UTRADER e-Bülteni 27

Utrader e-Bülteninin 27. Sayısından merhaba!

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

Değerli okurlarımız, Ramazan ayının gelmesiyle birlikte, sizlere, sevdiklerinize ve tüm insanlığa barış, huzur ve mutluluk getirmesini diliyoruz. Bu özel dönemde manevi duygularımızı güçlendirecek, toplumsal dayanışmayı arttıracak ve hayatımızda yapmamız gereken değişiklikleri belirleyeceğimiz umuduyla Ramazan ayını en içten dileklerimizle kutluyoruz.

Bu mübarek ayda birbirimize destek olmak, paylaşmak ve yardımlaşmak için fırsatlarımızın artacağına inanıyoruz. Sağlık, huzur ve mutluluk dolu bir Ramazan ayı geçirmeniz dileğiyle.

Bugün 27 Mart, Dünya Tiyatro Günü! Tiyatro sanatı, binlerce yıllık bir geçmişi olan ve insanların duygularını, düşüncelerini ve hayallerini sahneye taşıyan bir sanat dalıdır. Tiyatro sahnesinde izleyicilerin kalplerine dokunan, hayatı ve insanları anlamamıza yardımcı olan oyunlar sergilenir. Tiyatro sanatı, toplumun değerlerini yansıtan ve gelecek nesillere aktaran önemli bir araçtır. Tüm tiyatro sanatçılarını ve bu sanat dalını sevenleri kutlarız.

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

UTRADER’DEN HABERLER

Sadece 3 Yaşında Bir DERNEK!

‘’Birlikteliğin Global Gücü’’ diyerek çıktığımız bu yola hız kesmeden devam ediyoruz. Kuruluşumuzun üzerinden henüz 3 yıl geçmiş olmasına rağmen işine gönlünü vermiş dernek üyelerimizle beraber alanında farkındalık yaratmak ve herkesin yanında olmaya çalışarak geliştirdiğimiz ürün ve hizmetlerimiz gün geçtikçe büyüyerek devam ediyor.

Siz de ilginiz olan konuda daha detaylı bilgi sahibi olmak için ve diğer tüm içeriklerimiz için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı bilgi ve başvuru linki için TIKLAYINIZ.  

                  gENç STK’da heyecanı dorukta bir Yarışma

16 tane öğrencimizin yer aldığı ve 21 hafta sürecek programımızın açılışını gerçekleştirmiştik. Şimdiden dolu dolu geçirdiğimiz 4 haftayı geride bıraktık.

Her hafta Çarşamba günleri bir araya geldiğimiz öğrencilerimizle beraber birbirinden güzel etkinlikler gerçekleştirmeye ve gençlerimizin sosyal becerilerini artırıp onlara katkıda bulunmaya devam ediyoruz.

Öğrencilerimizle bir araya geldiğimiz buluşmalarımız esnasında tamamen ingilizce gerçekleştirdiğimiz mini yarışmamızın kazananlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz. 1 Mart günü başlayan serüvenimizde ilk hafta birincimiz Mavi Takım oldu. Mavi Takım üyelerimiz; Ozan FİLİZ, Sude KEKLİK, Tuğçe ÇOKYAŞAR, Aslı AKBACAK, Sait AKTAŞ ve Faruk ÖZKAN’ı tebrik ederiz. 8, 15 ve 24 Mart’ta gerçekleştirilen 2., 3. ve 4. hafta yarışma birincimiz ise Sarı Takım oldu. Sarı Takım üyelerimiz; Gaye ÇAL, Aybüke AYDIN, Zeynep Cansu ÇAVDAR, Muhammet Semih FIRAT ve Sefa DİNÇER’i bu üçlü galibiyetleri için tebrik ederiz.

Detaylı bilgi ve başvuru linki için TIKLAYINIZ.    

                            UtraderBİLGİ Yazımız Yayınlandı                    

Her hafta Perşembe günleri yayınlanan UtraderBİLGİ yazımızın son sayısı ile karşınızdayız.

Dış ticarete yönelik teknik bilgileri paylaşacağımız ve güncel uygulamaları gündeminize getirdiğimiz UtraderBİLGİ serimizin sekizinci sayısı yayınlandı.

UtraderBİLGİ serimizde sekizinci yayınımızın konusu: Yabancı Dilde Düzenlenmiş Ticari Fatura (Commercial Invoice)

●   Ticaretin en önemli dokümanlarından biri olan ticari fatura dış ticarette nasıl düzenlenir?

●   Ticari faturaların içeriği nasıldır?

●   Türk gümrük mevzuatına göre ticari fatura nasıl olmalıdır?

ticari faturaya ait tüm sorularınızın ve daha fazlasının cevabını blog sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz!

UtraderBİLGİ #8 sayısına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

              UTRADER, DIŞ TİCARETTE KARİYERİNE YENİ BAŞLAYAN

                 VE KARİYERİNİ İLERLETMEK İSTEYENLERİN YANINDA

Uluslararası Ticaret alanındaki kariyer fırsatlarını paylaştığımız ve online olarak anında tüm ilanlara ulaşabileceğiniz “UtraderİŞİM” hizmetimiz büyük ilgi görüyor.

İster ilk kez bir iş için başvurun, isterseniz kariyer fırsatı ile işinizde bir üst basamağa tırmanın ya da yeni bir işyeri deneyimleyin; biz sizin yanınızdayız.

İlan sayfamıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

                       UtraderGÖRÜŞ Yazımız Yayınlandı!                    

Belirli aralıklarla  yayınladığımız UtraderGÖRÜŞ yazımızın son sayısı ile karşınızdayız.

Güncel, yeni ve farklı bakış açıları ile gündemin en değerli görüşlerine ulaşmak isteyenleri blog bölümümüzü takip etmeye davet ediyoruz.

UtraderGÖRÜŞ serimizde dördüncü yazımız ‘’Gümrük Birliği Anlaşması’nın İşleyiş Sorunları’’ oldu.

Gümrük Birliği Anlaşması’nın Türkiye ihracatına katkısını tüm yönleriyle değerlendirdiğimiz yazımız blog sayfamızda yayında.

Sizi de daha nice güncel, yeni ve farklı bakış açıları ile gündemin en değerli görüşlerine ulaşmak için blog bölümümüzü takip etmeye davet ediyoruz.

UtraderGÖRÜŞ #4 sayısına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

UtraderKİTAP ile Alanınızdaki En Güncel Kitapları Takip Etmek Çok Kolay!

Uluslararası Ticaret alanındaki tüm alt başlıklarda kitap tavsiyelerimizin yer aldığı UtraderKİTAP paylaşımlarımızı web sitemizden takip edebilir ve inceleyebilirsiniz.

UtraderKİTAP sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

                          Yeni Projemizle Karşınızdayız!

Bir dönemeci daha geçtik ve paydaşı olduğumuz projenin başvurusunu yaptık.

Hedeflerimiz büyük, vizyonumuz geniş, paydaşlarımız güçlü.   ❤️

Birlikte güçlüyüz.

“Birlikteliğin Global Gücü” olma yolunda sağlam adımlarla ilerliyoruz. ????

Destek veren tüm değerli Hocalarımıza, takım arkadaşlarımıza ve üyelerimize teşekkür ederiz.

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

Şimdilik Utrader’dan haberlerimiz bu kadar, 10 Nisan’da yayınlanacak 28. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz.  Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemizi ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz.   Web sitemiz için TIKLAYINIZ

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

RÖPORTAJ KÖŞESİ

   Türk Finans Sektörünün Duayeni Bülent Şenver ile Kısa Kısa

Rusya  Ukrayna  savaşı,  Çin-ABD  gerginliği,  global  tedarik  zinciri  gibi  sorunların ülkeleri  gittikçe  zorladığı  bu  dönemde,  banka  yönetimlerine  nasıl  tavsiyelerde bulunursunuz?

Ticari bankalar mevduat toplayıp kredi vererek para kazanmayı iyi yapan finans kurumlarıdır. Gelecekte bu klasik bankacılık anlayışı değişecektir. Bankaların hizmetlerden daha çok para kazanmaları gerekecek. Bankaların hizmet ve komisyon gelirleri gidere önemini arttırıyor. Bu nedenle bankalar hizmet gelirlerini arttırabilmek için banka dışı şirketler ile işbirliği yapmak zorunda kalacaklar.

 Ropörtajın tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

UTİC Dijital Dergimizin diğer sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

UTİC Dergimizin tüm sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

GÜNCEL HABERLER

          Çin, dünyanın en büyük konteyner gemisini üretti

Çinli gemi yapımcısı Hudong-Zhonghua Ship building, 24.116 TEU’luk dev konteyner gemisi MSC Tessa’yı sahibi Mediterranean Shipping Company’ye (MSC) teslim ettiğini duyurdu. İnşa edilen bu mega gemi kabaca dört futbol sahasına eşit bir güverte alanına sahip.

MSC Tessa, güvertesinde 26 katmana kadar istiflenerek toplamda 24.116 adet standart tip konteyner sığdırabiliyor. 400 metre uzunluğunda ve 61,5 metre genişliğindeki dev gemi, tek seferde 240.000 tondan fazla yükü taşıyabiliyor.

MSC Tessa, benzeri diğer devasa konteyner gemilerinden radikal ölçüde büyük değil hatta aralarındaki farklar çok minimal. Ancak geminin tasarımında verimliliğe büyük ölçüde önem gösterilmiş.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

İsviçre Merkez Bankası, 2022’de 141,5 milyar dolar zarar açıkladı

İsviçre Merkez Bankası (SNB), döviz pozisyonlarındaki kaybın etkisiyle geçen yıl nihai verilerle 132,5 milyar İsviçre frangı (141,5 milyar dolar) zarar açıkladı. Söz konusu rakamın, SNB’nin 115 yıllık tarihindeki en büyük zarar olması dikkati çekti.

Son zamanlarda enflasyonla mücadele için faiz oranlarını yükselten SNB’nin döviz pozisyonlarındaki zararı 131,5 milyar İsviçre frangı oldu. Banka’nın altın pozisyonu ise 400 milyon İsviçre frangı değer kazandı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

Bankacılık krizi küresel ekonomiye darbe vurdu! Kayıp 460 milyar dolar!

İngiliz Financial Times gazetesi, ABD’de başlayıp Avrupa’ya sıçramasından korkulan bankacılık krizinin küresel ekonomiye vurduğu darbeyi yazdı.

Küresel bankaların hisseleri toplamda 460 milyar dolar düştü. Bir başka deyişle, ABD, Avrupa ve Japonya’daki bankalar toplamda 460 milyar dolar piyasa değeri kaybetti. En büyük darbeyi yüzde 18’lik düşüşle ABD’deki KBW Bank yedi. Avrupa’nın Stoxx 600 bankaları yüzde 15 değer kaybederken, Japonya Topix Endeksi’ndeki bankacılık sektörü de yüzde 9 çakıldı.

Amerika, Merkez Bankasında (Fed) ve en büyük 5 Amerika bankasında likiditeyi artırma adımı attı. ABD, Kanada, İngiltere, Japonya, Avrupa ve İsviçre merkez bankaları, ABD doları swap hattı operasyonlarının sıklığını artırma kararı aldı. Ortak açıklamada, var olan ABD doları swap hattı düzenlemeleri aracılığıyla likiditeyi artırmak için koordineli bir adım atıldığı duyuruldu.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

Birleşik Krallık mikroçip firmaları hükümetten yüz milyonlarca dolar istiyor!

İngiltere’nin önde gelen mikroçip firmalarından birinin patronu, hükümeti sektöre “yüz milyonlarca” yatırım yapmaya çağırıyor.

Arabalardan çamaşır makinelerine ve cep telefonlarına kadar milyonlarca ürün, yarı iletken olarak da adlandırılan mikroçiplere güveniyor.

Pragmatic Semiconductor’dan Scott White, büyük bir fon artışı olmadan İngiliz firmalarının yurt dışına çıkacağını söyledi.

Hükümet yakında bu konuda iyileştirme stratejisini yayınlayacağını söyledi.

Bu raporun İngiltere hükümetinin “hayati İngiltere yarı iletken endüstrisinin geleceğini güvence altına almak için şimdi harekete geçmesi gerektiğine” vurgu yapacağı belirtiliyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

          İngiltere’nin Asya-Pasifik’e inişli çıkışlı yolculuğu!

Birleşik Krallık’ın 2021’de başlayan ve önümüzdeki bir veya iki hafta içinde geniş bir anlaşmaya varması muhtemel bir süreç olan 11 üyeli CPTPP’ye katılma başvurusu, Londra’nın beklediğinden biraz daha fazla yara aldı.

Miras aldığı AB tercihli ticaret anlaşmalarının (PTA’lar) aşağı yukarı kopyası dışında, CPTPP (Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership), Brexit’ten bu yana Britanya’nın üçüncü önemli anlaşmasıydı. İlk ikisi, Birleşik Krallık’ın sığır eti pazarını açma taleplerine boyun eğdiği ve onları hızlı bir şekilde imzalamaları için Avustralya ve Yeni Zelanda ile yapılmıştı. Birleşik Krallık, yetkin bir kamu hizmeti ticaret müzakerecileri kadrosu geliştirdi, ancak Brexit sonrası bu durum onları zayıf bir pazarlık pozisyonuna soktu. Politik etkisi ne olursa olsun, İngiltere’nin CPTPP’ye katılmasından elde edeceği uzun vadeli ekonomik kazançlar içler acısı olacak.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

               Çay ihracatı 3,2 milyon doları aştı!

Türkiye’den yılın ilk iki ayında yapılan çay ihracatı yüzde 8 artarak 3 milyon 274 bin 872 dolara ulaştı. Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, ülkeden 10 ayda 76 ülke, özerk ve serbest bölgeye çay satıldığını söyledi. Gürdoğan, Ocak-Şubat 2023’te 661 ton çay ihraç edilerek, 3 milyon 274 bin 872 dolar gelir sağlandığını belirtti.

Geçen yılın aynı döneminde de çay ihracatından 3 milyon 40 bin 290 dolar kazanıldığını ifade eden Gürdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çay ihracatımız geçen yılın aynı dönemine oranla değerde yüzde 8 arttı. Belçika, Birleşik Krallık ve KKTC en fazla çay dış satımı yapılan 3 ülke oldu. Belçika’ya bu dönem 1 milyon 149 bin 846, Birleşik Krallık’a 397 bin 463 ve KKTC’ye 368 bin 934 dolarlık çay ihraç edildi.”

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

     OECD, Türkiye’nin 2023 büyüme tahminini düşürdü!

Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği  Örgütü (OECD), Türkiye’nin bu yılki büyüme tahminini yüzde 3’den yüzde 2,8’e düşürdü. Türkiye’nin 2023 yılı için manşet enflasyon tahminini 44,6’da sabit tutan örgüt, bu yıl için çekirdek enflasyon tahminini ise yüzde 45,6’dan 43,8’e indirdi.

Paris merkezli kuruluş, “OECD Ekonomik Görünüm, Mart 2023 Ara Raporu”nda, bazı açılardan, politika yapıcıların üstesinden gelmesi gereken zorluklara ilişkin daha iyimser bir tablo çizdi.

Türkiye’nin 2023 yılı için manşet enflasyon tahminini 44,6’da sabit tutan örgüt, bu yıl için çekirdek enflasyon tahminini ise yüzde 45,6’dan 43,8’e indirdi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

Uluslararası Ticaret Alanında Dünyanın En İyi Programları Sıralaması Yapıldı

Dünyadaki en iyi üniversitelerini derecelendiren kurum, ilk kez uluslararası ticaret alanında en iyi programları sıraladı. Amacı küresel ticarette sürdürülebilir iş büyümesine başarılı bir şekilde katkıda bulunmak için mezunlarını ilgili bilgi ve işe hazır deneyimle donatan üniversiteleri ve programları vurgulamak olan araştırma, lisansüstü programların istihdam edilebilirlik göstergelerini değerlendirerek yapıldı.

Sıralamanın ilk üç üniversitesini sizinle paylaşıyoruz.

1- ABD, Arizona State University – Master of Global Management– 100 puan

2- Yeni Zelanda, Victoria University of Wellington – Master of International Trade – 97.9 puan

3- Singapur, Nanyang Technological University – International Trading – 96.9 puan

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

Üniversitelerin uluslararası ticaret programlarının sıralaması iç için TIKLAYINIZ.

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

Uludağ Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve üyemiz Dr. Neslihan Kızıler’in Ekin Yayınevi’nden çıkan “Dış Ticaret ve Gümrük Anlaşmazlıkları: Cezalar ve Çözüm Yollarının Yapısal Eşitlik Modeli ile Analiz” kitabını bilgilerinize sunarız.

Kitap hakkında bilgi edinmek için TIKLAYINIZ.

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ

HAYAT DERSİ

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

Form A belgesi aşağıdaki ülkelerden hangisine düzenlenir?

a) Japonya

b) Fas

c) Bosna Hersek

d) İtalya

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım

Seçeneklerden hangisi Ekonomik İşbirliği Teşkilatının üyelerinden biridir?

a)  Rusya

b)  İran

c)  Romanya

d)  Gürcistan

Doğru cevap ; B şıkkı

KARİKATÜR KÖŞESİ

Diğer karikatürlerimize ulaşmak için Telegram hesabımızdaki #karikatür etiketimizi kullanabilirsiniz.

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

SÖZ SİZDE

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Mesela 857 saatlik lojistik filmini izlediniz mi? Bu filmi izlemeye yetecek zamanınız var mı?

Hikaye, ürünün satıldığı Stockholm’de ki bir mağazada başlıyor, ardından geriye doğru giderek tüketicilere ulaşma yolculuğunu anlatıyor.

Hikayenin tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Utrader e-bültenimizin 27. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

Sağlık ve sevgiyle kalın…

Utrader Ailesi

Abone olmak için https://utrader.org/ adresimizi ziyaret edin. Web sayfamızın en altındaki e-bültenimize abone olun kutusuna mailinizi yazın.

Hakkımızda

Bu e-bültenin editörlüğü; Yavuz Dursun, Yasin Balık, Miray Yeleser, Merve Saçlı ve Kerem Manav tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegramYoutubeE-BültenPodcastBir yanıt yazın

seventeen + 18 =