UTRADER e-Bülteni 12

 

Utrader e-Bülteninin 12. Sayısından merhaba!

 

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

 

Yarın 30 Ağustos, Zafer Bayramı. Bugün, Dumlupınar’da Atatürk’ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruzu hatırladığımız, şehitlerimiz için dualar okuduğumuz, minnettarlığımızı coşkuyla kutladığımız bir gün. Hep birlikte olmanın, birlik ve beraberliğin, bayrağın ve vatanın önemini bir kez daha hatırlatan bir gün. 100 yıl önce özgürlüğümüz için, bağımsızlığımız için, düşmanı bu topraklardan söküp atmak için gerçekleştirilen Başkumandanlık Meydan Muharebesine gözlerini kırpmadan katılan ecdadımızı bir kez daha minnetle ve rahmetle anıyoruz.

30 Ağustos’un bir diğer önemi ise 1908 yılında sekiz yıllık bir çalışma sonrasında Hicaz Demiryollarının açıldığı günü temsil etmesinden geliyor. Önce 1322 km. daha sonraki 10 yıl içinde yapılan eklemeler ile 1900 km. ’ye çıkan Hicaz demiryolu, zamanının hem ticaret dünyası hem de sosyal hayatında çok önemli vazifeler yerine getirmiştir.

 

30 Ağustos tarihinin ticaret hayatımızdaki bir başka önemli dönüm noktası da Türkiye İş Bankası’nın 1924 yılındaki ilk işlemini yaptığı gün olması. Böylece iş dünyası için ilk yerli ve milli bankamız, esnaf ve sanayici ile birlikte büyümeye başladı.

 

Çok sıcak bir Ağustos ayı geçiren Kuzey yarımküre, Avrupa’nın ve ABD’nin yangınlar ve kuraklıklar ile mücadelesi ile zor günler geçiriyor. Kış ayının yaklaşması ile soğuk havalara hazırlıklar da şimdiden başladı. Doğalgaz krizinin derinleşmesi ve Eylül ayının girmesi ile kuzey kuşakta yer alan ülkelerde başlayacak soğuk hava dalgaları şimdiden insanları ısınma problemlerine çözüm bulmaya yöneltti. Birçok ülke, kömür ocaklarını tekrar açıyor, kapatılması düşünülen nükleer santraller yeniden tam kapasiteye geçiriliyor. Gübre üreticilerinin amonyak üretemediği için şalterlerini kapattığı, tarım üretiminin azalmaya başladığı bu aydan sonra Avrupa’daki PMI verilerinin de iyice düşük gelmesi, bir resesyonun ayak sesleri olarak görülüyor. Elektrik fiyatları ile doğalgaz fiyatlarının son bir yıla göre 2-3 kat artmış olması ve son 30-40 yılda görülmemiş bir enflasyon baskısının oluşması, ülkeleri ilginç önlemler almaya itti. Soğuk duş uyarılarından, klimaların 25 derecenin altına düşürülmemesi ve tek odada ısınmanın sağlanması gibi öneriler vatandaşlara yapılan tavsiyelerinden sadece birkaç tanesi.  Avrupa’daki soba ve kömür satışları şimdiye kadar görülmemiş bir talep patlaması yaşıyor. Bu görünümle Eylül ayına giren iş ve uluslararası ticaret dünyasının, yoğun bir gündeme sahip olacağını şimdiden söyleyebiliriz;

 

Eylülün başında Dünya Ticaret Örgütünün (WTO) yayınlayacağı küresel ticaret raporu merakla bekleniyor. Türkiye’nin dış ticaret verileri ile birlikte ödemeler dengesi, işgücü istatistikleri, enflasyon ve güven endeksleri de tek tek açıklanacak. Tüketici Fiyat Endeksi, Yurt içi Üretici Endeksi, sanayi üretim endeksleri de peşi sıra gelecek.

 

Bu kadar ticaret ve ekonomi üzerine konuştuktan sonra biraz da Ağustos ayındaki eğlenceli ve farklı günlerden bahsedelim. Bunun için Day of the Years sitesini ziyaret edebilir ve birbirinden eğlenceli ve değişik günleri inceleyebilirsiniz.

 

Siteye ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 
 

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

 

UTRADER’DEN HABERLER

 

e-bülten abone sayımız 3.000.’i geçti!

 

Her geçen gün artan takipçi ve abone sayılarımız ile Uluslararası Ticaret Dünyasının duyulmamış ve görülmeyen yönünü ortaya koyarak sizlere ulaşmanın heyecanını yaşıyoruz. E-Bültenimiz ile dünyadaki gelişmeleri ve haberleri sizlere ulaştırmaya gayret ediyoruz. Her geçen gün artan abone sayımız bizlere daha da gayretle ve şevkle bu bültenleri hazırlamaya teşvik ediyor. E-bültenimize abone olmak için TIKLAYINIZ.

Diğer kanallarımıza da aşağıdaki linklemizden ulaşabilirsiniz.

 

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegramYoutubePodcast

 

Sesli e-bültenlerimiz yayında!

 

Tüm yazılı e-bültenlerimizin seslendirilmiş haline artık ulaşabilirsiniz. Yürürken, dinlenirken, otobüste, arabada, parkta, öğlen arasında, kulaklığınızı takarak 10 dakikada içeriklere hızlıca ulaşabileceğiniz ve gündemi kaçırmadan öğrenebileceğiniz sesli e-bültenlerimiz ile yeni bir deneyim sizleri bekliyor. Tuğçe Çokyaşar’ın seslendirdiği e-bültenlerimize Spotify, Anchor, Google Podcast üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

                              SpotifyAnchorGoogle Podcast

 

Akademi Ödülleri için son başvuru tarihi 15 Eylül

 

Türk şirketlerinin uluslararasılaşmasına ve ülke ihracat potansiyelinin artırılmasına odaklı tamamlanmış veya devam eden akademik çalışmaların ödüllendirilmesi ve teşvik edilmesine yönelik; Sakarya Üniversitesi ile birlikte FS Dış Ticaret A.Ş. ana sponsorluğunda düzenlenen ve toplam 30.000 TL Ödüllü UTRADER 2022 Akademi Ödüllerine başvuru süreci 15 Eylül’de tamamlanıyor.

 

Bundan sonra ön eleme ve jüri eleme süreçleri yapılacak ödüllerin birincileri 22 Ekim’de açıklanacak.

 

Başvurmak için TIKLAYINIZ.

 

QUIZ BOT YARIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR

 

Her Çarşamba günü CANLI olarak saat tam 10:00’da Telegram Botları ile gerçekleştirdiğimiz Dış Ticaret Bilgi yarışmalarımız devam ediyor. Geçen hafta 37. si düzenlenen yarışmamıza şimdiye kadar 274 yarışmacı katılarak, Uluslararası Ticaret Konulu sorularımızı yanıtladılar ve tatlı bir rekabet içinde yarıştılar.

 

Yarışmamıza katılmak için TIKLAYINIZ.

 

2022-2023 Akademik Yılı Burs Başvuruları Eylül ayında başlıyor!

 

2022-2023 akademik yılında da öğrencilere hayat olmaya ve onların eğitim hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik Burs Programımız devam ediyor. Bağışçılarımız sayesinde her sene büyüyen Bursiyer havuzumuz ile öğrencilerin hayatına dokunuyor ve onlara destek olarak eğitim hayatlarını başarılı bir şekilde tamamlamalarını sağlıyoruz. Eylül ayında başvuruları başlayacak Burslarımız hakkında daha fazla bilgi almak veya bağışçımız olmak için lütfen burs sayfamızı ziyaret edin.

 

Burs sayfamız için TIKLAYINIZ.

 

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

 

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

 

 

Şimdilik Utrader’dan haberlerimiz bu kadar, 12 Eylül’de yayınlanacak 13. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz. Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemizi ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz. Web sitemiz için TIKLAYINIZ.

 

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

 

 

MAKALE KÖŞESİ

 

Blockchain ve Lojistik

 

Bu haftaki makalemiz, ICC Türkiye Bankacılık Komisyonu Başkanı ve Derneğimizin Danışma Kurulu Üyesi Sayın Abdurrahman Özalp’in “Blockchain ve Lojistik” konulu yazısı.

 

Blockchain’in kısa tarihçesi ve açıklaması sonrasında, Uluslararası Ticarette kullanım alanlarına değinen makalenin tamamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

UTİC Dijital Dergimizin diğer sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

UTİC Dergimizin tüm sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

 

GÜNCEL HABERLER

Avrupa Bölgesi resesyon sinyalleri veriyor

 

IIF (Institute of International Finance) Baş Ekonomisti ve Goldman Sachs’ın eski stratejisyeni Robin Brooks’un analizine göre Birleşik Krallık, Almanya PMI’larında devam eden düşüşteki trendin Avrupa Bölgesini komple bir resesyona sokabileceği ve küresel resesyonun ilk sinyallerinin buradan başlayacağını duyurdu.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 
 

A101 marketler zincirinin dijital banka kurmasına izin verildi

 

12 Ağustos tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre A101 marketler zincirinin dijital banka kurmasına izin verildi. A101’in T.O.M. Katılım Bankası A.Ş.’nin kurulması için yaptığı başvuru Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından onaylandı.

 

Söz konusu kararla A101 Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yaşar Aydın ve A101’in CFO’su Can Ersöz ile Ali Taha Aydın, Erhan Bostan ve Tolga Akar’ın dijital banka kurmasına izin verilmiş oldu. T.O.M. Katılım Bankası A.Ş. ismiyle kurulacak dijital bankanın kuruluş sermayesinin 1,5 milyar TL olacağı açıklandı.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

Intermodal Taşımacılık Seminerleri

 

Intermodal taşımacılık, farklı taşımacılık yöntemleri kullanılarak aynı malın transfer edilmesi işlemidir. Örnek verecek olursak, konteynerlerin taşınmasına kara yolu ile başlandıktan sonra demir yolu ile taşımaya devam edilmesi Intermodal (Çok Modlu) taşımacılıktır.

 

Intermodal taşımacılıkta hangi taşıma yöntemlerinin kullanılması gerektiği taşınacak malın içeriği ve kapasitesinin yanı sıra farklı birçok etkene de bağlıdır. Mümkün olan en uygun maliyetli ve en hızlı taşıma yöntemlerinin tercih edilmesi, firmaların kazancını doğrudan etkilemektedir. (Kaynak: https://www.yolda.com/blog/intermodal-tasimacilik/)

 

Intermodal Taşımacılık ile ilgili Dünyadaki ve Türkiye’deki örneklerin anlatıldığı aşağıdaki eğitim serisinin bu konudaki soru işaretlerine cevap olacağını düşünüyoruz.

 

Çok Modlu Taşıma Semineri-1

 

Çok Modlu Taşıma Semineri-2

 

 

IMF Dünya Ekonomik Görünümü Raporunu Güncelledi

 

Temmuz 2022’de Dünya Ekonomik Görünümü Raporunu güncelleyen International Monetary Fund (IMF), Nisan 2022’deki öngörülerin nasıl değiştiğini ve 2022-2023 yılları projeksiyonlarının nasıl olabileceğini ele aldığı raporunu yayınladı.

 

Açıklamalara ve haberin devamına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Zaman bankası kuruldu

 

İsviçre’de ilk “Zaman Bankası” hayata geçti. İnsanlar zamanlarını biriktirerek, daha sonra kullanmak üzere tasarruf edebiliyorlar. İsviçre Hükümeti tarafından hayata geçirilen “Zaman Bankası” uygulaması ile yaşlıların bakım ve günlük işlerinin kolaylaştırılması teşvik ediliyor.

Genç gönüllüler, yaşlıların bakım ve günlük işlerini yerine getirirken harcadıkları zamanı sosyal güvenlik hesaplarında biriktirebiliyorlar. Bu sayede, yaşlandıkları ve yardıma ihtiyaç duydukları zaman bu biriktirilmiş olan zamanı, yine gençlerin sağladığı gönüllülük hizmetlerinden faydalanarak kullanabilecekler.

 

Buna benzer bir uygulama da Pekin’de hayata geçirilmişti. Yaşlılara belli bir süre yardım eden genç gönüllüler, bu sayede 1 “coin” kazanıyor ve sanal cüzdanlarında biriktirebiliyorlar. Bu coinleri isterlerse 60 yaşına geldiklerinde kullanabilecekler veya bağışlayabiliyorlar. Mesela 10.000 coin ile bir bakım evinde kalabilmeniz mümkün oluyor.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

Türk firmalara IBAN tuzağı

 

Portekiz ile ticaret yapan ihracatçılara bakanlıktan uyarı geldi. Portekizli şirketlerin e-Postalarına siber saldırı düzenleyen dolandırıcıların, Türk şirketlerine ödeme için gönderilen IBAN adreslerini değiştirdikleri tespit edildi. Bakanlık, hesap numaralarının telefon ile teyit edilmesi gerektiğini belirtti.

 

Dolandırıcılık amacıyla şirketlerin e-Posta hesaplarına yapılan siber saldırılar sonucu IBAN bilgilerinin değiştirildiği, alıcı ve satıcının Portekiz’de olmamasına rağmen değiştirilen IBAN kaydıyla Türk firmalarına ait ihracat ve ithalat bedellerinin Portekiz’deki farklı banka hesaplarına aktarıldığı öğrenildi.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

Ege’den su ürünleri ve hayvansal mamul ihracatı 1,5 milyar dolara ulaştı

 

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit, 2023 için belirlenen ihracat hedeflerini 2 yıl önceden yakalayan sektörde Ege’deki şirketlerin ihracatının son 1 yılda 1,5 milyar dolar seviyesine ulaştığını söyledi.

 

Girit, yaptığı açıklamada birlik olarak temmuz ayında ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20 artışla 132 milyon dolara çıkardıklarını, birliğin son 1 yıllık dönemdeki ihracatının ise yüzde 29’luk artışla 1 milyar 500 milyon dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

Tarımda rekor Ocak-Temmuz ihracatı

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin ihracatı, bu yılın yedi ayında 2021’in aynı dönemine kıyasla yüzde 19,1 artarak 144 milyar 416 milyon dolara yükseldi.

 

Söz konusu dönemde tarım grubu da 18 milyar 790 milyon dolarla Cumhuriyet tarihinin en yüksek ocak-temmuz ihracatını gerçekleştirdi.

 

Türkiye’nin tarım ihracatı, yılın yedi ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20,4 artarken, toplam ihracattan yüzde 13,0 pay aldı.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

Enerjisa, yenilenebilir enerji için 102 milyon dolarlık kredi sağladı

 

Enerjisa Üretim, rüzgar ve güneş enerjisinde planladığı yeni yatırımlar için 102 milyon dolarlık kredi finansmanı anlaşması imzaladı.

 

Şirketten yapılan açıklamaya göre kredi, Enerjisa Üretim’in bu yılın sonuna kadar devreye almayı hedeflediği 65 megavat kapasiteli Erciyes Rüzgar Enerjisi Santrali ve 35 megavat kapasiteli Hibrit Güneş Santrali’nin finansmanında kullanılacak.

 

Çanakkale, Dağpazarı ve Balıkesir’de işletmede olan 212 megavat kurulu gücünde toplam 3 rüzgar santralinde elektrik üretimi yapan Enerjisa Üretim, yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarına Kayseri’de bulunan Erciyes RES ile devam ediyor.

 

Bu yatırımı kapsamda HSBC ve iştirakleri ile 102 milyon dolar tutarında kredi finansmanı anlaşmasına imza atan Enerjisa Üretim, rüzgardaki toplam üretim kapasitesini 277 megavat seviyesine çıkarmayı hedefliyor.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi etiketimizi takip edebilirsiniz.

 

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

HAYAT DERSİ

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler etiketimizi takip edebilirsiniz.

 

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

İthalat bedellerinin ödenmesi aşağıdaki mevzuat hükümlerinden hangisine tabidir?

 

a. Vergi Mevzuatı

b. Ticaret Mevzuatı

c. Kambiyo Mevzuatı

 

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

 

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım

 

Aşağıdakilerden hangisi farklı ülkelerdeki serbest bölge uygulamalarının ortak özelliklerinden birisidir?

 

a) Özel teşviklerin sağlanması

b) Yurtiçi vergilendirme

c) Beyanname zorunluluğu

 

Doğru cevap ; A şıkkı

 

KARİKATÜR KÖŞESİ

Diğer karikatürlerimize ulaşmak için Telegram hesabımızdaki #karikatür etiketimizi kullanabilirsiniz.

 

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

SÖZ SİZDE

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

 

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

Mesela bu en sık kullandığınız iş uygulamanız nedir? Öneri ve fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Utrader e-bültenimizin 12. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

 

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

 

Sağlık ve sevgiyle kalın…

 

Utrader Ailesi

Abone olmak için https://utrader.org/adresimizi ziyaret edin. Web sayfamızın en altındaki e-bültenimize abone olun kutusuna mailinizi yazın.

 

Hakkımızda

Bu e-bültenin editörlüğü; Tuğçe Kayacı, Yavuz Dursun, Miray Yeleser, Merve Saçlı, Kerem Manav, Serhat Evlioğlu tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegramYoutubeE-BültenPodcast

 

 Bir cevap yazın