UTRADER e-Bülteni 29

Utrader e-Bülteninin 29. Sayısından merhaba!

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

Ramazan Bayramı

Ramazan ayının tüm güzelliklerinin yaşandığı ve birlik, beraberlik, kardeşlik duygularının en üst seviyede hissedildiği bir ayı geride bıraktık. Bu özel günlerde bir arada olmanın mutluluğunu ve  Ramazan Bayramı’nın coşkusunu paylaştık.

                                    1 Mayıs  İşçi Bayramı

Önümüzdeki hafta 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı dünya genelinde kutlayacağız. Bu önemli gün, dünya genelinde işçi sınıfının hakları ve emekçilerin onuru için verilen mücadeleyi kutladığımız özel bir gün. İşçi sınıfının elde ettiği kazanımların hatırlatıldığı, dayanışma ve birlik mesajlarının yükseldiği bu bayramda, sizin de emeklerinizin karşılığını hak ettiğiniz şekilde almanız dileğiyle.

Sizlerin, çalışma hayatında gösterdiği özveri, kararlılık ve fedakarlıklar, ülkemizin kalkınması için büyük önem taşıyor. Bu anlamlı gün vesilesiyle işine  dört elle sarılan tüm çalışanlara minnet ve saygılarımızı sunarız.

1 Mayıs İşçi Bayramı’mız kutlu olsun.

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

UTRADER’DEN HABERLER

gENç STK kabına sığmıyor!

Her hafta Çarşamba günleri bir araya geldiğimiz öğrencilerimizle beraber birbirinden farklı etkinlikler gerçekleştirmeye ve gençlerimizin sosyal becerilerini artırıp onlara katkıda bulunmaya hız kesmeden devam ediyoruz.

Öğrencilerimizle bir araya geldiğimiz buluşmalarımız esnasında tamamen İngilizce gerçekleştirdiğimiz mini yarışmamızın 7. ve 8. hafta kazananlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz. 12 Nisan’da gerçekleştirilen 7. hafta birincimiz Sarı Takım oldu. Sarı Takım üyelerimiz; Gaye ÇAL, Zeynep Cansu ÇAVDAR, Semih FIRAT, Aybüke AYDIN, Sefa DİNÇER’i  tebrik ederiz. 19  Nisan’da gerçekleştirilen yarışmamızda ise 8. hafta birincimiz Mavi Takım oldu. Mavi Takım üyelerimiz; Sude Keklik, Ozan Filiz, Tuğçe Çokyaşar, Muhammet Sait Aktaş, Faruk Özkan, Aslı Akbacak’ı tebrik ederiz.

7. hafta gENç STK programımızın konuğu Aluminaks Metal Sanayi ve Limited Şirketi Dış Ticaret Direktörü Sayın Fatih DOĞAN oldu. 8. Hafta konuğumuz ise Ergenç Lojistik’ten Alper Ergenç oldu. Projemize ve öğrencilerimize göstermiş olduğu ilgiden ve aktarmış olduğu değerli bilgilerden dolayı kendilerine çok teşekkür ediyoruz.

Detaylı bilgi ve başvuru linki için TIKLAYINIZ.

                     UtraderGÖRÜŞ Yazımız Yayınlandı!    

Belirli aralıklarla yayınladığımız  UtraderGÖRÜŞ yazımızın son sayısı ile karşınızdayız.

Güncel, yeni ve farklı bakış açıları ile gündemin en değerli görüşlerine ulaşmak isteyenleri blog bölümümüzü takip etmeye davet ediyoruz.

UtraderGÖRÜŞ serimizde beşinci yazımız ‘’İhracatçı Kobilerin Finansman ile imtihanı’’ oldu.

Değerli yönetim kurulu üyemiz Doçent Dr. Sinan ESEN’in katkılarıyla hazırlanan yeni yazımız blog sayfamızda yerini aldı.

Sizi de güncel, yeni ve farklı bakış açıları ile gündemin en değerli görüşlerine ulaşmak için blog bölümümüzü takip etmeye davet ediyoruz.

UtraderGÖRÜŞ #5 sayısına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

         UtraderBİLGİ serimizde yeni yazılarımız yayınlandı!

Dış ticarete yönelik teknik bilgileri paylaştığımız ve güncel uygulamaları gündeminize getirdiğimiz UtraderBİLGİ serimizin on birinci ve on ikinci yazısı yayınlandı.

Her hafta Perşembe günleri yayınlanan UtraderBİLGİ serimizin on birinci sayısında Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi ve Türkiye konusu ele alınırken on ikinci ve son sayısında ise Dış Ticaret Sermaye Şirketleri Üzerinden İhracat yazımızı okuyabilirsiniz.

UtraderBİLGİ #11 sayısına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

UtraderBİLGİ #12 sayısına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Sizler de blog sayfamızı ziyaret ederek yazımız hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz!

Tüm blog yazılarımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

UtraderKİTAP ile Alanınızdaki En Güncel Kitapları Takip Etmek Çok Kolay!

Uluslararası Ticaret alanındaki tüm alt başlıklarda kitap tavsiyelerimizin yer aldığı UtraderKİTAP paylaşımlarımızı web sitemizden takip edebilir ve inceleyebilirsiniz.

Size bu haftaki önerimiz ‘’Mutlaka Okunması Gereken 5 Kitap’’ serimize göz atmanız.

UtraderKİTAP sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

     UTRADER Ailesi Geleneksel İftar Programında Buluştu!

Her yıl Ramazan ayında geleneksel hale getirdiğimiz iftar buluşmamızı bu sene 15 Nisan’da gerçekleştirdik. Üyelerimizle bir araya geldiğimiz buluşmamız da dolu dolu sohbetler edildi ve hasret giderme fırsatı bulduk. Özlemimizi giderdiğimiz bu güzel gün için tüm üyelerimize teşekkürlerimizi iletiyoruz.

                                           –YENİ BÖLÜM–

Her iki haftada bir sizlerin önüne getirdiğimiz e-bültenimizde yeniliklerimize devam ediyoruz. Bu ay da sizler için yeni bir bölüm ekledik!

Uluslararası iş yapma kültürüne ait deneyimler ve gerçek tecrübelere dayalı olacak bu bölümümüzü Gezenay ve Arkadaşları’nın ağzından eğlenceli bir şekilde öğreneceksiniz. Şimdi Gezenay ve Arkadaşları’nın maceralarıyla tanışma zamanı!

                         Gezenay ve arkadaşları dünya turunda

Merhaba sevgili Uluslararası Ticaret Profesyonelleri!

Bugün size Arjantin’de iş yapmanın nasıl bir şey olduğunu anlatacağım. Geçen ay arkadaşlarım ile birlikte bu güzel ülkeye bir iş görüşmesi ve ürün sunumu yapmak için gittik. Orada birçok ilginç deneyim yaşadık. İşte size bunlardan bazılarını aktarıyorum.

Arjantin’de iş yaparken ilk dikkat etmeniz gereken şey kartvizitlerinizdir. Evet, yanlış duymadınız. Kartvizitleriniz Arjantinliler için çok önemli. Onlar için kartvizit vermek bir nevi saygı göstermek demek. Bu yüzden kartvizit alırken veya verirken acele etmeyin, kartı dikkatlice inceleyin ve teşekkür edin. Ayrıca kartınızın bir yüzü İspanyolca ise çok daha iyi. Bizim kartlarımızın sadece İngilizce olduğunu görünce biraz hayal kırıklığına uğradılar sanki.

Toplantılarda da bazı kurallara uymak gerekiyor. Örneğin, en yüksek seviyedeki kişiler önde oturuyorlar ve siz de onlara göre yerinizi alıyorsunuz. Biz bunu bilmediğimiz için ilk toplantıda biraz karışıklık oldu. Arkadaşlarım en önde oturmak istedi ama sonra onun yerine başka biri geldi ve onu kibarca kaldırdı. Onlar da arkada oturdu ama sonra başka biri daha geldi ve tekrar kaldırdı. Sonunda en arkada kalan yerlere oturdular ama orası da çok rahat değildi.

Arjantinliler işlerini tamamlamak için çok fazla bürokrasiyle uğraşıyorlar. Her şey için kağıt imzalamak, belge göndermek, izin almak gerekiyor. Biz de bunlara alışmakta zorlandık.

Görüşmeler de çok yavaş ilerliyordu. Biz ürünümüzü hemen anlatmak ve satmak istiyorduk ama onlar daha çok detaylı bilgi istiyorlardı. Biz de sabırla onlara her şeyi anlattık, bazen bize olumlu sinyaller verdiklerini düşündük ama sonra aslında öyle olmadığını anladık.

Sonuç olarak, Arjantin’in iş dünyası ile tanışmış olmak ilginç eşsiz bir deneyimdi. Ancak tabii ki tecrübelerimiz bu kadarla bitmedi. Bir sonraki sayımızda size Arjantin tecrübelerimizi anlatmaya devam edeceğiz. Oradaki kültürü tanımak ve farklı insanlarla iletişim kurmak bize çok şey kattı. Umarım siz de bir gün Arjantin’e gidip bu deneyimi yaşarsınız. Şimdilik hoş çakalın!

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

Şimdilik Utrader’dan haberlerimiz bu kadar, 8 Mayıs’da yayınlanacak 30. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz.   Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemizi ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz.   Web sitemiz için TIKLAYINIZ

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

RÖPORTAJ KÖŞESİ

Yavuz Kuş İle Girişimciler İçin Alternatif Bir Finansman İmkanı:

Kitle Fonlama

Türkiye’de kitle fonlamanın gelişmesinin özellikle hangi alanlardaki girişimleri teşvik edeceğini düşünüyorsunuz? Her girişim alanı kitle fonlama için uygun mu?

‘’Kitle fonlama aslında ülkemizde yaklaşık 10 yıldır var. Fakat 2019’da regülasyon tamamlandı ve sonrasında lisans alan kurumlar kitle fonlama çalışmaları yapmaya başladı. Resmi lisans süreci en az bir yıl, bir buçuk yıl sürüyor. Uygun görüldüğünüz takdirde yazılım entegrasyonu da uzun bir süre alıyor. Regülasyon dışında bir işlem yapamıyoruz, her şey kanuni çerçevede yürüyor. Bizim ve girişimcinin sorumlulukları var…’’

Röportajın tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

UTİC Dijital Dergimizin diğer sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

UTİC Dergimizin tüm sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

GÜNCEL HABERLER

Asya bölgesi bu yıl ABD ve Avrupa’yı geride bırakacak

Morgan Stanley’e göre Asya’nın ekonomik büyümesi, güçlü iç talep eşliğinde bu yıl ABD ve Avrupa’yı geride bırakacak. Asya Baş Ekonomisti Chetan Ahya, CNBC’ye verdiği demeçte, “Japonya da dahil olmak üzere Asya’nın ABD ve Avrupa’dan daha iyi performans göstermesi için öne sürdüğümüz en büyük argüman, iç talebin güçlü olduğu gerçeğidir” dedi.
Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

AB, çip yarışında ABD ve Asya’yı yakalamakta zorlanabilir

BRÜKSEL/STOCKHOLM (Reuters) – Avrupa Birliği Salı günü 43 milyar avroluk (47 milyar $) çip sübvansiyonu planını kabul etti. Nispeten mütevazı olan bu bütçe, son teknoloji çipler için bir iç pazarın olmaması ve bürokrasi nedeniyle AB’nin Amerika Birleşik Devletleri ve Asya’yı yakalayabilmesine yetmeyebilir.

Dünyanın en iyi çip üreticilerini blokta fabrikalar kurmaya ve 2030 yılına kadar küresel üretimdeki payını %20’ye çıkarmaya teşvik etmeyi amaçlayan AB Çip Yasası (EU Chips Act) kapsamındaki sübvansiyonların boyutu, Amerika için 52 milyar dolarlık Çip Yasasının gerisinde kalıyor. Mevzuat, COVID-19 kilitlenmelerinin cep telefonlarından arabalara ve buzdolaplarına kadar her şeyin üretimine zarar veren büyük kıtlıklara neden olmasının ardından bölgenin kritik bileşen tedarikine sahip olmasını sağlamayı amaçlıyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

Çin’den çıkan firmalara alternatif: Hindistan Tedarik Zinciri

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, Hindistan’ın üretim teşvik planları ve yerel tüketici pazarının büyümesi yoluyla dünya tedarik zincirlerine daha fazla dahil olmaya ve Çin’e bir alternatif olmaya çalıştığını söyledi.

Hindistan geçen yıl  Avustralya, Birleşik Krallık ve Birleşik Arap Emirlikleri de dahil olmak üzere bir dizi ülke ile ikili ticaret anlaşmaları yürüttü. Bu tür anlaşmalar konusunda Ticaretin yavaşlamasını engellemek istiyor.  Sitharaman, 1,4 milyarlık ülkenin Avrupa Birliği ve Kanada ile de bir anlaşma yapma konusunda ilerlediğini söyledi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

Küresel piyasalar Avrupa’nın enflasyon verilerine odaklandı

Küresel hisse senedi piyasaları, dünya genelinde merkez bankalarının faiz artırımlarını yakın zamanda sona erdireceğine yönelik beklentilerin güçlenmesiyle haftayı pozitif kapatırken, gelecek hafta için Avrupa’da enflasyon ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) “Bej Kitap” raporu başta olmak üzere yoğun veri gündemi yatırımcıların odağına yerleşti.

Dünya Bankası Grubu Başkanı David Malpass, küresel ekonomik büyüme tahmininin bu yıl için yüzde 1,7’den yüzde 2’ye revize edildiğini duyurdu.

Bu hafta açıklanan verilere göre, ABD’de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 8 Nisan ile biten haftada 239 bine çıkarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Hafta içinde açıklanan verilere göre, Avro Bölgesi’nde perakende satışlar yıllık yüzde 3 azalışla öngörülerden daha az gerilerken, sanayi üretiminin yıllık yüzde 2 artışla beklentileri aşması ekonomik aktivenin güçlü kaldığına işaret etti.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 İklimlendirme sektöründen ilk çeyrekte 1,7 milyar dolarlık ihracat

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin ihracatı, geçen ay 2022’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 4,4 artarak 23,6 milyar dolara yükseldi.

Martta iklimlendirme sektörünün dış satımı da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,9 artarak, 670 milyon 767 bin dolar oldu. Sektörün geçen ay Türkiye’nin dış satımından aldığı pay yüzde 2,8 olarak kayıtlara geçti.

Türkiye iklimlendirme sanayisinin ihracatı ilk çeyrekte ise geçen yılın aynı göre yüzde 9,1 artarak 1,7 milyar dolar oldu.

Sektörde yılın ilk çeyreğinde en fazla ihracat 190,8 milyon dolar ile Almanya’ya yapıldı. Almanya’yı, 127 milyon dolar ile İtalya, 125 milyon dolar ile Rusya ve 116 milyon dolar ile Birleşik Krallık takip etti. En çok ihracat yapılan diğer ülkeler ise Fransa, İspanya, Irak ve Polonya olarak belirlendi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

HAYAT DERSİ

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) hangi yılda kurulmuştur?

a) 1919

b) 1920

c) 1922

d) 1924

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım.

Dünyanın en hacimli limanı hangisidir?

a)  Şangay Limanı

b)   Singapur Limanı

c)  Long Beach Limanı (ABD)

d)  Hong Kong Limanı

Doğru cevap ; A şıkkı

KARİKATÜR KÖŞESİ

Diğer karikatürlerimize ulaşmak için Telegram hesabımızdaki #karikatür etiketimizi kullanabilirsiniz.

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

SÖZ SİZDE

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Sizinle 28. sayımızda yüreklerinize dokunacak iki şiir paylaşmıştık. Bunlardan biri yapay zeka ile diğeri ise bir okurumuz tarafından hazırlanmıştı. Değerli okurumuza emeklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Ve işte yapay zeka ile hazırlanan şiirimiz:

Sınırları aşarak dünya kucaklaşır

İthalat, ihracat ticaretin kalbidir

Lojistik hareketlerle düzeni sağlar

Gümrüklerin denetiminde yola koyulur

Vergiler, faturalar belgeler eşlik eder

Gümrük birliği ile çözülür engeller

Dünya ticaretinde her adım önemlidir

İthalat, ihracatlar bir zincirin halkalarıdır

Düzenli, etkili lojistik hayatın bel kemiğidir

Utrader e-bültenimizin 29. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

Sağlık ve sevgiyle kalın…

Utrader Ailesi

Abone olmak için https://utrader.org/ adresimizi ziyaret edin. Web sayfamızın en altındaki e-bültenimize abone olun kutusuna mailinizi yazın.

Hakkımızda

Bu e-bültenin editörlüğü;

Yavuz Dursun, Yasin Balık, Miray Yeleser, Merve Saçlı ve Kerem Manav tarafından yapılmaktadır.

Gezenay ve Arkadaşları Dünya Turunda” bölümü 2. Dönem Genç STK Editörler Takımı tarafından hazırlanmaktadır. 

Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegramYoutubeE-BültenPodcastBir yanıt yazın

1 − one =