UTRADER e-Bülteni 14

 

Utrader e-Bülteninin 14. Sayısından merhaba!

 

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

 

Üç gün önce 23 Eylül’dü ve bu gün yılda sadece iki kez tekrarlanan özel bir zaman dilimini temsil ediyor; Ekinoks günü. Ekinoks Güneş ışınlarının Ekvator’a dik vurması sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği an olarak bilinir. Aynı zamanda gündüz ile gecenin eşit olmasını temsil eder. İlkbahar ve sonbaharda olmak üzere yılda sadece iki kez tekrarlanır ve birçok ulus için şenliklere ve etkinliklere ev sahipliği yapar.

Aynı gün Demiryolu Haftası’nın da başlangıcı oldu. Demiryollarının Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ayrı bir önemi bulunuyor. Anadolu insanı buharlı lokomotifin ilk kullanılmasından tam 33 yıl sonra 1856 yılında demiryolu ile tanışır. Türkiye’de ilk demiryolu inşaatı 23 Eylül 1856 tarihinde bir İngiliz şirketine verilen imtiyazla, İzmir –Aydın arasında inşa edilmiş olup, 130 kilometre uzunluğundaki bu hattın yapımı 1866’da tamamlanabilmiştir. Türk demiryolları 1923-1940 yılları arasında bir anlamda atılım çağını yaşadı da diyebiliriz.

 

Bugün ise Türkiye’deki Demiryolu Hattı uzunluğu 13.000 km’yi geçti ve yolcu taşımacılığında yüksek hızlı tren ve elektrikli trenler ile karayolunun önemli bir bölümünü üstlenmiş ve turizm dahil birçok yönden tercih edilir olmuştur. Yük taşımacılığında ise liman, serbest bölge, OSB, lojistik merkezleri bağlantıları ile Türkiye’nin dış ticaret ve lojistiğinde önemli bir yapıtaşı olma yolunda ilerleyen Demiryolu Taşımacılığı, 2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planına göre hat uzunluğunu 28 bin 590 kilometreye çıkarmayı öngörüyor. Ülkemizde özellikle İntermodal taşımacılıkta kullanılan demiryollarının çok daha fazla kapasiteler ile çalışması temennisi ile tüm demiryolu çalışanlarının bu haftasını kutlarız.

 

Ülkemizde bacasız sanayi olarak da bilinen Turizm sektörünün günü olan 27 Eylül Dünya Turizm günü, 1980’den itibaren Dünya Turizm Örgütü tarafından kutlanmaktadır. Dünya Turizm Günü’nün amacı, uluslararası toplumlar için turizmin önemini vurgulamak ve farkındalık yaratmak olduğu kadar, aynı zamanda ülkelerin turizm potansiyellerinin karşılaştırılmalı olarak ortaya konduğu karşılaştırma günü olduğu da söylenebilir.

Önümüzdeki 29 Eylül’de ayrıca Dünya Denizcilik Gününü de kutlayacağız. Bu günde International Maritime Organization (IMO) tarafından deniz ve gemi ticareti güvenliği ile ilgili konulara dikkat çekilirken, ülkeler arası deniz ticaretindeki koordinasyon da bir kez daha vurgulanıyor. Her yıl bir tema ile kutlanan bu günün 2022 teması ise “Daha yeşil taşımacılık için yeni teknolojiler” olarak seçilmiş.

 

Son olarak, ay içindeki ekonomik verilere ulaşmak için resmi bir kaynak olması hasebiyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının Veri Yayınlama Takvimi sayfasını https://www3.tcmb.gov.tr/veriyaytakvim/takvim.php paylaşmak istiyoruz. Bu sayfada haftalık para ve banka istatistiklerinden döviz kurlarının değişimine, menkul kıymet istatistiklerinden piyasa katılımcıları anketlerine kadar birçok veriyi inceleyebilirsiniz.

 

Ekim ayındaki sayımızda ekonomik, dış ticaret ve uluslararası ticaret analizlerimiz devam edecek.

 

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

UTRADER’DEN HABERLER

Güz Dönemi Burs Başvuruları 30 Eylül’de bitiyor!

 

UTRADER, başta üniversitede okuyan ve uluslararası ticaret ile ilişkili alanlarda eğitim alanlar olmak üzere, tüm eğitim seviyelerindeki öğrencilere karşılıksız burs imkanı sağlamaktadır.

 

UTRADER Bursu, memleketini seven ve kendini geliştirme arzusunda bulunan ihtiyaç sahibi tüm öğrencilerimize açıktır.

 

Siz de gerçekten ihtiyacı olan öğrencilere ulaşarak burs vermek istiyorsanız bizimle [email protected] adresi üzerinden irtibat kurabilirsiniz.

 

2022-2023 Yılı Güz Yarıyılı burs miktarları:

Lisans ve öncesi için: 700 TL
Yüksek Lisans için:1.000 TL
Doktora için:1.500 TL

UTRADER bursuna, web sayfamızdaki “Başvuru Formu” linkine tıklayarak başvurabilirsiniz.

 

Web sayfamıza gitmek için TIKLAYINIZ.

Burs başvuru sayfamıza girmek için TIKLAYINIZ.

 

Akademi Ödülleri başvuruları sona erdi.

Sonuçlar heyecanla bekleniyor!

 

Uluslararası Ticaret Ağı Derneği (UTRADER) ile Sakarya Üniversitesi’nin düzenleyicileri olduğu UTRADER Akademi Ödülleri’nin Ocak 2022’de başlayan başvuru süreci sona erdi. 75 Üniversite ve 7 kurumdan 200’den fazla araştırmacının başvurduğu ödüllerin sonucu 1 Kasım’da açıklanacak. Ödül Töreni ise 15 Kasım’daki davetli katılımcılar ile İÜ Baltalimanı Tesislerinde gerçekleştirilecek.

 

Duyuru ve daha fazla bilgi için Akademi Ödülleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Sesli e-bültenlerimizi dinlediniz mi?

 

Tüm yazılı e-bültenlerimizin seslendirilmiş haline artık sesli yayın platformlarımız ve web sitemizin blog bölümünden ulaşabilirsiniz. Yürürken, dinlenirken, otobüste, arabada, parkta, öğlen arasında, kulaklığınızı takarak 10 dakikada içeriklere hızlıca ulaşabileceğiniz ve gündemi kaçırmadan öğrenebileceğiniz sesli e-bültenlerimiz ile yeni bir deneyim sizleri bekliyor. Tuğçe Çokyaşar’ın seslendirdiği e-bültenlerimiz Spotify, Anchor ve Google Podcast üzerinde!

 

SpotifyAnchorGoogle Podcast

 

Ticaret Ligi Bilgi Yarışmamızın 2.Sezonu 25 Ekim’de başlıyor.

 

Toplamda 14.000.TL hediye çekinin verileceği yarışmamız sizleri bekliyor. Siz de yüzlerce kişinin yarıştığı ve sahasının profesyonelleri ve yöneticilerinin de katıldığı bu yarışmada yer almak istiyorsanız sosyal medya hesaplarımızı hemen takibi alın.

 

1. Sezondan hatıra kalan birkaç heyecanlı dakikaya göz atmak için sizleri videomuzu izlemeye davet ediyoruz.

 

Videoya ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Utrader Podcast 2. Sezonu Ekim ayında başlıyor

 

Birinci sezonda birçok konuğu ağırladığımız Podcast Sesli Yayınımızın 2. Sezonu Ekim ayında başlıyor. Yine farklı ve capcanlı içerikleri ile yeni konu ve konuklar ile sizlerle beraber olacak podcastimizi kaçırmayın

 

1. Sezon Podcast bölümlerimize Youtube üzerinden ulaşmak için TIKLAYINIZ.


Spotify üzerinden yayınlarımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Google Podcast üzerinden yayınlarımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

 

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

 

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

 

 

Şimdilik Utrader’dan haberlerimiz bu kadar. 10 Ekim’de yayınlanacak 15. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz. Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemizi ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz. Web sitemiz için TIKLAYINIZ.

 

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

 

 

MAKALE KÖŞESİ

 

Dış Ticaret Mesleği – Nurten KILIÇPARLAR

 

Dış ticaret mesleği çok yönlü niteliklerin bir arada bulundurulması gereken uluslararası bir meslek dalı olarak düşünülebilir. Mesleği icra eden dış ticaret çalışanı ise, ihracat ve ithalat işlemlerinde, uluslararası mal alım satımı için bağlantılar kurulması ve gerekli sözleşmelerin yapılması işlerinde çalışan kişiler olarak ifade edilmektir. Özetle, uluslararası piyasalarda iş yapan firmaların ürün ve hizmet satışına kadar ithalat ya da ihracatla ilgili olan tüm süreçlerinin doğru şekilde yönetilmesinden sorumlu kişiler olarak tanımlanabilir. Bu mesleği yapacak kişiler, ithalat ve ihracat departmanlarında, gümrük işlerinde, lojistik firmalarında ya da bankaların kambiyo servislerinde çalışabilirler.

 

Makalenin tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

UTİC Dijital Dergimizin diğer sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

UTİC Dergimizin tüm sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

 

GÜNCEL HABERLER

Fed’in faiz artışı diğer merkez bankalarında da çapa etkisi yarattı

 

Fed’in enflasyona karşı mücadelesinde agresif tutumuna devam edeceğini şahin bir tutumla belirtmesinin ardından birçok merkez bankası perşembe günü faiz oranlarını yeniden artırdı.

 

Fed’in ardından İngiltere, Norveç, İsviçre, Tayvan, Güney Afrika, Endonezya ve Filipinler merkez bankaları da politika faizinde artışa gitti.

 

Analistler, 23 Ekim’de yeniden artacağı neredeyse kesin olan Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararına ilişkin beklentilerini yükseltti. Avrupa Merkez Bankası’nın ekim ayı toplantısında politika faizini 75 baz puan artıracağı ve yıl sonunda bu oranın yüzde 3’ün üzerine çıkacağı beklentileri fiyatlanmaya başladı.

 

Dünya genelinde ülkelerin faiz artırdığı bir dönemde faiz artışı yapmayarak negatif ayrışan ülkelerin para birimleri ise değer kaybetmeye devam etti.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 
 

Dünya nüfusu Kasım’da 8 milyara ulaşacak

 

Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal İşler Departmanı’nın yayımlanan “Dünya Nüfus Beklentileri 2022” raporuna göre dünya nüfusu 15 Kasım 2022’de 8 milyara ulaşacak.

 

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye Temsilcisi Hassan Mohtashami, dünya nüfusunun son 10 yıllık dönemde insanlık tarihi boyunca en hızlı artışa ulaştığını söyledi.

 

Mohtashami, “2011 yılında 7 milyar nüfusa ulaşılmasından yalnızca 11 yıl sonra bu gerçekleşiyor. İnsan nüfusu son birkaç on yılda çok hızlı büyüdü. Aslında sadece 100 yıl veya 200 yıl önce dünyada genelinde bir milyar nüfusa ulaşılmıştı fakat son 100 yılda, 200 yılda nüfus önemli ölçüde arttı.” dedi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

Uzak Ülkeler Strateji Kitapçığını İncelediniz mi?

 

Ticaret Bakanlığınca ihracatımızın artırılmasını, ticaretimizde pazar çeşitliliğinin sağlanmasını ve farklı ülkelere yönelik ticaretimizin geliştirilmesini teminen dış ticaret açığının fazla olduğu, geleneksel pazarların dışında kalan uzak ülkelerle ticaretin geliştirilmesine ilişkin bir strateji belgesi oluşturulmuş ve bu strateji ile 85 trilyon dolar büyüklüğe sahip dünya ekonomisinden yüzde 64 pay alan, ortalama mesafesi 8.500 kilometre olan 18 ülkeye yönelik ihracatımızın 4 katına çıkarılarak 80 milyar dolar üzerine çıkarılması hedeflenerek eylem planları hazırlanmıştır.

 

Strateji Kitapçığına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

UNCTAD Dünya Ticaretini anlık takip eden yeni bir interaktif web sitesini duyurdu

 

United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD) örgütü, küresel ticaret ve GSYİH hakkında gerçek zamanlı tahminler sağlayan ve küresel ekonomik şokların etkilerini gösteren yeni bir etkileşimli web sitesini duyurdu.

 

Web sitesi, Ukrayna’daki savaşın devam eden ekonomik baskılarına ve kalıcı güçlü enflasyonist endişelere ışık tutan, şimdiki verilere dayalı tahminler sunuyor.

 

Gerçek zamanlı tahminler oluşturmak için, mevcut en son veriler ve revizyonları, birkaç aylık gecikmeyle yayınlanmadan çok önce mevcut ekonomik ve ticari koşullar hakkında fikir sağlamak için haftalık olarak modelleme yapılarak elde ediliyor.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

MSC Cruises, Türkiye turizmine 55 milyon euro gelir getirecek

 

Global kruvaziyer pazarında önemli bir konuma sahip MSC Cruises, 7 yıl aranın ardından İstanbul’a döndü. Şirket, 2023 yılında da 280 bine yakın yolcuyu Türkiye’ye getirmeyi ve ülke turizmine 55 milyon euroluk katkı sağlamayı hedefliyor.

 

Avrupa’nın en büyük kruvaziyer şirketlerinden biri olan MSC Cruises, istikrarlı bir şekilde Türkiye limanlarına daha yoğun gelineceğinin müjdesini verdi. Bu yıl yaz sezonu boyunca Kuşadası’ndan her hafta hareketli gemi turlarını başlatan kruvaziyer şirketi, bu kez en büyük gemilerinden biri olan üç futbol sahası boyutundaki MSC Fantasia ile İstanbul Galataport İstanbul Limanına yanaştı. MSC Fantasia şimdiye kadar Galataport İstanbul limanına yanaşan en büyük gemi oldu. 18 katlı dev gemi İstanbul’a toplamda 5 bin 500 yolcu getirdi.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

Köşeye sıkışan Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

 

Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Avrupa’da üretim 1970’lerden bu yana en düşük seviyeye indi. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir alan bu kriz Türkiye’deki alüminyum üreticisi için hem sıkıntı hem fırsat oldu. Geçen yıl döküm kapasitesi artıran fabrikalarda üretim daralmaya başladı. Ancak köşeye sıkışan Avrupalı üreticilerin fason üretim için Türkiye’ye yönelmesi yeni bir fırsat kapısı araladı.

 

Avrupa’da alüminyum üretimi 1970’lerden bu yana en düşük seviyeye indi. Çünkü artık üretim maliyeti ürünün fiyatının çok üzerine çıktı. Almanya’da bir ton alüminyum üretmek için gereken elektriğin maliyeti geçen hafta 4200 dolar oldu. Önceki ay 10.000 doları aşmıştı. Londra Metal Borsası vadeli işlem fiyatı ise ton başına 2.300 dolar. Bu çeyreğin sonunda fiyatın 2.200 dolar civarında olacağı tahmin ediliyor. 12 aylık süre zarfında ise fiyatların 2.000 dolara daha yakın durma olasılığı artıyor. Bu da kısıtlamaların kış boyunca hızlanacak gibi göründüğü anlamına geliyor.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi etiketimizi takip edebilirsiniz.

 

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

HAYAT DERSİ

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler etiketimizi takip edebilirsiniz.

 

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

CFR teslim şekline göre gönderilen bir eşyanın kıymetinin, CIF kıymete ulaşabilmesi için aşağıdakilerden hangisinin hesaba eklenmesi gerekmektedir?

 

a) Sigorta

b) Navlun

c) İç Nakliye

 

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

 

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım

 

Aşağıdakilerden hangisi gümrük beyannamesi yerine kullanılabilecek belgelerden biri değildir?

 

a)  Tır karnesi

b)  Satış faturası

c)  Beyanın yapıldığı elçilik mektubu

d)  ATA karnesi

 

Doğru cevap ; B şıkkı

 

KARİKATÜR KÖŞESİ

Diğer karikatürlerimize ulaşmak için Telegram hesabımızdaki #karikatür etiketimizi kullanabilirsiniz.

 

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

SÖZ SİZDE

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

 

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

Mesela bu belgenin adı nedir? İçinde kaç tane doldurulması gerekli alan vardır?

 

Utrader e-bültenimizin 14. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

 

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

 

Sağlık ve sevgiyle kalın…

 

Utrader Ailesi

Abone olmak için https://utrader.org/ adresimizi ziyaret edin. Web sayfamızın en altındaki e-bültenimize abone olun kutusuna mailinizi yazın.

 

Hakkımızda

Bu e-bültenin editörlüğü; Tuğçe Kayacı, Yavuz Dursun, Miray Yeleser, Merve Saçlı, Kerem Manav, Serhat Evlioğlu tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegramYoutubeE-BültenPodcast

 

 Bir cevap yazın