UTRADER e-Bülteni 20

Utrader e-Bülteninin 20. Sayısından merhaba!

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

2022 yılının son sayısı ile karşınızdayız. Mart 2022’de başlayan bültenimizi, 40 haftalık bir sürede sizlerle 20 kez buluşturduk. 2022 yılı savaşlar, depremler, siyasi çalkantılar ve ekonomik krizlerle dolu bir yıl oldu. Çok hızlı değişen gündemlere bazen yetişmekte zorlandık. Ancak hepsinden bir buket paylaşmaya gayret gösterdik. Zamanın ve iş hayatının bu yoğunluğunda her şeye rağmen bültenimizi istikrarlı bir şekilde çıkarttık ve sizlere ulaştırdık. 3.600 abonemize ulaştırdığımız bültenlerimize 2023 yılında da hız kesmeden devam ederek yeni içeriklerimiz ile birlikte olmaya devam edeceğiz.

Şimdiden 2023 yılının sağlık, mutluluk, huzur ve başarılar ile geçmesi temennisi ile bu sayımıza başlıyoruz.

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

UTRADER’DEN HABERLER

Utrader gENç STK programımızın ön değerlendirmeleri tamamlandı

Öğrencilerin, eğitim hayatları sürerken sosyal becerilerini geliştirecek, teorik bilgilerini pratik bilgileri ile birleştirecek, farklı sektörlerdeki iş insanları ile tanıştıracak, networklerini genişleterek çok yönlü tecrübe ve yetkinliklere sahip olmalarına olanak sağlayacak olan programımızın başvuruları sonrasında önde değerlendirme süreci tamamlandı ve 22 öğrencimiz programın bir sonraki aşamasına geçmek için seçildi.

Şubat 2023 yılında 21 haftalık bir program olarak başlayacak gENç STK’nın yeni adayları şimdiden heyecanlı diyebiliriz. Her birinin bu heyecanı, merakı ve kendilerini geliştirme arzusu, programımız ile birleştiğinde, onları birçok yönden iş dünyasının ve stajlarının ön saflarına hazırlamış olacak.

Programa seçilen öğrencilerimizin tam listesine ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Ticaret Ligi Bilgi Yarışmamız sekiz haftayı geride bıraktı

Toplamda 14.000.TL hediye çekinin verildiği yarışmamızda sekiz hafta geçti bile. Siz de yüzlerce kişinin yarıştığı ve sahasının profesyonellerinin de katıldığı bu yarışmada yer almak istiyorsanız sosyal medya hesaplarımızı hemen takibi alın, yarışmamıza kaydolun.

Son sekiz haftanın birincilerini yukarıda sizler için derledik.

Web sitemizdeki “Ticaret Ligi 2. Sezon” sayfamızdan da detaylı bilgilere ulaşabilir ve kayıt olabilirsiniz. Web sitemize ulaşmak için TIKLAYINIZ. 

Yarışmanın nasıl yapıldığını ve kurallarını öğrenmek için Youtube’da yayınlanan “Kurallar videolarımızı” izleyebilirsiniz. Kurallar Videolarına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

Şimdilik Utrader’dan haberlerimiz bu kadar, 02 Ocak’ta yayınlanacak 2023 yılının ilk, toplamda ise 21. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz. Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemizi ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz. Web sitemiz için TIKLAYINIZ

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

MAKALE KÖŞESİ

Bu haftaki makale köşemizde Ornela Vladi ile yapılan “Dünyanın En İyi İşletme Okullarından Birinde Uluslararası Ticaret ve Strateji Alanında Doktora Yapmak” konulu röportajı paylaşıyoruz.

Röportaja ulaşmak için TIKLAYINIZ.

UTİC Dijital Dergimizin diğer sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

UTİC Dergimizin tüm sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

GÜNCEL HABERLER

Hazır giyimde rekor ihracat

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin ihracatı, kasımda geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 1,9 artarak 21,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Böylelikle bu zamana kadarki en yüksek kasım ayı ihracatına ulaşılmış oldu.

Ocak-Kasım 2022’de ihracat, geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 13,9 artarak 231,2 milyar dolara taşındı. Yıllıklandırılmış ihracat değeri ise 253,4 milyar doları aştı.

Kasım 2021’de 1 milyar 729 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, bu yılın aynı döneminde yüzde 5,4 azalışla 1 milyar 635 milyon dolarlık ihracat yaptı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

Enerji sektöründeki CEO’lar faiz, enflasyon ve resesyondan endişeli

Jeopolitik gerilimler, devam eden pandemi ve belirsiz ekonomik iklimin neden olduğu çalkantılı bir ortamda KPMG’nin gerçekleştirdiği 2022 Küresel Enerji Sektörü CEO Araştırması enerji CEO’larını bekleyen zorlukları ve fırsatları ortaya çıkardı. Petrol, gaz, enerji, yenilenebilir enerji ve kamu hizmetleri alanlarında 138 enerji CEO’sunun katılımı ile yapılan anketin sonuçları 4 ana başlık altında yayımlandı.

Sonuçlar hakkında değerlendirmede bulunan KPMG Türkiye Elektrik ve Altyapı Sektör Lideri Orhan Turan “Bu ankette CEO’ların iş ve ekonomik duruma dair önümüzdeki 3 yılı kapsayan görüşlerini ve perspektiflerini topladık. CEO’lara endişe ettikleri en büyük riskler sorulduğunda; faiz oranları, enflasyon ve resesyon ilk üç sırayı alıyor. Bununla birlikte CEO’lar şirketlerinin büyüme beklentileri konusunda iyimser olduklarını da ifade ediyor. 2020 ve 2021 yıllarında çevresel/iklim değişikliği riski kuruluşlarının büyümesine yönelik en büyük tehdit olarak görülüyordu. 2022 anketimizde ise iklim değişikliği, ilk riskler arasında yer almadı ve sadece yüzde 9’luk bir kesim bunun en önemli risk olduğunu söyledi, 2021’de bu oran yüzde 35 seviyesindeydi. Bu sonuç da anketimizden çıkan diğer çarpıcı bir sonuç oldu.” dedi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

Boğazlar’daki tanker sorununa ‘tamamlayıcı sigorta’ çözümü

Uluslararası basında Türk boğazlarından geçmek için bekleyen gemilerin arttığı, Türkiye’nin tehlikeli yük taşıyan gemilerden ve büyük gemilerden boğazlardan geçiş esnasında istediği P&I sigortası (Koruma ve Tazmin) teyidinin alışılagelmiş olmadığı ve ticareti aksattığına yönelik haberler çıktı. Başta Denizcilik Genel Müdürlüğü olmak üzere Türk makamları; Boğazlardaki seyir, can, mal ve çevre emniyetinin önemini vurgulayarak birçok ülkedeki mevzuata benzer olarak ulusal mevzuat gereği sigorta teyidi istendiğini; diğer yandan bekleyen gemi sayısının fazlalığının Türkiye’ye baskı aracı olarak kullanılmasın kabul edilemez olduğunu vurguladılar.

Bekleyen gemi sorunu aslında Türkiye’nin sigorta teyidi talebiyle değil, uluslararası P&I sigorta kulüplerinin Ukrayna’daki savaş sebebiyle ham petrol taşımacılığı ile ilgili olmak üzere Rusya’ya yönelik ambargoları tabir yerindeyse ‘desteklediklerini’ bildirmeleriyle başladı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

Huawei, en büyük Çinli rakibi ile lisans anlaşması imzaladı

Çin merkezli bir tüketici elektroniği şirketi BBK Electronics çatısı altında faaliyet gösteren Oppo, Huawei ile 5G, WiFi, ses ve video kodeklerini kapsayan bir anlaşma yoluna gittiğini açıkladı.

Huawei ve Oppo, bu konulardaki bilgi birikimlerini birbirlerine sunacaklarına dair çapraz lisans anlaşması imzaladıklarını duyurdu. Oppo anlaşmayla birlikte Huawei’nin 5G patentlerinin küresel haklarına sahip oldu. Huawei ve Oppo, lisans anlaşmasının mali şartlarını açıklamadı.

Trump dönemi yaptırımları öncesi Samsung ve Apple’ı gönderilerde geride bırakan Huawei, yaptırımların ardından gerileyen akıllı telefon satış gelirlerine karşın geçen yıl, patent portföyünden daha agresif bir şekilde para kazanmayı planladığını açıklamıştı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

UNCTAD: Global Ticaret Yavaşlıyor

Küresel ticaretin 2022 için 32 trilyon dolarlık rekor seviyeye ulaşması bekleniyor. Ancak UNCTAD’ın en son Küresel Ticaret Güncellemesine göre, jeopolitik gerilimler ve sıkı finansal koşullar çerçevesinde, yılın ikinci yarısında başlayan yavaşlamanın 2023’te daha da kötüleşmesi bekleniyor.

Ukrayna’daki savaşa ve salgının devam eden etkisine rağmen, bu yıl hem mal hem de hizmet ticareti güçlü bir büyüme kaydetti. Mal ticareti, kısmen yüksek enerji fiyatları nedeniyle geçen yıla göre %10 artarak tahmini 25 trilyon dolara ulaştı. Hizmetler %15 artarak 7 trilyon dolarlık rekor seviyeye ulaştı.

Ancak UNCTAD raporu, bu yılın ikinci yarısındaki yavaşlamanın 2023’te daha zorlu koşullara işaret ettiği konusunda uyarıyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

İzmir’den yola çıkan kargo treni Özbekistan’a ulaştı

İzmir’den hareket edip Van Gölü üzerinden İran ve Türkmenistan’ı geçerek Özbekistan’a ulaşan ilk kargo treni, Taşkent Demiryolu İstasyonu’nda törenle karşılandı.

Törende Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar, Özbekistan Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürü Hüsniddin Hasilov ve diğer Özbek ve Türk yetkililer ile çok sayıda basın mensubu hazır bulundu.

Büyükelçi Bekar, burada yaptığı konuşmada, söz konusu tren seferinin Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in ülkenin ulaşım koridorlarının çeşitlendirilmesine yönelik politikasının açık örneği olduğunu söyledi.

Bekar, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) bünyesinde özellikle ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve buna bağlı olarak ulaşım koridorlarının arttırılması için çalışmaların sürdüğünü belirterek, bugün Türkiye ile Özbekistan arasında ihracat ürünleri taşıyan ilk yük treninin Özbekistan’a ulaşmasını büyük memnuniyetle karşıladıklarını vurguladı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

“Garantiler”, bir başka tabirle ülkemizde daha çok kullanılan ismiyle “Teminat Mektupları” iş dünyasında çok geniş kullanım alanı olan taahhütlerdir. Kuralına uygun olarak doğru kullanılmaları halinde tam bir koruma sağlarlar. Her iş için her konuda alınabilir veya verilebilirler. Örneğin, bir ödeme, bir işi ifa etmek, bir kira, bir sigorta veya bir ihaleye girmek için kullanılabilirler. Bu kadar yaygın kullanımı olan bu taahhütlerin uluslararası kuralları vardır. Bunlar ICC tarafından çıkarılan yeknesak kurallardır.

Kitabın tanıtım sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

HAYAT DERSİ

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler hashtag imizi takip edebilirsiniz.

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

Denizyolu ile gelen ve gümrüğe sunulan eşyaya gümrükçe onaylanmış bir işlem veya kullanımına ne kadar sürede tabi tutulur?

a) Özet beyan verildiği tarihten itibaren 15 gün içinde

b) Özet beyan verildiği tarihten itibaren 20 gün içinde

c) Özet beyan verildiği tarihten itibaren 30 gün içinde

d)  Özet beyan verildiği tarihten itibaren 45 gün içinde

Sorunun doğru cevabını [email protected]  adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım

TIR karnesinin geçerlilik süresi, Ticaret Odasından alınmasından itibaren kaç gündür?

a)   15 gündür

b)   30 gündür

c)   60 gündür

d)   90 gündür

Doğru cevap ; C şıkkı

KARİKATÜR KÖŞESİ

Diğer karikatürlerimize ulaşmak için Telegram hesabımızdaki #karikatür etiketimizi kullanabilirsiniz.

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

SÖZ SİZDE

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Yeni bir tür ahşap bazlı pilin, elektrikli arabaların şarj süresini önemli ölçüde azaltırken çevresel sürdürülebilirliklerini önemli ölçüde artırma potansiyeline sahip olduğu yolundaki haberler Avrupa’da yeni bir tartışma yarattı. Sizce, ağaç bazlı pillerinden elde edilen enerji ile arabanızın şarj edilmesi nasıl olurdu? Öneri ve fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak:

https://www-independent-co-uk.cdn.ampproject.org/c/s/www.independent.co.uk/tech/electric-cars-battery-charge-trees-wood-b2217026.html?amp

Utrader e-bültenimizin 20. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

Sağlık ve sevgiyle kalın…

Utrader Ailesi

Abone olmak için https://utrader.org/ adresimizi ziyaret edin. Web sayfamızın en altındaki e-bültenimize abone olun kutusuna mailinizi yazın.

Hakkımızda

Bu e-bültenin editörlüğü; Miray Yeleser, Merve Saçlı  ve Kerem Manav tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegramYoutubeE-BültenPodcastBir cevap yazın