UTRADER e-Bülteni 24

Utrader e-Bülteninin 24. Sayısından merhaba!

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da güncel bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

Milletimizin Başı Sağolsun!

Deprem yıkıcı yüzünü 6 Şubat Pazartesi günü bir kez daha gösterdi.  Kahramanmaraş’ta Merkezi Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremle birlikte büyük bir yıkım gerçekleşti. Başta Kahramanmaraş, sonrasında Gaziantep, Hatay, Adana, Osmaniye, Kilis, Adıyaman, Malatya, Urfa, Diyarbakır olmak üzere deprem 10 ilimizde hissedildi.  Maalesef vefat eden vatandaşımızın sayısı 29bin, yaralı sayımız ise 80bin civarında olduğu bilgisi ulaştı. Temennimiz bu sayının daha da artmamasıdır.

Asrın felaketi olarak nitelendirilen bu deprem dolayısı ile hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet geride kalan ailelerine sabırlar, yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Yüce gönüllü Türk Milleti’nin gerekli desteklerde bulunduğunu ve daha da fazlasını yaparak depremzedelerimizin yaralarını saracağını biliyoruz.

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

UTRADER’DEN HABERLER

UTRADER AKADEMİ ÖDÜLLERİ 2023 BAŞVURULARINIZI BEKLİYOR!

Türk şirketlerinin uluslararasılaşmasına ve Türkiye’nin ihracat potansiyelinin artırılmasına odaklı bilimsel araştırmaları teşvik ve takdir etmeyi amaçlayan 2023 UTRADER Akademi Ödülleri başvuruları açıldı.

Uluslararası Ticaret Ağı Derneği (UTRADER) ve Sakarya Üniversitesi’nin düzenleyicileri olduğu ve ikinci kez düzenlenen bu organizasyon toplam 43.000 TL ödül içeriyor.

Ödülün kapsamına giren tamamlanmış çalışmalarınız ile 15 Ekim 2023’e kadar başvuru yapabilirsiniz.

Detaylı bilgi ve başvuru linki için TIKLAYINIZ.

Q-BOT YARIŞMALARIMIZ HER ÇARŞAMBA GÜNÜ SABAH SAAT 10’DA SİZLERLE!

Her hafta Çarşamba günü Telegram kanalımızda yapılan Q-Bot Dış Ticaret yarışmalarımız devam ediyor. Toplam 60 haftadır 600+ üzerinde yarışmacının katıldığı Türkiye’deki tek Dış Ticaret Yarışmasına sizi de bekliyoruz.

Siz de yarışmamızda kendinizi sınamak ve bilgilerinizi tekrar gözden geçirmek istiyorsanız her Çarşamba günü saat 10.00’da sadece beş dakikanızı ayırarak bu heyecana ortak olabilirsiniz.

Quiz-Bot Kanalımıza gitmek için TIKLAYINIZ.

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

Şimdilik Utrader’dan haberlerimiz bu kadar, 27 Şubat’ta yayınlanacak 25. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz. Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemizi ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz.   Web sitemiz için TIKLAYINIZ

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

ANALİZ KÖŞESİ

 SAVAŞIN ŞOKU, DÜNYA EKONOMİSİNİ YOL AYRIMINDA VURUYOR

Ukrayna’da bir yıldır devam eden savaş, şimdiden dünya refahını kötü yönde etkiledi. Ancak bunun daha derin etkisi, küresel ekonomiyi şekillendiren değişimlere dönüştüğünde daha da hissedilecek.

Savaş, kamu borçlarında rekor artışlara, enflasyonun yol açtığı yaşam maliyeti krizlerine ve temel sektörlerde işgücü kıtlığına yol açan COVID-19 salgınının ekonomik travmasına yeni belirsizlikler ekledi.

Moskova’ya yönelik ekonomik yaptırımlar, hızlı bir küreselleşme döneminin ardından dünya ticaretinin önündeki engellerin artmasıyla geldi. Rusya’nın gaz ve petrol ihracatını silah haline getirmesi, iklim değişikliğinin zaten acil hale getirdiği bir enerji geçişi için gerekçeyi güçlendirdi.

Analizin tümünü okumak için TIKLAYINIZ.

UTİC Dergimizin tüm sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

GÜNCEL HABERLER

TİCARET BAKANLIĞI E-TİCARETTE ‘E-SEFERBERLİK’ BAŞLATTI

Merkez üssü Kahramanmaraş olan deprem felaketinden zarar gören vatandaşlara destek olmak amacıyla e-ticarette ‘Deprem Yardımlaşma Seferberliği’ (e-Seferberlik) başlatıldı.

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, “Gönüllülük esasına göre yürütülecek e-Seferberliğe ülkemizde faaliyet gösteren elektronik ticaret pazar yerleri, bu platformlarda faaliyet gösteren satıcılar ile kargo ve lojistik işletmecileri katılım sağlayacaktır” denildi.

Açıklamada, münhasıran depremde öncelikli ihtiyaç ürünlerinin satışının yapılacağı e-Seferberlik’te, elektronik ticaret pazar yerlerinin satıcılardan herhangi bir komisyon bedeli almayacağı, satıcıların da ürünlerini indirimli fiyatla satışa sunacakları kaydedildi.

Bu sayede, vatandaşların uygun fiyatla satın aldıkları ürünleri ihtiyaç sahiplerine hızlı bir biçimde ulaştırarak yaraların sarılmasına katkı sağlanması hedefleniyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

GÜNEY KORE TARİHİNİN EN YÜKSEK DIŞ TİCARET AÇIĞI

Gümrük idaresinden alınan resmi verilere göre, Güney Kore 2022 için 47,5 milyar dolarlık bir ticaret açığı kaydetti.

Ajansın 1956’da veri toplamaya başlamasından bu yana en kötü ticaret açığı olan 1996’daki 20.6 milyar dolarlık ticaret açığının çok üzerinde.

Ocak ayı ihracatı 46.3 milyar $ yani %16.6 düştü. Bu beklenmedik oran, %11.3’lük düşüş beklentilerinden fazla çıktı. İthalat 59 milyar $ yani %2.6 düşerek %3.6’lık düşüş tahminlerinin altında kaldı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL SATIŞLARI 3’E KATLANDI

Elektrikli otomobil kullanımı dünyada olduğu gibi Türkiye’de de artmaya devam ediyor. ODD verilerine göre bu yılın Ocak-Ağustos döneminde geçen yıla göre elektrikli otomobil satışları 3 kat arttı.

Türkiye’de elektrikli otomobil satışları, Ocak-Ağustos 2022’de geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 3 kat artışla 3 bin 283’e yükseldi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nden (ODD) derlenen verilere göre, Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam satışları, bu yılın 8 ayında 2021’in aynı dönemine kıyasla yüzde 8,5 azalarak 458 bin 446 adet oldu.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

İHRACAT BİRİM DEĞER ENDEKSİ YÜZDE 7 ARTTI

2023 yılı Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre;
İhracat, %10,4 oranında artarak 19 milyar 376 milyon dolar, ithalat, %21,2 oranında artarak 33 milyar 742 milyon dolar, dış ticaret hacmi, %17,0 oranında artarak 53 milyar 117 milyon dolar oldu. Aynı zamanda ihracatın ithalatı karşılama oranı 5,6 puan azalarak %57,4 olarak gerçekleşti.

Ocak ayında en fazla ihracat yaptığımız ülkeler sırasıyla; Almanya (1 milyar 826 milyon dolar), ABD (1 milyar 186 milyon dolar) ve Rusya (1 milyar 42 milyon dolar) oldu.

Ocak ayında en fazla ithalat yaptığımız ülkeler sırasıyla; Rusya Federasyonu (4 milyar 867 milyon dolar), İsviçre (4 milyar 456 milyon dolar) ve Çin (3 milyar 559 milyon dolar) oldu.

Ticaret Bakanlığı’nın Aylık Dış Ticaret Veri Bültenini okumak için TIKLAYINIZ.

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

HAYAT DERSİ

Sizlerle AFAD’ın deprem yardım kampanyası duyurusunu paylaşıyoruz.

Geniş Alanı Etkileyen Büyük Depremler Sonrası Çalışmalar Sürüyor

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde, 6 Şubat 2023 saat 04.17’de 7,7 büyüklüğünde; Elbistan ilçesinde ise saat 13.24’de 7,6 büyüklüğünde birer deprem meydana gelmiştir. Depremler, Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya, Kilis ve Adana başta olmak üzere çevre illerde şiddetli olarak hissedilmiştir.

Depremler sonrası genel hayatı olumsuz etkileyen şartların ortadan kaldırılması için çalışmalar sürdürülmektedir. Bu kapsamda, afetzede vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarının karşılanması için müdahale ve erken iyileştirme çalışmaları yürütülmektedir. Gayretler, AFAD koordinasyonunda kamu kurum ve kuruluşları ile STK’larımızın iş birliğinde devam etmektedir.

Milletimizden Gelen Yoğun Yardımda Bulunma Talebi

Yardımsever vatandaşlarımız, müdahale ve iyileştirme çalışmalarına destek vermek için AFAD Başkanlığı’na taleplerini yoğun şekilde iletmektedir. Milletimiz, çok sayıda yardımda bulunma talebini AFAD’a ulaştırmakta, afetzedelere destek olmak istemektedir.

SanalPOS, Banka Hesapları ve SMS Üzerinden Destek Verilebiliyor

Bahse konu talepleri karşılıksız bırakmamak adına, afetzedeler için deprem başlığı altında yardımlar kabul edilmektedir. Bağışlar, afad.gov.tr üzerindeki sanalPOS, banka hesapları ve SMS üzerinden yapılabilmektedir.

Deprem Yazıp 1866’ya SMS Gönderilebiliyor

AFAD’ın deprem bağışı hesap numaralarını aşağıda paylaşmaktayız. Dileyen vatandaşlarımız, aşağıda yer alan hesap numaraları üzerinden bağış yapabilecektir. Ayrıca afetzede vatandaşlarımıza destek olmak isteyenler, “DEPREM” yazıp 1866’ya SMS göndererek 20 TL bağış yapabilirler.

Not :”EFT ile yardım yapılırken Alıcı Adı kısmına T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürlüğü yazılması gerekmektedir.”

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

Türkiye’nin İthalatında en yüksek paya sahip olan sektör aşağıdakilerden hangisidir?

A.     Elektrikli makine ve cihazlar, aksam ve parçaları

B.     Mineral yakıtlar, mineral yağlar ve müstahsalları, mumlar

C.     Demir ve çelik

D.     Araba aksamları ve parçaları

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım

Damping nedir ?

A.     Bir ülkenin bir ürünü yurt içi fiyatından daha düşük bir fiyata ihraç etmesi

B.     Bir ülkenin bir ürünü kendi fiyatından daha düşük bir fiyata ithal etmesi

C.     Bir ülkenin bir ürünü yurt içi fiyatından daha yüksek bir fiyata ihraç etmesi

D.     Bir ülkenin bir ürünü kendi fiyatından daha yüksek bir fiyata ithal etmesi

Doğru cevap ; A şıkkı

KARİKATÜR KÖŞESİ

Diğer karikatürlerimize ulaşmak için Telegram hesabımızdaki #karikatür etiketimizi kullanabilirsiniz.

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

SÖZ SİZDE

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Yapay zeka teknolojisi, farklı uygulamalarıyla hayatımızı giderek daha fazla şekillendiriyor. Ve bu teknolojinin ulaşabileceği nokta konusunda herhangi bir sınırı yok. Daha önce chatgpt’den bahsetmiştik. Bunun yanı sıra Synthesia, Murf.AI, Texti.app gibi siteler de yapay zeka teknolojisi ile dijital işlerinize destek oluyor. Peki sizin kullandığınız ve hayatınızı kolaylaştıran siteler nelerdir?

Utrader e-bültenimizin 24. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

Sağlık ve sevgiyle kalın…

Utrader Ailesi

Abone olmak için https://utrader.org/ adresimizi ziyaret edin. Web sayfamızın en altındaki e-bültenimize abone olun kutusuna mailinizi yazın.

Hakkımızda

Bu e-bültenin editörlüğü; Yavuz Dursun, Miray Yeleser, Merve Saçlı ve Kerem Manav tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegramYoutubeE-BültenPodcastBir cevap yazın