UTRADER e-Bülteni 15

 

Utrader e-Bülteninin 15. Sayısından merhaba!

 

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

 

Bugün Dünya Ruh Sağlığı günü. Her ruh kendini dinleyebileceği boşluklara ihtiyaç duyar. Sağlıklı bir zihin ve ruh sağlığı için bu çok doğal bir ihtiyaçtır. Bu nedenle her yıl 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü toplumdaki farkındalığı arttırmak için kutlanıyor.

 

Bu Pazar ise Dünya Gıda günü (16 Ekim). Daha yaşanabilir bir Dünya için Dünya genelindeki açlık, yoksulluk ve israfa dikkat çekmek amacıyla düzenlenen bugünün bir başka önemi de israfın önlenmesi için üzerimize düşen sorumluluğu bir kez daha hatırlatması.

 

Bir sonraki Pazartesi ise Dünya Yoksullukla Mücadele günü (17 Ekim). Dünya genelinde yoksullukla mücadelenin öneminin vurgulandığı ve yoksunluk içerisindeki milyonlarca insanın sesinin duyurulması amacıyla düzenlenen bugünün bir gün değil her günün sorunu olduğu aşağıdaki istatistik ile çok güzel anlatılıyor. Dünya nüfusunun en zenginini oluşturan %10’luk kesim şu anda gelirin %52’sine sahipken. Dünya nüfusunun en yoksul yarısı ise sadece %8’lik bir geliri paylaşıyor. Dünyadaki 47 kişinin serveti, 3,7 milyar insanın servetinin toplamına eşit.

 

Ekim ayının ilk haftasını bitirdiğimize göre artık ekonomik göstergelere de daha detaylı bakabiliriz.

İki aydır dolar kurunun euro kurunu geçmesi ihracatçılar için olumsuz sonuçlar ortaya çıkarttı. Risklerini yönetme hususunda gelişmiş yeteneklerini sonuna kadar zorlayan ihracatçılar için önümüzdeki kış da zorlu geçeceğe benziyor. Dünya piyasalarındaki Eylül ayı dolar, borsa, fonlama verilerini incelediğimizde doların oynaklığı ve borsanın yükselmesi baz alındığında Türkiye’nin bir kez daha ayrıştığını söyleyebiliriz.

Kaynak: SATSO Eylül 2022 Ayı Ekonomik Bülteni

Dünya Ticaret Örgütünün (WTO) 2015’den başlayıp 2023 son çeyreğine kadar çeyrekler bazındaki “küresel mal ticareti hacmi” istatistiği yayınlandı. Önümüzdeki dönemde yaşanabilecek gelişmelere ışık tutan çalışma, ekonominin nasıl bir değişim göstereceği üzerine yorumlar yapmamıza yardımcı oluyor.

Kaynak: WTO Press/909 – International Trade Statistics

Dünya Ticaret Örgütü’nün, Küresel Mal Ticareti Barometresinin en son Ağustos ayında yaptığı ölçümde elde ettiği 100 değerinin halen sabit kaldığı görülüyor.

Kaynak: WTO Trade Barometers

Türkiye’nin Eylül ayı dış ticaret verilerine baktığımızda ihracatının geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %9,2 artışla 22,6 milyar dolar gerçekleştiği görülüyor.

Kaynak: TİM Linkedin, 04.10.2022

Eylül ayında ihracatçılarımızın en çok ihracat gerçekleştirdiği ilk üç ülke ise sırası ile Almanya, ABD ve Irak oldu.

Kaynak: TİM Linkedin, 04.10.2022

Hanehalkını en çok ilgilendiren rakam ise tabii ki Enflasyon oldu. Eylül 2022 enflasyonu Tüketici Fiyat Endeksine göre bir önceki aya göre %3,08, bir önceki yılın Aralık ayına göre %52,40, bir önceki yılın aynı ayına göre %83,45 ve on iki aylık ortalamalara göre %59,91 olarak gerçekleşti.

Kaynak: TÜİK, Tüketici Fiyat Endeksi, Eylül 2022

TÜFE Ana harcama gruplarına göre yıllık değişim oranlarını ise aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz. Buradan da görülebileceği gibi yıllık bazda en büyük değişim, Ulaşım, Ev Eşyası, Gıda ve Alkollü içecekler ve Konut grubunda gerçekleşti.

Kaynak: TÜİK, Tüketici Fiyat Endeksi, Eylül 2022

Yurtiçi Üretim Endeksi ise Eylül ayında bir önceki aya göre %4,78, bir önceki yılın Aralık ayına göre %82,45, bir önceki yılın aynı ayına göre %151,50 ve on iki aylık ortalamalara göre %114,02 artış gösterdi.

Kaynak: TÜİK, Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi, Eylül 2022

Önümüzdeki 2 hafta içinde açıklanacak olan İşgücü İstatistikleri, Tüketici-Reel Kesim- Ekonomik güven endeksleri, Sanayi Üretim Endeksi, Para Politikası Kurulu Kararı, Tüketici Güven Endeksi, Reel Kesim Güven Endeksi rakamlarını da sizler için takip edecek ve bir sonraki bültenimizde paylaşacağız.

Kış aylarının yaklaştığı ve yağmurların her gün bizi ziyaret ettiği bu günlerde şemsiyesiz çıkmamanızı hatırlatarak bu bölümümüzü tamamlıyoruz.

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

UTRADER’DEN HABERLER

Güz Dönemi Burs Başvuru sonuçları açıklandı!

 

UTRADER, başta üniversitede okuyan ve uluslararası ticaret ile ilişkili alanlarda eğitim alanlar olmak üzere, tüm eğitim seviyelerindeki öğrencilere karşılıksız burs imkanı sağlamaktadır.

 

UTRADER Bursu, memleketini seven ve kendini geliştirme arzusunda bulunan ihtiyaç sahibi tüm öğrencilerimize açıktır.

 

Siz de gerçekten ihtiyacı olan öğrencilere ulaşarak burs vermek istiyorsanız bizimle [email protected] adresi üzerinden irtibat kurabilirsiniz.

 

Güz yarıyılı bursiyer adayları bilgilendirilmeye başlandı. Bahar döneminde açılacak burs başvuruları ile ikinci yarıyılda da burslarımız devam edecek.

 

Web sayfasımıza gitmek için TIKLAYINIZ.

 

Burs başvuru sayfamıza girmek için TIKLAYINIZ.

 

 

Akademi Ödülleri başvuruları sona erdi.

Sonuçlar heyecanla bekleniyor!

 

Uluslararası Ticaret Ağı Derneği (UTRADER) ile Sakarya Üniversitesi’nin düzenleyicileri olduğu UTRADER Akademi Ödülleri’nin Ocak 2022’de başlayan başvuru süreci sona erdi. 75 Üniversite ve 7 kurumdan 200’den fazla araştırmacının başvurduğu ödüllerin sonucu 1 Kasım’da açıklanacak. Ödül Töreni ise 15 Kasım’daki davetli katılımcılar ile İÜ Baltalimanı Tesislerinde gerçekleştirilecek.

 

Duyuru ve daha fazla bilgi için Akademi Ödülleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Ticaret Ligi Bilgi Yarışmamızın 2. Sezonu 25 Ekim’de başlıyor.

 

Toplamda 14.000.TL hediye çekinin verileceği yarışmamız sizleri bekliyor. Siz de yüzlerce kişinin yarıştığı ve sahasının profesyonelleri ve yöneticilerinin de katıldığı bu yarışmada yer almak istiyorsanız sosyal medya hesaplarımızı hemen takibi alın.

 

Web sitemizdeki “Ticaret Ligi 2. Sezon” sayfamızdan da detaylı bilgilere ulaşabilir ve kayıt olabilirsiniz. Web sitemize ulaşmak için TIKLAYINIZ. 

 

Yarışmanın nasıl yapıldığını ve kurallarını öğrenmek için Youtube’da yayınlanan “Kurallar videolarımızı” izleyebilirsiniz. Kurallar Videolarına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

1. Sezondan hatıra kalan birkaç heyecanlı dakikaya göz atmak için sizleri videomuzu izlemeye davet ediyoruz.

 

Videoya ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

 

Utrader Podcast 2. Sezonu 17 Ekim’de başlıyor

 

Birinci sezonunda birçok konuğu ağırladığımız Podcast Sesli Yayınımızın 2. Sezonu 17 Ekim’de başlıyor. Yine farklı ve capcanlı içerikleri ile yeni konu ve konuklar ile sizlerle beraber olacak podcastimizi kaçırmayın.

 

17 Ekim’deki 2.Sezon 1.Bölümümüzün konuğu Sayın Nükhet Işıkoğlu oldu. Kendisi ile Demiryolları ve Demiryolu taşımacılığı üzerine çok güzel bir söyleşi gerçekleştirdik. Yayınlanacak bu bölüme 17 Ekim’den itibaren Spotify ve Google Podcast’ten ulaşabilirsiniz.

 

1. Sezon Podcast bölümlerimize Youtube üzerinden ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Spotify üzerinden yayınlarımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Google Podcast üzerinden yayınlarımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

 

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

 

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

 

 

Şimdilik Utrader’dan haberlerimiz bu kadar, 24 Ekim’de yayınlanacak 16. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz. Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemizi ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz. Web sitemiz için TIKLAYINIZ.

 

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

 

 

MAKALE KÖŞESİ

 

Avrupa Birliği Sınırında Karbon Uyarlama Mekanizması Taslağı üzerine değerlendirme

 

Derneğimizin üyesi olan Avukat Murat Eren tarafından Global Sanayici Dergisi Eylül-Ekim 2022 sayısında kaleme alınan ve Avrupa Birliğinin kıtayı 2050 yılına kadar karbondan arındırılmış ilk kıta haline getirebilmek için almış olduğu farklı stratejik kararlardan bahseden yazı, Carbon Border Adjustment Mechanism (CBMA) sisteminin Avrupa dışındaki ülkelere getirdiği yeni yükümlülük ve sorumluluklarını da dile getiren bir bakış açısı ile konuyu enine boyuna ele alıyor.

 

Makalenin tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Global Sanayici Dergisi, Sayfa 52-53

 

UTİC Dijital Dergimizdeki makalelerimize ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

 

UTİC Dergimizin tüm sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

 

GÜNCEL HABERLER

Lojistikte yabancı yatırım hızlandı

 

Lojistik sektöründe yabancı yatırım hareketlendi. Pandemi ve Rusya- Ukrayna savaşıyla Türkiye’nin küresel tedarik zincirinde rolünün artmasıyla bir yandan Türkiye’de faaliyet gösteren MSC, Rhenus, DFDS, Rif Line MOL Group yatırımlarını hızlandırırken, diğer yandan pazara yeni oyuncular giriyor. Son olarak Danimarkalı lojistik devi Blue Water Shipping İstanbul ve İzmir’de ofis açtı.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 
 

Elektrik-elektronik sektöründen 9,6 milyar dolarlık ihracat

 

Ocak-ağustos döneminde, AB ülkelerine 4,3 milyar dolar, diğer Avrupa ülkelerine 1,3 milyar dolar, Orta Doğu ülkelerine ise 1,1 milyar dolar olmak üzere toplam 9 milyar 620 milyon dolar elektrik-elektronik ihracatı gerçekleştirildi.

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlediği bilgilere göre, Ağustos 2021’de 1 milyar 204 milyon dolarlık ihracat yapan elektrik-elektronik sektörü, bu yılın aynı döneminde yüzde 4,3 artışla 1 milyar 256 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

 

Sektör, Ocak-Ağustos 2022’de ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artışla 9 milyar 620 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Sektörün geçen ay gerçekleştirdiği ihracatın 623 milyon dolarlık kısmı İstanbul’dan yapıldı. İstanbul’u, 184 milyon dolarla Manisa, 75 milyon dolarla Ankara takip etti.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

Ünye’den Rusya’ya Ro-Ro gemisiyle sebze ve meyve ihracatı

 

Ünye Limanı’ndan sebze ve meyve yüklü ilk Ro-Ro gemisi Rusya’ya hareket etti.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, Ünye Limanı’nın kapasitesini sıradan bir liman durumundayken iki katına çıkardıklarını belirterek, “280 metrelik bir liman, rıhtım oluşturduk. Burada eskiden tek gemi yükleniyordu, diğer gemiler açıkta bekliyordu. Şu anda üç gemi birden yükleme imkanımız var. Daha da önemlisi bugün aldığımız tedbirlerle Ro-Ro yüklemesi yapıyoruz. Tırı geldiği gibi gemiye yüklüyoruz. Bu da ilk defa Karadeniz’de bizim bölgemizde oluyor.” diye konuştu.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

Navlun çakıldı, armatör telaşta

 

Pandemide tarihi karlılıklara imza atan, bunu da dev yatırımların startını vererek kutlayan armatörler, ekonomideki yavaşlama ve navlundaki sert düşüş nedeniyle köşeye sıkıştı. Navlunu yüksek tutmak için, seferleri azaltma girişimi de işe yaramayınca armatör, yük bulmak için karlı dönemde yüz çevirdiği müşterilerinin ve taşımacılık acentelerinin kapısını çalmaya başladı.

Armatörler Birliği Başkanı Cihan Ergenç, “Bunlar daha iyi günlerimiz” yorumunu yaparken, Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Yönetim Kurulu Üyesi ve Deniz Çalışma Grubu Başkanı Cihan Özkal, konteyner navlunundaki sert düşüşte küresel ekonomideki yavaşlama, resesyon beklentileri ve AB’deki enerji krizinin yanı sıra Çin’in tedarik zincirinde yaşanan sorunlar ve dev konteyner hatlarına rakip çıkmaya çalışan charter seferlerin de etkili olduğunu söyledi.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

FIFA Dünya Kupası için ATA Karne uygulaması onaylandı

 

Katar’daki gümrük yetkilileri, 2022 FIFA Dünya Kupası sırasında kullanılacak yayın ekipmanı gibi profesyonel ürünler için gümrüksüz ve vergisiz geçici mal ithalatına izin veren ATA Karnesinin kullanımına onay verdi.

2018 yılında ATA Karnesine geçen Katar bu uygulama ile sadece sergilenebilir ve fuarlarda kullanılan mallara gümrüksüz ithalat izni sağlarken, yayın ekipmanı gibi profesyonel ekipmanların ATA Karneleri kapsamında ithal edilmesi mümkün değildi.

2022 FIFA Dünya Kupası sırasında medya endüstrisinin ihtiyacını göz önünde bulundurarak ve Uluslararası Ticaret Odası (ICC) tarafından yürütülen çalışmalar çerçevesinde, Katar Ticaret ve Sanayi Odası (QCCI), Katar gümrük yetkilileri ile müzakerelerde kilit rol oynadı. ATA Karnesi uygulaması, yarışma sırasında profesyonel ekipmanın ithalatına izin verecek şekilde Ekim 2022-Aralık 2022 tarihleri arasında uygulayacak şekilde genişletti.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

Rakipsiz Çinli ve Türk taşımacılar fiyatı ikiye katladı

 

Çinli lojistik firmaları, Rusya’ya konteyner taşıma ücretlerini yıl başından bu yana iki katına çıkardı. Kommersant’ın haberine göre, yılbaşında 6 bin dolara taşınan bir konteyner için bugün istenen ücret 11 bin 500 dolar.

 

Beyaz eşya ve elektronik üreticileriyle konuşan gazete, benzer bir durumun Türkiye’den taşınan mallarda da gözlendiğine dikkat çekti. Üreticilerin aktardığına göre, taşıma maliyetlerinin artmasının ardında batılı şirketlerin çekilmesi sonucu piyasa rekabetinin azalması ve talepteki artış yatıyor.

 

Lojistik şirketi diHouse’dan Dmitri Denisenko, Kommersant’a verdiği demeçte, Çin’den gerçekleşen havayolu kargo uçuşlarında da taşımacılık maliyetlerinin Mart’tan bu yana 3 kat arttığını söyledi.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

Uzak Doğuda Ticaret Savaşları

 

Hindistan’ın akıllı telefon pazarını domine eden Çinli markalar, yetkililer tarafından takibe alındı. Vivo India’nın 119 banka hesabı dondurulurken, Oppo India 551 milyon dolar değerinde vergi kaçırmakla suçlandı.

2014’te Çinli akıllı telefon markaları Vivo, Oppo ve OnePlus Hindistan’a girdi, ardından 2018’de Realme ve 2020’de iQOO izledi. Tümü Çinli ana şirket BBK Electronics’in yan dalları olan bu markalar Hindistan’daki ABD markalarını geçmeyi başardı. Dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon pazarı olan Hindistan şimdi, bu popüler markaları incelemeye aldı.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

Tedarik Zinciri Lojistikte Güncel Konular Ve Stratejik Yaklaşımlar Kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Küresel Ekonomide Özel Ekonomik Alanlar, Serbest Bölgeler ve Lojistik Köyler Kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi hashtag imizi takip edebilirsiniz.

 

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

HAYAT DERSİ

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler hashtag imizi takip edebilirsiniz.

 

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

Milletlerarası ticaret odası hangi yıl kurulmuştur?

 

a) 1919

b) 1945

c) 1962

d) 1934

 

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

 

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım

 

CFR teslim şekline göre gönderilen bir eşyanın kıymetinin, CIF kıymete ulaşabilmesi için aşağıdakilerden hangisinin hesaba eklenmesi gerekmektedir?

 

a) Sigorta

b) Navlun

c) İç Nakliye

 

Doğru cevap ; A  şıkkı

 

KARİKATÜR KÖŞESİ

Diğer karikatürlerimize ulaşmak için Telegram hesabımızdaki #karikatür etiketimizi kullanabilirsiniz.

 

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

SÖZ SİZDE

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

 

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

Mesela gemi taşımacılığında kullanılan farklı gemi türlerini biliyor musunuz? Aşağıdaki gemilerin isimlerini biliyor musunuz? Burada olmayan bir örnek verebilir misiniz?

 

Utrader e-bültenimizin 15. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz.

Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

 

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

 

Sağlık ve sevgiyle kalın…

 

Utrader Ailesi

Abone olmak için https://utrader.org/ adresimizi ziyaret edin. Web sayfamızın en altındaki e-bültenimize abone olun kutusuna mailinizi yazın.

 

Hakkımızda

Bu e-bültenin editörlüğü; Tuğçe Kayacı, Yavuz Dursun, Miray Yeleser, Merve Saçlı, Kerem Manav, Serhat Evlioğlu tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegramYoutubeE-BültenPodcast

 

 Bir cevap yazın