UTRADER Akademi Ödülleri

Değerli araştırmacılar,

Türkiye’nin 1980’li yılların ikinci yarısından itibaren kalkınmasının temel aracı ve kaldıracı olarak gördüğü ihracat odaklı büyüme gittikçe önem ve zemin kazanmıştır. Buna bağlı olarak da ülkemizin ihracatı, son yıllarda hamlenin başladığı zamanlarla karşılaştırılamayacak düzeyde artış kaydetmiştir.

Bu olumlu gelişmelere rağmen Türkiye’nin ihracatta potansiyeline ulaşmasında ve firmalarımızın uluslararasılaşma yolculuğunda bazı sorunlar ve beraberinde önemli fırsatlar bulunmaktadır. Dünyanın en büyük 20 ekonomisinden biri olan Türkiye’nin hala dünya ihracatının yaklaşık %1’ini gerçekleştirebiliyor olması, küresel şirketlerinin azlığı, inovatif, kompleks ve markalı ürünler geliştirme hızının henüz istenilen seviyede olmaması aynı zamanda iyileştirme ve fırsat alanlarımızı da işaret etmektedir.

Bu görünüm üzerine tasarlanan ve Uluslararası Ticaret Ağı Derneği (UTRADER) ve Sakarya Üniversitesi’nin düzenleyicileri olduğu UTRADER Akademi Ödülleri; Türk şirketlerinin uluslararasılaşmasına ve Türkiye’nin ihracat potansiyelinin artırılmasına odaklı bilimsel araştırmaları teşvik ve takdir etmeyi amaçlamak üzere verilecektir.

Alanında Türkiye’de ve hatta dünyada örneği bulunmayan UTRADER Akademi Ödüllerine, Türkiye’deki üniversiteler ve araştırma merkezlerinde çalışan T.C. vatandaşı araştırmacılar ile lisansüstü öğrencileri, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren hazırladıkları doktora tezi, yüksek lisans tezi, ve makale olmak üzere üç farklı kategoride başvurabilirler.

Yukarıda belirtilen amaç etrafında hazırlanan çalışmalar, Uluslararası Ticaret Ağı Derneği (UTRADER) organizasyonunda, alanda yetkin akademisyenler ve sektör temsilcilerinden oluşan jüri tarafından; çalışmaların akademik seviyelerinin gerektirdiği özgünlük, bilimsel nitelik ve pratik katkı açısından değerlendirecektir. Ödül başvuruları şahsen veya kurumlar tarafından da yapılabilir.

2024 yılında dağıtılacak toplam ödül miktarı 65.000  TL’dir.

Adaylar, 2024 Akademi Ödülleri’ne aşağıdaki kriterlere uyan çalışmaları ile başvuru yapabilir

Kategorilere Göre 2024 Ödül Miktarları

Doktora Tezi 28.000  TL
Makale 22.000 TL
Yüksek Lisans Tezi 15.000 TL

 Ödül Takvimi

Son başvuru tarihi 15 Eylül 2024
Kazananların açıklanma tarihi 10 Ekim 2024
Ödül töreni tarihi 06 Kasım 2024 (Utrader Kuruluş Yıldönümü)

 Ödül Dokümanları

 Ödül Düzenleme Komitesi

  • Prof. Dr. Hakan Tunahan (Sakarya Üniversitesi, Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü)
  • Prof. Dr. Sinan Esen (Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü)
  • Prof. Dr. Umut Sanem Çitçi Türküstün (Bakırçay Üniversitesi, İşletme Bölümü)

UTRADER Akademi Ödülleri  2023 sayfasına gitmek için;

UTRADER Akademi Ödülleri  2022 sayfasına gitmek için;

İlgili alanda çalışan akademisyen ve öğrencilerimizin ülkemizin ihracat ve firmalarımızın uluslararasılaşma çabalarına destek veren çalışmalarını değerlendirmek üzere heyecanla bekliyoruz.

Akademi Ödülleri 2024 Başvuru Formu

Ülkemizin gelişmesine katkı sağlayan tüm araştırmacılara şimdiden teşekkür eder, başarılar dileriz.

Kişisel Bilgiler(Gerekli)
Başvurunun statüsü(Gerekli)
Başvuru Kategoriniz(Gerekli)
(Çalışmanız tez ise buraya 0 giriniz)
(Çalışmanız makale ise buraya 0 giriniz)
Danışman(lar)ın ve Ortak Yazar(lar)ın İletişim Bilgileri. (Eğer çalışmayı tek başınıza yaptıysanız; ilgili kategorinin alanında hem adı soyadı hem de e-posta kısmına sadece “0” yazmanız yeterlidir.)(Gerekli)
Danışman Adı Soyadı
Danışman Kurumsal E-posta
(Varsa) Ortak Danışman Adı Soyadı
(Varsa) Ortak Danışman Kurumsal E-posta
Ortak yazar 1 Adı Soyadı
Ortak yazar 1 Kurumsal E-posta
 
GDPR Accepted On(Gerekli)