UTRADER e-Bülteni 28

Utrader e-Bülteninin 28. Sayısından merhaba!

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

7 Nisan Dünya Sağlık Günü

Bu özel günde, sağlık çalışanlarına, araştırmacılara ve tüm dünyadaki sağlık sorunlarına odaklanıyoruz. Bu yılın teması “Dünya Sağlık Güçleri İçin Adil Fırsatlar” ve herkesin sağlık hizmetlerine eşit erişim hakkı olduğunu vurguluyor.

Sağlık, insanların en temel hakkıdır ve bu hakka erişim için çalışan herkese teşekkür etmek istiyoruz. Bu yıl COVID-19 pandemisi nedeniyle sağlık çalışanlarının ne kadar kahramanca çalıştığını ve hayatlarını riske attığını bir kez daha anladık. Onların çabaları sayesinde, dünya umutlu bir geleceğe doğru ilerliyor.

                         11 Nisan Dünya Parkinson Günü

Yarın Dünya Parkinson Günü. Parkinson hastalığı, beynin hücrelerindeki hasar nedeniyle ortaya çıkan bir nörolojik bozukluktur ve dünya genelinde milyonlarca insanı etkilemektedir.

Bu zorlu hastalıkla mücadele eden herkes için bugünü bir fırsat olarak görebiliriz. Parkinson hastalığının bilinirliğini artırmak, hastalığı olan insanlar için destek sağlamak ve araştırmaları finanse etmek için bir araya gelmek, hastalıkla mücadeleyi kolaylaştırmak için önemli adımlardır. Sizleri de bu özel günü kutlamaya ve Parkinson hastalığı hakkında farkındalık yaratmaya yardımcı olmaya teşvik ediyoruz. Bu hastalıkla mücadele eden herkes için umut dolu bir gelecek dileriz.

                  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

İki hafta sonra 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayacak olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu özel gün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesinin bir yansıması ve aynı zamanda ulusumuzun geleceği olan çocuklarımıza bir armağandır.

Bugün, Atatürk’ün “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkesinin kabul edildiği günü kutluyoruz. Bu ilke, Türk milletinin kendi geleceğini kendisinin belirleme hakkına sahip olduğunu ve hiçbir gücün milletin iradesini hiçbir şekilde engelleyemeyeceğini vurgular.

Aynı zamanda, UTRADER olarak bugün çocuklarımıza olan sevgimizi ve bizim için ne kadar değerli olduklarını ifade etmek istiyoruz. Çocuklarımızın hayallerine, umutlarına, yeteneklerine ve potansiyellerine olan inancımızla birlikte, onların gelecekteki liderlerimiz ve ülkemizin başarısının temeli olduklarını biliyoruz.

Bu özel günü kutlamak için tüm çocuklarımıza, gençlerimize ve Türk milletine en içten dileklerimi sunuyoruz. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın hep mutlu, sağlıklı ve başarılı olmalarını dileriz. Bugünü coşku ve heyecanla kutlayalım!

Nisan ayına girdik. Yılın ilk çeyreğini kapattık ve birçok firma için ilk çeyrek bilançolarının, gelir tablolarının, nakit akış tablolarının hazırlıkları hızlandı. Mayıs ayında yayınlanacak bu ilk çeyrek raporları, Türkiye ekonomisine olduğu kadar dünya ekonomisine de daha net bakmamızı sağlayacak. Ocak, Şubat, Mart ekonomik tablolarına kısaca bir bakalım.

Verileri incelediğimizde, küresel ve bölgesel gerginlikler ile globalde merkez bankalarının faiz artırımlarının etkisi ile dünya ticaretinde gelecek aylarda da devam etmesi beklenen bir azalmanın olduğu görülüyor. Türkiye’nin ihracatında ise depremin beklenen düşüş etkisini gösterdiğini görüyoruz. Buna rağmen otomotiv ve makine gibi birkaç sektörde ihracat geçen yıla göre artış gösteriyor. Depremin ihracat üzerindeki etkisinin kısa vadede azalacağını düşünüyoruz. Diğer taraftan dış ticaretin dengesi ise iyice bozuluyor. Seçim ve sonrasında yaşanacak döviz kuru hareketlilikleri dış ticaretin yönünü belirleyecek.

Enflasyon Ekim Kasım aylarındaki zirvelerinden aşağıya iniyor. Bu gelişme sevindirici olmasına rağmen, dünyada daha hızlı inmesi, halen ekonomi politikası anlamında atılacak adımların olduğunu gösteriyor. Üretici ve tüketici fiyat endeksleri arasındaki fark hala fazla ama; daralıyor. Bu olumlu gelişmenin devam etmesi beklenebilir.

Türkiye’de tüketici güveni azalırken, reel kesim güven endeksi yükseliyor. Bu ilginç durumun sonucunda hangi tarafın haklı çıkacağını birlikte göreceğiz.

Kaynak: TİM Mart 2023 Ayı Ekonomik ve Dış Ticaret Bülteni

Dünya Ticaret Örgütünün (WTO) küresel ticaretin yaklaşık yüzde 90’ını gerçekleştiren 70 ülkenin aylık dış ticaret verilerini kullanarak hesaplanan tahmini küresel ihracat hacmi, 2022 yılında önceki yıla göre yüzde 7,3’lük artışla 23,79 trilyon dolar olarak gerçekleşti. Aralık ayında önceki yıla göre yüzde 5,5 düşüşle 1,94 trilyon dolar oldu. Öncü göstergelere göre küresel ihracat pandemiden bu yana 23 aylık artış trendinden sonra Ekim ayında düşüşe dönmüştü, düşüş trendi 3 aydır devam ediyor. (TİM E-Bülten Mart 2023)

Türkiye’nin Şubat ayı dış ticaret verilerinde ise ihracat geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %6,4 düşüşle 18,6 milyar dolar, ithalat ise %10,6 artışla 30,8 milyar dolar olarak gerçekleştiği görülüyor. (Bknz. Aşağıdaki tablo)

Kaynak: TİM Mart 2023 Ayı Ekonomik ve Dış Ticaret Bülteni

İhracatın sektörlere göre dağılımı ise şu şekilde gerçekleşti:

Kaynak: TİM Mart 2023 Ayı Ekonomik ve Dış Ticaret Bülteni

Hane halkını en çok ilgilendiren rakam ise tabii ki Enflasyon. TÜFE’de 2023 yılı Mart ayında bir önceki aya göre %2,29, bir önceki yılın Aralık ayına göre %12,52, bir önceki yılın aynı ayına göre %50,51 ve on iki aylık ortalamalara göre %70,20 olarak gerçekleşti.

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup %17,27 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise %70,73 ile lokanta ve oteller oldu.

Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi ise Mart ayında bir önceki aya göre %0,44, bir önceki yılın Aralık ayına göre %6,25, bir önceki yılın aynı ayına göre %62,45 ve on iki aylık ortalamalara göre %113,73 artış gösterdi.

Kaynak: TÜİK, Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi, Mart 2023

Sanayinin dört sektörünün aylık değişimleri; madencilik ve taş ocakçılığında %1,48 artış, imalatta %2,02 artış, elektrik, gaz üretimi ve dağıtımında %13,28 azalış ve su temininde %2,62 artış olarak gerçekleşti.

Kaynak: TÜİK, Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi, Mart 2023

Yıllık Yİ-ÜFE’ye göre 17 alt sektör daha düşük, 12 alt sektör daha yüksek değişim gösterdi. Yıllık en düşük artış; %1,99 ile kok ve rafine petrol ürünleri, %19,04 ile ana metaller, %30,93 ile metal cevherleri alt sektörlerinde gerçekleşti. Buna karşılık diğer madencilik ve taş ocakçılığı ürünleri %127,88, içecekler %122,07, diğer metalik olmayan mineral ürünler %103,85 ile endekslerin en fazla arttığı alt sektörler oldu.

Kaynak: TÜİK, Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi, Mart 2023

Şimdi de işgücü istatistiği ile güven endekslerine kısaca bakalım. İş gücü istatistiklerinde açıklanan Ocak verilerine göre;

2023 yılı Ocak ayında işsiz sayısı, bir önceki aya göre 166 bin kişi azalarak, 3 milyon 424 bin oldu. İşsizlik oranı %0,5 puanlık azalarak %9,7 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde %7,7 iken kadınlarda %13,7 olarak tahmin edildi.

Kaynak: TÜİK Mart 2023 Ayı İşgücü İstatistikleri

Bir önceki aya göre Mart ayında tüketici güven endeksi %2,9 oranında azalarak 80,1 değerini, perakende ticaret sektörü güven endeksi %4,4 oranında azalarak 117,7 değerini, inşaat sektörü güven endeksi ise %1,5 oranında azalış ile 88,5 değerini aldı. Reel kesim (imalat sanayi) güven

endeksi %1,7 oranında artışla 104,1 değerini, hizmet sektörü güven endeksi %1,1 oranında yükselişle 116,8 değerini aldı. (Kaynak: TÜİK Mart 2023 Ayı Ekonomik Güven Endeksi)

Kaynak: TÜİK Mart 2023 Ayı Ekonomik Güven Endeksi

Kaynak: TÜİK Mart 2023 Ayı Ekonomik Güven Endeksi

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

UTRADER’DEN HABERLER

UTRADER AKADEMİ ÖDÜLLERİ 2023 HEYECANI BAŞLADI

Türk şirketlerinin uluslararasılaşmasına ve Türkiye’nin ihracat potansiyelinin artırılmasına odaklı bilimsel araştırmaları teşvik ve takdir etmeyi amaçlayan 2023 UTRADER Akademi Ödülleri başvuruları devam ediyor.

Uluslararası Ticaret Ağı Derneği (UTRADER) ve Sakarya Üniversitesi’nin düzenleyicileri olduğu ve ikinci kez düzenlenen bu organizasyon toplam 43.000 TL ödül içeriyor.

Ödülün kapsamına giren tamamlanmış çalışmalarınız ile 15 Eylül 2023’e kadar başvuru yapabilirsiniz.

Detaylı bilgi ve başvuru linki için TIKLAYINIZ.

             UtraderBİLGİ serimizde yeni yazımız yayınlandı!

Her hafta Perşembe günleri yayınlanan UtraderBİLGİ serimizin son yazısı ile karşınızdayız.

Dış ticarete yönelik teknik bilgileri paylaştığımız ve güncel uygulamaları gündeminize getirdiğimiz UtraderBİLGİ serimizin dokuzuncu yazısı yayınlandı.

Her hafta Perşembe günleri yayınlanan UtraderBİLGİ serimizin son yazısı İhracat Faturası.

UtraderBİLGİ #9 sayısına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Sizler de blog sayfamızı ziyaret ederek yazımız hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz!

                            UtraderİŞİM ilanları hız kesmiyor!

Uluslararası Ticaret alanındaki kariyer fırsatlarını paylaştığımız ve online olarak anında tüm ilanlara ulaşabileceğiniz “UtraderİŞİM” hizmetimiz büyük ilgi görüyor.

İster ilk kez bir iş için başvurun, isterseniz kariyer fırsatı ile işinizde bir üst basamağa tırmanın ya da yeni bir işyeri deneyimleyin; biz sizin yanınızdayız.

İlan sayfamıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

          gENç STK her hafta yeni konuklarıyla devam ediyor!

Her hafta Çarşamba günleri bir araya geldiğimiz öğrencilerimizle beraber birbirinden farklı etkinlikler gerçekleştirmeye ve gençlerimizin sosyal becerilerini artırıp onlara katkıda bulunmaya devam ediyoruz.

Öğrencilerimizle bir araya geldiğimiz buluşmalarımız esnasında tamamen İngilizce gerçekleştirdiğimiz mini yarışmamızın 5. ve 6. hafta kazananlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz. 29 Mart’ta gerçekleştirilen 5. hafta birincimiz Turuncu Takım oldu. Turuncu Takım üyelerimiz; Esma DEDEOĞLU, Samet KARABULUT, Ana JAKIMOVSKA, Züleyha MERT, Burak AKGÜN’ü tebrik ederiz. 5 Nisan gerçekleştirilen yarışmamızda ise 6. hafta birincimiz Sarı Takım oldu. Sarı Takım üyelerimiz; Gaye ÇAL, Zeynep Cansu ÇAVDAR, Semih FIRAT, Aybüke AYDIN, Sefa DİNÇER’i tebrik ederiz.

6. hafta gENç STK programımızın konuğu DAIKIN Tedarik Zinciri Yöneticisi Sayın Suat GÜRSOYLU oldu. Projemize ve öğrencilerimize göstermiş olduğu ilgiden ve aktarmış olduğu değerli bilgilerden dolayı kendilerine çok teşekkür ediyoruz.

Ayrıca gENç STK ekibimizle beraber 30 Nisan’da gerçekleştirecek olduğumuz ilk yüz yüze buluşmamızın da haberini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Detaylı bilgi ve başvuru linki için TIKLAYINIZ.

                       Kitap Hediyeli Quiz Bot Yarışması

Her Çarşamba Saat 10:00’da Telegram Kanalımızda gerçekleştirdiğimiz Dış Ticaret Bilgi Yarışmamızda 05.04.2023 tarihinde birinci olarak Dernek üyelerimiz Abdurrahman Özalp, Doç. Dr. Sinan Esen, Dr. Öğretim Üyesi Halil Şimdi ve Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Karataş’ın editörleri ve ortak yazarları arasında bulunduğu “Uygulamalı Uluslararası Ticaret” kitabını kazanan Musab Nuri Bey’i tebrik eder ve katılımları için teşekkür ederiz.

Siz de yarışmaya katılmak ve ayın ilk Çarşamba’sında verilen kitap hediyesini kazanmak için yarışabilirsiniz.

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

     UTRADER Ailesi Geleneksel İftar Programında Buluşuyor!

Her yıl Ramazan ayında gerçekleştirdiğimiz geleneksel iftar programımızı bu sene de devam ettiriyoruz. Üyelerimizle uzun bir aranın ardından yeniden bir araya geleceğimiz buluşmamızı 15 Nisan günü nihayet gerçekleştiriyoruz.

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

Şimdilik Utrader’dan haberlerimiz bu kadar, 24 Nisan’da yayınlanacak 29. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz.  Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemizi ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz.   Web sitemiz için TIKLAYINIZ

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

RÖPORTAJ KÖŞESİ

Sigorta uzmanı Doç. Dr. Metin Sarıaslan ile Sigorta Bilinci, Dask ve Bireysel Emeklilik Üzerine Keyifli Bir Sohbet

K.Maraş depreminde can kaybı dışında büyük çapta maddi hasar var. Bu bağlamda DASK’ın dünyadaki örnekleri ile Türkiye örneği arasında farklılıklar ve benzerlikler nelerdir?

“Dünyada bildiğim kadarıyla DASK yok. Her ülkenin kendi sorunu farklı. Mesela Amerika’da hortum büyük bir hasara neden olur. Büyük sigorta şirketleri milyar dolarlar ödemek zorunda kalabiliyorlar. Biz ise deprem kuşağında olduğumuz için bizim için en büyük risk depremdir. 99 Gölcük depreminden sonra biz vatandaşımıza bu konuda sistem oluşturalım ve deprem olduğunda buradan zararların bir kısmını karşılayalım dendi. Bakın tamamı demiyoruz bir kısmını karşılıyor. Adını DASK Doğal Afetler Sigorta Kurumu koymuşlar. Bunun altında da zorunlu sigorta türü çıkarttılar: Bunun adına zorunlu deprem sigortası demişler. Devlet DASK kurumu üzerinden sigortacılık yapıyor. Fakat bu tam bir sigorta değil yani bütün zararı karşılamıyor. “

Röportajın tamamına ulaşmak TIKLAYINIZ.

UTİC Dijital Dergimizin diğer sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

UTİC Dergimizin tüm sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

GÜNCEL HABERLER

Yassı çelik ürünlerinde gümrük vergisi artışı ertelendi

İthalat Rejimi Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kararla, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle afet bölgesinde yassı çelik üretiminde yaşanan kesintiler göz önüne alınarak, bu ürünlerdeki gümrük vergisi artışına ilişkin uygulamanın yürürlüğe giriş tarihinde bir kez daha ertelemeye gidildi.

Buna göre, daha önce 1 Nisan’a ertelenen uygulamanın yeni yürürlüğe giriş tarihi 1 Mayıs 2023 olarak belirlendi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

Azerbaycan’a yapılan uluslararası taşımalarda tarihi adım

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Azerbaycan’a yapılan uluslararası taşımalarda yanıcı madde taşımalarından alınan ücretin kaldırıldığını, ağır yük taşıtları için şehir vergisi uygulamasının sona erdirildiğini ve bu taşıtlar için azami sınırın uluslararası standartlara getirilerek 41 tona yükseltildiğini açıkladı.

Yürürlüğe giren son düzenleme, Türk taşımacılarına önemli maliyet avantajları sağladı. Düzenleme, Azerbaycan’a yapılan ihracatı kolaylaştıracağı gibi Azerbaycan üzerinden transit taşımaları teşvik edecek, Orta Koridoru daha da güçlendirecek.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

ABD’de mal ticareti açığı şubatta arttı

ABD Ticaret Bakanlığı, şubat ayına ait mal ticareti dengesi, toptan eşya ve perakende stoklarına ilişkin verileri açıkladı. Buna göre mal ticareti açığı, şubatta aylık yüzde 0,6 artarak 91,6 milyar dolar oldu.

Piyasa beklentileri mal ticareti açığının bu dönemde 91 milyar dolar olması yönündeydi. Mal ticaret açığı, ocak ayında 91,1 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

AB yaptırımlara rağmen Rusya ile ticarete devam ediyor

Avrupa Parlamentosu, tarihi sertlikte yaptırımlara rağmen AB ülkeleri ile Rusya arasındaki ticaretin devam ettiğine dikkat çekti ve Rusya’dan ithal edilen ürünleri sıraladı.

AB istatistik ofisi Eurostat’ın verilerine göre, Mart 2022 ile Ocak 2023’ün sonu arasında AB Rusya’dan 171 milyar euroluk ürün ithal etti.

Eurostat verilerine göre, AB 2022’de yaklaşık 750 milyon euroluk Rus nükleer sanayi ürünü ithal etti. Ayrıca Rusya’dan değerli taşların ithalatını yasaklamayan ve Rus devlet maden şirketi Alrosa’yı kara listeye almayan AB, geçen yıl 1,4 milyar euro değerinde Rus elması satın aldı. AB bunun dışında geçen yıl 2,6 milyar euro Rus gübresi ithal etti. Bu rakam, 2021’dekinden yüzde 40 daha fazla oldu.

Yaptırımlara tabi tutulmayan ham maddelerin arasında, çoğunlukla paslanmaz çelik üretiminde kullanılan nikel de var. Eurostat verilerine göre AB 2021 yılında 2,1 milyar euro değerinde nikel ithal ederken, 2022’de bu rakam 3,2 milyar euroya yükseldi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

                   Jack Ma Çin’e döndü, Alibaba bölünüyor

Bir yılın ardından dün ilk kez Çin’e dönen Jack Ma’nın sahibi olduğu Alibaba’dan kritik bölünme kararı. Çinli e-ticaret devi, şirketin altı farklı birime ayrılacağını açıkladı. Ayrı yönetim kurulu olacağı açıklanan şirketlerin halka arzı da gündemde

220 milyar dolarlık şirketin değeri Jack Ma’nın ortaya çıkması ile Hong Kong borsasında yükselişe geçerken, bu yeni haberle birlikte de büyüme yakalandı. Şirketin hisseleri New York’ta piyasa öncesi işlemlerde yüzde 8 arttı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

          Brexit Sonrası En Büyük Serbest Ticaret Anlaşması

İngiltere, yaklaşık iki yıl süren pazarlıkların ardından Trans-Pasifik Ortaklığı Anlaşması’nı (CPTPP) imzaladı. Böylece İngiltere serbest ticaret anlaşmasına dahil olan 12. ülke oldu. İngiltere yetkilileri, “Brexit sonrası en büyük serbest ticaret anlaşmasını imzaladıklarını” söylüyor.

2018 yılında kurulan bloğun üyeleri Avustralya, Brunei, Kanada, Japonya, Şili, Malezya, Meksika, Peru, Singapur, Vietnam ve Yeni Zelanda. Bu ülkelerin toplam nüfusu yaklaşık 500 milyon.

11 ülke, küresel Gayrisafi Milli Hasıla’nın yaklaşık yüzde 13’ünü oluşturuyor.

İngiltere Başbakan Rishi Sunak, imzaladıkları anlaşmanın “Brexit sonrası özgürlüklerinin gerçek ekonomik faydalarını” gösterdiğini söyledi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi etiketimizi takip edebilirsiniz.

Paranın Yükselişi

Para Üzerine bir İnceleme

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

HAYAT DERSİ

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

Dünyanın en hacimli limanı hangisidir?

a) Şangay Limanı

b) Singapur Limanı

c) Long Beach Limanı (ABD)

d) Hong Kong Limanı

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım

Form A belgesi aşağıdaki ülkelerden hangisine düzenlenir?

a)  Japonya

b)  Fas

c)  Bosna Hersek

d)  İtalya

Doğru cevap ; A şıkkı

KARİKATÜR KÖŞESİ

Diğer karikatürlerimize ulaşmak için Telegram hesabımızdaki #karikatür etiketimizi kullanabilirsiniz.

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

SÖZ SİZDE

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Sizinle yüreklerinize dokunacak iki şiir paylaşmak istiyoruz ????. Bunlardan biri yapay zeka ile diğeri ise bir okurumuz tarafından hazırlandı.

1-

Satarsak ihracat

Alırsak ithalat

Olamıyoruz bazen vergilerden muaf

Ne kadar kriz

O kadar ihracat

Devletin hukuki düzenlemelerine

Denir ticarette mevzuat

Döviz kuru artınca

Mallar hemen antrepoya

Artık düşene kadar

Mallar bekler burada

Ticari engeller kalkarsa

Olur o zaman STA

Vardır yer şeyde istisna

Tarım STA’ya dahil değildir mesela

İşte böyledir bu devirde

Kural bitmez ticarette!

2-

Sınırları aşarak dünya kucaklaşır

İthalat, ihracat ticaretin kalbidir

Lojistik hareketlerle düzeni sağlar

Gümrüklerin denetiminde yola koyulur

Vergiler, faturalar belgeler eşlik eder

Gümrük birliği ile çözülür engeller

Dünya ticaretinde her adım önemlidir

İthalar, ihracatlar bir zincirin halkalarıdır

Düzenli, etkili lojistik hayatın bel kemiğidir

Sizce hangisi (1 veya 2) yapay zeka ile hazırlandı? Görüşlerinizi ve fikirlerinizi  [email protected] adresine bekliyoruz.

Utrader e-bültenimizin 28. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

Sağlık ve sevgiyle kalın…

Utrader Ailesi

Abone olmak için https://utrader.org/ adresimizi ziyaret edin. Web sayfamızın en altındaki e-bültenimize abone olun kutusuna mailinizi yazın.

Hakkımızda

Bu e-bültenin editörlüğü; Yavuz Dursun, Yasin Balık, Miray Yeleser, Merve Saçlı ve Kerem Manav tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegramYoutubeE-BültenPodcastBir yanıt yazın

three × one =