Utrader Görüş: Uluslararası Ticaret Bölümü Okumak için On Neden On Dikkat Edilecek Husus

Uluslararası Ticaret Bölümü Okumak için On Neden On Dikkat Edilecek Husus

Uluslararası ticaret günümüzün popüler bölümlerinden biri… Ülkemizde uluslararası ticaret ile başlayan birçok bölüm var. Bu bölümler; Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ticaret ve Finans, Uluslararası Ticaret ve Finansman, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik, Uluslararası Ticaret ve Lojistik olmak üzere beş grupta ele alınabilir. Bugünkü yazımızda uluslararası ticaret bölümünü okumak için on neden sıraladım. Ardından uluslararası ticaret bölümlerini tercih ederken dikkat etmeniz gereken on hususu yazdım. Başlayalım…

Uluslararası Ticaret Bölümü’nü Neden Okumalıyım?

  1. Yirmi yıl sonra mevcut mesleklerin yarısı olmayacak, diğer yarısı şekil değiştirecek. Para yokken insan vardı fakat insanlık tarihi parayla başladı. Ticaret de insanlık tarihi ile başladı ve sonsuza kadar hep olacak. Uluslararası ticaret de her zaman değerli olacak. Bu mesleğin yok olması, değersizleşmesi hiçbir zaman olmayacak.
  2. Ömür bizler için iki sela arasında geçirdiğimiz zamandan ibaret… İlki doğduğumuzda kulağımıza, ikincisi ölümle minarelerden okunur. Milyarlarca yıllık dünya tarihi milyonlarca yıllık insanlık tarihine bakacak olursanız son derece kısa bir hayatta yaşıyoruz. Daha önemlisi hepimiz aynı hayatta farklı yaşamlar sürüyoruz. İyi yaşamanın sanatsal bir yetenek gerektirdiğini de ekleyelim. Bu kısa hayatta seçtiğiniz meslek ya da seçemediğiniz hayat şartlarının sizi sürüklediği bir meslek tercihi arasında, seçim hakkınız ve şansınız varsa bunu içinde yaşadığınız dünyayı gezebileceğiniz bir meslekten yana kullanmalısınız. Pilot, kaptan, hostes olmayacaksanız tüm dünyayı uluslararası ticaret bahanesiyle gezebilirsiniz. İçinde yaşadığınız dünyanın her köşesini gezin, görün, okuyun, fark edin, anlayın, tanımlayın, anlatın… Sohbetinize doyum olmayacak…
  3. Sadece yeni yerler değil yeni insanlar tanıyacaksınız. Sizin kültürünüzden olmayan arkadaşlarınız olacak. Farklı kültürlerle iş yapacak ancak uluslararası ticaretin ortak dilini konuştuğunuzda aslında hiç de farklı olmadığınızı anlayacaksınız.
  4. Çok para kazanacaksınız… Çok para kazandıracaksınız… Klasik dış ticaret teorilerinin de öne sürdüğü gibi ülkeler arasında yapılan dış ticaret tarafların refahını arttırır. Artan refah mutluluk getirir. Kim bilir Bangladeş’ten ithal ettiğiniz bir gömleği üreten firma çalışanının kazandığı ikramiye ile çocuğuna aldığı çikolatanın yarattığı gülümsemeyi hissedecek, iflas etmek üzere olan bir firmanın ürünlerini ihraç ederek yüzlerce insanın evinde tencerelerin kaynamasına vesile olacaksınız.
  5. Türkiye 1980 yılından itibaren ihracata dayalı ekonomik büyüme politikası izliyor. Yüzüncü yılını geride bırakmaya hazırlandığımız cumhuriyetimizde ihracat hiçbir dönem bugünkü kadar önemli olmadı. Önemli olmaya devam edecek. Uluslararası ticaret sizi önemli insan yapacak.
  6. Uluslararası ticaret son derece teknik bir bölümdür. Bazı konuları anlamak mühendis bakış açısına sahip olmayı gerektirir. Eşit ağırlık puan türünde böylesine teknik bir bölüm tercih etmeniz çok zor. Uluslararası ticaret bölümünü bitirdiğinizde bir meslek sahibi olacaksınız. Gerçek bir meslek… Eskilerin dediği gibi altın bilezik sahibi olacaksınız.
  7. Dünyanın her yerinde bu işi yapabilirsiniz. Dünyanın her ülkesinde geçerli bir mesleğiniz olacak. Sıkıldınız mı? Ülke değiştir… Çok mu sıkıldınız, kıta değiştir.
  8. Uluslararası ticaret yapısı gereği dinamik bir iştir. Sadece masa başında değil sahada olmanızı gerektirir. Hareketli, heyecanlı, bol aksiyonlu bir işe sahip olarak mesleğin dinamizmi hayatınıza yansıyacak…
  9. Pandemi ile hayatımıza giren evden çalışma uluslararası ticaretçiler için çok uygun… Mutlak surette ofise gitmek zorunda değilsiniz. Kendi evinizde, kendi masanızda, kendi işinizin patronu gibi çalışma fırsatınız olacak.
  10. Mesleki tatmin seviyeniz çok yüksek olacak. Her meslekte bu mümkün olmayabilir. Uluslararası ticaret uzmanları operasyonel süreçlerlerde yapmış olduğu bir iyileştirmenin olumlu sonuçlarını son derece kısa bir sürede ve çok net bir şekilde görebilmektedir. Bu sonuç mesleki tatmin seviyenizi yukarı taşıyacak. Neden sonuç ilişkisinin doğrudan kurulabildiği ender mesleklerden biri… Günün sonunda çok da mutlu olacaksınız. Mutlu olmadıktan sonra yaptığınız işin ne önemi var?

Uluslararası Ticaret Bölümü’nü Tercih Ederken Dikkat Edilecek Hususlar

  1. Uluslararası ticaret bölümünü tercih ederken dikkat etmeniz gereken en önemli husus bölümün akademik kadrosudur. Akademik kadronun iş dünyası ile ilişkileri nasıl? Sektör tecrübesi olan öğretim üyeleri var mı? İşletmelere danışmanlık yapan hocaları var mı?
  2. İngilizce hazırlık imkanı var mı? İngilizce olmadan uluslararası ticaret bölümü okumanın hiçbir anlamı yok!
  3. Bölümün staj imkanları nasıl? Öğrencilerini staja yönlendiriyor mu? Verilen bilgiler sadece teorik mi kalıyor yoksa uygulama becerisine sahip olmanız destekleniyor mu?
  4. Uluslararası ticaret bölümü okuyacağınız şehir bir sanayi şehri mi? Türkiye’de en çok ihracat yapan ilk 10 ya da ilk 20 şehir arasında yer alıyor mu? Şehrin sanayisi, üretim kapasitesi ve ihracat hacmi bölümü nasıl etkiliyor?
  5. Bölümün öğrenci kulübü var mı? Bölüm yönetimi öğrenci kulüplerini destekliyor mu? Öğrenciler kulüplerde çalışarak; risk yönetimi, krizlerle başa çıkma, takım çalışması gibi beceriler kazanabiliyor mu?
  6. Bölüm öğrencileri öğrenim gördükleri zaman dilimi içinde; Erasmus, Work and Travel, Camp USA gibi programlardan faydalanabiliyor mu? Kaç öğrenci bu programlara katılabiliyor?
  7. Bölüm mezunları hızlı bir şekilde istihdam edilebiliyor mu? Mezunlar iş mi arıyor yoksa şirketler bölüm mezunlarını mı arıyor?
  8. Bölüm yönetimi teknik geziler ile öğrencileri iş dünyası ile tanıştırabiliyor mu?
  9. Bölümde yapılan sosyal etkinlikler yeterli mi? Farklı ve nitelikli etkinlikler öğrencilere sunuluyor mu?
  10. Bölüm öğretim üyeleri öğrenciler ile ilgileniyor mu? Öğretim üyeleri öğrencilerine görüşme saati veriyor mu? Görüşme saatlerinde öğrenciler akademik gelişimlerine katkı sağlayacak yönlendirmeleri öğretim üyelerinden alabiliyor mu?

 

Prof. Dr. Sinan Esen

Bu yazının telif hakkı Utrader’e ait olup, ancak kaynak gösterilmek suretiyle izinsiz olarak kullanılabilir, yayınlanabilir.