UTRADER e-Bülteni 32

Utrader e-Bülteninin 32. Sayısından merhaba!

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

5 Haziran Dünya Çevre Günü

Dünya Çevre Günü’nde temiz, yeşil ve sağlıklı bir gün diliyoruz. Bugün, çevremizi koruma ve sürdürülebilirliği konusunda farkındalık yaratma ve harekete geçme fırsatını değerlendirebiliriz. Doğal kaynakları koruma, enerji verimliliği sağlama, atık azaltma ve geri dönüşüm gibi çevre dostu uygulamalar, gelecek nesiller için daha iyi bir dünya yaratma yolunda önemli adımlardır. Gösterdiğiniz özveri ve çevre bilinciniz, sadece çevrenin korunması açısından değil, aynı zamanda toplumun genel refahı için de büyük önem taşımaktadır. Bu özel günü, çevre konusunda daha fazla farkındalık oluşturmak, çevre dostu uygulamaları yaygınlaştırmak ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakma taahhüdümüzü yenilemek için bir fırsat olarak değerlendirelim.

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

UTRADER’DEN HABERLER

UtraderBİLGİ serimizde yeni yazılarımız yayınlandı!

Dış ticarete yönelik teknik bilgileri paylaştığımız ve güncel uygulamaları gündeminize getirdiğimiz UtraderBİLGİ serimizin yirminci, yirmi birinci ve yirmi ikinci yazıları yayınlandı.

Haftada iki kez yayınlanan UtraderBİLGİ serimizin; UtraderBİLGİ #20 sayısında Adım Adım Peşin Ödeme, UtraderBİLGİ #21 sayısında Adım Adım Mal Mukabili Ödeme,  UtraderBİLGİ #22 sayısında Adım Adım Akreditifli Ödeme yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Sizler de blog sayfamızı ziyaret ederek yazılarımız hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz!

Yeni ve tüm blog yazılarımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

          gENç STK Eğlenerek Öğrenmeye Devam Ediyor!

16 öğrencimizin kişisel gelişimlerini bir sonraki evreye taşıyacakları, sosyal anlamda kendilerine ve çevrelerine daha faydalı olacakları, planlama yaparak proje geliştirecekleri, en önemlisi gelecekte usta olarak yapacakları işlerin çırağı olmayı öğrenecekleri 21 hafta sürecek olan Genç STK programımızın 14. Haftasını tamamladık.

Her hafta bir çok projenin yürütülmesi için emek veren Genç STK üyeleri bu iki haftalık süreçte de üç ayrı  takım olarak projeler gerçekleştirdi ve bir çok projenin geliştirilmesine katkı sağladı. Bu süreçte takımlar her hafta yaptıkları çalışmaları sunuyor ve yeni çalışmalar için beyin fırtınası yapıyorlar. Bu takımların dışında da 8 ayrı proje takımı için de yoğun çabalar göstererek her bir projenin geliştirilmesi için yoğun uğraşlar veriyorlar. Öğrenciler; sunum yapma, proje oluşturma ve geliştirme, beyin fırtınası yapma, planlı çalışma, nasıl takım olunabilir gibi birçok konuda tecrübe kazanıyorlar.

Öğrencilerimiz Uluslararası Ticaret okudukları için bir araya geldiğimiz tüm buluşmalarımız esnasında tamamen İngilizce ve uluslararası ticaret konulu olarak gerçekleştirdiğimiz mini yarışmamızın 13. ve 14. hafta kazananlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz. 24 Mayıs’ta gerçekleştirilen 13. hafta birincimiz Mavi Takım oldu. Mavi Takım üyelerimiz Aslı AKBACAK, Tuğçe ÇOKYAŞAR, Ozan FİLİZ, Muhammet Sait AKTAŞ, Sude KEKLİK, Faruk ÖZKAN’ı tebrik ederiz. 31 Mayıs’ta gerçekleştirilen 14. hafta birincimiz Sarı Takım oldu. Sarı Takım üyelerimiz; Gaye ÇAL, Zeynep Cansu ÇAVDAR, Semih FIRAT, Aybüke AYDIN, Sefa DİNÇER’i tebrik ederiz.

Detaylı bilgi ve başvuru linki için TIKLAYINIZ.

               3. Olağan Genel Kurulumuzu Gerçekleştirdik!    

                 

Bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz Olağan Genel Kurulumuzu 3 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirdik. Güzel bir kahvaltı ve kısa bir hasret gidermenin ardından başladığımız genel kurulumuzda son genel kuruldan bu yana yaşanan gelişmeleri paylaştık. Derneğimizin bu yıl içerisindeki projelerini değerlendirdik ve yeni yapılacak olan projelerimizi aktardık. Gelecek yılda gerçekleşecek programların planını duyurduk.

Genel kurulumuzun diğerlerinden farklı ve özel kılan sebep ise seçimli bir genel kurul olması ve yönetim devriydi. Önceki iki dönemde Başkanlık yapan Tuğba KAYMAKCI’ya, önceki Yönetim Kuruluna ve emek veren tüm takım üyelerine teşekkür ediyoruz.

Seçimli genel kurulumuzda yeni başkanımız Sayın Safiye ŞAHİN, Başkan Yardımcımız Özgür KOCA ve Yavuz DURSUN olurken yönetim kurulu üyelerimiz ise Safiye Şahin, Tuğba Kaymakcı, Yaşar Cesur, Özgür Koca, Yavuz Dursun, Fatih Doğan, Yasin Kayhan, Yağmur Cezik   oldu. Yeni Başkanımıza, Başkan Yardımcılarımıza, Yönetim Kurulumuza, tüm takım liderleri ve takım üyelerimize başarılarla dolu bir dönem diliyoruz.
Katılan ve aramızda bulunamayan tüm üyelerimize bir kez daha teşekkürlerimizi iletiyoruz.

               Gezenay ve Arkadaşları Dünya Turunda

Herkese yeniden merhabalar değerli uluslararası ticaret profesyonelleri ve keşif sevenler????

Bugünkü turumuzda Avustralya’ya uçuyoruz. Bu yazımızda Avustralya kültüründe sizleri neler bekliyor hep birlikte göreceğiz. Sizlere anlatmak için çok sabırsızlanıyorum. Hadi başlayalım!

Avustralya’ya ilk gittiğimizde ekip arkadaşımla yerel bir taksiyle toplantının yapılacağı yere doğru ilerledik. Doğal güzelliklerle bir arada huzur dolu bir yer olduğunu hemen anladık. Burada çevre kadar insanların da doğallığı göze çarpıyordu. Samimi ve bir o kadar da sıcakkanlılardı.

Toplantıyı yapacağımız yere varmıştık. Avustralya’da iş kültürü oldukça profesyonel ve etkileyici bir şekilde işliyor. Öncelikle toplantınıza başlamadan önce ‘kısa bir konuşma’ yapmanız sizin için çok iyi olacaktır. Kimsiniz, hangi birimde çalışmaktasınız ve ne amaçla buradasınız gibi sorulara yanıt verirseniz ilk etapta dikkat çekmeyi başarırsınız. Ben sunumuma başlamadan bu yolu izlemiştim ve ilgiyi üzerimde tutmuştum.

Avustralya kültüründe dostça ilişkiler önem arz etmektedir. Fakat biz bu dostça ilişkiyi doğru şekilde kullanmaya çalıştık. Çünkü değindiğim gibi işlerini profesyonel seviyede yürütmektedirler. Aslında biz ekip arkadaşımla başta bu konuda çok zorlandık. Çünkü hiç bilmediğimiz kültürden insanlarla bir aradaydık. Ama sonrasında gayet samimi yaklaşabileceğimizi düşündük. Çünkü bize o resmiyeti yansıtmamışlardı. Kişisel yaşamımızla ilgili herhangi bir tartışmaya girmemeye özen göstermiştik. Bu, onlar açısından hoş karşılanmıyor.

Avustralyalılarla temasa geçtiğimizde  isimleriyle hitap etmemizde hiçbir sorun olmadığını gözlemlemiştik. Başta ben ve arkadaşlarım çok resmi yaklaştığımız için onlara garip geldiğimizi söylemişlerdi :). Ayrıca eklemeliyim ki diyalog halindeyken göz kontağımızı onlardan ayırmamaya çalışmıştık. Çünkü sohbet anında ilginin kendilerinde olmasına özen gösteriyorlar.

Her zaman alçakgönüllü olmaya, konuşmalarımızda ilginin; eğitimimize, profesyonel deneyimimize, iş başarımıza   özen göstermeye çalıştık. Bunlar yerine, Avustralyalıların ilgisini çekebilecek ortak noktalar bulmayı denedik. Örneğin, spor, seyahat, hobi gibi konular üzerinde sohbet ettik. Bu tür konular hakkında konuşmayı çok seviyorlar, iş görüşmeleri dışında doyasıya sohbet etme şansı yakalamıştık.

Sonuç olarak Avustralya’yı böyle derinlemesine tanımak benim çok ilgimi çekmişti. Sizlere de bu zevki yaşatabildiysem, çok sevinirim. Bir sonraki turumuzda görüşmek üzere ????

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

Şimdilik Utrader’dan haberlerimiz bu kadar, 19 Haziran’da yayınlanacak 33. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz. Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemizi ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz.   Web sitemiz için TIKLAYINIZ

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

MAKALE KÖŞESİ

  Alman Tedarik Zinciri Kanunu Hakkında Kısa Bir Değerlendirme

Dernek üyemiz Sayın Avukat Murat Eren’den “Alman Tedarik Zinciri Kanunu” değerlendirmesini sizler ile paylaşmak istiyoruz.

“En büyük ihracat pazarımız olan Almanya’da “Alman Tedarik Zinciri Yasası” 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girmiştir. Bu yasa, şimdilik 3000 ve 2024’te 1000 çalışanı olup Almanya dışında bu ülke için faaliyet gösteren veya Almanya’da faaliyet gösteren şirketlere uygulanmaya başlamıştır. İhracatçımız, Alman müşterilerine mal ve hizmet satıyorsa Alman firma tarafından istenilen “Alman Tedarik Zinciri Kanunu”na uyum amacı ile dokümantasyon, izleme ve tanımlanmış bazı davranış kurallarına tabi olmak zorunda kalacaklardır.”

Makalenin tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

UTİC Dijital Dergimizin diğer sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ 

UTİC Dergimizin tüm sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

GÜNCEL HABERLER

Kaynak: https://www.finansgundem.com/haber/bakan-bolat-fiyat-istikrarini-saglamak-onceligimizdir/1743075

Prof. Dr. Ömer Bolat ticaretin dümenine geçti

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde Ticaret Bakanlığını yürütme görevinin kendisine tevdi edilen Ömer Bolat, Mehmet Muş’tan görevi devraldı.

30 Ağustos 1963 tarihinde İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, uluslararası ekonomik ilişkiler bölümünden 1984 yılında mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini Avrupa entegrasyonu alanında Hollanda-Amsterdam Üniversitesi, Avrupa Enstitüsü’nde tamamladı.

İktisadi Kalkınma Vakfı’nda (İKV) 1981-1993 yılları arasında uzman-araştırmacı olarak çalışmasını müteakiben, 1993 yılında Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Sekreterliği görevine başladı. MÜSİAD Yönetim Kurulu’ndaki 15 yıllık görev süresi içinde 7 yıl Genel Sekreter, 4 yıl Genel Başkan yardımcısı ve Nisan 2004-2008 yılları arasında 4 yıl da MÜSİAD Genel Başkanı olarak görev yaptı.

2006-2008 yılları arasında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (TOBB-DEİK)
Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu üyesi olarak görev yaptı.

Nisan 2007’de Küre Yayınları tarafından “Medeniyet İdeali” isimli, Ağustos 2009’da Hayat Yayınları tarafından “Liderlik Gönül İşidir” isimli iki kitabı yayınlandı. İngilizce ve Almanca biliyor. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

Türkiye, OECD’nin en yüksek oranda büyüyen ikinci ülkesi oldu

Türkiye, yılın ilk çeyreğinde kaydettiği yüzde 4’lük büyümeyle Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri içinde en yüksek oranda büyüyen ikinci, G20’de de üçüncü ülke olmayı başardı.

OECD ve Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden yaptığı derlemeye göre, Türkiye, Ocak-Mart döneminde sergilediği performansla ekonomik büyümesini 11’inci çeyreğe taşıdı.

Türkiye’nin yüzde 4’lük büyüme oranı diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, ülkenin AB ve OECD ülkeleri arasında ikinci, G20 ülkeleri arasında da üçüncü sırada yer aldığı görüldü.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

Katı emisyon kuralları getiren Euro 7’nin maliyeti yükselecek

Brüksel merkezli Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA), Temmuz 2025’te otomobil ve hafif ticari araçlara, Temmuz 2027’de de ağır vasıtalara uygulanması planlanan Euro 7 emisyon standartlarına ilişkin açıklama yayımladı.

Yeni yapılan bir araştırmanın Euro 7 standartlarının doğrudan maliyetlerini AB Komisyonu tahminlerinin 4 ile 10 kat daha üzerinde belirlediğine dikkat çekilen açıklamada, “Euro 7 düzenlemesi otomobillerin, kamyonetlerin, kamyonların ve otobüslerin üretim maliyetlerini artıracaktır” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, yeni standartların araç başına maliyetin içten yanmalı motorlu otomobiller ve kamyonetler için yaklaşık 2 bin avro, dizel kamyonlar ve otobüsler için de yaklaşık 12 bin euro olduğuna işaret edildi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

Çevreci trend alüminyumu parlatıyor

Dünyanın önemli yarı mamul tedarikçilerinden biri olan Türkiye alüminyum sanayi, üretim ve ihracatta çıta yükseltiyor. Alüminyum sonsuz kez dönüştürülebilen, bu yapısı ile çevreci trende çok uyan bir ürün ve yıldızı her geçen gün parlıyor.

Türkiye’deki üreticiler ise Avrupa’nın en yüksek seviyesine ulaşan kapasiteleri ile global rekabette giderek güç kazanıyor. Global pazarda uzun ömürlü ve geri dönüştürülebilir ürünlere dönük talebin artması, Türkiye’deki üreticileri harekete geçirmiş durumda. İhracatta yaşanan ve beklenen artış, üretimdeki hareketliliğin göstergesi olarak kabul edilirken son verilere göre 5 yıl içinde sektördeki oyuncu sayısı yüzde 26.4 artışla 756’ya ulaştı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

    Suudi Arabistan ve Fas’tan İzmir mobilyasına yoğun ilgi

Dünyanın ilk beş ihracatçısı içinde yer almayı hedefleyen Türk mobilya sektörü, Uluslararası Mobilya Fuarı MODEKO’da ithalatçılara yeni nesil mobilyalarını tanıttı. Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Fuat Gürle, “2023’ün ilk 4 ayında Türkiye geneli mobilya ihracatımız 1,4 milyar dolara ulaştı. 2022 yılında Fas’a yüzde 16 artışla 92 milyon dolar, Suudi Arabistan’a yüzde 720 artışla 41 milyon dolarlık ihracat yaptık. Suudi Arabistan ile ülkemiz arasında başlayan yeni dönem ihracatımıza da olumlu olarak yansıyor. 17 Mayıs’ta Suudi Arabistan ve Fas’tan 7 yabancı firma ile 40’a yakın Türk mobilya ihracatçısı firmamız 200’den fazla ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

Schengen vizesi başvurularına ret oranı yüzde 50’ye yükseldi

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, vize müracaatları konusunda sistemli bir engelleme olduğunu belirterek, “Bu engellemelerin yanında vizeye müracaat etmiş olan vatandaşlarımıza verilen ret oranları da çok yükselmiş durumda. 2022 yılında ret verilen vize müracaat oranı yüzde 15’in üzerinde iken, 2023’te bu oran yüzde 50 civarına yükseldi” dedi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

                Türkiye ekonomisi ilk çeyrekte büyüdü

Türkiye ekonomisi, 2022’nin son çeyreğine göre yüzde 0,3 büyüdü.

TÜİK, yılın ilk çeyreğine ilişkin dönemsel gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) istatistiklerini yayımladı. Verilere göre GSYH, 2023 yılı birinci çeyrek ilk tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4,0 arttı.

GSYH’yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2023 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yıla göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak; hizmetler yüzde 12,4, mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri yüzde 12,0, finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 11,2, bilgi ve iletişim faaliyetleri yüzde 8,1, diğer hizmet faaliyetleri yüzde 7,8, inşaat yüzde 5,1, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri yüzde 3,6 ve gayrimenkul faaliyetleri yüzde 1,4 arttı. Tarım sektörü yüzde 3,8, sanayi ise yüzde 0,7 azaldı.

Haberin devamını okumak için  TIKLAYINIZ.

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

Ticaret ve Perakende kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Pazarlamadan Perakendeye kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

HAYAT DERSİ

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

Türkiye’nin İthalatının Ödeme Şekillerine Göre Dağılımında en yüksek paya sahip ödeme şekli aşağıdakilerden hangisidir?

a)      Peşin Ödeme

b)     Mal Mukabili Ödeme

c)      Vesaik Mukabili Ödeme

d)     Kabul Kredili Ödeme

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım.

Hangisi Türkiye’nin ilk serbest bölgesi olma niteliğini taşır?

a)       Mersin Serbest Bölgesi

b)       Samsun Serbest Bölgesi

c)        İstanbul Serbest Bölgesi

d)       Ege Serbest Bölgesi

Doğru cevap ; A şıkkı

KARİKATÜR KÖŞESİ

Diğer karikatürlerimize ulaşmak için Telegram hesabımızdaki #karikatür etiketimizi kullanabilirsiniz.

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

SÖZ SİZDE

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Mesela aşağıdaki fotoğrafta sizce ne anlatılmak isteniyor?

           (Sosyal medyadan alınmıştır kaynağı belli değildir.)

Utrader e-bültenimizin 32. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

Sağlık ve sevgiyle kalın…

Utrader Ailesi

Abone olmak için https://utrader.org/ adresimizi ziyaret edin. Web sayfamızın en altındaki e-bültenimize abone olun kutusuna mailinizi yazın.

Hakkımızda
Bu e-bültenin editörlüğü; Yavuz Dursun, Yasin Balık, Miray Yeleser, Merve Saçlı ve Kerem Manav tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz

.

“Gezenay ve Arkadaşları Dünya Turunda” bölümü 2. Dönem Genç STK Editörler Takımı tarafından hazırlanmaktadır.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegramYoutubeE-BültenPodcastBir yanıt yazın

three × five =