UTRADER e-Bülteni 8

 

Utrader e-Bülteninin 8. Sayısından merhaba!

 

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

 

Haziran ayının 21’inde yılın en uzun gününü yaşadık. Ekinoks olarak da adlandırılan bu günün hemen ardından gelen yağmurlar yazın sıcaklığını biraz düşürse de, arkasından gelen güneşli günler tekrar yazın geldiğini bize hatırlattı.

 

Haziranın son gününün (30 Haziran) Dünya Sosyal Medya Günü olarak kutlanması ise galiba anlamını yitirdi diyebiliriz. Artık her gün sosyal medya günü.

 

Haziran ayını tamamlayarak yılın yarısını da tamamlamış olduk. 1 Temmuz’da Kabotaj ve Deniz Bayramını kutlarken, 1-20 Temmuz arasındaki mali tatil dönemi de yine bir çok firma için bir soluklanma dönemi olabilir.

 

9 Temmuz’dan itibaren Kurban Bayramı günlerine geliyoruz ve şimdiden tüm üyelerimizin, abonelerimizin ve takipçilerimizin bayramını kutlamak istiyoruz.  Sevdikleriniz ve dostlarınız ile birlikte daha nice güzel bayramlar geçirmenizi temenni ederek bültenimize geçiyoruz.

 

 

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyetleri, etkinlikleri ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler” bölümü ile sizlere zevkli bir okumalar dileriz.

 

UTRADER’DEN HABERLER

Utrader Podcastin son dört bölümünü dinlemek için linklerimizi bir kez daha paylaşıyoruz.

 

S01-B02 Utrader Ailesi, bölümünü dinlemek için TIKLAYINIZ.

 

S01-B03 Rusya-Ukrayna savaşının Dünya Ticaret ve Ekonomisine Etkileri, bölümünü dinlemek için TIKLAYINIZ.

 

S01-B04 Denizcilerin Bilinmeyen Dünyası, bölümünü dinlemek için TIKLAYINIZ.

 

S01-B05 Karayolu Lojistiği üzerine UND ile sohbet, bölümünü dinlemek için TIKLAYINIZ.

 

 

Sponsoru olduğumuz ve moderatörlüğünü 21 Gün 37 Derece ile birlikte yaptığımız SAÜFest Bilgi Yarışmasının Videosu Yayınlandı.

 

 

 

Gezenay karakterimiz ile 40 ülkeyi gezerek, keşfederek öğrendiğimiz ve aynı zamanda heyecanla ve mücadele ile gerçekleşen CANLI yarışmamızı izlemek için TIKLAYINIZ.

 

 

 
 

             

Her ayın ilk Çarşamba günü Telegram Kanalımızda Kitap Hediyeli Quiz Bot Yarışmalarımız devam ediyor

 

Aralık 2021’den itibaren her hafta Çarşamba günü tam 10:00’da gerçekleşen Quiz Bot yarışmamız, artık kitap hediyeli.

 

Şimdiye kadarki test yarışmalarımızda birinci olan takipçilerimizin kitaplarını aldıktan sonra bizlerle paylaştıkları kitap görselleri için teşekkür eder ve kendilerini bir kez daha tebrik ederiz.

 

Yarışmamız tam saat 10:00’da başlıyor ve Telegram Botları tarafından otomatik olarak gerçekleştiriliyor. Hiçbir insan müdahalesi olmadan, çoktan seçmeli sorulara verdiğiniz yanıtlar ve yanıt süreniz hesaplanarak ortaya çıkan sıralamanızı yarışmanın sonunda hemen görebiliyorsunuz.

 

Telegram Yarışma Grubumuza gitmek ve abone olmak için TIKLAYINIZ.

 

2.Grup Asistan Öğrenciler Programı Ekim/Kasım Ayında Başlayacak

 

2021 yılı asistan öğrenci programımız, Haziran 2022 yılında tamamlandı ve 4 öğrencimizin katılımı ve muhtelif sosyal sorumluluk projelerinde yer almaları ile sonuçlandı.

 

Birçok proje, faaliyet, etkinlik ve araştırma yapan öğrencilerimiz hem iş hayatına hazırlık için gerekli yetkinliklerini geliştirdiler hem de sosyal becerilerini pratik olarak bir çok alanda geliştirebilme fırsatı yakaladılar.

Yeni iş insanları ile tanıştılar, sohbet ettiler, öğrencilik ve iş hayatı ile ilgili her türlü sorularını yöneltebildiler ve tecrübeler ile yoğurulan o birbirinden değerli zekaların anlatımı ve örnekleri ile ufuklarını geliştirdiler.

 

Ekim/Kasım ayında açılacak 2.Grup Asistan Öğrenci programı için şimdiden talep ve istekler geliyor. Yeni dönem başvurularından sosyal medya hesaplarımızı, internet sitemizi ve Telegram kanalımızı takip ederek haberdar olabilirsiniz.

 
 

18 Temmuz’da yayınlanacak dokuzuncu sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz. Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemiz ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz. Web sitemiz için TIKLAYINIZ.

 

 

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegramYoutubeE-BültenPodcast

 

 

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

 

MAKALE KÖŞESİ

 

Finans Hizmet İhracatı – Melek KAYA

 

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) tarafından ‘ekonominin beyni’ olarak tanımlanan Finans Hizmeti Sektörü, birçok fonksiyonu sayesinde ekonomilerin ihtiyaç duydukları gereksinimleri karşılar.  Genel olarak bu fonksiyonlar; mal ve hizmet ticaretini kolaylaştırmak, tasarrufların / birikimlerin havuzlanıp ekonomiye kazandırılması, yatırımlar / projeler hakkında bilgi edinilmesi ve kaynak ayrılması, yatırımların izlenmesi, kurumsal kontrollerin gerçekleştirilmesi ve risklerin azaltılması veya dönüştürülmesidir.

 

Makalenin tamamı için TIKLAYINIZ.

UTİC Dergimizin diğer sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

 

GÜNCEL HABERLER

           TİM’de Mustafa Gültepe dönemi başladı.

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 13 Haziran’da gerçekleştirilen 29. Olağan Genel Kurulu’nda Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Mustafa Gültepe, görevi İsmail Gülle’den devraldı.

 

61 İhracatçı Birliği, 27 sektör ile 100 bini aşkın ihracatçının tek çatı kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde (TİM), başkanlık devir teslim töreni Dış Ticaret Kompleksi Ömer Halisdemir Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

 

27 sektörün başkanlarından oluşan TİM Sektörler Konseyi, Genel Kurul’un ardından ilk toplantısını gerçekleştirdi.

 

İlk Yönetim Kurulunda görev dağılımı yapılarak başkan vekilleri şu şekilde seçildi :

 

Adil Pelister

Çetin Tecdelioğlu

Ahmet Güleç

Fikret Kileci

Kutlu Karavelioğlu

 

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

 
 

     Haziranda 23,4 Milyar Dolarla Tarihin En Yüksek Aylık İhracatına Ulaşıldı

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2022 Haziran ayı ihracat verilerini açıkladı. Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18,5’lik artışla 23,4 milyar dolar ihracat gerçekleşti. Bu rakamla beraber, tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamına ulaşılarak son 22 ayın 20’sinde aylık rekor kırılmış oldu. İller ve sektörler bazındaki ihracat rakamlarına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Singapur dünyanın en büyük tam otomatik limanını inşa ediyor

 

Singapur, 2040 yılına kadar dünyanın en büyük otomatik limanını inşa etmek için kolları sıvadı. Bu proje için 14 milyar ABD Dolarlık yatırım yapılacağını belirten yetkililer, mevcut limanın bu sayede ikiye katlanacağını ve web 5.0 entegrasyonu yapılmış insansız hava araçları ve sürücüsüz araçlara sahip olacağını duyurdular.

 

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

 

Türkiye’nin Dev Şirketlerinin Değerlemesi

 

Borsa İstanbul’a açık olan şirketlerin değerlemeleri yayınlandı. Büyük sanayi kuruluşlarını geçen trendyol gibi e-ticaret sitelerinin önümüzdeki yıllarda da bu listelere gireceği kesin gözü ile bakılıyor. İkinci sırada yer alan Getir ise inovatif çözüm ve yapay zeka teknolojilerini birleştirdiği teslimat çözümleri ile şimdiden ne kadar iddialı olduğunu gösterdi.

 

Ebay’in satın aldığı gittigidiyor’un kapatılma kararı ise, bu sektördeki büyümeye ve yatırımlara postpandemi sonrasının gözlüğü ile tekrar bakılması gerektiğini gösterdi.

 

Yüksek teknolojili ürün ve yüksek katma değerli ürünün önemi bir kez daha bu sıralama ile kendini gösteriyor.

 

Avrupa ülkeleri Rus gazı yerine yerli kömüre yöneldi

 

Rusya’nın gaz sevkiyatında kesintiye gitmesiyle Avrupa ülkeleri enerji üretiminde yerli kömüre yöneliyor. Almanya’nın ardından Avusturya, Hollanda ve İtalya da kömür enerjili santrallarda üretimi artırmak için hazırlıklara başladı.

 

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

 

 

       Türk iktisat tarihi elektronik ortama aktardı

 

İstanbul Ticaret Odası (İTO), 1885’ten bugüne kadar, Oda’nın yayınladığı Osmanlıca, Fransızca, Almanca, İngilizce tüm periyodik yayınları internet ortamına yükleyerek, araştırmacıların hizmetine sundu. Ticaret hayatının son 137 yılına şahitlik eden İstanbul Ticaret Gazetesi Dijital Arşivine (İTGA) ulaşmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

 

Kısa bir kayıt işleminden sonra girebileceğiniz arşivde onlarca yıllık ticaret tarihimizin tozlu sayfalarını karıştırabilir saklı bir çok hazineye ulaşabilirsiniz.

 

Haberin devamına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Arşive ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Limanlarda elleçlenen yük miktarı yüzde 9,5 arttı

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Mayıs ayında limanlarda elleçlenen yük miktarının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,5 artarak 47 milyon 592 bin tona yükseldiği, elleçlenen konteyner miktarının ise değişmeyerek 1 milyon 71 bin TEU olarak gerçekleştiği açıklandı. Açıklamada, bu yılın ilk 5 ayında da elleçlenen yük miktarının yüzde 7,2, konteyner miktarının da yüzde 3,2 arttığı kaydedildi.

 

Haberin devamına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Robot işçiler artıyor

 

2022’nin ilk 3 ayında endüstriyel alandaki robot (işçi) siparişleri yüzde 40 arttı. 2021’de aynı dönemdeki artış yüzde 21 seviyesindeydi.

WSJ haberine göre, robot endüstrisinin toplam 1.6 milyar USD olduğu hesaplanıyor.

 

Haberin devamına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Tedarik Zincirinde Blockchain Teknolojisine Dair Son Gelişmeler

 

Blockchain Türkiye Platformu düzenlediği webinarda, KPMG Türkiye Başkanı Murat Alsan moderatörlüğünde, Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Doç. Dr. Pınar Çağlayan Aksoy, Marco Polo Network Danışmanı Meral Şengöz ve İstanbul Blockchain Woman Yönetim Kurulu Üyesi Menekşe Hüryaşar’ın Dış Ticaret genelinde Tedarik Zincirindeki Blockchain çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 

Videonun tamamını izlemek için TIKLAYINIZ.

 

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

Diğer kitap tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi hashtag imizi takip edebilirsiniz.

 

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

HAYAT DERSİ

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler hashtag imizi takip edebilirsiniz.

 

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

Dünya Bankası’nın merkezi hangi ülkededir?

 

a. Almanya (Frankfurt)

b. ABD (Washington)

c. İsviçre (Bern)

 

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım

 

Malına sigorta yaptırmak isteyen bir alıcı, satıcıyla hangi incoterm (2022) ile anlaşmalıdır?

a)       FOB

b)       EXW

c)       CIF

 

Doğru cevap ; C şıkkı

 

KARİKATÜR KÖŞESİ

Diğer karikatürlerimize ulaşmak için Telegram hesabımızdaki #karikatür hashtagimizi kullanabilirsiniz.

 

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

SÖZ SİZDE

 

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

KAPANIŞ

 

Utrader e-bültenimizin sekizinci sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz.

 

Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

 

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

 

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

 

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

Sağlık ve sevgiyle kalın…

 

Utrader Ailesi

Abone olmak için https://utrader.org/adresimizi ziyaret edin. Web sayfamızın en altındaki e-bültenimize abone olun kutusuna mailinizi yazın.

 

Hakkımızda

Bu e-bültenin editörlüğü; Tuğçe Kayacı, Yavuz Dursun, Miray Yeleser, Merve Saçlı, Kerem Manav, Serhat Evlioğlu tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

LinkedinTwitterInstagramFacebookTelegramYoutubeE-BültenPodcast

 

 Bir cevap yazın