UTRADER e-Bülteni 6

 

Utrader e-Bülteninin 6. Sayısından merhaba!

 

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

 

Haziran ayına girmemiz ile birlikte, ilk haftadan itibaren finans sektörü için Dünya Bankacılar Gününe (1 Haziran), doğa severler için Dünya Bisiklet Gününe (3 Haziran) ve dünyamızın gelecek nesillere miras bırakılmasına yönelik farkındalık oluşturması için Dünya Çevre Gününe (5 Haziran) merhaba dedik. Çevre Koruma Haftasının sonrasında Babalar Günü ve sonra da okulların kapandığı, öğrencilerin tatile merhaba dediği sıcak yaz günleri şimdiden bizi bekliyor. Yaz aylarının o sıcak havalarının provalarının yapıldığı bu günlerde, şimdiden bol bol etkinlikler ile dolu bir yaz geçirmenizi dileyerek, e-bültenimize başlıyoruz.

 

 

 

Bu sayımıza da derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haber ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

 

UTRADER’DEN HABERLER

11 Haziran 2022 de İkinci Olağan Genel Kurul Toplantımız gerçekleşiyor.

 

11.06.2022 Cumartesi günü saat 13:00’de Sancaktepe Belediyesi Sarıgazi Kültür Merkezinde yapılacak ikinci Olağan Genel Kurul Toplantımız ile tüm üyelerimiz ile bir araya gelebileceğimiz eşsiz bir fırsat yakalamış olacağız. İstanbul dışından da gelecek olan üyelerimiz ile hem genel kurulumuzu gerçekleştirmiş hem de uzun zamandır göremediğimiz dostlarımız ile tekrar bir araya gelerek hasret gidermiş olacağız. Tüm üyelerimizi 11 Haziran’da görmek için sabırsızlanıyoruz.

 

 

 

 

Linkedin abone sayımız 8.900’e ulaştı

 

Her geçen gün artan takipçi ve abone sayılarımız ile Uluslararası Ticaret Dünyasının duyulmamış ve görülmeyen yönünü ortaya koyarak sizlere ulaşmanın heyecanını yaşıyoruz. Öncelikle Sosyal Medya Hesaplarımız olan Linkedin, Instagram, Facebook, Twitter, Telegram ile görsel ve yazılı mecrada yer alırken, Youtube kanalımız ile videolarımızı sunuyoruz. Podcast Kanalımız ile sesli yayın platformlarında da sesimizi duyururken, E-Bültenimiz ile de haber bülteni şeklinde haberleri ve gelişmeleri sizinle paylaşıyoruz. Tüm kanallarımıza aşağıdaki linklemizden ulaşabilirsiniz.

 

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegramYoutubeE-BültenPodcast

 

 

                    Geleneksel 7. UTİC Mangal Buluşması

 

21 Mayıs 2022 – Cumartesi günü, Sakarya Üniversitesi Kampüsündeki, Saklıbahçe piknik alanında gerçekleşen geleneksel mangal buluşmasında, tüm UTİC öğrencileri ile birlikte eşsiz bir gün geçirdik. Akademisyenlerden, mezunlara kadar geniş bir katılım ile gerçekleşen buluşma ile 2021-2022 öğretim dönemini sonlandırmış ve unutulmaz hatıralar eşliğinde eğlenerek güzel vakit geçirmiş olduk.

 

 

               Ticaret Ligi 2.Sezon, sponsorluk başvuruları başladı.

 

2021 yılı Eylül – Aralık aylarında gerçekleşen Birinci Sezon Yarışmamıza olan ilgi sonrasında ikinci sezon için de devam etme kararı vermiştik. Bu sezon için sponsor olmak isteyen firmalara başvurularımız açıldı. Siz de yüzlerce kişinin yarıştığı ve sahasının profesyonelleri ve yöneticilerinin de katıldığı bu yarışmada isminizi duyurmak ve Dış Ticaret Sahasına özel bir tanıtım çalışması yapmak isterseniz, hemen başvurabilirsiniz. Detaylı sponsorluk dosyası ayrıca gönderilecektir. Sponsorluk dosyasını istemek için [email protected] adresine mail göndermeniz yeterlidir.

 

1.Sezondan hatıra kalan birkaç Heyecanlı dakikaya göz atmak için sizleri videomuzu izlemeye davet ediyoruz.

Videoya ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Sesli Yayın Platformumuz olan “Utrader Podcast”imizin 4.Bölümü Yayınlandı

 

Uzun yol Deniz Kaptanı Erkin Turan ile yaptığımız söyleşiyi dinlemek ve denizcilerin bilinmeyen dünyasına bir seyahat yapmak için TIKLAYINIZ.

 
 

20 Haziran’da yayınlanacak yedinci sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz. Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemiz ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz. Web sitemiz için TIKLAYINIZ.

 

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

 

 

MAKALE KÖŞESİ

 

Uluslararası Ticaret Dergisi’nin 7. Sayısı Çıktı!

 

Emekleri ve destekleri için; Baş Editör Sude Keklik, Röportaj Editörü Ahmet Emir Anıklı, Yazı Editörü Doğukan Karakoç, Yazı Takımı Sinem Yavuz, Mehmet Atik Yılmaz, Röportaj Takımı Semih Fırat, Pınar Akyol, Ayşen Çankaya, Eren Arkan’a,

 

Sponsorlarımız; Turhan Ağır Nakliyat, DP World, Aura Endüstriyel, Şanlıbayrak Çelik Kons.İnş.Tur.San. ve Tic.Ltd.Şti.’e,

Utrader’den Yasar CESUR, Cemal SEVINDIK, Murat Yağcı ve Fatih DOĞAN’a teşekkür ediyoruz.

 

2021 yılı (6.Sayı) dergimizin dijital versiyonu için TIKLAYINIZ.

UTİC Dergimizin diğer sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

 

GÜNCEL HABERLER

              Dünyanın ‘sıfır emisyonlu’ ilk yük gemisi Asahi denize indi

Tamamıyla elektrikli 62 metre uzunluğundaki Asahi, Nisan ayı sonunda Tokyo Körfezi’de deniz açıldı.

Alışılagelen yük gemilerine kıyasla daha az gürültü ve titreşime yol açan Asahi bünyesinde daha fazla mürettebatı barındırabiliyor.

Toplam 100 elektrikli aracın taşıdığı batarya kapasitesine sahip yük gemisi, ilk aşamada, deniz taşıtlarına yakıt ikmalinde kullanılacak.

Sıfır emisyona sahip Asahi’nin üretim projesi sahibi e5 Lab, yakın gelecekte elektrikli feribotlar ile hidrojenle çalışan yakıt pilli römorkör geliştirmeyi hedefliyor.

 

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

 
 

           Türkiye’de e-ticaret satışları 2 yılda yüzde 69 arttı

iyzico, Dogma Alares ve ETİD tarafından hazırlanan ‘2021 Türkiye E-Ticaret Ekosistemi Raporu’ raporuna göre, e-ticaret işlem sayıları 2020’ye göre yüzde 46 artarak 3.4 milyar adet siparişe ve yüzde 69 artış ile 381.5 milyar TL hacme ulaştı.

 

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

 

Gümrüklerde ilk üç ayda 3,1 milyar liralık kaçak eşya ele geçirildi

Ticaret Bakanlığına bağlı Gümrük Muhafaza ekipleri, yılın ilk 3 ayında gerçekleştirdikleri operasyonlarda 3 milyar 72 milyon 372 bin lira değerinde kaçak eşya ele geçirdi.

Aylar itibarıyla bakıldığında ocakta 1 milyar 273 milyon 672 bin lira, şubatta 258 milyon 370 bin lira ve martta 1 milyar 540 milyon 328 bin lira değerinde yakalama gerçekleştirildi.

 

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

 

 

Rusya’yı bypass eden yeni lojistik hattı

Finlandiya merkezli lojistik şirketi Nurminen Logistics, Çin’den Avrupa’ya Rusya’yı bypass ederek ilk sevkiyatlarını yaptığını duyurdu.

 

Şirketten yapılan açıklamada, “Yeni Güney Trans-Hazar Güzergahında ilk tam boyutlu konteyner treni 10 Mayıs 2022’de Çin’in Çongçing kentinden hareket etti. Güzergah Çin’den başlayıp Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Romanya’dan geçerek Orta Avrupa’ya ulaşıyor” denildi.

 

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

 

Utrader’in dikkat çektiği konu, ulusal basında ;
Yunanistan, Rus petrolünün ana taşıyıcısı haline geldi

Avrupa Birliği’nin (AB) Rus petrolüne yönelik ambargo görüşmeleri sürerken, Yunanistan’a ait tankerler Rus petrolünün ana taşıyıcısı haline geldi. Rusya’dan Yunanistan limanlarına ulaşan ve buradan gemiden gemiye aktarım yoluyla diğer ülkelere ihraç edilen Rus petrolünün miktarı artıyor.

Avrupalı şirketlerin Rus petrolünü almaktan kaçınmasına rağmen, Rusya’nın petrol ihracatında beklenildiği kadar düşüş yaşanmıyor.

 

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

 

 

Blokzincirin Uluslararası Ticarette Kullanımına Yönelik
Çalışma Raporu ve Politika Önerileri

Uluslararası ticarette önemli değişimlerin yaşandığı bu dönemde, ticaretin 16. Yüzyıl’dan beri kullanılagelen “kağıtlar” üzerinden gerçekleşmesi büyük bir problem halini aldı. Ticarete dair belgelerin, Akıllı OCR (Optical Character Recognition) ile taranarak, AI (Artificial Intelligence) ile veriye dönüştürülmesi şeklindeki yüksek teknolojiler bile yetersiz kalmaya ve tartışılmaya başlandı.

 

Blockchain Türkiye Platformu (BCTR), “Üretim, Lojistik ve Ulaşım Çalışma Grubu” tarafından hazırlanan “Ülkemizde Blokzincirin Uluslararası Ticarette Kullanımına Yönelik Çalışma Raporu ve Politika Önerileri” raporu ile uluslararası ticaretin gerçekleşmesini sağlayan nakliye belgeleri, fatura, dolaşım belgeleri, akreditif ve garantiler, ödeme sistemleri ve nakliye sigortası alanlarında konunun uzmanlarınca tek tek ülkemizde neler yapılabileceğine dair incelemeler yapıldı.

 

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

 

Google, Yazdığınız Bir Şeyi Aşırı Gerçekçi Fotoğraflara Dönüştüren
Yapay Zekasını Tanıttı

Google, metni görüntüye dönüştüren yapay zeka teknolojisi ‘Imagen’ı duyurdu. Google’ın makine öğrenimi tekniğine dayanan Imagen, yazılan bir metnin görüntü haline getirilmesini sağlıyor. Böylelikle hayal ettiğiniz herhangi bir şeyin görüntüsünü yalnızca yazı yazarak oluşturabileceksiniz. Imagen’ı şu an için kamuya açık hale getirmedi. Bu yüzden bu benzersiz teknolojiden faydalanmak için bir süre daha beklemek gerekecek.

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

 
 

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi hashtag imizi takip edebilirsiniz.

 

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

HAYAT DERSİ

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler hashtag imizi takip edebilirsiniz.

 

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

Alıcı tarafından konşimento ibrazı gerekmeden veya kopya haliyle ibraz ederek ürünlerini teslim alabildiği, iş akışını hızlandırıp kolaylaştırmak için kullanılan talimat aşağıdakilerden hangisidir?

 

a) Yükleme bildirimi

b) Telex release

c) Orijinal konşimento

 

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım

 

İhracatçı tarafından keşide edilen poliçeyi kabul eden ithalatçının, ödeme için poliçeyi bankasına garanti ettirmesine ne denir? (Bu sayede ödeme için bankadan garanti sağlanmış olur)

 

a)  Kredi

b)  Aval

c)  Keşide

 

Doğru cevap; B şıkkı

 

KARİKATÜR KÖŞESİ

 

SÖZ SİZDE

 

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Utrader e-bültenimizin altıncı sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

 

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

 

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

 

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

Sağlık ve sevgiyle kalın…

 

Utrader Ailesi

Abone olmak için https://utrader.org/ adresimizi ziyaret edin. Web sayfamızın en altındaki e-bültenimize abone olun kutusuna mailinizi yazın.

 

Hakkımızda

Bu e-bültenin editörlüğü ; Miray Yeleser, Merve Saçlı, Kerem Manav, Serhat Evlioğlu tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

LinkedinTwitterInstagramFacebookTelegramYoutubeE-BültenPodcast

 

 Bir cevap yazın