Webinar: Konteyner Taşımacılığı, Konşimento Ve Seawaybill

Kayıt limitimiz dolmuştur. Etkinliğimize gösterdiğiniz yoğun ilgi için teşekkür ederiz. 
KONTEYNER TAŞIMACILIĞI, KONŞİMENTO VE SEAWAYBILL

Tarih : 22 Haziran 2021

Saat : 20:00 – 22:00

Konuşmacı : Ahmet Aytoğan

Eğitim İçeriği:

1-Düzenli hat taşımacılığında konşimento (Bill of lading)
a)Konşimentonun tanımı ve fonksiyonları
b)Konşimento kayıp prosedürü
c)Yükleme talimatı
d)Konşimento çeşitleri (Liner B/L, C/P B/L)
e)Devredilebilir ve devredilemez konşimento
f)Ocean –Marine- Port to port B/L ve Multimodal –Combined B/L
g)Konşimentoda mal tanımı
h)Tesellüm ve yükleme konşimentoları
i)Konşimentoda düzenleme yeri –tarihi ve yükleme tarihi ve önemi
j)Mal bedelinin konşimentoya yazılabilmesi koşulları (Declared value )
k)Konşimentonun imzalanması

2-Düzenli hat taşımacılığında deniz taşıma irsaliyesi (seawaybill)
a)Tarihçesi , konşimento ile farkları
b)Düzenlenme koşulları

3-Ordino (Goods delivery order)
a)Ordino ve ithalat
b)Ordino ve konşimento
c)Ordino ve ciro çeşitleri
d)Ordino ve seawaybill
e)Ordino alırken dikkat edilecek hususlar

Konuşmacının Özgeçmişi:

1963 doğumludur. Profesyonel iş hayatına MEPTAŞ  A.Ş. de 1985 yılında başladı. 1992-2008 yılları arasında Arkas ‘ta Dokümantasyon Müdürlüğü yaptı. 2008-2015 yılları arasında MSC ‘de Dokümantasyon Türkiye Müdürlüğü ve ardından  2015-2018 yılları arasında ise Forwarder İlişkileri Yönetimi Türkiye Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Ekim 2018 itibarıyla kendi şirketinde denizde düzenli hat-konteyner taşımacılığı hakkında forwarder şirketlerine, dış ticaret şirketlerine, bankalara kapsamlı  eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermektedir. 2015 yılından bu güne İstanbul Teknik Üniversitesi ve UTIKAD-FIATA ortaklığında gerçekleştirilen Dünya Diploma Eğitimi Programı kapsamında Konşimento -Seawaybill dersleri vermektedir.

2018 yılı itibarıyla UTİKAD bünyesinde Konşimento Eğitimi vermekte olup ,UTIKAD yönetim kurulu kararı ile katılımcı üye olarak Deniz Çalışma Grubu üyesi olmuştur.  2007 yılından bugüne kadar Deniz Ticaret Odası eğitim kadrosunda da eğitimler vermektedir. 1680 yılından bu güne uzanan çoğunluğu yurtdışından çeşitli kaynaklardan otuz yılda toplanmış yaklaşık sekiz yüz adetten oluşan konşimento koleksiyonu bulunan Ahmet AYTOĞAN ın ayrıca yüzlerce  gemi çıkması parçalardan oluşan gemi eskileri , gemi flamaları ve deniz temalı kartpostal koleksiyonu bulunmaktadır. Dünyada ilk konşimento sergisini 2014 yılında Deniz Müzesi’n de Beşiktaş’ta açmıştır. Uluslararası örgütler olan CMI ve FIATA dahil olmak üzere DTO ,İstanbul Barosu  başka bir çok konşimento sergisini de ülkemizde gerçekleştirmiştir. Piri Reis Üniversitesi kendisini 2017/04 sayılı senato toplantısında Üniversitenin Denizcilik Tarihi Uygulama ve Araştırmaları- Danışma Kuruluna seçmiştir.

Şimdilerdeki amacı denizciliğin anavatanı olan İngiltere de bir konşimento sergisi açarak  ülkesinden söz ettirmektir. Eşliksiz çok sesli müzik koristi ve otantik Türk Halk Müziği icrası olan Ahmet Aytoğan evli ve iki çocuk babasıdır.