UTRADER e-Bülteni 16

 

Utrader e-Bülteninin 16. Sayısından merhaba!

 

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

 

Bartın Maden kazası

 

14 Ekim günü saat 18.15’de Bartın, Amasra’dan gelen maden kazası haberi Türkiye’yi yasa boğdu. Sözcüklerin boğazlarda düğümlendiği bu elim hadise bir kez daha madencilik sektörünün güvenlik önlemlerini gündeme getirdi. Biz de bu kazada hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine sabr-ı cemil ve yaralılara da acil şifalar dileriz. Umarız ki bu son olur.

 

Bu hafta çok heyecanlıyız. Çünkü haftaya Cumartesi günü 29 Ekim ve Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99.yılı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 29 Ekim 1923’te küllerinden doğan bir milletin yeni bir geleceğe yelken açtığı milli bayramımız. Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere o dönemde vatan için savaşan, özgürlüğümüz ve bağımsızlığımız için mücadele eden herkesi minnetle anıyoruz. Bizlere bıraktıkları bu mirası ilelebet sürdürme gayreti ile onlardan aldığımız ilhamla yolumuza devam ediyoruz. Türkiye’nin 81 ilinde değişik etkinlikler ile kutlanacak bu bayramda, bizler de balkonlarımızı, camlarımızı, iş yerlerimizi kırmızı beyaz bayrağımız dile donatarak bu sevince görsel bir şölen eklemiş oluruz.

 

Gelecek haftanın bir diğer önemli olayı ise Lösemili Çocuklar Haftası olması. 2-8 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen değişik etkinlikler ile dünya’da çocuklarda en fazla görülen kanser türü olan Lösemi (Kan Kanseri) ile ilgili farkındalık ve bilinçlendirme yapılıyor. Bir zamanlar tedavisinin olmadığı düşünülen bu hastalık, teknolojinin gelişmesiyle birlikte tedavisi bulunmuş ve kanseri yenen binlerce küçük kahramanlar diğer arkadaşlarına ilham olmuşlar ve olmaya devam ediyorlar. Ülkemizde de LÖSEV’in bu hastalık için çabalayan doktorları ve gönüllülerine biz de saygı ve sevgilerimizi gönderiyoruz.

 

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

UTRADER’DEN HABERLER

Ticaret Ligi Bilgi Yarışmamız uluslararası yolcu oldu

 

25 Ekim, Salı günü saat 21.00’da dijital olarak gerçekleşecek 2. Sezon  yarışmamız, uluslararası yolculuğuna da başladı. Sakarya Üniversitesinin öncülüğünde “AACSB 2023 Innovations That Inspire” yarışmasına başvuru yapıldı ve sonuçlar için heyecanlı bekleme süreci şimdiden başladı.

 

1916’da kurulan AACSB, işletme okulları için en uzun süredir hizmet veren küresel akreditasyon kuruluşu olup; alanında tüm dünyadaki öğrencileri, eğitimcileri ve işletmeleri birbirine bağlayan en büyük ağdır.

 

Toplamda 14.000 TL hediye çekinin verileceği yarışmamıza sizleri de bekliyoruz. Yüzlerce kişinin aynı anda yarıştığı ve dış ticaret profesyonellerinin büyük ilgi gösterdiği bu yarışmada siz de yer almak istiyorsanız sosyal medya hesaplarımızı hemen takibi alın.

 

Web sitemizdeki “Ticaret Ligi 2. Sezon” sayfamızdan da detaylı bilgilere ulaşabilir ve kayıt olabilirsiniz. Web sitemize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Yarışmanın nasıl yapıldığını ve kurallarını öğrenmek için Youtube’da yayınlanan “Kurallar videolarımızı” izleyebilirsiniz. Kurallar Videolarına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

1. Sezon’dan hatıra kalan birkaç heyecanlı dakikaya göz atmak için sizleri videomuzu izlemeye davet ediyoruz.

 

Videoya ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Utrader ailesi olarak Akademi ve Öğrenciler ile birlikte yoğun bir hafta geçirdik

 

Üniversitelerin akademik yıllarının başlaması ile birlikte biz de tüm akademisyenlerimiz ve öğrencilerimiz ile birlikte olmak için oradaydık.

Birinci sınıflar ile tanışma sonrasında hızla Kariyer Günlerinde yer aldık ve arkasından da sponsoru olduğumuz 21 Gün 37 Derece İş Topluluğu’nun ilk açılış etkinliğine katılarak kendilerinin heyecanına ortak olduk.

 

Akademi Ödüllerinde heyecan dorukta.

Sonuçların açıklanmasına 1 hafta kaldı!

 

Uluslararası Ticaret Ağı Derneği (UTRADER) ile Sakarya Üniversitesi’nin düzenleyicileri olduğu UTRADER Akademi Ödülleri’nin Ocak 2022’de başlayan başvuru sürecinin sona ermesinden sonra kazananların açıklanmasına sadece 1 hafta kaldı.

 

75 Üniversite ve 7 kurumdan 200’den fazla araştırmacının başvurduğu ödüllerin sonucu 1 Kasım’da açıklanacak. Ödül Töreni ise 15 Kasım’daki davetli katılımcılar ile İÜ Baltalimanı Tesislerinde gerçekleştirilecek.

 

Duyuru ve daha fazla bilgi için Akademi Ödülleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Utrader Podcast 2. Sezonu başladı

 

17 Ekim’deki 2.Sezon 1. Bölümümüzün konuğu Demiryolu Taşımacılığı Derneği Genel Müdür Yardımcısı Sayın Nükhet Işıkoğlu oldu. Kendisi ile Demiryolları ve Demiryolu taşımacılığı üzerine çok güzel bir söyleşi gerçekleştirdik. Bu bölüme aşağıdaki Spotify ve Google Podcast linklerimizden ulaşabilirsiniz.

 

31 Ekim’de ise Sivil Havacılık İHA eğitmeni Sayın Burak Çalışkan ile Ticari Drone ve İHA taşımacılığı üzerine bir söyleşi gerçekleştireceğiz. Bir hafta sonra yayınlanacak söyleşimize yine Spotify ve Google Podcast üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Spotify üzerinden yayınlarımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Google Podcast üzerinden yayınlarımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

 

 

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

 

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

 

 

Şimdilik Utrader’dan haberlerimiz bu kadar, 7 Kasım’da yayınlanacak 17. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz. Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemizi ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz. Web sitemiz için TIKLAYINIZ.

 

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

 

 

MAKALE KÖŞESİ

 

Bu haftaki makale okuma köşemiz için Atez Yazılım Teknolojileri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Dr. Kenan Güler’in İTKİB-Hedef Dergisinde yayınlanan “İhracat için Blockchain” başlıklı makalesini öneriyoruz.

Makalenin tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Uluslararası Ticaret ve Ekosistemi hakkında söyleşi, makale ve haberlere ulaşmak için UTİC Dijital Dergimizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

 

UTİC Dergimizin tüm sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

 

GÜNCEL HABERLER

Baltık Kuru Yük Endeksi

 

Lojistik sektörü içindeki deniz emtia taşımacılığının payını göz önüne aldığımızda dünya emtia piyasaları ile ilgisi yadsınamaz. Bu gidişin nasıl bir yön çizeceğini kesin olarak söylemek imkânsız olsa da bazı tahminler yapılabilmektedir. Piyasaların gidişatı hakkında tahmin yapabilmek için bir çok araç kullanılmaktadır. Bunlardan biri de Baltık kuru yük endeksidir.

 

İngilizce’de Baltic dry index olarak. bilinen kuru yük taşıma endeksi, navlun ile ilgili bedelleri gösteren bir endekstir. Bu indeks 200 yıldan fazla bir mazisi olan merkezi Londra’da olan ve denizcilik sektörü ile alakalı bağımsız veri sağlayıcısı olan Baltık Borsası vasıtasıyla yayınlanmaktadır. Endeks ilk olarak 1985 yılının Ocak ayında hesaplanmıştır. Bu kuruluşun yayınlamış olduğu veriler denizcilik sektörü tarafından önemli bir gösterge niteliği taşımakta ve denizcilik çekleri ile ilgili yapılan taşımacılıklarda Baltık Borsasının verileri referans olarak kullanılmaktadır. Baltık Borsasına kayıtlı olan 600 üye şirket dünya genelindeki deniz taşımacılığının tamamına yakınını elinde bulundurmaktadır.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 
 

Sarımsak kokusuna milyonlarca Euro ödüyoruz

 

Konutlardan iş yerlerine, fabrikalardan sanayiye her alanda yaygın olarak kullanılan doğalgaz, sunduğu büyük konforun yanı sıra olası kaçaklarda can kayıplarına da yol açabiliyor. Bu nedenle “kokusuz” olan doğalgaza, yurt dışından milyonlarca euro ödenerek ithal edilen bir çeşit rafineri yan ürünü olan “sarımsak kokusu” ekleniyor. Kullanıcının, kaçaktan haberdar olması için doğalgaza eklenen ve böylece hayat kurtaran bu uyarıcı ürüne her yıl en az 4-5 milyon euro ödüyoruz.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

Kaynak: NTV

Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda 38 kilometrelik tır kuyruğu oluştu

 

İhracat tırlarının oluşturduğu yoğunluğa Bulgaristan gümrüğünün yanıt verememesi nedeniyle Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda 38 kilometrelik tır kuyruğu oluştu.

 

Türkiye’nin ihracatındaki artış, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle deniz yolu taşımacılığının olumsuz etkilenmesi ve tır güzergahlarının bir bölümünün batı sınır kapılarına kayması sebebiyle sınır kapılarında yoğunluk yaşanıyor. Yüzlerce TIR sürücüsü, özellikle Bulgaristan’a açılan Hamzabeyli Sınır Kapısı’ndan Avrupa’ya geçip ihraç yüklerini teslim etmek için sıra bekliyor.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

Kaynak: Haberturk.com

Togg ve Trendyol’dan kullanıcı deneyimi iş birliği

 

Yollara çıkmak için gün sayan yerli otomobil Togg, e-ticaret platformu Trendyol ile iş ortaklığı niyet mektubu imzaladı. Yapılan açıklamaya göre, iş birliği kapsamında kullanıcılar için oluşturulan hizmetler karşılıklı olarak entegre edilecek. Togg CEO’su Gürcan Karakaş, “Ağa bağlı, elektrikli ve otonom akıllı cihazlar evde ve ofisteki pek çok işimizi yapabileceğimiz yeni yaşam alanları haline geliyor, yeni mobilite ile e-ticaretin yolları da bu noktada kesişiyor. Trendyol’la imzaladığımız niyet mektubu ile kullanıcılar mevzuata uygun biçimde hem Togg’un hem de Trendyol’un hizmetlerinden yararlanabilecek” dedi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

Üretimden ihracata tam destek zamanı

 

Üretimini ihraç etmek isteyen küçük ve orta ölçekli firmalar için yurt içi ve yurt dışı mevzuatı bilmek ve buna göre pozisyon almak oldukça önemli. Ticaret Bakanlığı bu işlemleri ve bilgileri çatısı altında çeşitli web siteleri ile ayrıntılı olarak sağlıyor. Ayrıca bakanlık, ihracatçı için muafiyetler başta olmak üzere desteklerini de firmalara aktarıyor.
İhracat yapmak isteyen firmaların zorlandığı önemli konulardan biri hem yurt içindeki mevzuatları öğrenmek, hem de partner ülkelerin çalışma kriterlerini tanımak oluyor. Aslında bu bilgiler firmaların sadece bir ‘tık’ uzağında. Ticaret Bakanlığı, tüm bu bilgileri oldukça açıklayıcı ve anlaşılır şekilde web sayfasında güncel tutarak bulunduruyor.

 

Duygu Erdoğan’ın “Adım Adım Kobi’lere İhracat Rehberi” yazısının devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi hashtag imizi takip edebilirsiniz.

 

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

HAYAT DERSİ

https://t.me/utraderutic/1088Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler hashtag imizi takip edebilirsiniz.

 

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

Aşağıdaki bankalardan hangisinin akreditif işlemlerinde adının belirtilmesine gerek yoktur?

 

a)      Ödeme Bankası

b)      Kabul Bankası

c)     İştira Bankası

d)     Müşteri Bankası

 

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

 

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım

 

Milletlerarası ticaret odası hangi yıl kurulmuştur?

a)     1919

b)     1945

c)     1962

d)     1934

 

Doğru cevap ; A şıkkı

 

KARİKATÜR KÖŞESİ

Diğer karikatürlerimize ulaşmak için Telegram hesabımızdaki #karikatür etiketimizi kullanabilirsiniz.

 

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

SÖZ SİZDE

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

 

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

Mesela; Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı(UNCTAD) yaratıcı hizmetler ihracatı araştırması sonucu açıklandı. Bu ülkelerde hiç dikkatinizi çeken bir ülke oldu mu? ABD birinci sırada gelirken ikinci sırada İrlanda, üçüncü sırada Almanya ve dördüncü sırada Çin geliyor. Sizce İrlanda yaratıcı hizmet ihracatında bu kadar başarılı olmasını neye borçlu? Bildiklerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

 

Utrader e-bültenimizin 16. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz.

Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

 

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

 

Sağlık ve sevgiyle kalın…

 

Utrader Ailesi

Abone olmak için https://utrader.org/ adresimizi ziyaret edin. Web sayfamızın en altındaki e-bültenimize abone olun kutusuna mailinizi yazın.

 

Hakkımızda

Bu e-bültenin editörlüğü; Tuğçe Kayacı, Yavuz Dursun, Miray Yeleser, Merve Saçlı, Kerem Manav, Serhat Evlioğlu tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegramYoutubeE-BültenPodcast

 

 Bir cevap yazın