Vaka Sorusu: Garantiler

Merhabalar, bugünkü sorumuz yeni bir vaka olayı ve vakamızın konusu garantiler. Sorumuzu doğru bilenler arasından yapılacak değerlendirme sonrasında 6 takipçimize, kendi seçecekleri, aşağıdaki kitaplardan birini  hediye edeceğiz. Şimdiden bol şans dileriz…

Vaka

Türkiye de bulunan ABC isimli bir müteahhit Irak’ta bir baraj, Ürdün de yol yapım işi almıştır. Bu iki iş için ABC firmasının iki adet kesin teminat mektubu (performans garantisi) vermesi gerekmektedir. ABC firması bankasına başvurur ve Irak ve Ürdün ülkesindeki muhataplara performans garantisi verilmesini ister. Banka teminatını tamamladıktan sonra Irak ve Ürdün de ki muhabirlerine birer kontrgaranti gönderip o ülkelerdeki muhataplara performans garantisi verilmesini ister.

 

Detaylar aşağıdaki gibidir:

 

Irak’a verilen kontrgaranti ve bu kontrgarantiye istinaden bir Irak bankası tarafından verilen performans garantisi URDG 758’e tabidir, kontrgarantide performans garantisinin Ingiliz hukukuna tabi olarak verilmesi istenmiştir, performans garantisi İngiliz hukukuna tabidir, Meblağ: USD.975.000 dir.

 

Ürdün’e verilen kontrgaranti ve bu kontrgarantiye istinaden bir Ürdün bankası tarafından verilen performans garantisi URDG 758’e tabidir, performans garantisinin tabi olacağı hukuk kontrgarantide belirtilmemiştir, dolayısıyla Ürdün hukukuna tabidir, Meblağ: USD.500.000 dir.

 

Her iki garanti ile ilgili olarak düzenlendikleri ülkede değişik zamanlarda davalar açılır ve her ikisinde de garantörler davaları kaybederler ve fazladan ödeme yapmak zorunda kalırlar. Her iki garantörde Türkiye’deki kontrgarantöre başvurular ve fazladan ödedikleri parayı talep ederler.

 

Buna göre aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

  1. A) Irak’taki garantör fazladan ödediği parayı alır, Ürdün’deki garantör de alır.
  2. B) Irak’taki garantör fazladan ödediği parayı alır, ancak Ürdün’deki alamaz.
  3. C) Irak’taki garantör fazladan ödediği parayı alamaz, ancak Ürdün’deki alır.
  4. D) Irak’taki garantör fazladan ödediği parayı alamaz, Ürdün’deki de alamaz.
  5. E) Irak ve Ürdün’deki garantörlerin fazladan ödedikleri parayı alabilmeleri için Kontrgarantörü Türkiye’de dava etmeleri gerekir.

Cevaplarınızı aşağıdaki formu kullanarak 18.01.2021 tarihi saat 17:00’a kadar gönderebilirsiniz.