UTRADER e-Bülteni 10

Utrader e-Bülteninin 10. Sayısından merhaba!

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

Bugün 1 Ağustos, World Wide Web yani www  günü. İngiliz bir yazılımcı olan Tim Berners-Lee vasıtası ile hayatımıza 1989 yılında giren bu kavram aslında Cenevre’deki CERN merkezinde geliştirildi. www geçen 33 yılda, değişik versiyonlara dönüşerek şu an kullandığımız dünyayı birbirine bağlayan bir ağa dönüştü.

Avrupa’nın maruz kaldığı mevsim normallerinin üstündeki sıcaklık dalgaları “iklim krizi” konusunu tekrar hatırlattı. Avrupa’da sadece sıcak havalar yüzünden ölümlerin binlerle ifade edilen rakamları aşacağı tahmin ediliyor. Havalimanlarının pistleri sıcaklıktan eriyor. Kargo uçaklarında rötar ve iptaller yaşanıyor. Demiryollarında genleşme ise tren seferlerini iptal ettiriyor. Nehirlerdeki sular o kadar düşük bir seviyeye indi ki, Avrupa genelindeki kanal taşımacılığı bazı noktalarda durma noktasına geldi. Avrupa genelinde drone havayolu kargo taşımacılığı ve taxileri her zamankinden daha çok konuşulur oldu.

Mevsim normallerinin üstündeki bu sıcaklık artışları, toprağın da kuruması ve artık nemini bırakması ile büyük orman yangınlarına kapı aralıyor. EFFIS’in (European Forest Fire Information System) raporuna göre daha en kötüsü bile görülmedi. 2008-2020 ortalamaları baz alınarak yapılan istatistiğe göre ortalamaların üstünde seyreden yangınlar, önümüzdeki Eylül ayına kadar da hızla artacak diye tahmin ediliyor.

Yangınlarda sadece ormanlık alanlar değil aynı zamanda tüm canlı habitat da etkileniyor ve burada hayatlarını sürdüren nice canlı da yok oluyor. Bizim de çorbada bir tuzumuz olsun diyorsanız, bu sıcak günlerde, evlerinizin önüne küçük bir su kabı koyabilir ve küçük dostlarımıza bir çare olabilirsiniz.

Bu sene 10 Muharrem, 8 Ağustos’a denk geldi. Şimdiden aşurelerin hazırlanması için evlerde tatlı bir telaş başladı. Kazanlar hazırlanıyor, erzaklar kontrol ediliyor ve birlik ve beraberliğin habercisi bir coşku tekrar her tarafı sarmaya başlıyor.

Tam bir hafta sonra 6-9 Ağustos. İkinci dünya savaşında Hiroşima ve Nagasaki’ye atılan atom bombasının yıl dönümü. Bu iki bomba ile bir anda 220.000 kişinin hayatını kaybettiği gerçeğini unutmayalım ve bir daha hiçbir devletin nükleer güç kullanmamasını dileyelim. Japonya hala, onarılamaz hastalıkları miras bırakan bu acı olayın genetik etkilerini tedavi ve rehabilite etmeye çalışıyor.

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyetleri, etkinlikleri ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler” bölümü ile sizlere zevkli okumalar dileriz.

UTRADER’DEN HABERLER

                 Sesli e-bültenlerimiz yakında sizlerle!

10. sayısı yayınlanan e-bültenlerimiz, yakında sesli olarak da huzurlarınızda olacak. Seslendirilmiş e-bültenlerimiz sayesinde, yolda, arabada, evde, gezerken yani her yerden bültenlerimize ulaşabilecek ve dinleyebileceksiniz. Güncellemelerden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takibe alın.

              LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

Ticaret Ligi 2.Sezon Ekim’de başlıyor. Toplamda 14.000.-TL hediye çekinin verileceği yarışmamız sizleri bekliyor.

2021 yılı Eylül – Aralık aylarında gerçekleşen Birinci Sezon Yarışmamıza olan ilgi sonrasında ikinci sezon için de devam etme kararı vermiştik. Siz de yüzlerce kişinin yarıştığı ve sahasının profesyonelleri ve yöneticilerinin de katıldığı bu yarışmada yer almak istiyorsanız sosyal medya hesaplarımızı hemen takibi alın. Şayet yarışmaya sponsor olmak istiyorsanız, [email protected] adresine mail göndermeniz yeterlidir.

1. Sezondan hatıra kalan birkaç heyecanlı dakikaya göz atmak için sizleri videomuzu izlemeye davet ediyoruz.

Videoya ulaşmak için TIKLAYINIZ.

İşte Utrader! Projelerimizin, gücümüzün, dostluk ve birlikteliğimizin bir yansıması olan yeni videomuz yayınlandı.

Kuruluşundan beri, samimi, inovatif, tarafsız, paylaşımcı, bilim odaklı ve kendinden başka herkesi düşünen bir dernek.

Karşılıksızlık esasını kendine rehber edinen ve tamamen organik olan bir dernek.

Birlikte çok daha güçlüyüz!

Videonun tamamını izlenmek için TIKLAYINIZ.

İşletme Fakültesi AACSB Akreditasyonunda Resmi Kararı Bekliyor

Derneğimizin Onursal Başkanının, Akreditasyon Danışmanı olduğu Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi Ekibi, AACSB Akreditasyonu sürecinin ikinci saha ziyaretinde, Rotterdam İşletme Fakültesinden Steef van de Velde ve ESCA İşletme Fakültesi Dekanı Thami Ghorfi’den oluşan takım ile toplantılar gerçekleştirdi.

İşletme Fakültesinin akreditasyon sürecinin olumlu sonuçlanmasının koşulu olan 2022-2024 Stratejik Planını başarılı bulduklarını ifade eden takım, sonucun Ekim ayında duyurulacağını belirtti. Dünyada işletme okullarının %5’inin alabildiği bu akreditasyon ile SAÜ, İşletme Fakültesi öğrencilerine yepyeni bir öğrenim deneyimi ve iş dünyası iş birliğini sunmaya hazırlanıyor.

Haberin devamına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

15 Ağustos’da yayınlanacak 11. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz. Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemiz ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz. Web sitemiz için TIKLAYINIZ.

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

MAKALE KÖŞESİ

İhracatın Neden Koçu Olmasın? Ayten Nayir

Derneğimizin üyesi ve özel bir şirkette Yurtdışı Satış ve Pazarlama Sorumlusu olan Sn. Ayten Nayir’in ihracat koçluğu üzerine yazısı yayınlandı.

Koçluk, belirli bir hedefe ulaşmak için deneyimli ve bilgili kişilerin tecrübelerini diğer kişilerle ve firmalarla paylaşması, ileriye dönük yol haritasının çizilmesi ve potansiyelin keşfedilmesine yardımcı olmak amacıyla sunduğu profesyonel danışmanlıktır.

Bir nevi danışmanlık olan Koçluk, ulusal ve uluslararası piyasalarda yeni adıyla daha ileri düzeyde profesyonel firmalara verilen danışmanlık olarak ifade edilmektedir.

Makalenin tamamı için TIKLAYINIZ.

UTİC Dergimizin tüm sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

GÜNCEL HABERLER

Perakende devleri Metaverse hazır

Satınalırken, kararımızı etkileyen, önemli hususlardan biri de ürünün/hizmetin nerede satıldığıdır. Bu o kadar önemli bir noktaya geldi ki, markalar bulunabilir olmak için müşterilere özel köşe başı mağazaları açmaya başladılar. Bulunabilirlik çok önemli. İnternetin geleceği olarak lanse edilen metaverse içindeki firmaların sayısı arttıkça, bu trendin aynen devam ettiğini görüyoruz. Şimdilik metaverse’de pahalı bir VR gözlük ve bir avatar sayesinde gezinebiliyor ve ürünleri inceleyebiliyorsunuz. “Aynı gerçek hayattaki gibi” söylemi ile bu alana yatırım yapan markalar, tek tek metaverse de dükkanlarını açmaya ve perakende pazarından bir lokma daha koparmanın yarışı içindeler. The Sandbox, Decentraland, Voxels ve Somnium Space ve Meta’nın kendi Horizon Worlds’ü başta olmak üzere yaklaşık 50 kadar farklı sanal dünya sağlayıcısı bulunuyor. Markalar bu sanal dünyalardan hangisine yatırım yapması gerektiği konusunda ne kadar tereddütte de kalsalar da birçok ünlü marka bu evrenlerde sanal mağazalarını açtılar bile.

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

Türkiye’nin ilk “metal yakalı” istihdam şirketi kuruldu

“İnsanların yerini robotlar alacak” klişesi kısmen gerçek olmaya başladı, çünkü dünya çapında pek çok sektörde robot çalışanlar istihdam ediliyor. Giderek yükselen bu trende ayak uyduran Türkiye’de ilk “metal yakalı” istihdam şirketi kuruldu.

Türkiye’nin robot istihdam şirketi, “Robot İstihdam Ajansı” adıyla kuruldu. Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre yalnızca 48 saat içerisinde dijital çalışan bulunuyor ve işveren, bu dijital çalışan sayesinde işlerini aksatmadan yoluna devam edebiliyor.

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

Türkiye’nin un ihracatı rekor kırdı

Uluslararası Un Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği (IAOM) Avrasya Başkanı Eren Günhan Ulusoy, un ihracatının yılın 6 ayında 2021’in aynı dönemine göre yüzde 33 artarak 652 milyon dolara yükseldiğini dile getirdi.  Ocak-Haziran döneminde 1,35 milyon ton un ihracatına karşılık 652 milyon dolarlık gelir elde ettik.

Ulusoy, Türkiye’nin en çok un ihraç ettiği ülkeler arasında başı Irak, Suriye ve Yemen’in çektiğini belirterek, “Bu dönemde en büyük artış ise yüzde 211 ile Venezuela’da gerçekleşti. Onu yüzde 123’lük artışla Libya izledi.” şeklinde konuştu.

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

Elleçlenen yük 6 ayda yüzde 6 arttı

Türkiye’de elleçlenen yük ve konteyner miktarı yılın ilk yarısında artış gösterdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun verdiği bilgilere göre, ilk 6 ayda limanlarda elleçlenen yük miktarı yüzde 6,6 artarak 273 milyon 479 bin ton, konteyner miktarı yüzde 2,7 artışla 6 milyon 387 bin TEU oldu.

İthalat amaçlı boşaltma miktarı ise yüzde 9,6 artarak 19 milyon 955 bin ton olarak gerçekleşti. Haziran ayında dış ticaret taşımaları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,7 artışla 32 milyon 855 bin ton oldu. Limanlarda deniz yolu ile yapılan transit yük taşımalarının yüzde 1 artarak 6 milyon 317 bin ton oldu, haziranda kabotajda taşınan yük miktarı 6 milyon 72 bin ton ile yüzde 6,7 oldu.

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

Çin’den gelen Konteyner fiyatları 15 bin dolara çıktı

Korkmaz Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Korkmaz konteyner fiyatlarından dolayı Türkiye’nin Çin’e karşı rekabet üstünlüğü kazandığını, Avrupalı birçok tedarikçinin yüksek fiyatlardan dolayı Türkiye’yi seçmeye başladığını söyledi.

Pandemi sürecinde Türkiye, Çin’e karşı rekabet üstünlüğü kazandı. Bunun en büyük sebebi konteyner fiyatlarındaki yüksek artışlar oldu. Yani pandemiden önce yaklaşık 1.500 dolara Çin’den buraya konteyner fiyatı alırken, bu fiyatlar 15 bin dolarlara çıktı.

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

Dijital Gezgin Vizeleri

Güney Doğu Asya Uluslar Birliği’nin en büyük ekonomisi olan Endonezya kısa süre önce “Dijital Gezgin Vizeleri”ni açıkladı. Bu vize ile uzaktan çalışan kişilere Endonezya’da beş yıl vergiden muaf kalmasına izin veriyor.

Birçok ülkenin pandemi sonrasında uygulamaya koyduğu bu vizeler sayesinde, uzaktan çalışanların uzun süreler için o ülkeye yerleşmesine, evden çalışmasına ve yerel ekonomiye katkıda bulunmasına olanak tanınıyor.

Endonezya, böyle bir vize sunan en son ülke olurken, birçok ülkenin bu uygulamayı hayata geçirmek için çalışmalara başladığı haberleri de alınıyor.

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

Yük taşımacılığında “yelkenli gemi” dönemi

Kargo taşımacılığı, dünya ekonomisinin yapıtaşlarından biri, fakat sürdürülebilir olarak nitelendirilemeyebilir. Gemilerin çevreye verdiği zararı minimuma indirip, uzun vadede yakıttan tasarruf etmek sektördeki girişimcilerin aklını kurcalayan bir durum.

Rusya-Ukrayna savaşı ile petrol fiyatlarının yükselmesi nedeniyle kargo taşımacılığında kullanılan yakıtın maliyeti de her geçen gün artıyor. Akaryakıt fiyatlarını ve dev gemilerin çevreye verdiği zararları göz önüne alan bazı girişimciler de yelkenli ile yük taşımacılığı alternatifini değerlendiriyorlar.

Fransız Jacques ve Olivier Barreau kardeşler, “Grain de Sail” yelkenlisi ile bu konuya bir çözüm sunmuş durumdalar. Aileden denizci geçmişine sahip kardeşler, fosil yakıtın ekonomik ve çevresel zararlarını göz önünde bulundurarak, her yerde bolca ve bedava bulunan bir enerji kaynağını kullanmak istemişler: Rüzgar enerjisi!

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

Türk armatörler gemi topluyor

Türk armatörlerin gemi yatırımları Rusya-Ukrayna savaşıyla hızlandı. 8 yıl sonra ilk kez 2021 yılında filoyu büyüten armatörlerin bu yıl radarında tanker ve kuru yük gemileri var. Allied Shipping Research’un raporuna göre, bu yılın ilk yedi ayında Türk armatörler, alıcının belli olduğu 1.120 geminin 34’ünde alıcı pozisyonunda. Yerli yatırımcılar, bu gemi alımlarıyla Yunanistan, Çin, Singapur ve İsviçreli rakiplerinden sonra 5. sırada yer aldı.

Türk armatörlerin gemi yatırımları Rusya-Ukrayna savaşıyla hızlandı. 8 yıl sonra ilk kez 2021 yılında filoyu büyüten armatörlerin bu yıl radarında tanker ve kuru yük gemileri var. Allied Shipping Research’un raporuna göre, bu yılın ilk yedi ayında Türk armatörler, alıcının belli olduğu 1.120 geminin 34’ünde alıcı pozisyonunda. Yerli yatırımcılar, bu gemi alımlarıyla Yunanistan, Çin, Singapur ve İsviçreli rakiplerinden sonra 5. sırada yer aldı.

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

Dış ticarette blockchain projesinde ilk faz tamamlandı

Türkiye’de ihracatın dijitalleşmesini ve blockchain altyapısı üzerinden yönetilebilmesini amaçlayan “İhracat Sürecinin Blockchain Teknolojisi ile (Ülke İçinde) Uçtan Uca Tasarımı” projesinde birinci faz çalışmaları sona erdi.

Geçen yıl 6 Aralık’ta başlatılan projenin ilk faz çalışmaları, bu yıl 8 Mart’ta açılış toplantısıyla tanıtılmıştı.

Konvansiyonel ihracat süreçlerinin Türkiye sınırları içinde kalan kısmının blockchain teknolojisiyle yeniden tasarlanmasına ilişkin çalışmaların yürütüldüğü ilk fazda, işlemlerin şeffaf bir şekilde takip edilebilmesi, kağıtsız ticaretin hayata geçirilmesi, belirli işlem basamaklarının otomasyonu ve aracı kurumların kaldırılabilmesi gibi proje başında ortaya konan hedeflerin tümü gerçekleştirildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığının finansmanıyla, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Ticaret Bakanlığı tarafından geliştirilen projenin “Birinci Faz Kapanış Toplantısı” 28 Temmuz’da yapılacak.

İkinci fazında, “Basitleştirilmiş Gümrük Beyannamesi” ile ihracat sürecinin analiz edileceği proje, 2022 sonu itibarıyla tamamlanacak.

2022 Uluslararası Ticaret Dergisinin 7.Sayısında da detayları ile açıklanan bu çalışma ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz TIKLAYINIZ.

Haberin devamı için TIKLAYINIZ.

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

Kitabın Adı : Eşitsizliğin Bedeli

Yazar /Editör :   Joseph E. Stigliz

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi hashtag imizi takip edebilirsiniz.

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

HAYAT DERSİ

“En büyük zaferimiz hiç düşmemek değil, her düştüğümüzde ayağa kalkmaktır.”

                                     ― Oliver Goldsmith, The Citizen of the World

“Kendi hayallerinin peşinden gitme konusunda netlik, cesaret veya kararlılıktan yoksun olan insanlar, genellikle sizinkini caydırmanın yollarını bulacaktır. Daha iyisi için değiştiğinde, etrafındaki insanlar da değişmek için ilham alacaklar… ama sadece seni durdurmak için ellerinden gelenin en iyisini yaptıktan sonra. Gerçeğinizi yaşayın ve ASLA durmayın.”

                               – Steve Maraboli, Hayat, Gerçek ve Özgür Olmak

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler hashtag imizi takip edebilirsiniz.

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

Eşyanın belge kontrolüne veya fiziki muayeneye tabi tutulmadığı hat hangisidir ?

a.  Sarı Hat

b.  Mavi Hat

c.  Kırmızı Hat

d.  Yeşil Hat

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım

İhracat Rejimi Kararı uyarınca, aşağıdakilerden hangisinin ihracı ön izne bağlıdır?

a)       Kültür ve tabiat varlıkları

b)       Tütün tohumu ve fidesi

c)       Afyon ve haşhaş kellesi

Doğru cevap ; C şıkkı

KARİKATÜR KÖŞESİ

Diğer karikatürlerimize ulaşmak için Telegram hesabımızdaki #karikatür hashtagimizi kullanabilirsiniz.

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

SÖZ SİZDE

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Utrader e-bültenimizin 10. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Sağlık ve sevgiyle kalın…

Utrader Ailesi

Abone olmak için https://utrader.org/adresimizi ziyaret edin. Web sayfamızın en altındaki e-bültenimize abone olun kutusuna mailinizi yazın.

Hakkımızda

Bu e-bültenin editörlüğü; Tuğçe Kayacı, Yavuz Dursun, Miray Yeleser, Merve Saçlı, Kerem Manav, Serhat Evlioğlu tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegramYoutubeE-BültenPodcastBir cevap yazın