UTRADER e-Bülteni 22

Utrader e-Bülteninin 22. Sayısından merhaba!

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

ENERJİ TASARRUFU HAFTASI

Her yıl Ocak ayının ikinci haftası kutlanan, enerji tasarrufuna ilişkin bazı bilinçlendirme ve bilgilendirme çalışmalarının yapıldığı hafta bu yıl 9 Ocak-15 Ocak 2023 tarihleri arasında gerçekleşti.

DÜNYA KAR GÜNÜ

Her yıl Ocak ayının üçüncü haftası Dünya Kar Günü olarak kutlanıyor. Bugün, özellikle gençlerin kayak ve snowboard’a karşı ilgilerinin arttırılması, kış sporlarının ve çevreyi önemsemenin farkındalığının arttırılması için değişik etkinlikler ile tüm dünyada kutlanıyor.

Küresel ısınmanın bu hızla devam etmesi halinde yakında bugünü kutlamak, belli bir neslin hafızalarında kalan tarihten bir hatıra olabilir.

EKONOMİK GÖSTERGELER

2023 yılının ilk ayının ortasına geldik. 2022 yılına ait ulusal ve küresel ekonomik veriler de artık yavaş yavaş tüm kurumlarda yayımlandı ve duyuruldu. Bu sayımızda özellikle 2022  yılının makro veriler ışığında ekonomik görünümüne bakalım istiyoruz.

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Aralık ayında Küresel Ticaret Güncellemesi yayınladı. Güncellemede, 2022 yılında küresel mal ve hizmet ticaretinin 32 trilyon dolar ile tarihi rekor seviyeye ulaşması beklentisi paylaşıldı. Bununla beraber, jeopolitik gerilimler ve sıkı finansal koşulları devam etmesi halinde 2022’nin ikinci yarısından itibaren boşlayan yavaşlamanın 2023’te daha kötüleşmesi beklentisi oluştu.

Kaynak: TİM Ocak 2023 Ayı Ekonomik ve Dış Ticaret Bülteni

Lojistik sektörünün salgın şartlarına uyum sağladığı belirtilen raporda, tedarik zincirlerinde değişim ve yeşil dönüşüm 2023 yılında ticareti etkileyecek iki faktör olarak sunuldu.

Türkiye’nin 2022 yılına ait 12 aylık dış ticaret verilerine bakıldığında ise ihracatın geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %12,9 artışla 254,2 milyar dolar, ithalatın ise %34,3 artışla 364,4 milyar dolar olarak gerçekleştiği görüldü.

Kaynak: TİM Ocak 2023 Ayı Ekonomik ve Dış Ticaret Bülteni

2022 yılında 230 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirildi, 162 ülke ve bölgeye ihracat arttı. En fazla ihracat gerçekleştirilen ülke 21,15 milyar dolar ile Almanya olurken, Almanya’yı 16,88 milyar dolarla ABD ve 13,75 milyar dolarla Irak izledi. İlk 10 ülkenin ihracattaki payı yüzde  %47,5 olarak gerçekleşti.

Kaynak: TİM Ocak 2023 Ayı Ekonomik ve Dış Ticaret Bülteni

İhracatın sektörlere göre dağılımına baktığımızda;

2022 yılında en fazla ihracatı 33,525 milyar dolar ile Kimyevi Maddeler ve Mamulleri sektörü gerçekleştirdi. Otomotiv Endüstrisi sektörü 31,00 milyar dolar ihracatla ikinci, Hazırgiyim ve Konfeksiyon sektörü ise 21,21 milyar dolarla üçüncü en fazla ihracat gerçekleştirilen sektör oldu.

Kaynak: TİM Ocak 2023 Ayı Ekonomik ve Dış Ticaret Bülteni

Hanehalkını, emeklileri, memurları ve özel sektör çalışanlarını en çok ilgilendiren rakam ise tabii ki Enflasyon. Aralık 2022 enflasyonu Tüketici Fiyat Endeksine göre bir önceki aya göre %1,18 ve bir önceki yılın aynı ayına göre ise %64,27’lik bir değişim gösterdi.

Kaynak: TÜİK, Tüketici Fiyat Endeksi, Aralık 2022

TÜFE Ana harcama gruplarına göre yıllık değişim oranlarını ise aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz. Yıllık bazda en büyük değişim konut, gıda ve alkolsüz içecekler, ev eşyası, lokanta ve oteller, sağlık ve alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti.

Kaynak: TÜİK, Tüketici Fiyat Endeksi, Aralık 2022

Ana harcama grupları itibarıyla 2022 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup %-4,14 ile ulaştırma oldu. Buna karşılık, 2022 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise %5,91 ile sağlık oldu.

Kaynak: TÜİK, Tüketici Fiyat Endeksi, Aralık 2022

Yurtiçi Üretim Endeksi ise Aralık ayında bir önceki aya göre %0,24 azalış, bir önceki yılın Aralık ayına göre %97,72, bir önceki yılın aynı ayına göre %97,71 ve on iki aylık ortalamalara göre %128,47 artış gösterdi.

Kaynak: TÜİK, Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi, Aralık 2023

Şimdi de işgücü istatistiği ile güven endekslerine kısaca bakalım.

İstihdam edilenlerin sayısı 2022 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre 285 bin kişi artarak 31 milyon 574 bin kişi, istihdam oranı ise 0,4 puanlık artış ile %48,6 oldu. Bu oran erkeklerde %65,7 iken kadınlarda %31,7 olarak gerçekleşti.

Kaynak: TÜİK, İşgücü istatistikleri, Kasım 2023

İstihdam edilenlerden referans döneminde işbaşında olanların, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış haftalık ortalama fiili çalışma süresi 2022 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre 0,1 saat artarak 44,4 saat olarak gerçekleşti.

Kaynak: TÜİK, İşgücü istatistikleri, Kasım 2023

2022 yılı Aralık ayında Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE), bir önceki oya göre 0,3 puan artarak 101,6 seviyesinde gerçekleşti.  (Kaynak: TİM Ocak 2023 Ayı Ekonomik ve Dış Ticaret Bülteni)

Ekonomik güven endeksi Aralık ayında 0,7 puan artarak 97,6 değerini aldı. Ekonomik güven endeksine tüketici güven endeksi negatif etki etti. Reel kesim, hizmetler, inşaat sek­törü ve perakende ticaret sektörleri ekonomik güvene pozitif katkı yaptı. (Kaynak: TİM Ocak 2023 Ayı Ekonomik ve Dış Ticaret Bülteni)

Tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Aralık ayında bir önceki aya göre 1,0 puan azalarak 75,6 oldu. Mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksi 0,9 puan azalarak 57,4 oldu.

Kaynak: TİM Ocak 2023 Ayı Ekonomik ve Dış Ticaret Bülteni

30 Ocak’taki sayımızda ise sizlere;

Tüketici Güven Endeksi, Reel Kesim Güven Endeksi, Lojistik Güven Endeksi, Kapasite Kullanım Oranları ve Ekonomik Güven Endekslerinin özetlerini ileteceğiz.

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

UTRADER’DEN HABERLER

Ticaret Ligi 2. Sezonu Muhteşem Finalle Şampiyonunu Belirledi!

10 hafta boyunca süren kıyasıya mücadele sonunda her haftanın şampiyonunun yarıştığı final yarışmasında şampiyon Uğur Karakaya oldu. 2. Sezonun birincisi olan Uğur Karakaya büyük ödül olan 4.000 TL’nin de sahibi oldu.

Yarışma boyunca sorulan tüm uzman seviyesindeki sorulara derneğimizin Onursal Başkanı Sayın Prof. Dr. Hakan Tunahan değerlendirmeleri ve yorumları ile yeni bir ufuk kattı.

Dünyada ilk ve tek dış ticaret yarışması olan Ticaret Ligi 2. Sezon ile bu sene de sizlerle beraber oldu.

3. Sezon’da sizlerle tekrar görüşmek üzere.

İkinci sezon lansman, şampiyonluk ve Final Yarışması videolarımızı izlemek için Youtube kanalımıza abone olabilirsiniz.

1. Sezon videoları için TIKLAYINIZ.

2. Sezon videoları için TIKLAYINIZ.

UTRADER AKADEMİ ÖDÜLLERİ 2023 BAŞVURULARI BAŞLADI

Türk şirketlerinin uluslararasılaşmasına ve Türkiye’nin ihracat potansiyelinin artırılmasına odaklı bilimsel araştırmaları teşvik ve takdir etmeyi amaçlayan 2023 UTRADER Akademi Ödülleri başvuruları başlandı.

Uluslararası Ticaret Ağı Derneği (UTRADER) ve Sakarya Üniversitesi’nin düzenleyicileri olduğu ve ikinci kez düzenlenen bu organizasyon toplam 43.000 TL ödül içeriyor.

Ödülün kapsamına giren tamamlanmış çalışmalarınız ile 15 Eylül 2023’e kadar başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru Linki için ve detaylar için TIKLAYINIZ.

UTRADER’DEN YENİ PROJE: UtraderİŞİM

Uluslararası Ticaret alanındaki kariyer fırsatlarını paylaşacağımız ve online olarak anında tüm ilanlara ulaşabileceğiniz “UtraderİŞİM” hizmetimizi başlatıyoruz.

İster ilk kez bir iş için başvurun, isterseniz kariyer fırsatı ile işinizde bir üst basamağa tırmanın ya da yeni bir işyeri deneyimleyin; biz sizin yanınızdayız.

İlan sayfamıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

Şimdilik Utrader’dan haberlerimiz bu kadar, 30 Ocak’ta yayınlanacak 23. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz. Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemizi ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz.  Web sitemiz için TIKLAYINIZ

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

ANALİZ KÖŞEMİZ

Analysis: Why the U.S. Needs Japan’s Help on China Chips Restrictions

Persuading Japan to join the U.S. effort, which limits Chinese access to U.S. chipmaking technology and cuts China off from certain semiconductor chips made anywhere in the world, will be high on U.S. President Joe Biden’s to-do list when he meets with Japanese Prime Minister Fumio Kishida in Washington on Friday

Click HERE to read the full analysis

UTİC Dergimizin tüm sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

GÜNCEL HABERLER

DIŞ TİCARETTE REKOR YILLIK AÇIK

Türkiye’nin dış ticaret açığı enerji fiyatlarının tüm dünyayı etkisi altına aldığı 2022 yılında rekor seviyeye yükseldi.

Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı öncü verilere göre, 2022 yılında Türkiye 254,2 milyar dolarlık rekor ihracata imza attı. Bunun karşısında ithalat ve dış ticaret açığında da rekor izlendi.

Verilere göre Türkiye’nin ithalatı yüzde 34 artışla 364,4 milyar dolar oldu. Dış ticaret açığı da yüzde 138 artışla 110,2 milyar dolar olarak kaydedildi. Türkiye ekonomisi daha önce 2011 yılında 106 milyar dolarlık açık vermişti.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

IMF BAŞKANI: 2023’TE DÜNYA EKONOMİSİNİN ÜÇTE BİRİNİN RESESYONA GİRMESİNİ BEKLİYORUZ

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, 2023 yılında dünya ekonomisinin üçte birinin resesyona girmesinin beklendiği tahmininde bulundu.

Georgieva, CBS televizyonuna verdiği röportajda, küresel ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dünya ekonomisinin büyük kısmı için 2023’ün zor bir yıl olacağı uyarısında bulunan Georgieva, “Dünya ekonomisinin üçte birinin resesyona girmesini bekliyoruz. Resesyonda olmayan ülkeler bile yüz milyonlarca insan için resesyona girmiş gibi hissedecek.” dedi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

ÇİN’İN İHRACATI ARALIK AYINDA BEKLENENDEN DAHA AZ DÜŞTÜ

Gümrük idaresi Cuma günü yaptığı açıklamada, Çin’in ihracat ve ithalatının Aralık ayında beklenenden daha az düştüğünü söyledi.

Bu beklenenden az gerçekleşen düşüş, 2022’nin tamamı için hala bir büyümenin gerçekleşebileceği anlamına geliyor.

Çin’in ihracatı Aralık ayında ABD doları bazında bir yıl öncesine göre %9,9 düştü ve bu, Reuters anketinin %10’luk düşüş tahmininden biraz daha iyi.

Çin’in ithalatı Aralık ayında ABD doları bazında yıllık bazda %7,5 düştü ve bu da Reuters tarafından tahmin edilen %9,8’lik düşüşten daha iyi.

Güçlü ihracat, son iki yılda Çin ekonomisini destekledi. Ancak ekonomistler, ABD ve Avrupa’dan gelen talebin yavaşlamasını bekliyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

BAZI TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİCİLERİ, TİCARETİ TEKRAR BATI YAKASI LİMANLARINA KAYDIRMAKTAN ÇEKİNİYOR

CNBC’nin tedarik zinciri anketine göre, büyük şirketler ve ticaret gruplarındaki lojistik yöneticilerinin yaklaşık üçte biri, Uluslararası Kıyı ve Depo Sendikası veya ILWU ile iş anlaşmasına varıldığında Batı Kıyısı’na ne kadar ticaret getireceklerini bilmediklerini söylüyor.

Ankete katılanların yüzde 18’i, yönlendirilmesi planlanan bu ticaret hacmini yüzde 10 olarak ifade ettiler. Ankete katılan diğer yüzde 12 ise, uzaklaştırdıkları ticaretin yüzde 20’sini geri getireceklerini ve yüzde 12’lik bir kesim ise yüzde 60’ını geri getireceklerini belirtti.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

“Aklımızdan Bulunsun” kitabını satın almak için TIKLAYINIZ.

“Kayıt Dışı Anılar” kitabını satın almak için TIKLAYINIZ.

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

HAYAT DERSİ

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler hashtag imizi takip edebilirsiniz.

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

Kimyasal maddelerin faaliyeti ve depolanması esnasında meydana gelebilecek işçi sağlığı iş güvenliği tehlikelerini bertaraf etmeye ilişkin çalışmaların önemli bir parçasını meydana getiren ve kullanıcıyı doğru ve yeterli seviyede bilgi vermek gayesi ile hazırlanan, alakalı kimyasal maddelerin tehlike ve riskleri ile diğer bilgileri kapsayan dokümanlara ne denir?

A) TDS

B) MSDS

C) IMO

D) ADR

Sorunun doğru cevabını [email protected]  adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım

Ülkemizde ihracata dayalı üretimin yapıldığı serbest bölgeler arasında aşağıdakilerden hangisi bulunmaz?

a)   Tübitak Marmara Araştırma Merkezi

b)          Denizli Serbest Bölgesi

c)          Zonguldak Serbest Bölgesi

d)          İstanbul-İstanbul Endüstri ve Ticaret Serbest Bölgesi

Doğru cevap ; C şıkkı

KARİKATÜR KÖŞESİ

Diğer karikatürlerimize ulaşmak için Telegram hesabımızdaki #karikatür etiketimizi kullanabilirsiniz.

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

SÖZ SİZDE

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Mesela Yapay Zekanın dil modelleme sürümü olan ChatGPT’yi denediniz mi? Hangi soruları sordunuz? İnsanların neler sorduğunu biliyor musunuz? Sektörünüz ile ilgili merak ettiğiniz her türlü soruyu sorabileceğinizi biliyor musunuz?

Utrader e-bültenimizin 22. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

Sağlık ve sevgiyle kalın…

Utrader Ailesi

Abone olmak için https://utrader.org/ adresimizi ziyaret edin. Web sayfamızın en altındaki e-bültenimize abone olun kutusuna mailinizi yazın.

Hakkımızda

Bu e-bültenin editörlüğü; Yavuz Dursun, Miray Yeleser, Merve Saçlı ve Kerem Manav tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegramYoutubeE-BültenPodcastBir cevap yazın