Utrader Görüş: Refah’ta Katliam Var

REFAH’TA KATLİAM VAR

İsrail, abluka altındaki Gazze’ye saldırılarını sürdürüyor. Gazze’de Hamas tarafından yönetilen Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Refah’ta yerlerinden edilmiş Filistinlilerin yaşadığı çadır kente düzenlediği saldırıda onlarca kişinin öldüğünü açıkladı. Saldırıda çoğu kadın ve çocuk olmak üzere birçok Filistinli yaralandı.

Her gün tetikte olduğunuz, hayatta günlük rutinlerinizi bile yerine getirirken dışarıda hiç adil olmayan bir gerçeğiniz olan dünyanın olduğunu hayal edin. İşte Filistin’de yaşayan insanlar her gün bunları yaşıyor. Dünyaya daha çok yeni gözünü açmış bebekler ailelerinin ninnilerini dinlemek yerine bomba ve silah sesleri ile uyutulmaya çalışılıyor. Daha 10 yaşına bile gelememiş birçok çocuk dışarıda koşuşturup oyun oynarken değil de kan ve çamur izleri ile kirletiyor.

Bağırıp sesinizi duyuramadığınızı, sağınıza döndüğünüzde ailenizden birinin cansız bedenini görme ihtimalinizi düşünün.

Gökyüzüne baktığınızda hayal kurmak yerine uçaklar veya bombardımanla karşılaştığınızı hayal edin.

Kendinizi rüzgârın yavaş esintisine bırakmak ve rahatlamak yerine güçlü bir toz bulutunun ciğerlerinize dolduğunu, gözlerinizi yaktığını hayal edin.

Belki o gün canınızın yemek istemediği bir yemeği orada mahşer yerini andıran bir ortamda insanların ne kadar muhtaç olduğunu hayal edin.

Ne bayram ne özel gün ne arkadaşlarla toplanılan hoş sohbet bir ev ortamı olmadığını düşünün.

Ya yanarak ya acımasızca katledilerek, son nefesinize kadar acı çekerek can verdiğinizi hayal edin.

Kelimelerin, sözlerin anlamını yitirdiği asla hak etmediğiniz bir çaresizliği hayal edin.

Tüm bunları hayal edip kendinizi sadece iki dakikalığına böyle bir ortamda hayal bile edemediniz değil mi?

Filistin’deki bütün insanlar bunları yaşıyorlar. Hem de yıllardır her gün… Tüm bunların son bulduğu bir dünya nasip et bize Allah’ım.

Filistin’de hayatını kaybeden herkese Allah’tan rahmet diliyoruz. Tüm bu saldırıları kınıyoruz.

Bu görüş yazısı Utrader E-bülten takımı tarafından hazırlanmıştır.

Bu yazının telif hakkı Utrader’e ait olup, ancak kaynak gösterilmek suretiyle izinsiz olarak kullanılabilir, yayınlanabilir.