Ekonomi İlk Çeyrekte %4,5 Büyüdü: Gelen Gideni Aratacak Mı?

Geçtiğimiz hafta Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamada Türkiye, 2020 yılının ilk çeyreğinde %4,5 büyüdü. Dünyanın içinde bulunduğu durum dikkate alındığında hiç fena olmayan ilk çeyrek büyüme rakamımız aslında beklentilerin biraz altında gerçekleşti.

Türkiye’nin koronavirüs salgını ile Mart ayında tanıştığı ve önlemlerin bu ayın ortasında alındığı düşünüldüğünde açıklanan %4,5’lik büyüme rakamının arkasında Ocak ve Şubat aylarının olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Hatta salgının olmadığı bir senaryoda muhtemelen çok daha iyi bir rakamla karşılaşacaktık.

Büyümenin detaylarına bakıldığında ise talep tarafında gerek kamu gerekse özel tüketimin büyümeyi desteklediğini görmekteyiz. Ancak bu dönemde mal ve hizmet ihracatımız %1 azalmakla kalmadı karşılığında ithalat %22 artış kaydetti. Tüketimin canlandığı dönemde ithalatın da hemen artış eğilimine girmesi büyümemiz için iyi sinyaller vermemektedir. Ayrıca bir başka dikkate değer nokta ise son 6 çeyrektir devam eden yatırımlardaki daralmanın 7. çeyrekte de devam etmesi oldu.

Hem krizin küresel olması hem de iç piyasada zayıf olan yatırımlar kalemi ikinci çeyreğe ilişkin oldukça olumsuz bir tabloyu karşımıza çıkarmaktadır. Buna ek olarak turizm gelirlerinin geçen senelere göre düşük gerçekleşeceği de bilinmektedir. Hal böyleyken, Çin’den uzaklaşacak olan şirketleri Türkiye’ye çekebilmek oldukça önemli hale gelmiştir. Bu fırsatı iyi değerlendirebilirsek en azından büyüme üzerindeki ithalat baskısını azaltmayı ve üretim için yeni yatırımların yapılmasını başarabiliriz.

Arş. Gör. Dr. Halil Şimdi
Sakarya Üniversitesi İşletme Fakütesi
Uluslararası Ticaret Bölümü