ülkenin tahıl koridoru için “yeni bir rotamız olacak” ifadesine yer verildi. Küresel gıda krizini tetiklemesine kesin gözüyle bakılan gerilimde ise şimdi akıllarda “Rusya’nın yeni rotası neresi?” sorusu var.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

DHL GROUP, MNG KARGO’YU SATIN ALIYOR

DHL Group, MNG Kargo’nun hisselerinin tamamını (yüzde 100’ünü) satın almak üzere anlaşma imzaladı.

Yapılan ortak açıklamaya göre, anlaşma, Türkiye’nin hızla büyüyen e-ticaret ve kargo sektörlerine yeni bir ivme kazandıracak.

Türkiye, sahip olduğu genç ve dinamik nüfus, yaygın dijital iletişim ağı ve kurulu ulaşım altyapısı ile e-ticaretin, AB pazarlarından çok daha hızlı bir şekilde, çift haneli büyüdüğü bir ülke olarak öne çıkarken, piyasalar Türkiye’ye, Avrupa’dan yapılan bu doğrudan yatırımı, ‘ülke ekonomisine ve büyüme potansiyeline gösterilen güven’ olarak yorumluyor.

2003 yılında kurulan MNG Kargo, 27 aktarma merkezi, 800’ü aşan şubesi ve yaklaşık 10 bin kişiye sağladığı istihdam ile sektörün lider oyuncularından biri. Gerçekleşen satış anlaşmasıyla DHL Group’un uluslararası lojistik uzmanlığından ve geniş küresel ağından faydalanacak olan MNG Kargo, DHL e-ticaret biriminin bir parçası olacak ve DHL e-ticaret Avrupa kargo teslimatı ağını tamamlayacak.

Derneğimizin, sektörün yabancılara geçmesi konu ile ilgili belirli aralıklarla yaptığı paylaşımlarına ulaşmak için sosyal medya paylaşımlarımızı takip etmenizi tavsiye ederiz. LinkedIn paylaşımları için TIKLAYINIZ

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

Üretme Tüket kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Avrupa Birliği ve Türkiye kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Sürdürülebilir Tarım Mümkün Mü kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Sürdürülebilir Akıllı Tarım Teknolojileri kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Yeni Tarım Düzeni kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Tarım Ürünlerinde Maliyet Hesaplama kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ

HAYAT DERSİ

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

Tır karnesi ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

  1. Karne ilk gümrük kontrolünden geçmesinden itibaren 6 ay süre ile geçerlidir.
  2. Malların hareket ettiği ülkeden tır karnesi sahibinin yerleşik olduğu veya ikamet ettiği ülkede verilir.
  3. TIR karnesi olmadan uluslararası karayolu taşımacılığı yapılamaz.

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

 

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım

Avrupa Birliği üyelik kıstaslarını belirleyen kriterler aşağıdakilerden hangisi değildir?

  1. Kopenhag Kriterleri
  2. Maastricht Kriterleri
  3. Viyana Kriterleri

Doğru cevap ; C şıkkı

KARİKATÜR KÖŞESİ

Diğer karikatürlerimize ulaşmak için Telegram hesabımızdaki #karikatür etiketimizi kullanabilirsiniz.

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ

SÖZ SİZDE

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Mesela yaz aylarında staja giden tüm öğrencilerimize aşağıdaki filmi izlemenizi tavsiye ederiz. Sizin de tavsiye edebileceğiniz uluslararası ticaret konulu filmler varsa bizimle paylaşır mısınız?

Utrader e-bültenimizin 36. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

Sağlık ve sevgiyle kalın…

Utrader Ailesi

Abone olmak için https://utrader.org/ adresimizi ziyaret edin. Web sayfamızın en altındaki e-bültenimize abone olun kutusuna mailinizi yazın.

Hakkımızda
Bu e-bültenin editörlüğü; Yavuz Dursun, Yasin Balık, Miray Yeleser, Merve Saçlı ve Kerem Manav tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

“Gezenay ve Arkadaşları Dünya Turunda” bölümü 2. Dönem Genç STK Editörler Takımı tarafından hazırlanmaktadır.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegramYoutubeE-BültenPodcastBir yanıt yazın

4 × 4 =