UTRADER e-Bülteni 33

Utrader e-Bülteninin 33. Sayısından merhaba!

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

Babalar Günü

17 Haziran’da babalar gününü kutladık. Siz, bir baba olarak, ailenize ve topluma örnek teşkil eden önemli bir figürsünüz. Sabır, sevgi ve rehberlikle dolu olan babalık yolculuğunuzda sizin özveriniz ve destekleyici yaklaşımınızla çocuklarınıza değerli bir miras bırakıyorsunuz. Bu özel gün, babalarımızın sevgi dolu varlığını kutlamak ve onların gücünü vurgulamak için bir eşsiz bir fırsat. Yanımızda ve kalbimizde olan tüm babalarımızın babalar günü kutlu olsun!

Sevgili Öğrenciler,

Sevinçle duyurmak istiyoruz ki, tatil zamanı geldi???? Okulların tatil olmasıyla beraber hepimiz için bir kutlama zamanı başlıyor.

Bu tatil dönemi, yoğun çalışmalarınızın ardından dinlenme ve eğlence için harika bir fırsat sunuyor. Sizler, öğrenme yolculuğunda büyük bir özveri ve gayretle çalıştınız ve hak ettiğiniz bir mola zamanı geldi.

Tatiller, yeni maceralar yaşamanız, hobilerinize zaman ayırmanız, ailenizle birlikte keyifli anlar paylaşmanız ve kendinizi yenilemeniz için bir fırsattır. Bu süre zarfında dinlenmek, güzel anılar biriktirmek ve enerjinizi yeniden kazanmak için zaman ayırmanızı dileriz.

Kurban Bayramı

Kurban Bayramı’nın tüm İslam dünyası için huzur, bereket ve sevinç getirmesini dileriz. Bu kutsal bayramda, sizlere en içten sevgilerimizi ve dualarımızı iletmek istiyoruz.

Kurban Bayramı, birlik, beraberlik ve paylaşma ruhunun doruk noktasıdır. Bu önemli gün, sevdiklerimizle bir araya gelerek kardeşlik bağlarımızı güçlendirmemiz ve birlikte dua etmemiz için en iyi fırsatlardan biri. Kurban Bayramı ihtiyaç sahiplerine yardım elini uzatmamız ve cömertlik göstermemizin en uygun zamanı.

Bu bayramda dualarınızın kabul olması, sevdiklerinizle sağlık ve mutluluk içinde güzel anılar biriktirmeniz dileği ile.

Haziran ayına girdik. Firmaların da ikinci çeyrek raporları hazırlanıyor. Bununla beraber Ocak-Haziran dönemi ekonomik tablolarına ve Dünyadaki ticaretin seyrine kısaca bir bakalım;

FED’in faiz artırımını durdurmuş olmasına rağmen, başta Avrupa Merkez Bankası olmak üzere diğer merkez bankalarının faizi yükseltmeye devam etmesi ve ülkeler arası gerginlikler dünyada dış ticaretin keyfini kaçırıyor. Türkiye’de ise rekabetçi döviz kuru elde etmek için yapılan kur düzeltmeleri henüz ihracat ve ithalat üzerinde etkisini göstermedi. Geçen yıl zirveye çıkan kimya sektörü ihracatı yerini tekrar otomotive bırakmış gözüküyor. Diğer taraftan enflasyonun düşüşü gözle görülür biçimde devam ediyor. Ancak fiyatların yapışkanlığının sanılandan daha uzun süreceğini düşünüyoruz. Turizm sezonu yaklaşırken en yüksek fiyat artışının bu endüstride olması firmaların fırsatı kaçırmama istediği olarak yorumlanabilir.

Mayıs ayında en fazla ihracat yaptığımız ülkeler, sırasıyla Almanya (1 milyar 810 milyon dolar), ABD (1 milyar 307 milyon dolar) ve İngiltere (1 milyar 51 milyon dolar) oldu.

Ayrıca, ihracatta en yüksek paya sahip olan ilk 10 ülkenin toplam ihracat içerisindeki payı %47,5 olarak gerçekleşti.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Veri Bülteni Mayıs 2023

Türkiye’nin Mayıs ayı dış ticaret verilerinde ise ihracat geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %14,4 artışla 21,7 milyar dolar, ithalat ise %16 artışla 34,3 milyar dolar olarak gerçekleştiği görülüyor. (Bknz. Aşağıdaki tablo)

Kaynak: TİM Haziran 2023 Ayı Ekonomik ve Dış Ticaret Bülteni

İhracatın sektörlere göre dağılımı ise şu şekilde gerçekleşti:

Kaynak: TİM Haziran 2023 Ayı Ekonomik ve Dış Ticaret Bülteni

Hanehalkını en çok ilgilendiren rakam ise tabii ki Enflasyon. Mayıs 2023 enflasyonu Tüketici Fiyat Endeksine göre bir önceki aya göre %0,04 bir önceki yılın aynı ayına göre %39,59’luk bir değişim gösterdi.

Kaynak: TÜİK, Tüketici Fiyat Endeksi, Haziran 2023

TÜFE Ana harcama gruplarına göre yıllık değişim oranları ise aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz. Buradan da görülebileceği gibi yıllık bazda en büyük değişim lokanta ve oteller grubunda gerçekleşti.

Kaynak: TÜİK, Tüketici Fiyat Endeksi, Haziran 2023

Ana harcama grupları itibarıyla 2023 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup %-13,79 ile konut oldu. Buna karşılık, 2023 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise %9,85 ile giyim ve ayakkabı oldu.

Kaynak: TÜİK, Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi, Haziran 2023

Yurtiçi Üretim Endeksi ise Mayıs ayında bir önceki aya göre %0,65, bir önceki yılın Aralık ayına göre %7,81, bir önceki yılın aynı ayına göre %40,76 ve on iki aylık ortalamalara göre %95,80 artış gösterdi.

Kaynak: Dünya Gazetesi

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI, mayıs ayında değişim göstermeyerek 51,5 düzeyinde kaldı. Üst üste beşinci ay eşik değer 50,0’ın üzerinde gerçekleşen endeks, Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarında iyileşmenin sürdüğüne işaret etti.

İmalat sektöründe üretim üst üste üçüncü ayda da yükselişini sürdürdü ve Ağustos 2021’den bu yana en hızlı büyümeyi kaydetti. Çoğu şirket talebin arttığını ifade etse de bazı şirketler depremin ardından faaliyetlerine daha yeni tekrar başlayabildiklerini belirtti.

Biraz da Dünyadaki dış ticaret verilere bakalım.

Kaynak: TİM Haziran 2023 Ayı Ekonomik ve Dış Ticaret Bülteni

Dünya Ticaret Örgütünün (WTO) küresel ticaretin yaklaşık yüzde 90’ını gerçekleştiren 71 ülkenin aylık dış ticaret verilerini kullanarak hesaplanan tahmini küresel ihracat hacmi, 2023 yılı mart ayında önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,5’lik düşüşle 2,16 trilyon dolar olarak gerçekleşti. Yıllıklandırılmış küresel ticaret ise yüzde 1,1 düşüşle 24,42 trilyon dolar oldu. (TİM E-Bülten Haziran 2023)

Kaynak:Eurostat

Eurostat tarafından yayınlanan verilere göre, Nisan 2023’te Avro bölgesinin dünya geneline olan mal ihracatı (ilk tahmin), bir önceki yılın Nisan ayına göre %3,6 oranında düşerek 216 milyar avroya ulaştı. İthalat ise bir önceki yılın Nisan ayına kıyasla %11,9 oranında azalarak 227,7 milyar avro olarak kaydedildi. Bu sonuçlar doğrultusunda, Avro bölgesi Nisan 2023’te mal ticaretinde 11,7 milyar avro dış ticaret açığı verdi. Öte yandan, Nisan 2022’de dış ticaret açığı 34,5 milyar avro seviyesindeydi.

Kaynak:CNBC

Mayıs ayında Çin Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) tarafından açıklanan verilere göre, üretici fiyat endeksi (ÜFE) yıllık bazda %4,6 oranında gerileyerek son yedi yılın en keskin düşüşünü kaydetti. Bu düşüş, 2016 yılındaki %7,2’lik gerilemenin ardından gerçekleşti. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ise aynı dönemde yıllık bazda %0,2 oranında artış gösterdi. TÜFE endeksi Nisan ayında %0,1 ile son iki yılın en düşük seviyesindeydi. Ayrıca, aylık bazda fiyatlar %0,2 oranında geriledi. Bu son veriler, Çin’deki ekonominin yavaşladığına dair işaretler arasında yer alıyor.

Kaynak:HCOB

Hamburg Ticaret Bankası (HCOB) tarafından derlenen S&P Global tarafından yayınlanan PMI verilerine göre, Avro Bölgesi İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Nisan ayında 45,8 seviyesine gerileyerek Mart ayındaki 47,3 seviyesinden düşüş gösterdi. Bu, ardışık onuncu ayda da büyüme ve daralma arasındaki eşik değer olan 50,0 seviyesinin altında kaldığını gösteriyor. Aynı zamanda, bu endeksteki gelişme, Mayıs 2020’de KOVID-19 karantinalarının ilk dalgasının yaşandığından bu yana imalat sektörü koşullarında en hızlı kötüleşmeyi işaret ediyor.

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

UTRADER’DEN HABERLER

UtraderBİLGİ serimizde yeni yazılarımız yayınlandı!

Dış ticarete yönelik teknik bilgileri paylaştığımız ve güncel uygulamaları gündeminize getirdiğimiz UtraderBİLGİ serimizin yirmi üçüncü, yirmi dördüncü ve yirmi beşinci yazıları yayınlandı.

Haftada iki kez yayınlanan UtraderBİLGİ serimizin; UtraderBİLGİ #23 sayısında Adım Adım Vesaik Mukabili Ödeme, UtraderBİLGİ #24 sayısında Milletlerarası Ticaret Odası (ICC),  UtraderBİLGİ #25 sayısında Teslim Şekilleri (Incoterms) Neden Var? Kapsamı Nedir?  yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Sizler de blog sayfamızı ziyaret ederek yazılarımız içeriği hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz!

Yeni ve tüm blog yazılarımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

gENç STK Yolun Sonuna Hızlı Adımlarla İlerliyor!

Genç STK programının 16. Haftasını tamamladık ve bu süre zarfında 16 öğrencimiz, kişisel gelişimlerini bir üst seviyeye taşıyarak, sosyal açıdan kendilerine ve çevrelerine daha fazla fayda sağlama becerisi kazandılar. Aynı zamanda proje geliştirme sürecinde planlama yapma yeteneklerini geliştirdiler ve gelecekte ustalaşacakları mesleklerin çıraklığını öğrenme fırsatı elde ettiler. Bu 21 haftalık Genç STK programı, öğrencilerimizin hayatlarında önemli bir dönüm noktası olacak.

Her hafta bir çok projenin yürütülmesi için emek veren Genç STK üyeleri bu iki haftalık süreçte de üç ayrı  takım olarak projeler gerçekleştirdi ve bir çok projenin geliştirilmesine katkı sağladı. Bu süreçte takımlar her hafta yaptıkları çalışmaları sunuyor ve yeni çalışmalar için beyin fırtınası yapıyorlar. Bu takımların dışında da 8 ayrı proje takımı için de yoğun çabalar göstererek her bir projenin geliştirilmesi için uzun uğraşlar veriyorlar. Öğrenciler; sunum yapma, proje oluşturma ve geliştirme, beyin fırtınası yapma, planlı çalışma, nasıl takım olunabilir gibi birçok konuda tecrübe kazanıyorlar.

Öğrencilerimiz Uluslararası Ticaret okudukları için bir araya geldiğimiz tüm buluşmalarımız esnasında tamamen İngilizce ve uluslararası ticaret konulu olarak gerçekleştirdiğimiz mini yarışmamızın 15. ve 16. hafta kazananlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz. 7 Haziran’da gerçekleştirilen 15. hafta birincimiz Mavi Takım oldu. Mavi Takım üyelerimiz Aslı AKBACAK, Tuğçe ÇOKYAŞAR, Ozan FİLİZ, Muhammet Sait AKTAŞ, Sude KEKLİK, Faruk ÖZKAN’ı tebrik ederiz. 14 Haziran’da gerçekleştirilen 16. hafta birincimiz Sarı Takım oldu. Sarı Takım üyelerimiz; Gaye ÇAL, Zeynep Cansu ÇAVDAR, Semih FIRAT, Aybüke AYDIN, Sefa DİNÇER’i tebrik ederiz.

Detaylı bilgi ve başvuru linki için TIKLAYINIZ.

gENç STK Sakarya’da Buluştu!

Genç STK programı kapsamında bir sonraki etkinliği sabırsızlıkla bekliyoruz demiştik. Ve sonunda beklenen buluşmamızı gerçekleştirdik. 10 Haziran Cumartesi günü bir araya geldiğimiz ekibimizle çok güzel bir yemekte aradan geçen zamanın özlemini giderdik.  Aramızda bulunamayan öğrencilerimizle buluşmayı sabırsızlıkla beklerken katılım sağlayan tüm öğrencilerimize çok teşekkür ediyoruz. Bir sonraki buluşmada görüşmek üzere.

Sn. Yasin Kayhan 8. Ekonomi ve Lojistik Zirvesi’nde

Derneğimizin Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Kayhan, 8. Ekonomi ve Lojistik Zirvesi’nde ”Tekstil ve Hazır Giyim Lojistiği” oturumuna katıldı. 14 Haziran’da gerçekleşen oturumda tekstil ve hazır giyim sektörünün gelecek vizyonu ve ihracatın yol haritası, tekstil ve hazır giyim sektöründe E-ticaret lojistiği yönetimi, tekstil şirketlerinin tedarik zinciri yönetimi ve fark yaratan uygulamaları ve tekstil sektörüne özel lojistik çözümler konularında katılımcıları bilgilendirdi.

Sayın Yasin Kayhan’ı tebrik ederiz.

Sn. Abdurrahman Özalp Lojistik Dünyası Canlı Programında

Danışma Kurulu üyemiz, ICC Türkiye Bankacılık Komisyonu Başkanı ve derneğimizi her platformda dile getiren Sn. Abdurrahman Özalp’in 14 Haziran’da Ekotürk TV, Lojistik Dünyası canlı programına katılarak değerli bilgilerini dinleyicilere aktardı.

Abdurrahman Bey’e bu güzel söyleşi ve program için teşekkür ederiz.

Ekotürk yayınını dinlemek için TIKLAYINIZ.

UTRADER Akademi Ödülleri 2023 Başvuruları Devam Ediyor!

Türk şirketlerinin uluslararasılaşmasına ve Türkiye’nin ihracat potansiyelinin artırılmasına odaklı bilimsel araştırmaları teşvik ve takdir etmeyi amaçlayan 2023 UTRADER Akademi Ödülleri başvuruları açıldı.

Uluslararası Ticaret Ağı Derneği (UTRADER) ve Sakarya Üniversitesi’nin düzenleyicileri olduğu ve ikinci kez düzenlenen bu organizasyon toplam 43.000 TL ödül içeriyor.

Ödülün kapsamına giren tamamlanmış çalışmalarınız ile 15 Ekim 2023’e kadar başvuru yapabilirsiniz.

Detaylı bilgi ve başvuru linki için TIKLAYINIZ.

 Kitap Hediyeli Quiz Bot Yarışması

Her Çarşamba Saat 10:00’da Telegram Kanalımızda gerçekleştirdiğimiz Dış Ticaret Bilgi Yarışmamızda 05.04.2023 tarihinde birinci olarak Dernek üyelerimiz Abdurrahman Özalp, Doç. Dr. Sinan Esen, Dr. Öğretim Üyesi Halil Şimdi ve Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Karataş’ın editörleri ve ortak yazarları arasında bulunduğu “Uygulamalı Uluslararası Ticaret” kitabını kazanan Umut AKÇA’yı tebrik eder ve katılımları için teşekkür ederiz.

Siz de yarışmaya katılmak ve ayın ilk Çarşamba’sında verilen kitap hediyesini kazanmak için yarışabilirsiniz.

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

UTRADERİŞİM ile Kariyerinize Yeni Bir Adım Atabilirsiniz

Uluslararası Ticaret alanındaki kariyer fırsatlarını paylaştığımız ve online olarak anında tüm ilanlara ulaşabileceğiniz “UtraderİŞİM” hizmetimiz büyük ilgi görüyor.

İster ilk kez bir iş için başvurun, isterseniz kariyer fırsatı ile işinizde bir üst basamağa tırmanın ya da yeni bir işyerideneyimleyin; biz sizin yanınızdayız.

Güncel olarak üç aktif ilanımız bulunmakta…

İlan sayfamıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Gezenay ve Arkadaşları Dünya Turunda

Herkese yeniden merhaba sayın okurlarımız!

Avustralya yolculuğumuza bu sayımızda da devam ediyoruz. Hazırsanız başlıyoruz ????

Avustralya’da iş hayatını yakından tanıma fırsatı bulduğum gezimin ikinci bölümünde sizlere Avustralyalıların işlerine çok önem verdiklerini ve çok çalışkan olduklarını aynı zamanda işlerini eğlenceli hale getirmeyi de iyi bildiklerini söylemeliyim.  Katıldığım bir şirket toplantısında, herkes çok ciddi ve profesyoneldi. Ama toplantı bittikten sonra birbirine şakalar yapmaya başladı. Birisi bana “Seninle iş yapmak bir felaket” dedi. İlk başta çok şaşırdım ama sonra bunun bir espri olduğunu anladım. Avustralyalılar işi “yapılması gereken felaket” olarak tanımlıyorlar ve bunu olumlu bir şekilde kullanıyorlar. Yani işlerini seviyorlar ama aynı zamanda onun zorluklarına da gülüyorlar.

Avustralyalılar çok net ve samimi insanlar. Onlarla çalışırken, ne istediğinizi ve ne beklediğinizi açıkça söylemeniz gerekiyor. Aksi takdirde, sizi ciddiye almazlar veya yanlış anlarlar. Ayrıca tartışma ve saldırgan satış tekniklerinden de hoşlanmazlar. Onlar için önemli olan sonuçtur. Bir şey sunarken, çok fazla abartmamak veya dolambaçlı konuşmamak lazım. Onlara faydalarını ve dezavantajlarını net bir şekilde anlatmanız ve karar vermelerine saygı duymanız gerekir.

Avustralya’da çalışırken, bu kültür farkını çok net hissettim. Bir projeyi sunmak için toplantıya girdiğimde, onlara çok detaylı ve uzun bir sunum hazırladığımı ve sadece sonucu görmek istediklerini söylediler. İlk başta çok şaşırmış olsam da onların doğrudan ve sonuç odaklı bu yaklaşımları benim için daha iyi ve verimli olduğunu gördüm.

Görüşmelerimizin başlangıcında, şirket politikasının her zaman takip edildiğini ve katılımcıların düşüncelerini açıklamadan önce belirli kurallara uymaları gerektiğini öğrendim. Bu disiplinli ve şirket içi benimsenen yaklaşımı takdir ettim ve kendimi hemen onlara göre uyarladım.Avustralyalı iş ortaklarımız, benim ve iş arkadaşlarımın sağduyulu ve mantıklı yaklaşımını takdir etti ve işbirliğini kolaylaştırdı.

Fakat Avustralyalıların sadece kurallara odaklandıkları bir toplum olduğunu söyleyerek sizi yanıltmak istemem. Avustralya’nın çeşitli kültürel etkilerle zenginleştiğini ve insanların farklı bakış açılarına saygı duyduğunu gözlemledim. İş toplantılarının dışında, yerel halkla etkileşimde bulundukça, onların çeşitlilik ve farklılıklara olan açıklıklarını daha yakından görme şansı elde ettim.

Bu seyahatimde de bu deneyimleri ve farklı kültürlerdeki etkileri doyasıya görme şansı ettim. Sizlerle de bunu paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Sonuç olarak Avustralya bana yeni görüşler ve deneyimler edinme fırsatı sundu ve yeniden harika kapılar açtı.

Bir sonraki sayımızda,yine Avustralya’da görüşmek üzere..

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

Şimdilik Utrader’dan haberlerimiz bu kadar, 03 Temmuz’da yayınlanacak 34. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz. Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemizi ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz.    Web sitemiz için TIKLAYINIZ

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

RÖPORTAJ KÖŞESİ

Dünya Kozmetik Devlerine Meydan Okuyan Bir Türk firmasında Dış Ticaret Yöneticisi Olmak: Emre Mahmutoğlu anlatıyor

“Şirketin satışından elde ettiği ciroların müşteri bazlı dağılımı çok önemlidir. Bunun oranını düzgün ayarlayamadığı için müşterisi yüzünden batan şirketler biliyorum. Bu yüzden sadece belli başlı müşteriler ile çalışmak yerine, müşteri ve Pazar çeşitliliğini arttırıp ciroyu dengelemek ve devamlılığını sağlamak gerekiyor. Cironun belli oranlarda yayılmadığı, yalnızca belli başlı pazarlara odaklandığı sürece, risk dağılımını düzgün yapamamış olacaktır.”

Röportajın tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

UTİC Dijital Dergimizin diğer sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

UTİC Dergimizin tüm sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

GÜNCEL HABERLER

Portekiz haftada 4 gün çalışma uygulamasının denemelerine başladı

Portekiz’deki sol hükümet, haftada 4 gün çalışma pilot uygulamasına 100 kadar şirkette bugünden itibaren başlandığını duyurdu.

Çalışma, Sosyal Güvenlik ve Dayanışma Bakanı Ana Mendes Godinho, 5 Haziran itibarıyla yürürlüğe giren kararname gereği, işverenlere ve gönüllü olarak katılmak isteyen işçilere yönelik olarak, maaşları etkilemeden haftalık çalışmanın 4 güne indirilmesi uygulamasının başlandığını kaydetti.

Portekiz hükümeti, pilot programa katılan şirketleri ve çalışanları alacakları kararlarda özgür bırakırken herhangi bir avantaj veya sübvansiyon vermiyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

Uluslararası gemilerin Boğazlardan geçişine yeni düzenleme

Türk Boğazları’ndan uğraksız geçecek gemilerden sağlık denetimi, fener ve tahlisiye hizmetleri olmak üzere 3 kalem üzerinden ücret alınıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, altın frank üzerinden belirlenen Boğaz geçiş ücretlerinin belirlenmesinde kullanılan net ton başı biriminin 4,42 dolara yükseltildiğini açıkladı.

Boğaz geçiş ücretlerinde Montrö Sözleşmesi ile belirlenen kuralların uygulandığını belirten Bakan Uraloğlu şöyle konuştu:

“1983 yılından 7 Ekim 2022 yılına kadar Boğazlardan geçen uluslararası gemilerden gemilerin net tonu başına 0,8063 dolar alınıyordu. 39 yılın ardından 7 Ekim 2022 yılında Cumhurbaşkanlığı Kararı ile bu ücretlerde güncelleme yaparak gemilerden net ton başına alınan ücreti 4,08 dolara çıkardık. Bu ücreti 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren 4,42 dolar olarak yeniden güncelliyoruz.”

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

Malatya kayısısında 450 milyon dolarlık ihracat hedefi

Kahramanmaraş merkezli depremlerin büyük yıkıma neden olduğu Malatya’dan kayısı ihracat sezonunun ilk 10 ayında 73 bin 34 ton kuru kayısı satışına karşılık 390 milyon dolarlık gelir elde edildi.

Pazarcık ve Elbistan merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki 6 Şubat depremlerinden en fazla etkilenen illerden Malatya’da kentin en önemli gelir kaynaklarından kayısının ihracatı devam ediyor.

Ağustos 2022’de başlayan ihracat sezonunun 10 ayında ABD başta olmak üzere Fransa, Almanya, Birleşik Krallık, Avustralya, Brezilya, Hollanda, Rusya, İsrail, İtalya, İspanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Hollanda, Kanada ve Mısır’ın da aralarında bulunduğu 110 ülkeye 73 bin 34 ton kuru kayısı gönderildi.

Dünya kuru kayısı üretiminin büyük bir kısmının gerçekleştirildiği Malatya’dan bir önceki ihracat sezonunun aynı döneminde 74 bin 599 ton kuru kayısı ihracatına karşılık 339 milyon 952 bin dolar döviz girdisi sağlanmıştı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

Almanya’ya 1 milyar 599 milyon dolarlık ihracat! Tüm zamanların rekoru kırıldı

Türkiye 1 milyar 599 milyon dolarla Almanya’ya tüm zamanların en yüksek mayıs ayı ihracatına imza attı. Ülkeye mayıs ayında en fazla dış satımı 426 milyon 440 bin dolarla otomotiv endüstrisi yaptı.

Almanya’ya ihracatta rekorlarına devam eden Türkiye, ana pazarlarına gerçekleştirdiği ticarette rekabetini güçlü şekilde sürdürüyor.

Türkiye’nin Almanya’ya ihracatı mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,6 artarken, Almanya’nın toplam ihracat içerisindeki payı yüzde 7,4 oldu.

Türkiye, mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre değer bazında en fazla ihracat artışını Rusya Federasyonu’na yapılan dış satımda kaydetti. Türkiye’nin Rusya Federasyonu’na ihracatı, 374 milyon 449 bin dolar arttı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

İhracatın yüzde 57’si gemi yoluyla gerçekleştiriliyor

Yılın ilk 4 ayında Türkiye’nin ihracatının yüzde 57’si deniz yoluyla gerçekleştirildi.

Gemilerin taşıdığı ihracatın değeri 45 milyar 735 milyon 344 bin dolar oldu. Geçen yıl bu rakam 50,3 milyar dolar şeklindeydi. Deniz yolunun toplam ihracattan aldığı pay yüzde 57 olarak gerçekleşti.

Dış ticarette deniz yolundan sonra en çok kara yolu kullanıldı. İlk 4 ayda kara yoluyla yapılan ihracat 27 milyar 65 milyon 135 bin dolar oldu. Bu taşıma şeklinin toplamdan aldığı pay ise yüzde 33,5 oldu.

Söz konusu dönemde, ihracatta hava yolu kullanımı toplam dış satımdaki kısmi gerilemeye rağmen arttı. İlk 4 ayda hava yoluyla yapılan ihracat gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,3 artarak 7 milyar 22 milyon 826 bin dolara yükseldi.

Demir yolu taşımacılığında ise toplam ihracattaki düşüşe paralel olarak azalış yaşandı. Ocak-nisan döneminde trenlerle taşınan ihracatın geliri 794 milyon 828 bin dolar olarak gerçekleşti. Diğer ihracat gelirleri de 251 milyon dolar oldu.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

Akıllı Yatırımcı kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Bir Borsa Spekülatörünün Anıları kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

HAYAT DERSİ

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

Türkiye’ye turizm alanında gelen ziyaretçilerin milliyetlerine göre dağılımı dikkate alındığında ilk sırada hangi ülke yer almaktadır?

  1. Rusya Federasyonu
  2. Almanya
  3. İngiltere
  4. Hollanda

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım.

Türkiye’nin İthalatının Ödeme Şekillerine Göre Dağılımında en yüksek paya sahip ödeme şekli aşağıdakilerden hangisidir?

  1. Peşin Ödeme
  2. Mal Mukabili Ödeme
  3. Vesaik Mukabili Ödeme
  4. Kabul Kredili Ödeme

Doğru cevap ; A şıkkı

KARİKATÜR KÖŞESİ

Diğer karikatürlerimize ulaşmak için Telegram hesabımızdaki #karikatür etiketimizi kullanabilirsiniz.

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

SÖZ SİZDE

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Mesela Seinfeld’in ‘’zinciri kırma’’ odaklanma stratejisini duydunuz mu? Siz de yapmanız gerekenleri erteliyor ve çalışırken odağınızı kaybediyorsanız bu stratejiyi uygulayarak çözüm bulabilirsiniz.

Kaynak: Anonim

Utrader e-bültenimizin 33. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

Sağlık ve sevgiyle kalın…

Utrader Ailesi

Abone olmak için https://utrader.org/ adresimizi ziyaret edin. Web sayfamızın en altındaki e-bültenimize abone olun kutusuna mailinizi yazın.

Hakkımızda
Bu e-bültenin editörlüğü; Yavuz Dursun, Yasin Balık, Miray Yeleser, Merve Saçlı ve Kerem Manav tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

“Gezenay ve Arkadaşları Dünya Turunda” bölümü 2. Dönem Genç STK Editörler Takımı tarafından hazırlanmaktadır.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegramYoutubeE-BültenPodcastBir yanıt yazın

5 × 3 =