UTRADER e-Bülteni 31

Utrader e-Bülteninin 31. Sayısından merhaba!

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

                                      Kapt. Sedef Esra Ulutürk Dinç

18 Mayıs Uluslararası Denizci Kadınlar Günü

Uluslararası Kadın Denizciler Günü’nü geride bıraktık. Bu özel günde denizcilik sektöründe kadınların önemini, katkılarını cesaretlerini, uzmanlıklarını ve kararlılıklarıyla denizlerin ve okyanusların derinliklerinde iz bırakmalarını kutluyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti’ne ait, Türkiye Denizcilik İşletmeleri yolcu gemisinde ilk kez bir Türk Kadın kaptan olarak görev yapan Sedef Esra Ulutürk Dinç’i bu yolda öncü olmasından dolayı tebrik ediyoruz.

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği (DUİM) Bölümünden 1995 yılında ilk kadın denizci olarak mezun olan Esra Erikçi’yi, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü mezunu Gizem Turanı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünde (KEGM) göreve başlayan ilk kadın kaptan olmasından dolayı, 2019 yılında ise Norveç’te denizcilik sektöründe uluslararası başarı göstermiş 40 yaş altı kadın profesyonellerin seçildiği “İzlenecek 10 Başarılı Kadın” listesinde 2 Türk kadın  olan Kaptan Ayşe Aslı Başak ve Hande Arı’yı da tebrik ederiz.

Kadın denizcilerimize cesaretleri ve katkıları için teşekkür ediyor, denizcilik endüstrisindeki başarılarının devamını diliyoruz.

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

UTRADER’DEN HABERLER

UtraderBİLGİ serimizde yeni yazılarımız yayınlandı!

Dış ticarete yönelik teknik bilgileri paylaştığımız ve güncel uygulamaları gündeminize getirdiğimiz UtraderBİLGİ serimizin on altı, on yedi, on sekizinci ve on dokuzuncu yazıları yayınlandı.

Haftada iki kez yayınlanan UtraderBİLGİ serimizin; UtraderBİLGİ #16 sayısında Uluslararası Taşıma Faturası, UtraderBİLGİ #17 sayısında Peşin Ödeme: Kullanım Yerleri, Avantajları ve Risklerini Azaltma Yöntemleri, UtraderBİLGİ #18 sayısında Uluslararası Ticarette Nostro, Vostro ve Loro Hesapları ve UtraderBİLGİ #19 sayısında Mevzuatımız Işığında Peşin Ödemede Kullanılan Yöntemleri yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Sizler de blog sayfamızı ziyaret ederek yazılarımız hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz!

Yeni ve tüm blog yazılarımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

            gENç STK’da Yola Hız Kesmeden Devam Ediyoruz!

16 öğrencimizin kişisel gelişimlerini bir sonraki evreye taşıyacakları, sosyal anlamda kendilerine ve çevrelerine daha faydalı olacakları, planlama yaparak proje geliştirecekleri, en önemlisi gelecekte usta olarak yapacakları işlerin çırağı olmayı öğrenecekleri 21 hafta sürecek olan Genç STK programımızın 12. Haftasını tamamladık.

Her hafta bir çok projenin yürütülmesi için emek veren Genç STK üyeleri bu iki haftalık süreçte de 3 ayrı  takım olarak projeler gerçekleştirdi ve bir çok projenin geliştirilmesine katkı sağladı. Bu süreçte takımlar her hafta yaptıkları çalışmaları sunuyor ve yeni çalışmalar için  beyin fırtınası yapıyorlar. Bu takımların dışında da 8 ayrı proje takımı için de yoğun çabalar göstererek her bir projenin geliştirilmesi için yoğun uğraşlar veriyorlar. Öğrenciler; sunum nasıl yapılır, nasıl proje oluşturulur ve geliştirilir, beyin fırtınası nasıl yapılır, nasıl planlı çalışılır, nasıl takım olunabilir gibi birçok konuda tecrübe kazanıyorlar.

Tüm öğrencilerimiz Uluslararası Ticaret okudukları için öğrencilerimizle bir araya geldiğimiz buluşmalarımız esnasında tamamen İngilizce ve uluslararası ticaret konulu olarak gerçekleştirdiğimiz mini yarışmamızın 11. ve 12. hafta kazananlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz. 10 Mayıs’ta gerçekleştirilen 11. hafta birincimiz Turuncu Takım oldu. Turuncu Takım üyelerimiz Esma DEDEOĞLU, Samet KARABULUT, Ana JAKIMOVSKA, Züleyha MERT, Burak AKGÜN’ü tebrik ederiz. 17 Mayıs’ta gerçekleştirilen 12. hafta birincimiz Sarı Takım oldu. Sarı Takım üyelerimiz; Gaye ÇAL, Zeynep Cansu ÇAVDAR, Semih FIRAT, Aybüke AYDIN, Sefa DİNÇER’i tebrik ederiz.

Detaylı bilgi ve başvuru linki için TIKLAYINIZ.

          3. Olağan Genel Kurulumuzu Gerçekleştiriyoruz!                      

Bu yıl üçüncüsünü düzenleyeceğimiz Olağan Genel Kurulumuz’u 3 Haziran’da gerçekleştiriyoruz. Yeni üyelerimizle tanışacağımız, hasret gidereceğimiz ve son genel kuruldan bu yana yaşanan gelişmeleri paylaşacağımız bu birleşme için şimdiden çok heyecanlıyız.

                Gezenay ve Arkadaşları Dünya Turunda

Değerli Uluslararası Ticaret profesyonelleri!

İki sayımızdan bu yana devam ettiğimiz Arjantin seyahatimizin son bölümüne gelmiş bulunuyoruz. Bugün, Arjantin’e yapacağınız iş seyahati sırasında karşılaşabileceğiniz ilginç uluslararası iş kültürü notlarımın son bölümünü paylaşacağım.

Hazırsanız başlayalım!

Tarzınıza dikkat edin: Arjantinliler alçakgönüllü ve sade giyinmeyi tercih ederler. Yani, Brezilya’daki gibi iddialı ve gösterişli kıyafetler Arjantin’de pek rastlanılmaz. Ancak dışarıda barbekü gibi etkinlikler varsa, kot pantolon yerine bir ceket veya spor mont tercih edebilirsiniz. Rahat ve şık bir görünüm sizi iş görüşmelerinizde öne çıkarabilir.

Karnaval zamanı hazırlıklı olun: Eğer Arjantin’deki görüşmeleriniz karnaval dönemine denk geliyorsa, elbiselerinizi korumak için önlem alın. Çünkü sokaklardan geçenler tarafından su veya köpük saldırılarına maruz kalabilirsiniz. Bu eğlenceli anlara hazırlıklı olun ve giysilerinizi koruyun. Yoksa iş görüşmesinden önce tekrar otelinize dönüp üstünüzü değiştirmek zorunda kalabilirsiniz ????.

Kısa ve içten konuşmalara alışın: Arjantinliler, kısa ve öz konuşmaktan hoşlanırlar. Dolambaçlı ve uzun anlatımlardan kaçının. Ayrıca kültürel konulara ilgileri oldukça fazladır, bu yüzden Arjantin hakkında biraz araştırma yaparak sohbetlere dahil olabilirsiniz.

Şakalara hazır olun: Arjantinliler, şaka yapmayı severler ve bu şakalar bazen kilonuz, görüşleriniz veya diğer özelliklerinizle ilgili olabilir. Şaka yapıldığında şaşırmayın ve bunu samimi bir şekilde karşılayın. Bu şakalar genellikle bir dostluk işaretidir ve sizi kabul ettiklerini gösterir.

Kişisel sorulara dikkat: Özellikle kadınlar, Arjantinli insanların aşırı kişisel sorularıyla karşılaşabilirler. Evlilik durumunuz, kilonuz gibi konular hakkında hazırlıklı olun ve dikkatli bir şekilde cevap verin. Eğer cevap vermeyi tercih etmezseniz bile nazik bir şekilde reddedebilir ve nezaketinizi koruyabilirsiniz.

Özel soruları erteleyin: Arjantinli iş arkadaşlarınızla daha yakından tanışana kadar kişisel sorular ve aile hakkında sorular sormaktan kaçının.

Komşulara saygı gösterin: Arjantin’in komşu ülkelerine, özellikle Şili’ye saygı göstermek önemlidir. Bu konuda olumsuz yorumlar yapmak veya hassas konuları gündeme getirmek, gereksiz sürtüşmelere neden olabilir.

Olumsuz yorumlardan kaçının: Arjantin’deki hükümet, şehirler ve spor takımları gibi konular hakkında olumsuz yorumlar yapmaktan kaçının. Bu konular hassas olabilir ve Arjantinli iş arkadaşlarınızın duygularını incitebilir. Pozitif ve yapıcı bir dil kullanarak, olumlu bir iş atmosferi oluşturmanız önemlidir.

Din konusunda hassas olun: Din, Arjantin’de hassas bir konudur. Bu nedenle, Arjantinli iş arkadaşlarınızla din hakkında tartışmaya girmekten kaçınmanız en iyisidir. Farklı inançlara saygı göstermek ve karşılıklı hoşgörüyle iletişim kurmak önemlidir.

Falkland ve ada savaşları konusunda hassas olun: Arjantinliler için Falkland ve ada savaşları konusu hassas bir konudur.

Tartışmalı konulara girmek veya duygusal bir tepki göstermek yerine, empatiyle yaklaşmak ve anlayışlı bir tutum sergilemek önemlidir.

Burada Arjantin seyahatimizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Size tam 3 sayıda Arjantin iş kültürü hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Önümüzdeki ay sizi dünyanın en büyük ada kıtası olan Avustralya’daki iş kültürü ile tanıştırmak için şimdiden sabırsızlanıyorum.

Görüşmek üzere…

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

Şimdilik Utrader’dan haberlerimiz bu kadar, 5 Haziran’da yayınlanacak 32. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz. Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemizi ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz.  Web sitemiz için TIKLAYINIZ

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

MAKALE KÖŞESİ

                       Uluslararası Ticaret Lojistiği

Sayın Zülfükar Aytaç KİŞMAN ve Sayın Fatma AYDIN’ın Uluslararası Ticaret Lojistiğinde Türkiye ve Avrupa’nın Yeri adlı araştırma makalesinde değindiği bu önemli konuyu sizlerle paylaşmak istedik.

“Türkiye Uluslararası ticaret ülkelerin birbirleriyle olan ilişkileri bağlamında gün geçtikçe etkisi artan ve ülkelerin politik ilişkileri ile paralellik arz eden ve politik ilişkilerin de gelişmesine katkıda bulunan bir kavram olarak özellikle 2. Dünya Savaşı sonrasında önem kazanarak karşımıza çıkmaktadır. Uluslararası ticaretin önemine binaen ülkeler arasındaki bu ticari ilişkilerin doğru ve sorunsuz şekilde yürümesi için de çeşitli düzenlemeler uluslararası kuruluşlarca yapılmaktadır. Uluslararası ticaretin damarları olarak ifade edilebilecek olan lojistik sektörü ise geleceğin gözde iş alanlarından biri olarak son yıllarda gelişen bir sektördür. Firmalar gerek rekabet ortamında mevcut üstünlüğünü sağlayabilmek için gerekse de sürekliliklerini temin etmek için bu sektöre oldukça önem vermektedirler. Ülkelerin lojistik sektörü içerisinde aldıkları pay da hakeza gün geçtikçe önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı lojistik sektörüne genel bir bakış ile beraber lojistik operasyonlar hakkında bilgi verip Türkiye’nin bu sektör içindeki yerini anlamaya çalışmaktır.”

Makalenin tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

UTİC Dijital Dergimizin diğer sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

UTİC Dergimizin tüm sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

GÜNCEL HABERLER

Türkiye-Azerbaycan Tercihli Ticaret Antlaşması İmzalandı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayıl Cabbarov arasında “Türkiye-Azerbaycan Tercihli Ticaret Anlaşması” imzalandı.

Muş, protokolün imzalanmasının ardından yaptığı konuşmada, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin dostluktan öte bir anlamı bulunduğunu söyledi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

Market Uygulaması Getir, Alman Rakibi Flink’i Devralmak İçin Görüşüyor

Economic Times’ın haberine göre Financial Times Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Türk teslimat uygulaması Getir’in, şirketlerin Covid-19’dan sonra yavaşlamayla mücadele ettiği Avrupa’nın gıda dağıtım pazarında konsolidasyona yönelik önemli bir adım olarak Alman rakibi Flink’i devralmak için görüşmelerde bulunduğunu bildirdi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

Türk İhracatı Rekabet Gücünde Kan Kaybetmeye Devam Ediyor

İhracat geçen yıla göre yüzde 17.2 düşerek Nisan’da 19.32 milyar dolara geriledi ve ihracatçıların uzun süredir dile getirdiği rekabet gücü kaybı ivme kazanmaya başladı. Başta mevcut kur politikasının ihracat üzerinde yarattığı baskı ve tedarik yapısı ile maliyetlerdeki bozulmalar kan kaybının ana nedenlerini oluşturdu.

Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan öncü dış ticaret verilerine göre ihracat Nisan’da geçen yıla göre yüzde 7.2 düşüşle 19.32 milyar dolar, ithalat yüzde 4.5 düşüşle 28.16 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

Almanya’da Resesyon Endişeleri İvmelendi

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), sanayi üretimine ilişkin mart ayı geçici verilerini açıkladı. Almanya’da sanayi üretimi, otomobil imalatındaki keskin düşüş nedeniyle martta yüzde 3,4 ile beklentilerin üzerinde azalış kaydederek, Avrupa’nın en büyük ekonomisinin resesyon endişelerini ivmelendirdi.

Alman ekonomisinin bir resesyondan kurtulabileceğine dair umutlar artarken, son olumsuz veriler, Avrupa’nın en büyük ekonomisinde resesyon endişelerini ivmelendirdi.

Veriler, martta şubata göre enerji ve inşaat hariç sanayi üretiminin yüzde 3,3 azaldığını ortaya koydu.

Alman hükümeti, ekonomide bu yıl yüzde 0,4 büyüme bekliyor. Önde gelen Alman ekonomi enstitüleri ise ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 0,3 büyümesini öngörüyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

     Türkiye Dünyanın En Çok Turist Ağırlayan 4. Ülkesi Oldu

Dünyada2022’de 963 milyon kişi seyahat ederken, toplam harcama miktarı 1 trilyon 12 milyar dolar oldu. 50 milyon 450 bin ziyaretçi ağırlayan Türkiye ise, en çok turist ağırlayan 4. ülke oldu.

Dünya turizminin 2022 yılı verilerine ilişkin UNWTO raporu açıklandı. 2022’de dünya genelindeki turizm hareketliliğinin, pandemi öncesi 2019’un yüzde 34 gerisinde kaldığı görüldü.

Ülkelere göre sıralamada Fransa 80 milyon ziyaretçiyle birinci, İspanya 71 milyon 660 ile ikinci, ABD 50 milyon 870 bin ile üçüncü sırada yer aldı. Türkiye, ABD’nin ardından 50 milyon 450 bin turistle dördüncü oldu.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi etiketimizi takip edebilirsiniz.

Müzakere kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Kazandıran Müzakere kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Müzakere Oyunları kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

HAYAT DERSİ

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

Hangisi Türkiye’nin ilk serbest bölgesi olma niteliğini taşır?

a)       Mersin Serbest Bölgesi

b)     Samsun Serbest Bölgesi

c)      İstanbul Serbest Bölgesi

d)      Ege Serbest Bölgesi

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım.

AB’nin üçüncü ülkelerden gerçekleştirdiği ithalata uyguladığı Ortak Gümrük Tarifesi hangi yılda uygulanmaya başlanmıştır?

a)        1964

b)        1966

c)         1968

d)        1972

Doğru cevap ; C  şıkkı

KARİKATÜR KÖŞESİ

Diğer karikatürlerimize ulaşmak için Telegram hesabımızdaki #karikatür etiketimizi kullanabilirsiniz.

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

SÖZ SİZDE

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Mesela bir lojistikçinin kafasının içindekileri öğrenmek istiyorsanız röntgen filmini çekmeniz lazım. Sizin için çektiğimiz bir lojistikçinin kafa röntgenini aşağıda bulabilirsiniz.

      “Sosyal medyadan alıntı olup kaynağı tespit edilememiştir”

Utrader e-bültenimizin 31. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

Sağlık ve sevgiyle kalın…

Utrader Ailesi

Abone olmak için https://utrader.org/ adresimizi ziyaret edin. Web sayfamızın en altındaki e-bültenimize abone olun kutusuna mailinizi yazın.

Hakkımızda

Bu e-bültenin editörlüğü; Yavuz Dursun, Yasin Balık, Miray Yeleser, Merve Saçlı ve Kerem Manav tarafından yapılmaktadır.

Gezenay ve Arkadaşları Dünya Turunda” bölümü 2. Dönem Genç STK Editörler Takımı tarafından hazırlanmaktadır. 

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegramYoutubeE-BültenPodcastBir yanıt yazın

7 + 15 =