UTRADER e-Bülteni 34

Utrader e-Bülteninin 34. Sayısından merhaba!

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

1 TEMMUZ DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI

Kabotaj Bayramı, Türk milletinin denizlerle olan tarihi bağını ve denizlerdeki egemenlik hakkını kutlama fırsatı sağlıyor. Ayrıca, denizcilik sektörümüzün gelişimine katkıda bulunma, denizlerimizin korunması ve sınırlarımızın keşfedilmesi gibi konularda ilerlemek için bir motivasyon kaynağı. Kabotaj Bayramı, Türkiye’nin denizcilik alanındaki başarılarını ve dünya deniz ticaretindeki rolünü vurgulayarak milli gururumuzu pekiştirmekte.

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’mız kutlu olsun!

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ

İlerleyen günlerde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü kutlayacağız. Türkiye’nin demokrasiye ve milli birliğe olan bağlılığını hatırlattığı ve büyük bir direnişin sembolü haline geldiği önemli bir gün. 15 Temmuz 2016 tarihinde hain darbe girişimiyle karşı karşıya kalan Türk milleti, gözünü kırpmadan demokrasiye, özgürlüğe ve vatanına sahip çıktı. Bu kahramanlık destanı, milletin meydanlara inerek tanklara, tüfeklere ve uçaklara karşı dik duruşunu sergilediği bir milat oldu. 15 Temmuz, demokrasinin üzerinde durarak birlik ve beraberlik ruhunu güçlendirerek Türkiye’nin geleceğine dair umut dolu bir mesaj veriyor. Bu anlamlı günde, şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

UTRADER’DEN HABERLER

BAYRAMDA GELENEKSEK AİLE BULUŞMAMIZI GERÇEKLEŞTİRDİK

Her ne kadar uzaktan da olsa böyle özel günlerde bir arada olmanın kıymetini biliyoruz. Birbirimize verdiğimiz değerin en önemli göstergesi bir arada olmak ve sürekli iletişimde kalmak. Aslında aile kavramı da bu durumda tamamlanmış oluyor. Geleneksel bayramlaşmamızı bu bayramda da ailemiz ile birlikte gerçekleştirdik.
Bu vesile ile tüm Müslüman aleminin, birliğin ve yardımlaşmanın sembolü olan Kurban Bayramı’nı tüm içtenliğimiz ile kutlar hayırlara vesile olmasını dileriz.

UTRADERBİLGİ SERİMİZDE YENİ YAZILARIMIZ YAYINLANDI!

Dış ticarete yönelik teknik bilgileri paylaştığımız ve güncel uygulamaları gündeminize getirdiğimiz UtraderBİLGİ serimizin yirmi altıncı, yirmi yedinci ve yirmi sekizinci yazıları yayınlandı.

Haftada iki kez yayınlanan UtraderBİLGİ serimizin; UtraderBİLGİ #26 sayısında Teslim Şekilleri (Incoterms) Etkileyici Bir Tarihçe, UtraderBİLGİ #27 sayısında Poliçe ve Dış Ticaretteki Kullanımı I,  UtraderBİLGİ #28 sayısında Poliçe ve Dış Ticaretteki Kullanımı II  yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Sizler de blog sayfamızı ziyaret ederek yazılarımız içeriği hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz!

Yeni ve tüm blog yazılarımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

UTRADERİŞİM: KARİYERİNİZDE YENİ BİR ADIM

Uluslararası Ticaret alanındaki kariyer fırsatlarını paylaştığımız ve online olarak anında tüm ilanlara ulaşabileceğiniz “UtraderİŞİM” hizmetimiz büyük ilgi görüyor.

İster ilk kez bir iş için başvurun, isterseniz kariyer fırsatı ile işinizde bir üst basamağa tırmanın ya da yeni bir işyerideneyimleyin; biz sizin yanınızdayız.

Güncel olarak iki aktif ilanımız bulunmakta…

Halen açık olan iki iş ilanımıza, UtraderİŞİM sayfasına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

GENÇSTK’DAN UTRADER’İN RUHU VE VİZYONU PAYLAŞIMLARI

GençSTK Programı boyunca tüm öğrencilerimize Utrader’in ruhunu ve vizyonunu aktardık. Programda var olan üç takımından da bu konuda düşüncelerini ifade etmelerini istediğimizde ortaya çıkan tabloyu da sizlerle paylaşmak istedik. Üç paylaşım da bizler için birbirinden değerli oldu. Gençlerden öğrenecek çok şeyimiz olduğunu daha iyi anladık. Onların bakış açılarını ve yenilikçi fikirlerine ihtiyacımız var. Bu program da tam olarak bu ihtiyacımıza karşılık veriyor.

Hem öğreniyor ve gelişiyoruz hem de eğleniyoruz.

Paylaşıma verdikleri emeklerden dolayı Genç STK ekibine teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Paylaşımlara ulaşmak için TIKLAYINIZ

SAÜ UTİC 2022-2023 MEZUNİYETİ

UTİC ailesi bölüm mezuniyetinde öğrencilerimiz, aileleri ve hocalarımızla bir araya geldi. 2022-2023 mezunlarımızı uğurladığımız bu özel günde hem neşemizi paylaştık, hem de duygusal anlar yaşadık.
Gelen herkese teşekkür ederiz.

SN. CEMAL SEVİNDİK “TADINDA KONUŞUYORUZ” PROGRAMINDA

Derneğimizin üyesi ve Corm Logistics’in Kurucu Ortağı Sayın Cemal Sevindik’in 20.06.2023 tarihli Loji TV’de Recep Koca ile yaptığı “Tadında Konuşuyoruz” programındaki “Lojistik Sektörünün Sorunları ve Çözüm Önerileri” konulu söyleşisini Utrader Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Yayını izlemek için TIKLAYINIZ

GEZENAY VE ARKADAŞLARI DÜNYA TURUNDA

Herkese Merhaba Sevgili Okurlarımız ????

Bugün sizlerle Avustralya yolculuğumuza devam edeceğiz. Farklı ve deneyimsel bir hikayeyle sizlerleyim. Hazırsak başlıyoruz ????

Yeni pazarlara açılmak ve iş ilişkilerimizi güçlendirmek amacıyla çıktığımız heyecan verici ülke Avustralya’ya doğru yola çıktık. İş toplantılarımızın ve görüşmelerimizin yanı sıra, Avustralya’nın eşsiz doğasını ve kültürünü deneyimlemek için de zaman ayırmak istedik.

Ben, iş görüşmelerine resmi kıyafetimin altına kanguru desenli çoraplar giyerek, biraz mizah katmayı tercih ettim. Toplantılardaki ciddi havayı hafifletmek amacıyla, sunumlarımın arasına Avustralya ile ilgili komik anekdotlar ve yerel deyimleri serpiştirdim. Bu şekilde, katılımcılar arasında güleç yüzler ve samimi bir iletişim ortamı oluştu. Diğer yazılarımda da bahsettiğim gibi söz konusu iş olduğunda Avustralyalılar fifty-fifty olmayı tercih ediyorlar. Hem ciddi olmanız hem de yerine göre eğlenceli olmanız gerekiyor 🙂

Bir gün, serbest zamanımızı kendimize göre ayarlayıp yerel bir teknoloji merkezine ziyarette bulunduk. Buradaki iş ortaklarımıza “İnov-Gerçeklik” adını verdiğimiz  bir proje sunumunu gerçekleştirdik. Bu projede, ileri teknoloji ve yenilikçilikle işlerini daha verimli hale getirmeyi hedeflediğimizi iş ortaklarımıza anlattık. İş ortaklarımıza yapacağımız bu yeni girişimde çevreye duyarlı ve sürdürülebilir bir işe adım atmayı istediğimizi belirttik. Tabii ki bu fikir bizi bir adım önde tutacaktı. İş ortaklarımız tarafından da gayet güzel karşılanan bu fikrimiz artık hayata geçecekti.

İş ortaklarımız, bu inovatif projeye büyük ilgi gösterdiler. Ben ve ekip arkadaşlarımı başarılı bir şekilde projenin detaylarını aktardığımız için takdir ettiler. İş gezisinin sadece rutin toplantılarla sınırlı olmadığını görmek, iş ortakları arasında kurduğumuz güveni ve yakınlığımızı artırdı. Aynı zamanda, teknolojik yeniliklerin iş süreçlerine olan etkisini göstermek ben ve arkadaşlarımın uzmanlık alanlarındaki yeteneklerini güçlendirdi.

Sunum sırasında iş ortaklarımızla kurduğumuz bu güçlü iletişim Avustralyalılarla olan bağımızı biraz daha güçlendirdi. Yeni adım attığımız bu iş hem benim hem de ekip arkadaşlarımın motivasyonunu artırmak için çok güzel bir girişim oldu.

Sonuç olarak, Avustralya’daki iş seyahatlerimizi verimli ve keyifli kılmak için yaratıcı yaklaşımlar benimsedik. İş görüşmelerimize mizah ve yerel dokunuşlar ekleyerek, iş ortaklarıyla daha sıcak ilişkiler kurduğumuz gibi, ülkenin doğal güzelliklerini deneyimleyerek de unutulmaz anılar biriktirdik. Bu seyahat, iş dünyasında başarıyı ve eğlenceyi birleştirmenin mümkün olduğunu göstererek, ben ve arkadaşlarımın profesyonel itibarını daha da yükseltti.

Gezenay bir sonraki serüvenine Belçika’daki iş seyahatleriyle devam edecek.

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

Şimdilik Utrader’dan haberlerimiz bu kadar, 17 Temmuz’da yayınlanacak 35. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz. Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemizi ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz. Web sitemiz için TIKLAYINIZ

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

UTİC Dergimizin tüm sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ

GÜNCEL HABERLER

TÜRKİYE’NİN EN DEĞERLİ MARKALARI AÇIKLANDI

Türk Hava Yolları, Arçelik, Vestel, Garanti BBVA, İş Bankası, BİM, Ziraat Bankası, Ford Otosan, Turkcell ve Akbank, Türkiye’nin iş dünyasında ilk 10’da yer alan markalar arasında ön plana çıktı. Bu markalar, güçlü marka değerleri, inovasyon, müşteri memnuniyeti ve sektör liderliği ile Türkiye’nin ekonomik canlılığına büyük katkı sağlıyor. Türk Hava Yolları’nın uluslararası tanınırlığı, Arçelik ve Vestel’in elektronik sektöründeki başarıları, bankacılık sektöründeki Garanti BBVA, İş Bankası ve Ziraat Bankası’nın güvenilirliği, BİM’in uygun fiyatlı perakende hizmetleri, Ford Otosan’ın kaliteli otomobil üretimi, Turkcell’in yenilikçi telekomünikasyon çözümleri ve Akbank’ın finansal gücü, Türk iş dünyasının itibarını güçlendiren unsurlardır. Bu markalar, Türkiye’nin yerel ve uluslararası pazardaki rekabet gücünü artırarak büyümeye devam ediyor. Bu markalar, Türkiye’nin dönüşümünü simgeliyor ve bizlere ilham veriyor. Onların başarıları, geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

EBRD’DEN TÜRKİYE İÇİN YEŞİL DENİZCİLİK PROGRAMI

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye’de daha yeşil bir denizcilik sektörü için planını açıkladı. Programa AB ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı da katıldı.

EBRD, Türkiye’de denizcilik sektörünü modernize etmek ve ülkenin düşük karbon ekonomisine geçişini hızlandırmayı amaçlayan yeşil yatırımları ve iklim azaltma teknolojilerini kolaylaştırmak için yeni bir program duyurdu.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu ile istişare halinde geliştirilen ‘Türkiye için Denizcilikte Karbonsuzlaştırma ve Yeşil Denizcilik Programı’, limanlarda ve gemilerde çevre dostu teknolojileri teşvik ederken sektörü güncellemeyi amaçlayan yeşil yatırımlara odaklanacak.

Programın toplam büyüklüğü 70 milyon euro olarak öngörüldü. Bu toplam büyüklüğün 20 milyon euroluk kısmını AB karşılayacak.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

LPI’YA GÖRE LOJİSTİĞİN DIŞ TİCARETE ETKİSİ DAHA DA BÜYÜYECEK

Lojistik Performans Endeksi (LPI) raporuna göre, Türkiye 2018 yılında 47’nci sıradayken 2023’te 38’nci sıraya yükseldi.

Geçen yıl toplam 90 milyar dolar olan hizmet sektörü ihracatının 20 milyar dolardan fazlasını yük taşımacılığı hizmeti gerçekleştirdi. Bu yıl yük taşımacılığı alanındaki ihracatın 30 milyar doları bulması bekleniyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

KARBON VERGİSİ KAPIDA: NE YAPMALI ?

Türkiye’nin ihracatının neredeyse yarısını yaptığı Avrupa Birliği, 1 Ocak 2026 tarihinden itibaren, 6 sektörde (demir-çelik, alüminyum, çimento, gübre, elektrik ve hidrojen) Birlik içine ithal edilecek tüm ürünlerin karbon ayak izinin ölçülmesi ve çevreye salınan her bir ton başına karbon vergisi alınmasını şart koşuyor.
Bu koşul Türkiye gibi AB ile ticaret yapan ülkeler için alarm zillerinin çalması anlamına geliyor, çünkü eğer Türkiye ülke içinde bu 6 sektörde üretilen ürünler için bir karbon piyasası oluşturamaz ise ‘sınırda karbon düzenlemesi’ uygulaması gereğince karbon vergisi ödemek zorunda kalacak.
‘Ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz’ ilkesi uyarınca Kyoto Protokolü ve Paris Anlaşması’nda belirlenen hedef düzeylere ulaşmak için öncelikle insan faaliyetlerinin karbon salınımını ölçülmek zorunda. Türkiye’de karbon ayak izinin ekonomi ve ticaretteki önemi, Avrupa Birliği ile Türkiye’nin mevcut ilişkisinden kaynaklanıyor.
Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

Savaş ve Ticaret kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Tarihte İstanbul Esnafı kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Osmanlı İstanbul’unda Esnaf ve Ticaret kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ

HAYAT DERSİ

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

Konteynerli mallar için yaygın olarak hangi incoterm kullanılır?

  1. DDP
  2. FAS
  3. FCA
  4. EXW

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

 

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım

Türkiye’ye turizm alanında gelen ziyaretçilerin milliyetlerine göre dağılımı dikkate alındığında ilk sırada hangi ülke yer almaktadır?

  1. Rusya Federasyonu
  2. Almanya
  3. İngiltere
  4. Hollanda

Doğru cevap ; A şıkkı

KARİKATÜR KÖŞESİ

Diğer karikatürlerimize ulaşmak için Telegram hesabımızdaki #karikatür etiketimizi kullanabilirsiniz.

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

SÖZ SİZDE

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Mesela “İnternet’in dilinin ne olduğu malum… Ancak ondan sonra gelenler sizi şaşırtacak. Sizce bu sıralama önümüzdeki 10 yıl içinde nasıl değişebilir?”

Utrader e-bültenimizin 34. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

Sağlık ve sevgiyle kalın…

Utrader Ailesi

Abone olmak için https://utrader.org/ adresimizi ziyaret edin. Web sayfamızın en altındaki e-bültenimize abone olun kutusuna mailinizi yazın.

Hakkımızda
Bu e-bültenin editörlüğü; Yavuz Dursun, Yasin Balık, Miray Yeleser, Merve Saçlı ve Kerem Manav tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

“Gezenay ve Arkadaşları Dünya Turunda” bölümü 2. Dönem Genç STK Editörler Takımı tarafından hazırlanmaktadır.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegramYoutubeE-BültenPodcastBir yanıt yazın

2 × five =