UTRADER e-Bülteni 5

 

 

 

 

Utrader e-Bülteninin 5. Sayısından merhaba!

 

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

 

 

Mayıs ayının son haftasına girdiğimiz bu günlerde, baharın ısıttığı hava ve güneşin kendini bulutlar arkasına saklamadan daha fazla göstermesi ile yavaş yavaş parkları, piknik alanlarını, mesire yerlerini ve köyleri doldurmaya başladık. Mayıs ayı yoğun bir ay olarak 2022’ye damgasını vurdu. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü ile başladı, Ramazan Bayramı ile devam etti, anneler günü ve Hıdırellezi peşi sıra getirdi, Engelliler Haftası ile bilinçlendirdi ve sonrasında da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile coşturdu ve sonunda da 29 Mayıs İstanbul’un Fethi ile de vedasına hazırlanıyor.

 

Bu sayımızda da girişimizi ilk önce Derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projeleri ile yapıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haber ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz. 

 

UTRADER’DEN HABERLER

4.Sayımızı yayınlamamız sonrasında, e-bülten abone sayımız 2.000+ sayısını da aştı. Göstermiş olduğunuz ilgi ve teveccüh için teşekkür ederiz.

 

Sizlerin desteği ile; Ramazan ayı boyunca farklı illerdeki ihtiyaç sahiplerine yönelik, alışveriş çeki yardımlarımız bu sene de artarak devam etti. Hayır dualarının ve teşekkürlerin sel olduğu bu güzel organizasyon sonrasında gelen mesajlardan bir tanesini aşağıda paylaşıyoruz :

 

“Her alışveriş yaptığımda size teşekkür ediyorum. Haberiniz olsun. Umarım sizlerin de yaşamında hep karşınıza sizin gibi iyi insanlar çıkar her zorluğun üstesinden gelirsiniz. Bugün de alışverişimi yaptım. Hatta bir öğrenci arkadaşım daha faydalandı çekten o da çok sevindi. Üstümüzden çokça stres aldığınız için tekrar teşekkür ederim. ????????????”

 

 

 

11 Haziran 2022, Cumartesi günü İstanbul’da yapılacak 2.Genel Kurulumuzun hazırlıkları devam ediyor. Tüm üyelerimiz ile birlikte olabileceğimiz, uzun zaman sonra, yüz yüze tekrar bir araya gelebileceğimiz bu Genel Kurulumuza tüm üyelerimizi bekliyoruz.

 

Uluslararası Ticaret Ağı Derneği’nin Sesli Yayını olan Podcast kanalındaki 3.bölüm yayınlandı !

 

Büşra Garip ve Özgür Koca’nın sunuculuğunda, Uluslararası Ticaret ve hayatın tüm alanlarından konuların ele alındığı kanalımızın bu bölümünün konuğu Dr.  Halil ŞİMDİ oldu.

 

Rusya – Ukrayna savaşının dünya ekonomisine etkileri üzerine, gözardı edilen konuların ele alındığı bu bölümümüzü aşağıdaki linkler üzerinden dinleyebilirsiniz.

 

Spotify ve Anchor kanallarımıza bekliyoruz.

 

Spotify üzerinden podcastimizi dinlemek için TIKLAYINIZ.

 

Anchor üzerinden podcastimizi dinlemek için TIKLAYINIZ.

 

 

 

9-18 Mayıs 2022 tarihleri arasında Sakarya Üniversitesi Kampüsünde gerçekletirilen SAÜFest Kampüs Etkinlikleri çerçevesinde, derneğimizin de sponsor olduğu bir “Canlı Ödüllü Bilgi Yarışması” düzenlendi. Yarışmaya cep telefonları ile katılan herkes “Gezenay’ın Dünya Turunda” heyecanlı bir maceraya eşlik ederek, derneğimizin İş Geliştirme ve Kurumsal İş Birliği Takımından Özgür Koca ve 21 Gün 37 Derece İş Topluluğundan Gaye Çal moderatörlüğünde eğlenceli bir yarışmaya katılmanın deneyimini yaşadılar.

 

Uluslararası Ticaret Dergisi basıldı. 7. sayımız ile haftaya dağıtımdayız.

 

Kaynak Sağlama ve Etkinlik Takımının çalışmaları sonucu sponsorlarımız olan Turhan Ağır Bakliyat, Şanlıbayrak Çelik ve Aura Endüstriyel firmalarına teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

Kaynak Sağlama ve Etkinlik Takımı Lideri Sn. Yaşar Cesur başta olmak üzere, Sn. Cemal Sevindik, Sn. Murat Yağcı’ya çalışmaları ve networklerini bizimle paylaştıkları için çok teşekkür ederiz. Derginin basımı sırasında desteğini esirgemeyen Akademi ile İlişkiler Takımından Sn. Fatih Doğan’a da minnettarız. 

 

Bu sayımızdaki köşe yazarları ve konuklarımız : Faruk Eczacibasi, Dr. Markus C. Slevogt, Cihan Yaşın, Mehmet Dükkancı, Ümmügülsüm Özalp, Cuneyt Yetgin,  Özgür Güleryüz, Gizem Okan, Ayşegül Karataş.

 

    Azerbaycan İktisat Üniversitesinde “Uygulamalı Uluslararası Ticaret”

 

14-22 Nisan tarihlerinde Azerbaycan İktisat Üniversitesi Uluslararası Yüksek Lisans ve Doktora Çalışmaları Merkezi’nin Be digital firması ile birlikte düzenlediği “Uygulamalı Uluslararası Ticaret” konulu eğitim programda, derneğimizin üyesi ve SAÜ Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü, Bölüm Başkan Yardımcısı Dr.Öğr.Üyesi Ayşegül Karakaş bir ders serisi sundu. 

 

Son derste “Uygulamalı Uluslararası Ticaret” konusu özelinde, gerçek bir ihracat işleminin, başlangıcından sonuna kadar tüm safhaları, detaylı bir şekilde ele alınarak gerçek hayattaki pratik kullanımlara özgü kilit noktaları anlatıldı. Derste, Ayşegül Hocamıza, derneğimizin İş Geliştirme Takımından Özgür Koca eşlik ederek, iş tecrübesi ışığında bilgilerini paylaşarak katkıda bulundu.

 

https://www.linkedin.com/posts/sevarbayram_unec-d%C9%99-t%C9%99tbiqi-beyn%C9%99lxalq-ticar%C9%99t-m%C3%B6vzusunda-activity-6930807139921719297-J1RV?utm_source=linkedin_share&utm_medium=member_desktop_web

 

 

https://news.unec.edu.az/xeber/142-magistr/8812-unec-de-tetbigi-beynelxalg-ticaret-movzusunda-telim-programi-teshkil-olunub

 

https://www.bedigital.az/az/blogs/bedigital-ve-unec-birge-telim

 

 

 

 

6 Haziran’da yayınlanacak altıncı sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz. Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemiz ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz. Web sitemiz için TIKLAYINIZ.

 

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

 

 

MAKALE KÖŞESİ

 

Derneğimizin Akademi ile İlişkiler Takımında görev alan Sn. Yağmur Cezik ile En İyi İşveren Seçilen ve Türkiye’nin Kolektif Olarak Yönetilen İlk Şirketini Konuştuk

Makalenin tamamı için TIKLAYINIZ.

UTİC Dergimizin diğer sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

 

GÜNCEL HABERLER

Makine ihracatı 8,3 milyar dolara yükseldi

Türkiye’nin makine ihracatı, yılın ilk 4 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,7 artarak 8,3 milyar dolara yükseldi.

Ocak-nisan döneminde Almanya’ya yapılan ihracat 1 milyar doları geçerken, AB ülkeleri içinde en fazla ihracat artışı yüzde 17 ile İtalya’da gerçekleşti.

 

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, Almanya’ya yapılan makine ihracatının yıl sonunda 3 milyar doları aşmasını beklediklerini söyledi.

 

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

 
 

El Salvador Başkanı Nayib Bukele: “44 ülke Bitcoin için bir araya geliyor”

 

Bitcoin’i dünyada resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador yeni bir kripto para atağı daha başlattı. Bu Orta Amerika ülkesi, Afrika, Asya ve Latin Amerika’dan oluşan 44 ülkeden gelecek finansal ve dijital kurumlardan yetkililer ile, Bitcoin ile birlikte diğer kripto paraların ülkeler tarafından kullanımına yönelik bir toplantılar serisi başlatıyor.

 

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

 

Aksaray’da üretilen Mercedes kamyonlar, geçen ay en çok Almanya’ya ihraç edildi

Şirket, Nisan ayında Aksaray Kamyon Fabrikası’nda ürettiği 1.976 adet kamyonun 1.210 adedini Avrupa ülkelerine ihraç etti.

 

Söz konusu dönemde 13 Avrupa ülkesine ihracat gerçekleştirilirken, Mercedes-Benz Türk imzalı kamyonların en fazla ihraç edildiği ülke Daimler Truck’ın ana vatanı Almanya oldu.

 

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

 

 

Çin’li taşıma firmalarının konteynerlar ile sınavı

 

Lojistikte yaşanan konteynır krizlerinden sonra Çin’in yeni trendi görünüşe göre boş konteynır taşımacılığı oldu. CNBC verilerine göre, iki Çinli taşıma firması Amerika’nın iki büyük limanından dolu konteynır taşımacılığından çok boş konteynır taşıyarak Amerikan hükümetinin dikkatini çekti. Çin tüm dünyaya konteynırlarının geri dönüşünü beklemeksizin ihracatlarını  arttırmıştı fakat ihracatların bu denli artmasına karşılık aynı veya yakın hacimde ithalat yapmıyordu. Bu sebepten dolayı konteynırları boş olarak geri getirmeye başlayan Çinli firmaların da maliyet yükü çok fazlaydı. Bu duruma devlet teşvikleri getirerek çözüm bulan Çinli firmalar şuan boş konteynırları geri almaya devam ediyor.  

 

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

 

Konteyner Erken İade Teşvik Programı !

 

CMA CGM, dört gün içinde iade edilen konteynerler için ödeme yapıyor !

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

 

 

Dünya gıda kıtlığına mı gidiyor ?

 

Savaşın vurduğu Avrupa’nın buğday ambarı olan Ukrayna ve sıcakların kavurduğu Hindistan’dan dolayı buğday fiyatları artmıştı. Bir de buna Hindistan’ın buğday ihracatını yasaklaması eklenince fiyatların tavan yapması kaçınılmaz oldu.

 

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

 

Kanlı Ay Tutulmasıyla görsel şölen

 

Gökyüzünde görsel şölen vardı. Dünya’nın Güneş ve Ay arasında konumlanmasıyla Süper Kanlı Ay tutulması meydana geldi. 2022’nin ilk Ay Tutulması, Afrika, Amerika ve Avrupa kıtalarının bir kısmından gözlemlendi.

 

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

 

Meme kanseri tedavisinde ‘metal dedektörü’ devri

 

İngiltere’nin sağlık ve bakım alanındaki denetleyici kurumu NICE’in tavsiye ettiği yöntem, hastanelerde kanserin teşhis ve tedavisini de kolaylaştırabilir.

 

Sentimag isimli bu gürültülü cihaz, derinin yüzeyinde hareket ettirilerek kanserli dokunun etrafına enjekte edilen manyetik sıvıyı (Magtrace) takip ediyor.

 

Sıvının vücutta nereye yöneldiğini izleyen cihaz, kanserin yayılmış olabileceği bölgeleri tespit ettiğinde de biplemeye başlıyor.

 

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

 
 

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi hashtag imizi takip edebilirsiniz.

 

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

HAYAT DERSİ

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler hashtag imizi takip edebilirsiniz.

 

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

İhracatçı tarafından keşide edilen poliçeyi kabul eden ithalatçının, ödeme için poliçeyi bankasına garanti ettirmesine ne denir? (Bu sayede ödeme için bankadan garanti sağlanmış olur)

 

a- Kredi

b- Aval

c- Keşide

 

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

Geçen haftaki sorumuzu hatırlayalım

 

Aşağıdakilerden hangisi, Menşe Şahadetnamesinde yer alması zorunlu olmayan bilgilerden biridir?

a. Taşıma ücreti

b. Veren makamın onay şerhi

c. Gönderenin adı soyadı

 

Doğru Cevap ; A şıkkı

 

KARİKATÜR KÖŞESİ

 

SÖZ SİZDE

 

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını, aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Utrader e-bültenimizin beşinci sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

 

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

 

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz.

 

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

Sağlık ve sevgiyle kalın…

 

Utrader Ailesi

 

 

 

Hakkımızda

Bu e-bültenin editörlüğü; Tuğçe Kayacı, Melike Günaydın, Yavuz Dursun, Yasin Balık, Mert Ertuğrul Akpınar tarafından yapılmıştır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

LinkedinTwitterInstagramFacebookTelegramYoutube

 

 Bir yanıt yazın

5 × one =