.

 

 

Konşimento ve Uygulamaları Eğitimi

Tarih : 10. Şubat 2021

Saat : 20:00 – 22:00

Konu : Konşimento ve Uygulamaları Eğitimi

Konuşmacı : Ahmet Aytoğan

 

Eğitim Konuları:

  • Düzenli hat taşımacılığında navlun sözleşmesi ve önemi.
  • Konşimento kaybı ve uygulanan prosedür
  • Konteyner türleri
  • Konşimento , konşimento çeşitleri
  • Seawaybill ve konşimento karşılaştırılması , aralarındaki farklar ve dikkat edilmesi gereken noktalar.
  • Master Bill Of lading , House Bill Of lading ve Liner Bill of lading karşılaştırılması

Konuşmacının Özgeçmişi:

1963 doğumludur. Profesyonel iş hayatına MEPTAŞ  A.Ş. de 1985 yılında başladı. 1992-2008 yılları arasında Arkas ‘ta Dokümantasyon Müdürlüğü yaptı. 2008-2015 yılları arasında MSC ‘de Dokümantasyon Türkiye Müdürlüğü ve ardından  2015-2018 yılları arasında ise Forwarder İlişkileri Yönetimi Türkiye Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Ekim 2018 itibarıyla kendi şirketinde denizde düzenli hat-konteyner taşımacılığı hakkında forwarder şirketlerine, dış ticaret şirketlerine, bankalara kapsamlı  eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermektedir. 2015 yılından bu güne Istanbul Teknik Üniversitesi ve UTIKAD-FIATA ortaklığında gerçekleştirilen Dünya Diploma Eğitimi Programı kapsamında Konşimento -Seawaybill dersleri vermektedir.

2018 yılı itibarıyla UTİKAD bünyesinde Konşimento Eğitimi vermekte olup ,UTIKAD yönetim kurulu kararı ile katılımcı üye olarak Deniz Çalışma Grubu üyesi olmuştur.  2007 yılından bugüne kadar Deniz Ticaret Odası eğitim kadrosunda da eğitimler vermektedir. 1680 yılından bu güne uzanan çoğunluğu yurtdışından çeşitli kaynaklardan otuz yılda toplanmış yaklaşık sekizyüz adetten oluşan konşimento koleksiyonu bulunan Ahmet AYTOĞAN ın ayrıca yüzlerce  gemi çıkması parçalardan oluşan gemi eskileri , gemi flamaları ve deniz temalı kartpostal koleksiyonu bulunmaktadır. Dünyada ilk konşimento sergisini 2014 yılında Deniz Müzesi’n de Beşiktaş’ta açmıştır. Uluslararası örgütler olan CMI ve FIATA dahil olmak üzere DTO ,Istanbul Barosu  başka bir çok konşimento sergisini de ülkemizde gerçekleştirmiştir. Piri Reis Üniversitesi kendisini 2017/04 sayılı senato toplantısında Üniversitenin Denizcilik Tarihi Uygulama ve Araştırmaları- Danışma Kuruluna seçmiştir.

Şimdilerdeki amacı denizciliğin anavatanı olan İngiltere de bir konşimento sergisi açarak  ülkesinden söz ettirmektir. Eşliksiz çok sesli müzik koristi ve otantik Türk Halk Müziği icrası olan Ahmet AYTOĞAN   Evli ve iki çocuk babasıdır.