UTRADER e-Bülteni 21

Utrader e-Bülteninin 21. Sayısından merhaba!

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

2022 yılı acısıyla, tatlısıyla arkada kaldı. Yılın bu ilk iş gününde hepimiz 2023’ün daha iyi geçmesi temennileri ile okula ve işlerimizin başına geldik.

Bu hafta içerisinde 2022 yılının 12 aylık dış ticaret, enflasyon, güven endeksi, küresel ticaret rakamlarını öğreneceğiz. Açıklanacak rakamlar arka arkaya sıralanacak ve birçok karar alıcının ileriye dönük stratejik planlamalarını yapmalarını sağlayacak.

Utrader Ailesi olarak bizler de sizler için bu rakamları bir sonraki bültenimizde derleyerek ve özetleyerek sunmak için çalışıyoruz.

2023 yılının Türkiye’mize ve tüm dünyaya, barış, huzur ve başarılar getirmesi temennisi ile sizleri yılın ilk bülteni ile baş başa bırakıyoruz.

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

UTRADER’DEN HABERLER

UTRADER 2022 yılı faaliyetlerimizin özeti yayınladı

Derneğimizin 2022 yılında gerçekleştirdiği tüm projelerinin yer aldığı özet dosyamız sizler için hazır. Raporun tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Ticaret Ligi heyecanı yarın şampiyonlar mücadelesi ile bu sezona nokta koyuyor!

10 hafta boyunca süren kıyasıya mücadele sonunda 10 hafta birincimiz belirlendi. 3 Ocak’ta yapılacak hafta birincileri yarışması ile 2.Sezon’un birincisine büyük ödül olan 4.000 TL’yi vereceğiz ve sezonu kapatacağız.

Yarışmayı canlı izlemek ve bu heyecana ortak olmak istiyorsanız, Youtube üzerinden 21.00’dan itibaren bizimle beraber olun.

Youtube kanalımıza gitmek için TIKLAYINIZ.

2022 yılında dokuz Q-Bot yarışmacımıza kitap hediyesi verdik

Her hafta Çarşamba günü Telegram kanalımızda yapılan Q-Bot Dış Ticaret yarışmalarımız devam ediyor. Her ayın ilk Çarşamba gününde yapılan yarışmalarımız ise kitap hediyeli olarak gerçekleştiriliyor. 2022 yılında tam 10 birincimize kitaplarını ulaştırdık. Toplam 529 yarışmacımızın katıldığı, 550 sorunun sorulduğu, 55 haftadır devam eden yarışmamız, tüm Türkiye’de izlenen ve beğenilen Dış Ticaret Yarışmaları arasında en üstten şimdiden yerini aldı.

Siz de yarışmamızda kendinizi sınamak ve bilgilerinizi tekrar gözden geçirmek istiyorsanız Çarşamba günü saat 10.00’da sadece beş dakikanızı ayırarak bu heyecana ortak olabilirsiniz.

Quiz-Bot Kanalımıza gitmek için TIKLAYINIZ.

UtraderBİLGİ

Dış ticarete yönelik teknik bilgileri paylaşacağımız ve güncel uygulamaları gündeminize getireceğimiz “UtraderBİLGİ” serimizi başlatıyoruz.

Alana yeni başlayanları ve bilgilerini tazelemek isteyenleri blog bölümümüzde takip etmeye davet ediyoruz.

UtraderBİLGİ’nin ilk yazısında sizlere,

·         TÜİK ile TİM arasında ticari istatistik verileri farkının nasıl oluştuğunu,

·         Ticari istatistiklerin nasıl derlendiğini ve okunması gerektiğini,

·         “Ekonomik Bölge”, “Gümrük Sınırı”, “Genel Ticaret-Özel Ticaret” kavramlarının kapsamını,

·         Ticari istatistiklerin hangi dönemleri referans aldığını,

·         Mal ticaretinde IMTS ve BPM ile birlikte Bavul Ticaretinin ne olduğunu,

·         Hizmet ticaretinde GATS ve EBOPS2010 sınıflandırmasının,

ne olduğunu paylaşıyoruz.

UtraderBİLGİ #1 sayısına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

Şimdilik Utrader’dan haberlerimiz bu kadar, 16 Ocak’ta yayınlanacak 22. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz. Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemizi ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz. Web sitemiz için TIKLAYINIZ

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

MAKALE KÖŞESİ

Uluslararası Ticaret Dergisi, UTİC Mezunu Sezer Portakal ile bir röportaj gerçekleştirdi.

Mobilya sektörü ve dış ticareti hakkında bu keyifli röportajı okumak için TIKLAYINIZ.

UTİC Dijital Dergimizin diğer sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

UTİC Dergimizin tüm sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

GÜNCEL HABERLER

11 ayda ihracatın en çok arttığı ülkeler Güney Afrika

ve Lübnan oldu

Bu yılın ocak-kasım döneminde Türkiye’nin 1 milyar dolardan fazla ihracat yaptığı ülke sayısı 44’e ulaştı. Bunlar arasında en yüksek artış yüzde 100,5 ile Güney Afrika Cumhuriyeti’nde görüldü.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye’nin ihracatı, ocak-kasım döneminde yüzde 14 artışla 231 milyar dolara yükseldi.

Ocak-kasım dönemde 44 ülkeye yapılan ihracat 1 milyar doların üzerinde gerçekleşti. Bu ülkelerin 33’ünde artış, 11’inde ise azalış yaşandı.

Artış yaşanan ülkeler arasında en yüksek oran yüzde 100,5 ile Güney Afrika Cumhuriyeti’nde gerçekleşti. Bu ülkeye yapılan ihracat 774,32 milyon dolardan 1,55 milyar dolara yükseldi.

Lübnan, yüzde 69,3 artışla (2,16 milyar dolar) ikinci, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ise yüzde 44,6 yükselişle (1,22 milyar dolar) üçüncü sırada yer aldı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

Suudi Arabistan ile Japonya arasında temiz enerji iş birliği anlaşması

Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yasutoşi Nişimura’nın Suudi Arabistan’ı ziyareti sırasında, iki ülke arasında temiz enerji alanında iş birliği anlaşması imzalandı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanlığının Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre, Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, başkent Riyad’ı ziyaret eden Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yasutoşi Nişimura ile Suudi Arabistan-Japonya Enerji Bakanları Diyaloğu’nun ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Japon şirketlerinin Suudi Arabistan’daki enerji pazarına katılımının önemine işaret edilen görüşmede taraflar elektrik, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanlarında iş birliğini sürdürme arzularını dile getirdi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

Kaynak: Getty Images

Apple ve Tesla: Tedarik sorunları nedeniyle teknoloji hisseleri düştü

Apple hisseleri Haziran 2021’den bu yana en düşük noktasına ulaştı. Tesla’nın hisseleri ise Kasım 2021’deki rekor seviyesinden %73 düştü.

Şirketler, Covid kısıtlamaları ve haftalarca süren kilitlenmeler nedeniyle Çin’de üretimi sürdürmekte zorlanıyor.

Çin, 2020’den bu yana sürdürdüğü sıfır covid kısıtlamalarını kaldırırken Apple ve Tesla şimdi de personel kriziyle karşı karşıyalar.

Ancak küresel yatırımcılar, ek faiz artırımları, küresel ekonomik yavaşlama, Ukrayna’da devam eden savaş ve Pasifikte ısınan sular nedeniyle Apple ve Tesla hisselerine temkinli davranıyorlar.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

UNCTAD Liman Performansları İstatistikleri

Konteyner gemileri, pandemi ile birlikte birçok sorunlar ile karşı karşıya kaldı.

Dünya ticaretinin en büyük bölümünü taşıyan konteyner gemileri için ortalama geri dönüş süresi 2020 ile 2021 arasında %13,7 arttı.

Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde, West Coast liman altyapısındaki yetersiz yatırım, konteyner elleçleme performansını zayıflattı.

Ancak, bazı ülkeler burada ayrıştı. Mesela Japonya, Türkiye, Hırvatistan ve Çin, dünya ortalamasının üzerinde liman performansları kaydetti.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

2022 Yılının Kelimesi Seçildi: “Gaslighting”

Amerika’nın en eski sözlük yayıncısı olan Merriam-Webster, yılın kelimesi olarak “Gaslighting”i seçti.

Gaslighting, özellikle kişinin kendi çıkarı için bir başkasını kasten yanıltması, psikolojik manipülasyon yoluyla birinin kendinden şüphe etmesini sağlama çabası anlamına geliyor.

Kelimenin kökenini incelemek istersek; İngiliz oyun yazarı Patrick Hamilton 1938’de Gas Light kitabına ulaşırız. Hamilton eserini kaleme aldığında, kelimenin 21. yüzyılda bu kadar sık kullanılacağını muhtemelen tahmin etmiyordu.

Merriam-Webster Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Bu yanlış bilgi – ‘sahte haberler’, komplo teorileri, Twitter trolleri ve deep fake’ler – çağında gaslighting, zamanımıza ait bir kelime olarak ortaya çıktı” ifadelerini kullandı. Sözcüğü, yılın her günü sık sık aranan bir kelime olarak aktardı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

Bu sayımızda sizlere Forbes dergisinin 2022 yılının en iyi iş dünyası kitapları listesinden üç kitap tavsiye ediyoruz.

Power and Prediction

Chip War

The Upside of Uncertainty

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

HAYAT DERSİ

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler hashtag imizi takip edebilirsiniz.

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

Ülkemizde ihracata dayalı üretimin yapıldığı serbest bölgeler arasında aşağıdakilerden hangisi bulunmaz?

a)      Tübitak Marmara Araştırma Merkezi

b)      Denizli Serbest Bölgesi

c)      Zonguldak Serbest Bölgesi

d)      İstanbul-İstanbul Endüstri ve Ticaret Serbest Bölgesi

Sorunun doğru cevabını [email protected]  adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım

Denizyolu ile gelen ve gümrüğe sunulan eşyaya gümrükçe onaylanmış bir işlem veya kullanımına ne kadar sürede tabi tutulur?

a)      Özet beyan verildiği tarihten itibaren 15 gün içinde

b)      Özet beyan verildiği tarihten itibaren 20 gün içinde

c)      Özet beyan verildiği tarihten itibaren 30 gün içinde

d)       Özet beyan verildiği tarihten itibaren 45 gün içinde

Doğru cevap ; D şıkkı

KARİKATÜR KÖŞESİ

Diğer karikatürlerimize ulaşmak için Telegram hesabımızdaki #karikatür etiketimizi kullanabilirsiniz.

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

SÖZ SİZDE

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Mesela 2. Dünya savaşında Amerika’da üretilip, Avrupa’daki müttefiklerine ulaştırılmak için kutulanarak sevk edilen bu Willy’s jeeplerinin kompakt kargolanma tasarımına benzer örnekleri bizimle paylaşır mısınız?

Utrader e-bültenimizin 21. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

Sağlık ve sevgiyle kalın…

Utrader Ailesi

Abone olmak için https://utrader.org/ adresimizi ziyaret edin. Web sayfamızın en altındaki e-bültenimize abone olun kutusuna mailinizi yazın.

Hakkımızda

Bu e-bültenin editörlüğü; Miray Yeleser, Merve Saçlı  ve Kerem Manav tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegramYoutubeE-BültenPodcastBir cevap yazın