UTRADER e-Bülteni 4

 

 

 

 

Utrader e-Bülteninin 4. Sayısından merhaba!

 

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

 

 

 

Geçen hafta sevdiklerimiz ile birlikte, güzel bir bayram tatilini yaptık. Hatta Perşembe ve Cuma gününü birleştirenler uzun da bir tatil yaptılar sayılır. Artık tekrar işlerimizin başındayız. Uluslararası Ticaret dünyası, ulusal tatilleri çok fazla yaşayabileceğiniz bir fırsat sunmuyor maalesef. Biliyoruz ki, tatil günlerinde de telefonları susmayan, toplantılara katılan, müşterilerini ağırlayan ve ithalat/ihracat işlemlerini sürdürenler oldu. Onlar için de 8 Mayıs Anneler günü bir teselli olmuştur umarız.

 

 

UTRADER’DEN HABERLER

 

Bu sayımızda da Derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerini anlatmaya devam ediyor ve sizleri son gelişmeler ışığında bilgilendirmek istiyoruz.

 

 

Her Çarşamba günü CANLI olarak saat tam 10:00’da Telegram Botları ile gerçekleştirdiğimiz Kitap hediyeli yarışmalarımız devam ediyor. Geçen hafta 25. si düzenlenen yarışmamıza şimdiye kadar 153 yarışmacı katılarak, Uluslararası Ticaret Konulu sorularımızı yanıtladılar ve tatlı bir rekabet içinde yarıştılar. Her Çarşamba saat 10:00’da gerçekleşen yarışmamıza katılmak isterseniz TIKLAYINIZ.

 

 

Ana TV Dijital ekranlarında yayınlanan “Nilüferle Hayata Dair” programının çekimleri için stüdyodaydık. “Hayat Veren Projeler: Sosyal Sorumluluk” konulu programda Sivil Toplum Kuruluşlarında yer almanın önemi ve STK’ların toplum ve iş dünyasındaki önemini konuştuk. Youtube’dan programı izlemek için TIKLAYINIZ.

 

 

Tanışma bölümünü 18 Mart, ikinci bölümünü ise 2 Mayıs’ta yayınladığımız Sesli Yayın platformumuz “Utrader Podcast” ile yeni medya mecramızı tanıttık. Uluslararası Ticaret ve hayatın tüm alanlarından konuların ele alındığı kanalımızın ikinci bölümünde Prof.Dr. Hakan Tunahan ve derneğimizin Yönetim Kurulu Başkanı Tuğba Kaymakcı’yı ağırlayarak, derneğimizin ruhunu, kişiliğini ve vizyonunu bir de onlardan dinledik.

 

Spotify üzerinden podcastimizi dinlemek için TIKLAYINIZ.

 

Anchor üzerinden podcastimizi dinlemek için TIKLAYINIZ.

 

 

 

 

Ramazan ayı içerisinde gerçekleştirdiğimiz geleneksel iftarımız ile tekrar bir araya gelerek yüz yüze uzun saatler sohbet etme ve hasret giderme fırsatı bulduk. Her geçen gün sayısı artan Utrader Ailesinin yeni üyeleri ile tanıştık. Çalışmalar hakkında bilgi verdik ve dernek içinde yoğun faaliyet gösteren değerli üyelerimizi unutmayarak onlara teşekkürlerimizi ilettik.

 

 

 

Bayramın üçüncü günü Dernek Bayramlaşmasını uzaktaki, yakındaki tüm dostlar ile birlikte gerçekleştirdik. Derneğimizin üyelerinin katıldığı bayramlaşmada en kısa sürede tekrar yüz yüze bir araya gelme temennisi ile güzel bir sohbet gerçekleştirildi. Utrader Ailesinin parçası olduğunuz için çok teşekkür ederiz.

 

 

23 Mayıs’ta yayınlanacak beşinci sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz. Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemiz ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz. Web sitemiz için TIKLAYINIZ.

 

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

 

 

 

MAKALE KÖŞESİ

 

 

Kıdemli Dış Ticaret Uzmanı Zeynep İyiler ile yapılan Dijital Pazarlama üzerine röportajı okumanızı tavsiye ederiz. En güncel bilgiler ışında, tecrübe ve öngörülerini paylaşan Zeynep İyiler ile Dijital Pazarlama’nın tüm yönlerine en yetkin kaynağından ulaşmış olacaksınız.

Makalenin tamamı için TIKLAYINIZ.

 

UTİC Dergimizin diğer sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

 

 

GÜNCEL HABERLER

 

29 Nisan 2022 ; Türkiye, sadece bir günde, 1 milyar 956 milyon dolar ihracat yaptı. Bu, Cumhuriyet tarihinde bir günde yapılan en yüksek ihracat.

 

Detaylı habere ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Utrader diyor ki ;

 

 

Bloomberg Economics’in yaptığı bir analizde, OECD, IMF, UN, World Bank istatistikleri ve öngörüleri üzerinden Ukrayna-Rusya savaşından en çok etkilenecek ilk 10 ülkenin Türkiye, Mısır, Vietnam, Filipinler, Polonya, Güney Kore, Tayland, Şili, Çin ve Peru olduğu belirtildi.

 

 

Dövizle ödeme yasağı piyasayı karıştırdı.

 

19 Nisan’da yayınlanan ve aynı tarihte yürürlüğe giren düzenleme ile artık taşıt sözleşmeleri dışında kalan menkul satış sözleşmelerinde sözleşme bedelleri Türk Lirası olarak ödenecek.

Ticari işletmeler döviz ile anlaşabilecekler ancak ödemelerini TL yapmaları zorunlu tutuldu. 

 

Kaynak : Resmi Gazete (19.04.2022 – Syf 32) https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/04/20220419.pdf

 

Bu uygulamadan en çok etkilenecek olan sektörler arasında demir-demirdışı metaller sektörü yer alıyor. Bununla beraber Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği, TOBB Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayii Meclisi, Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD), İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB), İstanbul Tüccarlar Kulübünün bu uygulama ile ilgili detaylı görüşlerini ve değerlendirmelerini öğrenmek için haberin devamını  linke tıklayarak okuyabilirsiniz. Habere ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

 

 

Ukrayna – Rusya savaşının getirdiği yeni para birimleri ; rublegaz, petroyuan

 

Rusya’nın bundan sonra yapacağı gaz satışlarında Ruble üzerinden ödeme kabul edeceğini açıklaması, birçok Avrupa ülkesini zora soktu. Sonuçta Bulgaristan ve Polonya’ya ruble ödeme yapmadıkları için gaz akışını kesen Rusya bu konuda ne kadar ciddi olduğunu da belli etti. Birçok bankası Swift sisteminden çıkarılan ve en son merkez bankası rezervlerinin 300 milyar dolarının bloke edildiği Rusya’nın bu yöntemi tüm dış ticaretine yayarak kullanacağı bilgisi de alındı. Bununla beraber Çin’in aynı şekilde petrol alımlarında Yuan’ı kullanması da beraberinde petroyuan’ın ve Çin’in kendi swift sistemi olan CIPS’i (Cross-Border Interbank Payment System) devreye daha erken sokabileceği haberlerini de beraberinde getirdi.

 

Haberin devamı için TIKLAYINIZ TIKLAYINIZ

 

 

Türkiye’deki yatırımlara Singapur güvencesi geldi

 

Türkiye’nin Singapur Konvansiyonu’na katılması, ulusal ve uluslararası alanda uzlaşmayla sonuçlanan arabuluculuk faaliyetini 52 ülkede geçerli hale getirdi. Singapur Konvansiyonu’nun en önemli özelliği, ticari uyuşmazlıklar kapsamında arabuluculuk sonucunda imzalanan sulh anlaşmalarının, 50’den fazla taraf ülkede ilave bir mahkeme veya hakem kararına gerek kalmaksızın icrasını mümkün hale getirdi. Bu da Uluslararası dayanağı olan kurumsallaşmış bir arabuluculuk hizmetinin Türkiye için cazibe unsuru ve yabancı yatırımcılar açısından güvence olacağı belirtiliyor.

Haberin devamı okumak için TIKLAYINIZ. 

 

Singapure Konvansiyonuna katılan tüm ülkelerin listesine ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

 

Metaverse’in ilk sigortacılık merkezi Türkiye’den

 

Sigortambir, Metaverse evreninde ilk Sigortacılık Merkezi’ni açarak, dünyada bir ilki gerçekleştirdi. Detaylarıyla gerçek dünyayı aratmayan bir ofisle yola çıkan Sigortambir, tüm sigortacılık branşlarındaki hizmetlerini Metaverse’de de  müşterilerine sunacak. Metaverse merkezlerini OvrLand evreninde gerçek dünyadaki Genel Müdürlük binasına konumlandırılan Sigortambir, tüm müşterilerine eşsiz bir deneyim yaşatmak istediklerini belirtti.

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

 

 

 

Blockchain ve akıllı sözleşmeler

 

Akbank, we.trade platformundan gerçekleştirilen işleminde, akıllı sözleşmeye müşterisi adına banka ödeme taahhüdü (BPU -Bank Payment Undertaking-) düzenleyerek yeni dijital ticaret koridorları açılmasına öncülük etti.  Platform blockchain ortamında ihracatçılara alacak garantisi ve finansman sağlarken, ithalatçılara da güvenli ve dijital ortamda ödeme garantisini sunuyor. Bu sayede bir Türk bankası daha we.trade platformuna katılarak ilk işlemini  başarıyla gerçekleştirdi.

 

Detaylı habere ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

 

Ya harfi görürsün, ya da kızı

 

Ya harfi görürsün, ya da otobüsü

 

10 yıl öncesinden bir reklam. Araba kullanırken, mesajlaşılmaması ve telefonların kullanılmamasına yönelik farkındalık oluşturmak için yapılmış bu reklam çalışması, trafikte bir anlık dikkatsizliğin, nelere mal olabileceğini bizlere çarpıcı bir göz yanılsaması ile gösteriyor ve hala güncelliğini koruyor.

 

 

İklim Değişikliği ve Sıfır Atık

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle:
30 büyükşehir belediyesine İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanı,
51 il belediyesi ile nüfusu 50 binin üzerinde olan belediyelere de İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü kadro unvanı verildi ve ilgili birimlerin kurulması zorunlu hale getirildi.

 

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/04/20220417-1.htm 

 

 

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

 

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi hashtag imizi takip edebilirsiniz.

 

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

 

HAYAT DERSİ

 

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler hashtagini takip edebilirsiniz.

 

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

 

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

 

Aşağıdakilerden hangisi, Menşe Şahadetnamesinde yer alması zorunlu olmayan bilgilerden biridir?

 

a. Taşıma ücreti

b. Veren makamın onay şerhi

c. Gönderenin adı soyadı

 

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

 

Geçen haftaki sorumuzu hatırlayalım

 

İhracat konusu ürünlerin üretim sürecinde hammadde olarak kullanılacak ithal malların, ithalat vergilerinden muaf tutulması esası kabul edilen gümrük rejimi aşağıdakilerden hangisidir?

 

a-  Geçici İthalat Rejimi

b-  Hariçte İşleme Rejimi

c-  Dâhilde İşleme Rejimi

 

Doğru cevap:  C şıkkı

Dahilde İşleme Rejimi: İhraç ürünlerimize dünya piyasalarında rekabet gücü kazandırmak ve ihraç ürünlerimizi çeşitlendirmek amacıyla, dünya piyasa fiyatlarından gümrük muafiyetli olarak, Ticaret politikası önlemlerine tabi olmaksızın, ihraç ürünün üretimi için gerekli olan ve fiyat ve/veya kalite bakımından yurt içi piyasalardan temin edilemeyen, hammadde, yardımcı madde ve ambalaj malzemeleri ithalatına imkan veren ekonomik etkili bir gümrük rejimidir.

 

Kaynak : https://ticaret.gov.tr/ihracat/mevzuat/dahilde-isleme-rejimi

 

 

KARİKATÜR KÖŞESİ

 

 

SÖZ SİZDE

 

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

 

Utrader e-bültenimizin dördüncü sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

 

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

 

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz.

 

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

Sağlık ve sevgiyle kalın…

 

Utrader Ailesi

 

 

 

 

 

Hakkımızda


Bu e-bültenin editörlüğü; Miray Yeleser, Merve Saçlı, Kerem Manav, Serhat Evlioğlu tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz. 

 

LinkedinTwitterInstagramFacebookTelegramYoutube

 

 

 

 Bir yanıt yazın

5 − five =