UTRADER e-Bülteni 18

 

Utrader e-Bülteninin 18. Sayısından merhaba!

 

Bu sayımıza başlarken sadece bir tane fotoğraf paylaşmak istiyoruz. Bu fotoğraf her şeyi anlatıyor zaten. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz.

 

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

 

UTRADER’DEN HABERLER

Utrader Akademi Ödülleri sahipleri ile buluştu

 

Uluslararası Ticaret Ağı Derneği’nin Sakarya Üniversitesi paydaşlığında ve FS Dış Ticaret A.Ş. sponsorluğunda düzenlediği Utrader Akademi Ödülleri’nin törenini 15 Kasım 2022 Salı günü İstanbul Üniversitesi Baltalimanı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirdik. Türkiye’nin ihracatına ve Türk firmalarının uluslararasılaşmasına yönelik çalışmaları ile 75 üniversite ve yedi kurumdan 201 araştırmacının; doktora, yüksek lisans tezleri ve makaleleri ile başvurduğu Ödülümüzün törenine katılan Sakarya Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Hamza Al’a, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Mustafa Cahit Ungan’a, Yıldız Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Halit Keskin’e, Uluslararası Nakliyeciler Derneği İcra Kurulu Başkanı Sayın Alper Özel’e, akademisyenlere, iş dünyasından temsilcilerimize ve dernek üyelerimize çok teşekkür ederiz.

 

Utrader Akademi Ödülleri’nin töreninde doktora ve yüksek lisans tezi ile makale alanlarında en iyi seçilen çalışmalar ödülleri aldı ve çalışmalarını sundular. Kazanan araştırmacılarımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

 

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

 

Şimdilik Utrader’dan haberlerimiz bu kadar, 5 Aralık’da yayınlanacak 19. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz. Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemizi ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz. Web sitemiz için TIKLAYINIZ.

 

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

OKUMA TAVSİYELERİ KÖŞESİ

Abdurrahman Özalp

ICC Türkiye Bankacılık Komisyonu Başkanı

Linkedin hesabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

UTİC Dergimizin tüm sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

 

GÜNCEL HABERLER

AB uyardı: Resesyon kapıda, enflasyon şoku sürecek

 

Brüksel’deki AB Komisyonu yetkilileri Euro Bölgesi’nin 2023 yılı büyüme tahminini yüzde 1,4’ten yüzde 0,3’e düşürdü. Bu yıl için tahminler ise ekonominin tahminlerden daha iyi performans göstermesi nedeniyle yüzde 3,2’ye yükseltildi.

 

2022 yılı enflasyon tahmini yüzde 7,6’dan yüzde 8,5’e revize edilirken 2023 tahmini yüzde 4’ten 6,1’e yükseltildi. Açıklamada “Genişleyen fiyat baskılarıyla enflasyonda zirve yıl sonunda görülebilir” ifadesine yer verildi. Euro Bölgesi enflasyonu Ekim’de yüzde 10,7 ile rekor tazelemişti.

 

Yetkililer ekonominin daraldığını ve bu daralmanın gelecek yılın ilk çeyreğine kadar devam edeceğini bildirdi. Komisyon 2023 yılında AB’de en büyük daralmanın İsveç ve Almanya ekonomilerinde gerçekleşeceği tahminini paylaştı.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

Tekstil ve ham maddeleri sektörü ihracatı 10 ayda 8,7 milyar dolar oldu

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin ihracatı, ekimde geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 2,8 artarak 21,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Böylelikle bu zamana kadarki en yüksek ekim ayı ihracatına ulaşılmış oldu.

 

Ocak-Ekim 2022’de ihracat, geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 15,4 artarak 209,5 milyar dolara taşındı. Yıllıklandırılmış ihracat değeri ise 253,1 milyar doları aştı.

 

Ekim 2021’de 917 milyon doları aşkın ihracat yapan tekstil ve ham maddeleri sektörü ise bu yılın aynı döneminde yüzde 9 azalışla 834 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

İhracat ve ithalat birim değer endeksleri arttı

 

İhracat birim değer endeksi Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 9,2, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 6,9 ve yakıtlarda yüzde 41,7 artarken, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 0,4 azaldı.

 

İhracat birim değer endeksi 2022 yılı üçüncü çeyrekte bir önceki yılın üçüncü çeyreğine göre yüzde 4,3 arttı.

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan ve 2021 yılı Eylül ayında 88,4 olarak elde edilmiş olan dış ticaret haddi, 17,2 puan azalarak, 2022 yılı Eylül ayında 71,2 oldu.

Dış ticaret haddi, 2022 yılı üçüncü çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre 16,4 puan azalarak 72,9 oldu.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

Almanya, Çin’e ne kadar bağımlı?

 

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ülkesinin Çin’e olan ekonomik bağımlılığını azaltma baskısı altında.

Ukrayna savaşı, Almanya’nın onlarca yıldır Rus gazına bağımlı olma riskini ve bu bağımlılığı azaltma çabasını ortaya çıkardı. Ancak Alman şansölyesinin elinde başka bir sorun daha var gibi görünüyor. Hükümet üyeleri, muhalefet ve Batılı müttefikler, ülkenin Çin’e ekonomik bağımlılığı konusunda endişeli.

 

Olaf Scholz, Hamburg liman terminalinin Çinli bir şirkete tartışmalı bir şekilde satılmasının ardından geçtiğimiz günlerde de Pekin’e bir ziyarette bulundu. Tüm bu gelişmeler Çin’e olan bağımlılığın arttığı sinyallerini güçlendirirken, buna karşı çıkan muhalefetin ise seslerini daha da yükseltmesine neden oluyor.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

Haberin Videosunu izlemek için TIKLAYINIZ.

 

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi hashtag imizi takip edebilirsiniz.

 

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

HAYAT DERSİ

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler hashtag imizi takip edebilirsiniz.

 

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

Bir işletmenin yurtdışına açılması sırasında tercih edebileceği en az riskli ve en kolay yol aşağıdakilerden hangisidir?

 

a)   İthalat-ihracat

b)    Lisans anlaşması

c)    Franchising

d)    Şube açma

 

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

 

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım

 

Aşağıdakilerden hangisinde satıcı CPT’deki yükümlülüklere sahiptir?

a)   FOB

b)   CIP

c)    FAS

d)    DDP

 

Doğru cevap ; D şıkkı

 

KARİKATÜR KÖŞESİ

Diğer karikatürlerimize ulaşmak için Telegram hesabımızdaki #karikatür etiketimizi kullanabilirsiniz.

 

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

SÖZ SİZDE

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

 

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

Mesela 1955 yılında hayatımıza giren bu kalem sizce neden son 67 yıldır bir başarı öyküsü yazıyor? Görüş ve fikirlerinizi bizimle paylaşabilir misiniz?

 

Utrader e-bültenimizin 18. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

 

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

 

Sağlık ve sevgiyle kalın…

 

Utrader Ailesi

Abone olmak için https://utrader.org/ adresimizi ziyaret edin. Web sayfamızın en altındaki e-bültenimize abone olun kutusuna mailinizi yazın.

 

Hakkımızda

Bu e-bültenin editörlüğü; Miray Yeleser, Merve Saçlı, Kerem Manav tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegramYoutubeE-BültenPodcast

 

 Bir cevap yazın