UTRADER e-Bülteni 13

 

Utrader e-Bülteninin 13. Sayısından merhaba!

 

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

 

5 Eylül’de anaokulu ve İlköğretim Birinci Sınıflar, bugün de tüm İlk, Orta, Lise düzeyindeki okullar açıldı. Anaokulunu bitirenler geçen hafta boyunca okullarında oryantasyon geçirdiler, alıştılar ve öğretmenleri ile tanıştılar. “Anaokuluna veda, İlkokula merhaba” sloganları ile okuma yazma maceralarına ilk adımlarını attılar. Bu hafta içinde yer alan Dünya Okuma Yazma Günü de bu yüzden daha da bir önem kazanıyor. Tüm öğrencilerimize eğitim hayatlarında hedeflerine ulaşacakları başarılar diliyoruz.

Geçen Hafta 9 Eylül, İzmir’in kurtuluşu olarak kutlandı. 30 Ağustos’ta başlayan Büyük Taarruzun en önemli safhalarından biri olarak tarihimizde altın harflerle yer alan bu özel günde, Alsancak Limanındaki coşku ve bayrak seli izlenmeye değerdi. O ünlü fener alayı ise bir başka görsel şölen olarak hafızalara kazındı.

 

Bugün 12 Eylül. Bu tarih, yakın geçmişimizi askeri darbe ile lekeleyen ve çok tartışmalı bir dönemi temsil eden hatırası ile 42 yıl geçmesine rağmen hala haber gündemlerinde sıcaklığını koruyor.

 

Tam bir hafta sonrası ise 19 Eylül Gazi’ler günü. Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921’de Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazi” unvanının verildiği günün yıl dönümünü “Gaziler Günü” olarak kutluyoruz.

Cumhuriyetimin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, vatanımız için canlarını hiç düşünmeden feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal etmiş kahraman gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, hayatta olan gazilik mertebesi ile şereflenmiş gazilerimize de sağlıklı, uzun ömürler diliyoruz.

 

Eylül ayının bir başka önemi de yıl yavaş yavaş sonlanırken gelen ekonomik verilerin değerinde yatıyor. Önce genel duruma bir bakalım daha sonra Avrupa özelinde gelişmeleri de kısaca ele alacağız.

Ay başında doların Euro’yu geçmesi ihracatçılar için yönetilmesi gereken önemli bir risk olarak öncelikli konulardan birini oluşturuyor. Dünya piyasalarındaki Ağustos ayı dolar, borsa, fonlama verilerini incelediğimizde doların oynaklığı ve borsanın yükselmesi baz alınırsa Türkiye’nin ayrıştığını söyleyebiliriz.

Kaynak: SATSO Ağustos 2022 Ayı Ekonomik Bülteni

Dünya Ticaret Örgütünün (WTO) küresel ticaretin yaklaşık yüzde 90’ını gerçekleştiren 67 ülkenin aylık dış ticaret verilerini göz önüne alarak hesapladığı yıllıklandırılmış küresel ticaret tutarı 23,7 trilyon dolar olarak gerçekleşti.

 

2022 yılı Haziran ayında gerçekleşen küresel ticaret bir önceki senenin aynı ayına göre %17,0 artışla 2,16 trilyon oldu.

 

Kaynak: TİM Eylül 2022 Ayı Ekonomik ve Dış Ticaret Bülteni

Dünya Ticaret Örgütünün, Küresel Mal Ticareti Barometresi Ağustos ayında 100 olarak ölçüldü. Tamamlayıcı endeksler göz önünde bulundurularak yapılan hesaplamada ise yıllık ticaret büyümesinin daha da yavaşlayabileceği öngörüsü ortaya kondu.

 

Kaynak: TİM Eylül 2022 Ayı Ekonomik ve Dış Ticaret Bülteni

TÜİK tarafından yayımlanan verilere göre Türkiye Ekonomisi ise 2022 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 7,6 büyüyerek, 8 çeyrek art arda büyüme kaydetti.

 

Kaynak: TİM Eylül 2022 Ayı Ekonomik ve Dış Ticaret Bülteni

Türkiye’nin Ağustos ayı dış ticaret verilerine bakıldığında ise ihracatın geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %13,1 artışla 21,3 milyar dolar, ithalatın ise %40,8 artışla 32,6 milyar dolar olarak gerçekleştiği görüldü.

 

Kaynak: TİM Eylül 2022 Ayı Ekonomik ve Dış Ticaret Bülteni

İhracatın sektörlere göre dağılımı ise şu şekilde gerçekleşti:

Kaynak: TİM Eylül 2022 Ayı Ekonomik ve Dış Ticaret Bülteni

Hanehalkını en çok ilgilendiren rakam ise tabii ki Enflasyon oldu. Ağustos 2022 enflasyonu Tüketici Fiyat Endeksine göre bir önceki aya göre %1,46 ve bir önceki yılın aynı ayına göre ise %80,21’lik bir değişim gösterdi.

Kaynak: TÜİK, Tüketici Fiyat Endeksi, Ağustos 2022

TÜFE Ana harcama gruplarına göre yıllık değişim oranları ise aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz. Buradan da görülebileceği gibi yıllık bazda en büyük değişim, Ulaşım, Ev Eşyası, Gıda, Alkollü içecekler ve Lokanta-oteller grubunda gerçekleşti.

Kaynak: TÜİK, Tüketici Fiyat Endeksi, Ağustos 2022

Yurtiçi Üretim Endeksi ise Ağustos ayında bir önceki aya göre %2,41, bir önceki yılın Aralık ayına göre %74,13, bir önceki yılın aynı ayına göre %143,75 ve on iki aylık ortalamalara göre %105,39 artış gösterdi.

Kaynak: TÜİK, Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi, Ağustos 2022

Son olarak işgücü istatistiği ile güven endekslerine de kısaca yer verelim.

 

 

2022 Haziran ayında işsiz sayısı, bir önceki aya göre 136 bin kişi azalarak, 3 milyon 541 bin oldu. İşsizlik oranı %0,3 puanlık azalış ile %10,3 oldu.

Kaynak: TİM Eylül 2022 Ayı Ekonomik ve Dış Ticaret Bülteni

2022 yılı Ağustos ayında Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) bir önceki aya göre 1,6 puan azalarak 102,1 seviyesinde gerçekleşti. Ekonomik Güven Endeksi ise %1,0 artarak 94,3 olarak gerçekleşti. Tüketici Güven Endeksi ise Ağustos ayında bir önceki aya göre %6,1 artarak 72,2 oldu.

Kaynak: TİM Eylül 2022 Ayı Ekonomik ve Dış Ticaret Bülteni

Önümüzdeki 2 hafta içinde açıklanacak olan Sanayi Üretim Endeksi, Para Politikası Kurulu Kararı, Tüketici Güven Endeksi, Reel Kesim Güven Endeksi rakamlarını da sizler için takip edecek ve bir sonraki bültenimizde paylaşacağız.

 

Birazda Avrupa’ya bakalım; ihracatımızın büyük bir bölümünü yaptığımız Avrupa’dan gelen haberler ülkemizdeki ihracatçıların, dış ticaretçilerin ve uluslararası ticaret dünyasının yakından takip etmesi gereken gelişmeleri barındırıyor.

 

Ukrayna-Rusya savaşının artık yakın zamanda bitmeyeceğinin anlaşılması, Rusya’nın Kuzey akım boru hattını komple kapatması ve kış aylarının yaklaşması ile Avrupa ciddi bir enerji krizi ile karşı karşıya kaldı. Elektrik ve Doğalgaz fiyatlarındaki anormal artışlar Almanya ve Luxemburg merkezli büyük Alüminyum ve gübre firmalarının faaliyetlerini %50 düşürmesine neden olurken, Hollanda merkezli çinko fabrikalarının duruşlarına ve fabrikaların ürünlerinde çeşitlendirme yerine tek tip üretime dönme gibi radikal kararların alınmasına neden oluyor. Norveç Merkezli, dünyanın en büyük gübre üreticilerinden biri olan Yara Holding’in %50 üretim kesintisine gideceğini açıklaması ve 60 ülkedeki faaliyetlerini 20 ülkeye düşürerek diğer ülkelere bu 20 ülke üzerinden hizmet vereceğini duyurması, krizin ayak sesleri olarak algılanıyor. Avrupa merkezli basın kuruluşlarının güncel TV programlarında her gün bu konu tartışılırken yorumcuların üzerinde ortak görüşleri bu kış ve sonrasında Avrupa’da 100-120 bin küçük ve orta ölçekli şirketin iflas edebileceği. Tüm ülkelerin üçüncü çeyrek ve yıl sonu büyüme tahminleri artık sıfır küsurlarla ifade edilirken, yıl sonunda birçok ülkede eksi büyüme olabileceği de konuşuluyor.

 

Rusya’nın gaz dağıtım şirketi Gazprom’un “Winter is coming” reklam filmi ile tüm bu tahminlere gönderme yapan videosu da herhalde son günlerin en çok izlenen “ekonomi konulu videosu” olmuştur.

 

Bu görünüme göre, Türkiye’deki ihracatçı firmalarımızın acilen ülke ve bölge çeşitlendirmesine gitmesi gerektiğini, Avrupa dışında da pazarlar bulması ve yeni pazarlara açılmak için personel istihdamına yönelmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

 

Avrupa’nın önümüzdeki birkaç on yıl için gerçekleştirmeyi hedeflediği Yeşil Dönüşüm çalışmalarının bu şartlar altında nasıl yakalanacağı ise bir başka soru işareti.

 

 

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haber ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

                                     UTRADER’DEN HABERLER

 

2. Grup Asistan Öğrenciler Programı Kasım Ayında Başlayacak

 

Birinci Grup Asistan Öğrenci programımıza olan yoğun ilgi sonrasında ikinci grup programımızı da açmaya karar verdik.

 

Bu programda birçok proje, faaliyet, toplantı ve araştırma yapan öğrencilerimiz hem iş hayatına hazırlık için gerekli yetkinliklerini hem de sosyal becerilerini pratik olarak birçok alanda geliştirme imkanı elde ediyorlar. Yeni iş insanları ile tanışabiliyor, sohbet edebiliyor, öğrencilik ve iş hayatı ile ilgili her türlü sorularını yöneltebiliyor ve birbirinden değerli tecrübeleri dinleyebilecekleri ortamlarda buluşuyorlar.

 

Profesyonel iş dünyası ile öğrencilerin buluşabileceği bu eşsiz fırsatı siz de yakalamak istiyorsanız, yeni dönem başvurularının duyurulacağı sosyal medya hesaplarımızı takip etmenizi tavsiye ederiz.

 

            LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

 

Ticaret Ligi 2.Sezonunun “Kurallar ve Dikkat Edilecek Hususlar” videomuz bu hafta yayında

 

Yeni sezonda, toplam 14.000.-TL hediye ile 11 hafta sürecek Türkiye’nin en eğlenceli, interaktif, canlı yayınlanan ve tamamı dijital tek Dış Ticaret Bilgi Yarışması “Utrader Ticaret Ligi” nin kurallar videosunun iki versiyonu bu hafta yayınlanıyor.

 

Bu videomuz ile yarışmaya nasıl katılabileceğinizi, nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve sizleri bekleyen ödül ve sürprizlerden haberdar olabilirsiniz.

 

Videomuz Sosyal Medya Hesaplarımızda ve web sitemizde duyurulacaktır.

 

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

 

Yeni tanıtım videomuzu izlediniz mi? İşte Utrader…

 

Projelerimizin, dostluk ve birlikteliğimizin bir yansıması olan yeni videomuz yayınlandı.

 

Kuruluşundan beri, samimi, inovatif, tarafsız, paylaşımcı, bilim odaklı ve kendinden başka herkesi düşünen bir dernek.

 

Karşılıksızlık esasını kendine rehber edinen ve tamamen organik olan bir dernek.

 

Birlikte çok daha güçlüyüz!

 

Videonun tamamını izlenmek için TIKLAYINIZ.

 

Akademi Ödülleri için son başvuru tarihine sadece günler kaldı. Son başvuru tarihi 15 Eylül!

 

Uluslararası Ticaret Ağı Derneği (UTRADER) ile Sakarya Üniversitesi’nin düzenleyicileri olduğu UTRADER Akademi Ödülleri’nin Ocak 2022’de başlayan başvuru sürecinde artık sona geldik. 5 Eylül 2022 tarihi itibariyle, Utrader Akademi Ödüllerine 62 Üniversite ve 4 kurumdan 144 araştırmacı başvurdu. İlginize çok teşekkür ederiz.

 

Başvurular süresi uzatılmayacak şekilde 15 Eylül’de sona erecektir.

Kasım ayında yapılacak ödül törenimizi heyecanla organize ediyoruz.

 

Detaylı bilgi için Akademi Ödülleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Güz Dönemi Burs Başvuruları 15 Eylül’de başlıyor!

 

UTRADER, başta üniversitede okuyan ve uluslararası ticaret ile ilişkili alanlarda eğitim alanlar olmak üzere, tüm eğitim seviyelerindeki öğrencilere karşılıksız burs imkanı sağlamaktadır.

 

UTRADER Bursu, memleketini seven ve kendini geliştirme arzusunda bulunan ihtiyaç sahibi tüm öğrencilerimize açıktır.

 

2022-2023 Yılı Güz Yarıyılı burs miktarları:

Lisans ve öncesi için: 700 TL
Yüksek Lisans için:1.000 TL
Doktora için:1.500 TL

UTRADER bursuna, web sayfamızdaki “Başvuru Formu” linkine tıklayarak başvurabilirsiniz.

 

Web sayfamıza gitmek için TIKLAYINIZ.

 

Burs başvuru sayfamıza girmek için TIKLAYINIZ.

 

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

 

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

 

 

Şimdilik Utrader’dan haberlerimiz bu kadar, 26 Eylül’de yayınlanacak 14. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz. Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemizi ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz. Web sitemiz için TIKLAYINIZ.

 

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

 

 

MAKALE KÖŞESİ

 

Stratejik İhracat Yönetimi – Namık Ağur

 

Makalesinde Stratejik İhracat Yönetiminin ne olduğunu ele alan Namık Ağur, Pazar Genişletme Planlaması ve Pazara Giriş Stratejileri ile ilişkisini de ortaya koyarak, örnek olarak verdiği BAE ve Cezayir pazarları ile de konunun gerçek dünyadaki karşılığını açıklamaya çalışıyor.

 

Makalenin tamamı için TIKLAYINIZ.

 

UTİC Dijital Dergimizin diğer sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

UTİC Dergimizin tüm sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

 

GÜNCEL HABERLER

Ekonominin 3 yıllık yol haritası Orta Vadeli Program yayımlandı

 

Türkiye ekonomisinin 3 yıllık yol haritası niteliğindeki 2022-2024 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program Resmi Gazete ‘de yayımlandı.

 

Programda 2022 yılına ilişkin büyüme yüzde 5 olarak belirlenirken, 2023 ve 2024 için de yüzde 5,5’lik büyüme hedefi kondu. Bu yıla ilişkin büyümede gerçekleşme tahmini yüzde 9 oldu.

 

Programda 2022’de yüzde 12 işsizlik öngörülürken, 2023’te yüzde 11,4, 2024’de ise yüzde 10,9’luk işsizlik hedefi programa girdi.

 

Enflasyona ilişkin olarak ise 2022 yıl sonu için yüzde 9,8’lik hedef kondu. 2023 için bu hedef yüzde 8, 2024 için ise yüzde 7,6 oldu. 2021 yıl sonu gerçekleşme tahmini ise yüzde 16,2 olarak belirlendi.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

OVP Program Detaylarına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 
 

Birleşik Krallık Yasta

 

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth 96 yaşında yaşamını yitirdi. İngiltere’nin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı olan Kraliçe’nin ölümünün ardından oğlu Prens Charles, İngiltere Kralı oldu.

 

Babası Kral 6. George’un 1952’de ölümünü takiben 26 yaşında tahta çıkan Kraliçe Elizabeth, 2 Haziran 1953’te ise resmi törenle taç giydi.

 

Kraliçe Elizabeth, İngiliz Monarşisinde 70 yıllık hükümdarlığıyla, “İngiltere tarihinin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı” unvanına sahip oldu.

Kraliçe 2. Elizabeth, tahtta bulunduğu süre içinde Winston Churchill’den Liz Truss’a kadar toplam 15 İngiliz başbakanı gördü.

 

Kraliçenin son yılında, yani 2021 yılı için Birleşik Krallık Dış Ticaret Verileri incelendiğinde ithalatının 688,2 milyar USD, ihracatının 467,7 milyar USD olduğu ve Birleşik Krallık toplam ticaretinin 1.16 trilyon USD’lik bir hacme sahip olduğu görülüyor.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

Ağustos ayı İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı belli oldu

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan açıklamaya göre, 2022 yılı Ağustos ayında, imalat sanayinde faaliyet gösteren 1754 iş yeri tarafından İktisadi Yönelim Anketi’ne verilen yanıtlar toplulaştırılarak değerlendirildi.

 

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), Ağustos’ta bir önceki aya göre 1,5 puan azalarak yüzde 76,7 seviyesinde gerçekleşti.

Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA), bir önceki aya göre 1,5 puan azalarak yüzde 76,6 seviyesinde gerçekleşti.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

İlk kez bir şirkete robot CEO atandı

 

Çin merkezli mobil oyun ve metaverse şirketi NetDragon Websoft, CEO’luk görevine bir robotu atayarak bir ilki gerçekleştirdi.

 

Şirket tarafından 26 Ağustos’ta yapılan açıklamada, yan kuruluşu Fujian NetDragon Websoft’un CEO’luğuna Tang Yu adlı yapay zeka destekli insansı sanal robotun getirildiği duyuruldu.

 

Tang, dünyadaki ilk robot yönetici unvanını kazandı.

 

Şirket, robotun organizasyon ve verimlilik departmanın ön saflarında olacağını, operasyonları denetleyeceğini, iş akışını düzene sokacağını ve kaliteyi artıracağını bildirdi.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

Denizde kazanç sırası tankerde

 

Tanker armatörleri, son 25 yılın en kazançlı dönemini yaşıyor. Rusya- Ukrayna savaşının etkisiyle tankerlerin günlük kazançları geçen yıla göre 5 kattan fazla arttı, 50 bin dolara yaklaştı. Bu hızlı yükseliş Türk armatörlerin de iştahını kabarttı.

 

Beks, Aktif gibi şirketlerin ardından son olarak Manta Denizcilik, tanker piyasasına yatırım yaptı. Bugüne kadar sadece kuru yük, LNG ve yolcu gemilerini işleten Manta Denizcilik’in, Danimarka merkezli Celsius Shipping’in satışa çıkardığı Celsius Richmond isimli 2010 yılında inşa edilen 50.100 DWT’lik gemiyi satın alarak tanker piyasasına ilk adımı attığı öğrenildi.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

Daha fazla Fransız yelkenli kargo gemisi yapım aşamasında

 

Güçlü bir kitle fonlaması ve bazı büyük Fransız şirket isimlerinin desteğini takiben, TransOceanic Wind Transport (TOWT), iki yelkenli kargo gemisinin inşasına devam ediyor.

 

İlk geminin 2023’ün sonlarında Fransa’nın kuzeybatısındaki Concarneau’da, ikinci geminin ise 2024 baharında teslim edilmesi planlanıyor.

 

80 m uzunluğundaki gemiler, 12 yolcu, iki direk ve yaklaşık 3.000 m2 yelken ile yaklaşık 50 semi-treyler veya 100’den fazla konteynere eşdeğer 1.100 tondan fazla yük taşıma kapasitesine sahiptir.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

THY, Şampiyonlar Ligi’nin resmi sponsoru oldu

 

Türk Hava Yolları (THY) uluslararası ölçekte en çok takip edilen spor etkinliklerinden olan UEFA Şampiyonlar Ligi’nin resmi sponsoru oldu.

 

Şampiyonlar Ligi organizasyonu 200 ülkede 70’ten fazla yayıncı tarafından sezon boyunca 678 milyon izleyiciye ulaşıyor. Sosyal medyada ise 28 milyar etkileşim ile sporseverler Şampiyonlar Ligi heyecanına ortak oluyor.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

Navlun oranları düştüğü için konteyner hatları yavaşlamaya hazırlanıyor

 

Londra’dan Drewry Shipping Consultants, Dünya Ticaret Örgütü’nün mal ticareti akışının son çeyrekte yavaşladığını ve muhtemelen ikinci yarıda zayıf kalacağını ve bunun da DTÖ’nün 2022’de yüzde üç büyüme tahminiyle tutarlı olduğunu belirtiyor.

 

Drewry, Asya’dan ABD’ye referans rota için spot oranın FEU başına 4.949 ABD Dolarına düştüğünü ve endeksin Aralık 2020’den bu yana ilk kez 5.000 ABD Dolarının altına düştüğünü belirtti.

 

Londra’dan Clarksons Research, konteyner ticaret kapasitesinin 2022’de talebi 300 baz puan geçeceğini ve bunun da konteyner oranlarını daha da düşürebileceğini tahmin ediyor.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi etiketimizi takip edebilirsiniz.

 

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

HAYAT DERSİ

‘’Seni hayallerine ulaştıracak en önemli şey, cesaretindir!’’

Anonim

 

“Diğerlerinden daha akıllı olmak zorunda değiliz. Diğerlerinden daha disiplinli olmak zorundayız.” –

Warren Buffett’

 

Başarı her gün tekrarlanan küçük çabaların toplamıdır.

Anonim

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler etiketimizi takip edebilirsiniz.

 

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

Aşağıdakilerden hangisi gümrük beyannamesi yerine kullanılabilecek belgelerden biri değildir?

 

a) Tır karnesi

b) Satış faturası

c) Beyanın yapıldığı elçilik mektubu

d) ATA karnesi

 

Sorunun doğru cevabını [email protected]trader.org adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

 

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım

 

İthalat bedellerinin ödenmesi aşağıdaki mevzuat hükümlerinden hangisine tabidir?

 

a. Vergi Mevzuatı

b. Ticaret Mevzuatı

c. Kambiyo Mevzuatı

 

Doğru cevap ; C şıkkı

 

KARİKATÜR KÖŞESİ

Diğer karikatürlerimize ulaşmak için Telegram hesabımızdaki #karikatür etiketimizi kullanabilirsiniz.

 

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

SÖZ SİZDE

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

 

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

Mesela, yaz tatiliniz nasıl geçti? Siz de yıllık izninizi bu şekilde geçirenlerden miydiniz? Sizde fotoğraflarınızı bizimle paylaşarak bir sonraki sayılarımızda burada yer alabilirsiniz.

 

Utrader e-bültenimizin 13. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

 

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

 

Sağlık ve sevgiyle kalın…

 

Utrader Ailesi

Abone olmak için https://utrader.org/adresimizi ziyaret edin. Web sayfamızın en altındaki e-bültenimize abone olun kutusuna mailinizi yazın.

 

Hakkımızda

Bu e-bültenin editörlüğü; Tuğçe Kayacı, Yavuz Dursun, Miray Yeleser, Merve Saçlı, Kerem Manav, Serhat Evlioğlu tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegramYoutubeE-BültenPodcast

 

 Bir cevap yazın