UTRADER e-Bülteni 30

Utrader e-Bülteninin 30. Sayısından merhaba!

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

Anneler Günü

Pazar günü Anneler Günü’nü kutlayacağız ve bu özel gün, annelerimizin sevgisi, sabrı ve fedakarlıkları için teşekkür etmek ve onların hayatımızdaki değerini vurgulamak için yeni bir fırsat sunuyor.
“Anne, herkesin yerini alabilen ama kimsenin yerini alamadığı kişidir.” sözüyle annelerimizin eşsizliğini ifade etmek istiyoruz. Aynı zamanda, hastalık, kaza veya doğal afetler nedeniyle annelerini ve evlatlarını kaybedenlerin acılarını paylaşıyoruz.

Annelerimize olan sevgimizi bu özel günün ötesine taşımalı, onları her an anlamalı ve değerini bilmeliyiz. Bu Anneler Günü’nde annelerimize teşekkür etmek, sevgimizi ifade etmek ve onların varlığına şükranlarımızı sunmak istiyoruz.

Annelerimiz ile birlikte nice mutlu ve sağlıklı günlere!

                    19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

Bugün, gençliğin geleceğimizi şekillendiren en önemli unsurlardan biri olduğunu hatırlamak büyük önem taşımaktadır. Atatürk, gençliğe büyük değer vermiş ve onları ülkemizin geleceği olarak görmüştür. Bu nedenle, bugünün anlamı ve önemi daha da artmaktadır.

Toplumumuzun ve kültürümüzün mirasçısı olan gençleri anlamak için daha fazla çaba sarf etmek ve onlara sürdürülebilir bir dünya bırakabilmek için elimizden geleni yapmak büyük bir gerekliliktir.
Gençlerimizin de Atatürk’ün izinde ilerleyerek, ülkemizi daha ileriye taşıma konusunda kararlılıkla çalışacağını biliyoruz.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!

Mayıs ayına girdik. Firmaların da ilk çeyrek raporları yayınlandı. Bununla beraber Ocak, Şubat, Mart ve Nisan ekonomik tablolarına kısaca bir bakalım.

Nisan ayında ihracatımızda meydana gelen düşüşte deprem gerçeğinin yanında, gelişmiş ülkelerdeki resesyon tedirginliği ve ABD’nin faiz artırımına devam etmesinin de etkisinin olduğu söylenebilir.  Ayrıca yaklaşan seçimin belirsizlikleri artırdığı aşikar. Bununla birlikte güven endekslerindeki yükselişin nedenini anlamlandırmak kolay olmasa bile seçim ekonomisi ve vaatlerinin, harcama ve üretim tarafını güçlendirdiği düşünülebilir.

Kaynak: TİM Nisan 2023 Ayı Ekonomik ve Dış Ticaret Bülteni

Dünya Ticaret Örgütünün (WTO) küresel ticaretin yaklaşık yüzde 90’ını gerçekleştiren 68 ülkenin aylık dış ticaret verilerini kullanarak hesaplanan tahmini küresel ihracat hacmi, 2023 yılı ocak ayında önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,8’lik düşüşle 1,88 trilyon dolar olarak gerçekleşti. Yıllıklandırılmış küresel ticaret ise yüzde 8,5 artışla 24,37 trilyon dolar oldu. (TİM E-Bülten Nisan 2023)

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Veri Bülteni Nisan 2023

2023 yılı Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre; ihracat %17,2 oranında azalışla 19 milyar 315 milyon dolar, ithalat %4,5 oranında azalışla 28 milyar 162 milyon dolar oldu. 2023 yılı Ocak-Nisan döneminde ise, ihracat %3,0 oranında azalışla 80 milyar 874 milyon dolar, ithalat %7,2 oranında artışla 124 milyar 412 milyon dolar olarak gerçekleşti.

İhracatın sektörlere göre dağılımı ise şu şekilde gerçekleşti:

 Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Veri Bülteni Nisan 2023

Nisan ayında sektörlere göre ihracatın payı sırasıyla; İmalat Sanayi %94,8 (18 milyar 309 milyon dolar), Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık sektörü %3,1 (606 milyon dolar), Madencilik ve Taş Ocakçılığı sektörü %1,6 (304 milyon dolar) oldu. Nisan ayında sektörlere göre ithalatın payı sırasıyla; İmalat Sanayi %80,0 (22 milyar 524 milyon dolar), Madencilik ve Taş Ocakçılığı sektörü %11,1 (3 milyar 136 milyon dolar), Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık sektörü %5,6 (1 milyar 578 milyon dolar) oldu.

TÜFE Ana harcama gruplarına göre yıllık değişim oranları ise aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz. Buradan da görülebileceği gibi yıllık bazda en büyük değişim lokanta ve oteller grubunda gerçekleşti.

Kaynak: TÜİK, Tüketici Fiyat Endeksi, Nisan 2023

Ana harcama grupları itibariyle 2023 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup %-1,47 ile konut oldu. Buna karşılık, 2023 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise %5,93 ile haberleşme oldu.

Yurtiçi Üretim Endeksi ise Nisan ayında bir önceki aya göre %0,81, bir önceki yılın Aralık ayına göre %7,11, bir önceki yılın aynı ayına göre %52,11 ve on iki aylık ortalamalara göre %105,50 artış gösterdi.

Kaynak: TÜİK, Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi, Nisan 2023

Sanayinin dört sektörünün yıllık değişimleri; madencilik ve taş ocakçılığında %63,87, imalatta %48,24, elektrik, gaz üretimi ve dağıtımında %50,27 ve su temininde %72,84 artış olarak gerçekleşti.

Kaynak: TÜİK, Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi, Nisan 2023

Yıllık Yİ-ÜFE’ye göre 16 alt sektör daha düşük, 13 alt sektör daha yüksek değişim gösterdi. Yıllık azalış gösteren tek alt sektör %1,03 ile kok ve rafine petrol ürünleri oldu. Buna karşılık diğer madencilik ve taş ocakçılığı ürünleri %116,52, içecekler %113,06, temel eczacılık ürünleri ve müstahzarları %93,61 ile endekslerin en fazla arttığı alt sektörler oldu.

Kaynak: TÜİK, Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi, Nisan 2023

Konut Fiyat Endeksi

2023 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 8,4 oranında artan KFE, bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 141,5, reel olarak ise yüzde 56,3 oranında artmıştır.

Kaynak: TCMB, Konut Fiyat Endeksi, Şubat 2023

Şimdi de iş gücü istatistiği ile güven endekslerine kısaca bakalım. İş gücü istatistiklerinde açıklanan Şubat verilerine göre;

2023 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre 65 bin kişi artarak 3 milyon 514 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,2 puan artarak %10,0 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde %8,7 iken kadınlarda %12,6 olarak tahmin edildi.

Kaynak: TÜİK Nisan 2023 Ayı İş gücü İstatistikleri

Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel iş gücü ve işsizlerden oluşan atıl iş gücü oranı 2023 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre 1,5 puanlık artış ile %23,4 oldu. Zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı %16,0 iken işsiz ve potansiyel iş gücünün bütünleşik oranı %17,9 olarak tahmin edildi.

Kaynak: TÜİK Nisan 2023 Ayı İş gücü İstatistikleri

Ekonomik güven endeksi Mart ayında 98,8 iken, Nisan ayında %3,5 oranında artarak 102,2 değerini aldı.

Bir önceki aya göre Nisan ayında tüketici güven endeksi %9,2 oranında artarak 87,5 değerini, reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi %1,0 oranında artarak 105,1 değerini, hizmet sektörü güven endeksi %1,1 oranında artarak 118,1 değerini aldı. Perakende ticaret sektörü güven endeksi %1,3 oranında azalarak 116,2 değerini, inşaat sektörü güven endeksi %0,1 oranında azalarak 88,4 değerini aldı. (Kaynak: TÜİK Mart 2023 Ayı Ekonomik Güven Endeksi)

Kaynak: TÜİK Nisan 2023 Ayı Ekonomik Güven Endeksi

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

UTRADER’DEN HABERLER

UtraderBİLGİ serimizde yeni yazılarımız yayınlandı!

Dış ticarete yönelik teknik bilgileri paylaştığımız ve güncel uygulamaları gündeminize getirdiğimiz UtraderBİLGİ serimizin on üçüncü , on dördüncü ve on beşinci yazısı yayınlandı.

Haftada iki kez yayınlanan UtraderBİLGİ serimizin; Temel Konteyner Bilgileri UtraderBİLGİ #13, Konteynerlerdeki İşaret ve İfadelerin Anlamları UtraderBİLGİ #14, Akreditifin Kullanım Yerleri, Faydaları ve Dezavantajları UtraderBİLGİ #15 Dezavantajları yazımızı okuyabilirsiniz.

Sizler de blog sayfamızı ziyaret ederek yazılarımız hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz!

Tüm blog yazılarımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

                        UtraderGÖRÜŞ Yazımız Yayınlandı!                        

Belirli aralıklarla yayınladığımız UtraderGÖRÜŞ yazımızın son sayısı ile karşınızdayız.

Güncel, yeni ve farklı bakış açıları ile gündemin en değerli görüşlerine ulaşmak isteyenleri blog bölümümüzü takip etmeye davet ediyoruz.

UtraderGÖRÜŞ serimizde 1 Mayıs’ta paylaştığımız altıncı yazımız ‘’Bir Dış Ticaret Profesyonelinde Olması Gereken Nitelikler’’ oldu.

Yönetim kurulu üyemiz Doçent Dr. Sinan ESEN tarafından hazırlanan yeni yazımız blog sayfamızda yerini aldı.

Sizi de güncel, yeni ve farklı bakış açıları ile gündemin önemli görüşlerine ulaşmak için blog bölümümüzü takip etmeye davet ediyoruz.

UtraderGÖRÜŞ #6 sayısına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

            3. Olağan Genel Kurulumuz Haziran ayında! 

Bu yıl üçüncüsünü düzenleyeceğimiz Olağan Genel Kurulumuz’u Haziran ayında planlıyoruz. Yeni üyelerimizle tanışacağımız, hasret gidereceğimiz ve son genel kuruldan bu yana yaşanan gelişmeleri paylaşacağımız bu birleşme için şimdiden çok heyecanlıyız.

             gENç STK’da Yolun Yarısını Tamamladık!                    

16 öğrencimizin kişisel gelişimlerini bir sonraki evreye taşıyacakları, sosyal anlamda kendilerine ve çevrelerine daha faydalı olacakları, planlama yaparak proje geliştirecekleri, en önemlisi gelecekte usta olarak yapacakları işlerin çırağı olmayı öğrenecekleri 21 hafta sürecek olan Genç STK programımızın 10. Haftasını tamamladık.

Her hafta Çarşamba günleri bir araya geldiğimiz öğrencilerimizle beraber birbirinden farklı etkinlikler gerçekleştirmeye ve gençlerimizin sosyal becerilerini artırıp onlara katkıda bulunmaya hız kesmeden devam ettiğimiz bu yolun yarısını tamamladık bile. Nasıl geçtiğini anlayamadığımız on haftayı geride bıraktık.

Öğrencilerimizle bir araya geldiğimiz buluşmalarımız esnasında tamamen İngilizce gerçekleştirdiğimiz mini yarışmamızın 10. hafta kazananlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz. 3 Mayıs’ta gerçekleştirilen 10. hafta birincimiz Sarı Takım oldu. Sarı Takım üyelerimiz; Gaye ÇAL, Zeynep Cansu ÇAVDAR, Semih FIRAT, Aybüke AYDIN, Sefa DİNÇER’i tebrik ederiz.

Detaylı bilgi ve başvuru linki için TIKLAYINIZ.

          Utrader Genç STK Harika Bir Kahvaltıda Buluştu!

Utrader Ailesi olarak bundan tam üç ay önce, gençlerin hem üniversitede hem stajlarında hem de iş hayatlarında başarılı olmaları için elimizden gelen tüm desteği sağlamak için kolları sıvamıştık.

Gençlerimiz, Utrader’in Genç STK sosyal sorumluluk projesinde yer alarak teknik becerilerinin yanı sıra, sosyal becerilerini de geliştirme fırsatı yakalıyor, yarışmalar, beyin fırtınaları, çalışma grupları, takım çalışmaları ve iş dünyasından konukların yer aldığı programımızda, eğlenerek öğreniyorlar, uygulayarak deneyimliyorlar.

30 Nisan’da İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz kahvaltı buluşmamızda, Genç STK programına katılan tüm öğrencilerimiz ile bir araya geldik ve güzel bir gün geçirdik. Kahvaltı boyunca sohbet ettik, onların fikirlerini dinledik ve gençlerle yüz yüze olmanın enerjisi ile vaktin nasıl geçtiğini anlamadık.

Hep birlikte harika bir kahvaltıda bir araya gelerek keyifli anılar biriktirdik.

Genç Stk’mızın Turuncu, Mavi, Sarı takımı, bu takımların liderleri ve tüm dernek ailesi olarak çok keyif aldık. Katılım sağlayan öğrencilerimize çok teşekkür ediyoruz.

Genç STK programı kapsamında bir sonraki etkinliği sabırsızlıkla bekliyoruz!

                Gezenay ve Arkadaşları Dünya Turunda

Geçen sayımızda sizlere Arjantin iş seyahatimizden ve başımızdan geçen tecrübelerden bahsetmiştik. Bu sayımızda da yine Arjantin ile devam etmek ve Latin Amerika iş kültürü ile ilgili olarak yaşadığımız iş tecrübelerini aktarmak istiyoruz.

Öncelikle, Arjantin’de doktor, mühendis ve profesör gibi ünvanlar ciddi bir saygınlık kazandırır ve isim, soy isim birlikte kullanılarak birçok kişiye hitap edilir. Aile üyeleri ve yakın arkadaşlar haricinde, profesyonel olmayan kişilere “Bay/Bayan” gibi ifadelerle hitap edilir. İş görüşmelerinde karşınızdaki muhatabınızın bu tarz ünvanları varsa, bunu göz önünde bulundurmanız çok önemli.

Latin kökenli İspanyolca konuşan ülkelerin büyük çoğunluğunda olduğu gibi Arjantin’de de insanlar iki isim kullanırlar; hem annelerinin hem de babalarının isimleri. Babanın ismi genellikle önce söylenir ve kişiye bu şekilde hitap edilir. Örneğin, “Carlos Lopez Garcia” için “Sayın Garcia” denebilir. Samimi iş ortamlarında ismen hitap ederken buna dikkat etmelisiniz.

Yön sorarken, Arjantinliler size yanıt uydurabilirler, bizim de başımıza geldi! Bu nedenle anladıklarını teyit etmek önemlidir. Aksi halde kendinizi bambaşka bir yerde bulabilirsiniz.

Latin Amerika kültüründe, giyim tarzı iyi bir izlenim yaratmak açısından önemlidir. Kaliteli ve şık giyinmek, iş kıyafetinde önceliklidir. Kıyafetlerinizin ütülü ve temiz olması çok önemlidir.

Önceden otel rezervasyonlarını kontrol etmek, iş toplantılarında zamanında olmak ve hediye vermek çok önemli. Hediyeler abartılmamalı ve kişiye özel olarak verilmelidir.

Hediye verirken, kaliteli ve uygun bir seçim yapmak önemlidir. Kendi şirketinizin logosunu gösterişsiz bir şekilde koymak gerekir. Kişisel konulara giren hediyelerden ve bıçak veya deri gibi bazı hediyelerden kaçınmak da önemlidir.

Arjantinlilerin zaman algısının biraz farklı olduğuna dikkat etmek gerekiyor. İş toplantıları genellikle akşam saatlerinde yapılır ve restoranlarda hızlı yemek yenir. Eğer bir eve davet edilirseniz, 30-45 dakika geç gitmek daha iyi olabilir. Biz restorana tam zamanında gittik ve garsonlar dahil herkes bize dik dik baktı.

Arjantinliler genellikle evlerine ziyaretçi kabul etmezler, bu yüzden davet edildiğinizde size özel bir önem verildiği bilinmelidir. Bu sizi ailenin bir ferdi olarak gördüklerinin işaretidir. Bu davet sayesinde iş anlaşmasının gerçekleştiğini de anlamış olursunuz.

Umarım bu bilgiler, Arjantin gibi Latin Amerika ülkelerinde seyahat ederken sizlere yardımcı olur. Daha fazla uluslararası seyahat ve iş kültürlü ilgili bilgi sahibi olmak için gelecek sayımızı takip etmeye devam edin!

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

Şimdilik Utrader’dan haberlerimiz bu kadar, 22 Mayıs’da yayınlanacak 31. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz. Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemizi ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz.   Web sitemiz için TIKLAYINIZ

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

MAKALE KÖŞESİ

                   Yapay Zekanın Finansal Piyasalara Etkisi

“Yapay zeka, ticaret stratejileri geliştirme ve yürütmede yeni ufuklar açtı. Makine öğrenimi algoritmaları, geçmiş verileri analiz edebilir ve insanların gözden kaçırabileceği kalıpları belirleyebilir. Yapay zeka modelleri, geçmiş piyasa davranışları üzerinde eğitim alarak fiyat hareketlerini tahmin edebilir, anormallikleri tespit edebilir ve gerçek zamanlı olarak alım satım sinyalleri üretebilir. Yüksek frekanslı ticaret (HFT) firmaları, işlemleri mikrosaniyeler içinde gerçekleştirmek için hızından ve verimliliğinden yararlanarak yapay zekayı benimsedi. Yapay zeka destekli ticaret algoritmaları, piyasa likiditesini artırma, işlem maliyetlerini düşürme ve ticaret yürütmeyi optimize etme potansiyeline sahiptir.”

Makalenin tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

UTİC Dijital Dergimizin diğer sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

UTİC Dergimizin tüm sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

GÜNCEL HABERLER

Gemi mülkiyeti bilgileri yasa dışı ticaret riskinin önemli bir göstergesi!

Yeni araştırmalar, uluslararası ticarette faaliyet gösteren ve sahiplik bilgilerini listelemeyen gemilerin yaklaşık dörtte üçünün yasadışı faaliyetlerle potansiyel bağlarının olma ihtimalinin yüksek olduğunu ortaya koydu.

Uluslararası Bankacılık Enstitüsü Global Financial Integrity tarafından yayınlanan bir Nisan raporuna göre, tankerler, dökme yük gemileri ve konteyner gemileri de dahil olmak üzere yaklaşık 70.000 geminin analizi yapıldı. Bu rapor 2022 yılı boyunca 23.000 geminin izleme listelerinde olduğunu ve bu gemilerin karanlık faaliyetlerde bulunduğunu ortaya çıkartıyor. Hukuk ve Uygulama (IIBLP) ve S&P Global.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

Türk Lojistik Devini Singapurlu Şirket Aldı

Türkiye’nin en büyük lojistik şirketlerinden biri olan Alışan Lojistik’in yüzde 75 hissesi Singapurlu PSA Grup tarafından satın alındı. Yürütülen görüşmeler sonrası el sıkışan taraflar arasında ortaklık sözleşmesi imza altına alındı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

Perakende sektöründen dijital banka atağı

Dijital devrim perakende sektöründe markalara bankacılığın yolunu da açtı. Pandeminin de hız vermesiyle mağazalar önce e-ticaret sitelerine dönüştü ardından kredili işlemler geldi. Perakendenin devleri aldıkları lisanslarla artık bankaların karşısına dijital bankacılık kapısından geçerek geliyor.

Dijitalleşme atağı perakende sektörünün önde gelen markalarını dijital banka sahibi yapmaya başladı. Bu alanda en ünlü örnek A101 olurken perakendenin ünlü markalarının dijital banka kurmak için hazırlık yaptığı öğrenildi. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bankacılık sektöründe başlayan dijitalleşme atağı diğer sektörlere taşınıyor.

Sadece yerelde değil globalde de Fintechler ödeme sistemlerini, bankacılık ve perakende sektöründe alışkanlıkları değiştiriyorlar. E-ticaret sitelerinin banka gibi kredi vermeye başladığı, dijital platformların bankalaştığı perakende sektöründeki markaların bankacılık lisansı almaya başladığı bu alanda yaşanan hızlı dönüşüm ve potansiyel şirketlerin de iştahını kabartıyor. Bugün Türk bankacılık sektöründe 94 milyon kişiye ulaşan dijital banka müşteri sayısının da daha da artması bekleniyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

ÇİMSA’dan İspanya’da dev yatırım                    

Sabancı Topluluğu çatısında faaliyet gösteren Çimsa, satın aldığı İspanyol Bunol fabrikasında güneş enerjisi santrali kuracak.

ID Energy Group tarafından kurulacak santralde yaklaşık 11 bin güneş paneli kullanılacak. Yatırım ile birlikte Çimsa fabrikasının enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 16’sını karşılayacak.

14 futbol sahası büyüklüğünde 100 bin metrekare alan üzerinde 11 bin adet güneş panelinin kullanılacağı GES projesi, 2023 yılında aktif olarak devreye alınacak. GES’te üretilen enerjinin tamamı Çimsa Cementos tarafından tüketilecek.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

İSO Türkiye ihracat iklimi endeksi Martta 52,6’ya yükseldi

Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi martta üst üste ikinci ay artarak 52,6 seviyesinde gerçekleşti. Bu veri, ihracat ikliminde Mayıs 2022’den bu yana en belirgin güçlenmeye işaret etti. İhracatçıların talep koşullarının daha güçlü bir şekilde iyileşmesi, ana pazarlardaki toparlanmaların hız kazanmasından kaynaklandı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

       Almanya ithalatında pandemiden beri en sert düşüş

Almanya’nın ihracatı ve ithalatı beklentilerin üzerinde geriledi.

Almanya İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından yapılan açıklamaya göre, Mart ayında takvim ve mevsimsellikten arındırılmış ihracat bir önceki aya göre yüzde 5,2 geriledi. Piyasa beklentisi düşüşün yüzde 2,2 olacağı yönündeydi. İhracat geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 5,0 yukarı geldi ve 129,7 milyar euro oldu.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

International Economics kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

The World Is Flat kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

HAYAT DERSİ

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

AB’nin üçüncü ülkelerden gerçekleştirdiği ithalata uyguladığı Ortak Gümrük Tarifesi hangi yılda uygulanmaya başlanmıştır?

a)      1964

b)      1966

c)      1968

d)      1972

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) hangi yılda kurulmuştur?

a)      1919

b)      1920

c)       1922

d)      1924

Doğru cevap ; A  şıkkı

KARİKATÜR KÖŞESİ

Diğer karikatürlerimize ulaşmak için Telegram hesabımızdaki #karikatür etiketimizi kullanabilirsiniz.

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

SÖZ SİZDE

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Mesela dünyadaki en büyük denizyolu taşımacılığı firmalarını, taşıma kapasitelerini, gemi sayılarını ve ülkelerini biliyor musunuz?

Utrader e-bültenimizin 30. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

Sağlık ve sevgiyle kalın…

Utrader Ailesi

Abone olmak için https://utrader.org/ adresimizi ziyaret edin. Web sayfamızın en altındaki e-bültenimize abone olun kutusuna mailinizi yazın.

Hakkımızda

Bu e-bültenin editörlüğü; Yavuz Dursun, Yasin Balık, Miray Yeleser, Merve Saçlı ve Kerem Manav tarafından yapılmaktadır.

Gezenay ve Arkadaşları Dünya Turunda” bölümü 2. Dönem Genç STK Editörler Takımı tarafından hazırlanmaktadır. 

Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegramYoutubeE-BültenPodcastBir yanıt yazın

seven − 4 =