UTRADER e-Bülteni 47

Utrader e-Bülteninin 47. Sayısından merhaba!

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

YENİ YILA BİRLİKTE MERHABA DİYORUZ

Yeni bir yılın kapılarını aralamak, umut dolu bir geleceğe adım atmak için bir kez daha bir aradayız. Yaşadığımız tecrübeleri yanımıza alarak, yepyeni bir başlangıca hazırız.

Yeni yılın ilk haftasından tüm UTRADER takipçilerimize sevgilerimizi iletiyor ve 2024 yılının herkese başta sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini temenni ediyoruz. Her sene olduğu gibi bu yılda da E- bültenimizin zengin içeriklerini sizlerle paylaşacağız.

Yeni yıla Türk Milleti’ne başsağlığı dileyerek girmenin verdiği üzüntü içerisindeyiz. Pençe-Kilit bölgesinde canlarını feda eden Şehitlerimizin aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyor, ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyoruz. Bu zor zamanlarda acılarını yürekten paylaşıyoruz. Milletimizin başı sağ olsun.

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

UTRADER’DEN HABERLER

UTRADERGÖRÜŞ SERİMİZDE YENİ YAZIMIZ YAYINLANDI!

 Vergi Müfettişleri Derneğinin İstanbul Şubesi Başkan Yardımcısı Sayın Fuat Mat’ın derneğimizin sayfalarında yayınlanmak üzere hazırladığı “Karbon Vergisi Nasıl Hesaplanır?” yazısı yayınlandı.
KARBON VERGİSİ NASIL HESAPLANIR?

Son günlerde gerek iş dünyasında gerekse akademik dünyada karbon gazı salımının düşürülmesi, çevreye duyarlı üretim ve bu söylemlerin temelini oluşturan sürdürülebilirlik kavramlarını çok sık duymaya başladık. İklim krizi ile mücadelede en çok dile getirilen mekanizmaların başında da ‘‘Karbon Vergisi’’ gelmekte. Özellikle en büyük ihracat pazarımız olan Avrupa Birliği bölgesinin bu kapsamda keskin sınırlar belirlemesi, sınırda karbon mekanizmasını hayata geçirmesi, ülkemizdeki ihracatçılar için karbon vergilerinin önemini artırmakta.

Karbon vergisi halen birçok ülkede uygulanmakta veya uygulanmaya başlama aşamasındadır. Karbon vergisi temelinde; salınan sera gazının azaltılması için üretim, tüketim hatta ithalat aşamasında oluşan karbondioksit gazının cezalandırılması yatmaktadır. Yani salınan karbondioksit miktarı artıkça daha çok vergi ödeyeceğiz. Karbon vergisi, Pigou vergileri olarak bilinen bir tür vergi türüne örnektir.

Ödenen karbon vergilerinin sürdürülebilir üretim sistemlerine aktarılması, böylelikle yeşil dönüşüm için firmaların teşvik edilmesi planlanmaktadır. Bizim gibi tahakkukun tahsilat oranı düşük ülkelerde ise bu vergiler aynı zamanda kamu harcamaları için önemli bir kalem olması tahmin edilmekte.

Peki bu karbon vergisi nasıl hesaplayacağız? Öncelikle açığa çıkan karbondioksit miktarın nasıl sınıflandırılacağı önemli. Bu kapsamda genel olarak kabul görmüş ve ihracatçılarımızın da sera gazı salımı konusunda finansal tablolarında yansıtacağı verilerin raporlanmasında kullanılan uluslararası standartlar kapsamında sera gazı emisyonları üç başlık altında toplanmakta. Bunlar;

Kapsam 1 sera gazı emisyonları; işletmenin sahip olduğu veya kontrol ettiği kaynaklardan ortaya çıkan doğrudan sera gazı emisyonları.

Kapsam 2 sera gazı emisyonları; bir işletme tarafından satın alınarak veya edinilerek tüketilen elektrik, ısı veya buharın üretimi sırasında oluşan dolaylı sera gazı emisyonlarıdır.

UtraderGÖRÜŞ #13 sayısına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

TİCARET LİGİ 3. SEZONUNUN SEKİZİNCİ VE DOKUZUNCU HAFTASI TAMAMLANDI

Türkiye’nin ilk, tek, interaktif ve online yapılan Uluslararası Ticaret Yarışması olan Ticaret Ligi büyük bir heyecan ile devam ediyor. Kıyasıya mücadele de 3. sezonun sekizinci hafta kazananı Abdullah Okur ve dokuzuncu hafta kazananı Zeynep Cansu Çavdar oldu.  Birinciliklerini tebrik ediyoruz.

Ticaret Ligi, 2 Ocak 2024 – Salı günü tekrar sizlerle olacak!

Saat 21.00’e alarmlarınızı şimdiden kurabilirsiniz!

Hemen yerinizi alın ve haftalık 1.500 TL’lik hediyeleri kazanın!

Kayıt linkimiz:

https://lnkd.in/dbNMC7Zr

RAKAMLARLA UTRADER

Uluslararası Ticaret Ağı Derneği olarak 170’den fazla bursiyere karşılıksız olarak destek verdiğimiz için tarifi olmayan bir mutluluk içerisindeyiz.

Nelson Henderson’ın “Hayatın gerçek anlamı, gölgesinde oturmayı beklemediğimiz ağaçlar dikmektedir” sözüyle hareket ederek ve sizlerin desteğini alarak daha fazla öğrenciye de destek olmak istiyoruz.

UTRADERBİLGİ SERİMİZİN YENİ SAYILARI YAYINLANDI!

Dış ticarete yönelik teknik bilgileri paylaştığımız ve güncel uygulamaları gündeminize getirdiğimiz UtraderBİLGİ #50 yazımız “Menşe Şahadetnamesi” konusu ile yayınlandı

Dünya Gümrük Örgütü’ne göre; “Menşe belgesi”, bu belgeyi vermeye yetkili devlet makamı veya organının, eşyanın yürürlükteki menşe kurallarına göre ilgili ülke menşeli sayıldığını açıkça tasdik ettiği, kâğıt üzerinde veya elektronik ortamda bulunan özel bir form anlamına gelir. Bu örgüte göre menşe ispat belgesinin tanımı ve ilgili prosedürlere ilişkin hâlihazırda net ve etkili uluslararası standartlar mevcut olmayıp, DTÖ Menşe Kuralları Anlaşması prosedürel konularda sessiz kalmaktadır.

ICC’nin de belirttiği üzere, Menşe Şahadetnamesi, ihraç edilen malların menşeini doğrulamak için işletmeler, bankalar ve gümrük yetkilileri tarafından gerekli görülen önemli bir uluslararası ticaret belgesi olup iki türlü Menşe Şahadetnamesi bulunmaktadır:

Tercihli Olmayan Menşe Şahadetnamesi: Malın hiçbir tercihli muameleye tabi olmadığını kanıtlar.

Tercihli Menşe Şahadetnamesi: Malın tercihli anlaşma yapılan ülkelere ihraç edildiğinde indirimli tarifelere veya istisnalara tabi olmasını sağlar.

Yeni ve tüm blog yazılarımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

PODCAST KÖŞESİ
BURAK ÇALIŞKAN İLE İHA’LARIN TİCARİ KULLANIMI

Uluslararası Ticaret ve hayatın tüm alanlarından konuların ele alındığı kanalımızın bu bölümünün konuğu Drone ve Lojistik Profesyoneli Sn. Burak Çalışkan oldu. Kendisi ile birlikte “Drone ve İHA’ların Ticari Kullanımı” üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Podcast’i dinlemek için TIKLAYINIZ.

GEZENAY VE ARKADAŞLARI DÜNYA TURUNDA

Merhaba sevgili Uluslararası Ticaret Profesyonelleri!

Bugün de sizlere Mısır’a yaptığım iş seyahatimin devamını anlatmak istiyorum.  Benimle birlikte öğrenmeye hazır mısınız?

Mısır, kültürü, tarihi ve insanlarıyla beni büyüleyen bir ülke oldu. Bu bölümde, orada yaşadığım bazı ilginç deneyimleri ve öğrendiğim bazı kültürel farklılıkları paylaşacağım. Hazırsanız başlayalım ????

Mısır’da eğlenmek ve vakit geçirmek için çok fazla seçeneğiniz var. Benim en sevdiğim aktivite, Nil Nehrinde tekne gezisi yapmak oldu. Bu sayede hem manzaranın hem de müziğin tadını çıkardım. Teknede bize çeşitli yemekler ve içecekler ikram edildi.

Mısır’da ziyaretçileri ağırlamak çok önemli bir erdem. Mısırlılar, misafirperverliklerini göstermek için ellerinden geleni yapıyorlar. Ben de birkaç kez Mısırlı meslektaşlarımın evlerine davet edildim. Onların evlerinde çok sıcak ve samimi bir ortam buldum. Ayrıca Mısırlılar evlerine girerken ayakkabılarını çıkarıyorlar; ben de buna dikkat ettim.

Evinde misafir olduğum bir Mısırlı arkadaşım, bana geleneksel olarak erkek konukların ev sahibinin sağına oturtulduğunu söyledi. Bu, onlara daha fazla değer verildiğini gösteriyormuş. Ben de bu kurala uyarak, ev sahibimin yanına oturdum.

Mısır’da yemek yemek de çok keyifli bir deneyimdi. Mısırlılar, çok lezzetli ve çeşitli yemekler yapıyorlar. Ama yemek yerken de bazı kurallara uymak gerekiyor. Mesela, bazı evlerde çatal bıçak kullanılıyor. Ama bazı yerlerde elinizle yemeniz gerekebilir. Bu durumda sağ elinizi kullanmanız daha uygun ????

Yemek yerken tabağınızda az bir yemek bırakmanız da iyi bir davranış sayılıyor. Çünkü bu, doyduğunuzu ve yemeği beğendiğinizi gösteriyor. Eğer tabağınızı tamamen bitirirseniz, ev sahibiniz size daha fazla yemek ikram edebilir.

Bir diğer önemli nokta yemeğe tuz koymaya çalışmayın. Çünkü bu, ev sahibinizin yemeğinin güzel olmadığını düşündürebilir. Ben de bu hatayı yapmamak için yemeği olduğu gibi yedim.

Kahire trafiği inanılmaz bir kargaşa. Her yer araba dolu ve korna sesleri kulakları sağır ediyor. Gecikmelerin çoğu trafikten kaynaklanıyor. Bu yüzden toplantılarınızı mümkün olduğunca erken saatlere veya akşamüstü saatlerine ayarlamaya çalışmalısınız ????

Görüşme esnasında dikkatinizi dağıtacak birçok şey olabilir. Geleneksel Arap iş adamları, telefona bakmak, arkadaşlarını ağırlamak veya başka toplantılara katılmak gibi şeyleri normal karşılıyorlar. Bizim için sinir bozucu olsa da onlar için saygısızlık değil. Bu yüzden anlayışlı olmak ve işinizi yapmak için uygun anı beklemeniz gerekiyor.

İşlerinizi Cuma günlerine bırakmamaya çalışın. Müslümanların kutsal günü olduğu için çoğu yer kapalı oluyor. Çalışma haftası Cumartesi’den Çarşamba’ya kadar sürüyor. Devlet kurumları ise Perşembe-Cuma veya Cuma-Cumartesi kapalı olabiliyor. Bu değişiklikler trafiği azaltmak için alınmış önlemler.

İş saatleri mevsime göre değişiyor. Kışın, birçok işyeri öğleden sonra birkaç saatliğine kapanıyor. Tipik çalışma saati 8:00-2:00 arasında. Ramazan ayında ise çalışma saatleri daha da kısalıyor.

Takvim konusunda da dikkatli olun. Mısır’da iki takvim kullanılıyor: Gregoryen takvimi ve Hicri takvim. Bildiğiniz gibi Hicri takvim 28 günlük aylara dayanıyor ve 12 aylık bir yıl 354 gün sürüyor. Tatil zamanları batı takvimiyle her yıl farklılık gösteriyor ve gerçek ay gözlemlerine bağlı olarak belirleniyor. Ayrıca Mısırlı Hristiyanların da kendi hicri takvimleri var.

Mısır’da hediye kültürü diğer ülkelerde olduğu gibi kendine özgü bir anlayışı bulunuyor. Hediye alırken veya verirken sağ elinizi kullanın. Bu saygı göstermenin bir yolu. Her iki elinizi de kullanabilirsiniz ama sol elinizi tek başına kullanmayın. Bu kabalık sayılıyor ????

Bir Mısırlı evine davetliyseniz, giderken pişmiş yiyecekler veya çikolata gibi hediyeler götürebilirsiniz. Bu onlara misafirperverliklerine teşekkür etmenin bir yolu. Ayrıca çiçekler genellikle cenaze ve nikah törenlerinde gönderilmekte olduğu için çiçek götürme gibi bir hataya düşmeyin. Batılılaşmış Mısırlılar bunu kabul edebilir ama geleneksel olanlar alınabilir. Ben de yaptığım ev ziyaretlerinde bunlara çok dikkat ettim.

Eğer hediye vermek istiyorsanız, mükemmel yapılmış bir pusula alabilirsiniz. Bu onlara Mekke’nin yönünü bulmalarına yardımcı olur. Ben de bir arkadaşıma böyle bir hediye aldım ve çok sevindi. Aynı zamanda küçük elektronik aletler de popüler hediyeler arasında. Örneğin; kol saati, kulaklık, kamera veya mini oyun konsolları

Mısır’a giden herkese bu kültürel farklılıklara dikkat etmesini öneririm. Çünkü bu sayede hem Mısırlılarla daha iyi anlaşabilir hem de onların güzel ülkesinde daha çok keyif alabilirsiniz.

Umarım yazım sizlere faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere kendinize iyi bakın ????

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

Şimdilik Utrader’dan haberlerimiz bu kadar, 15 Ocak’ta yayınlanacak 48. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz.    Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemizi ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz. Web sitemiz için TIKLAYINIZ

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

                                  MAKALE KÖŞESİ

KÜRESEL 2024 TEMEL GIDA TEDARİKİ, KURAKLIK VE İHRACAT KISITLAMALARI NEDENİYLE ZORLAŞACAK

Son yıllardaki yüksek gıda fiyatları, dünya çapındaki çiftçileri daha fazla tahıl ve yağlı tohum ekmeye yöneltti; ancak tüketiciler, olumsuz El Nino havası, ihracat kısıtlamaları ve artan biyoyakıt zorunlulukları nedeniyle 2024’te daha zor tedarik edilmesi durumuyla karşı karşıya kalacak.

Analistler, küresel buğday, mısır ve soya fasulyesi fiyatlarının – birkaç yıl süren güçlü yükselişin ardından – Karadeniz’deki darboğazların hafiflemesi ve küresel durgunluk korkusu nedeniyle 2023’te fiyatlarının azaldığını, ancak fiyatların yeni yılda arz şokları ve gıda enflasyonu karşısında kırılgan kalmaya devam edeceğini belirtti.

 

Makalenin tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

-Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa GÜLTEPE ile Röportaj

– UTİKAD Başkanı Ayşem ULUSOY ile Lojistikteki Güncel Gelişmeler

– Kurukahveci Mehmet Efendi şirketi YK Üyesi Mehmet KURUKAHVECI ile Röportaj

– Utrader, Özel Sektör, Kamu ve Akademiyi Entegre Ediyor

Yukarı konuları ve nicelerini içeren UTİC Dergisi 2023 sayımızı okumak için TIKLAYINIZ.

UTİC Dergimizin tüm sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ

                                      RÖPORTAJ KÖŞESİ

Uluslararası Ticaret Dergisi’nden;

Konşimento koleksiyonunuzdan sonra gemi eskileri ve flamaları toplamaya nasıl başladınız? Bir koleksiyoner olarak özellikle bir parçayı arıyor musunuz yoksa tesadüf eseri mi keşfediyorsunuz?

Koleksiyoner koleksiyonunu bilinçle, araştırma ile, çaba ile yapmıyor tesadüfe bırakıyorsa zaten o koleksiyoner değildir. Elbette araştırıyorum, söküme hangi gemi gelmiş, bunun özellikleri nedir, o gemiden hangi antikalar çıkacaktır.

Evet konşimento dışında gemi eskileri, gemi flamaları ve gemi saatleri (Marine choronometer) koleksiyonlarım da var. Özellikle gemi saati koleksiyonum Türkiye’deki en büyük koleksiyondur, bu sayıda başka hiçbir koleksiyoner de bulunmamaktadır. Bunlar tesadüfe bağlı oluşamaz. Tarihsel bilginiz olacak, marka bilginiz olacak, nasıl çalıştığına dair bilginiz olacak, bakımı konusunda bilginiz olacak. Bunlar olmazsa olmaz kesinlikle.

Röportajın tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

GÜNCEL HABERLER

TÜRK TİCARET BANKASI, 2024’ÜN İKİNCİ YARISINDA İHRACATÇININ HİZMETİNDE OLACAK

Türkiye İhracatçılar Meclisi, Türk Eximbank, 61 ihracatçı birliği ve 20 bankanın ortaklığında kurulan İhracatı Geliştirme (İGE) A.Ş’nin satın aldığı Türk Ticaret Bankası, 2024’ün ikinci yarısından itibaren bazı ürünlerle beraber ihracatçılara hizmet vermeye başlayacak.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe, ihracatçılar için 2023’ün nasıl geçtiğine değinerek, 2024 için hedeflerini paylaştı.

Dün akşam açıklanan asgari ücrete ilişkin değerlendirmede bulunan Gültepe, döviz kuru asgari ücrete yapılan zamma paralel olarak artmadığı takdirde 2023’ün ikinci yarısında yaşadıkları problemin aynı şekilde devam edeceğini kaydetti.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

TÜRKİYE’NİN İSPANYA’YA İHRACATINDA REKOR

Türkiye, İspanya’ya 8 milyar 548 milyon 883 bin dolarla tüm zamanların en yüksek ocak-kasım ihracatını gerçekleştirdi. En fazla ihracatı, 2 milyar 195 milyon dolarla otomotiv endüstrisi yaptı.
Türkiye, bu kapsamda ana pazarı Avrupa Birliği’nin (AB) önde gelen ülkelerinden İspanya’ya ihracatını da artırıyor. İkili ticarette atağa kalkan Türkiye ve İspanya, söz sahibi oldukları sektörlerdeki fırsatları değerlendiriyor.

Türkiye, bu dönemde İspanya’ya 8 milyar 548 milyon 883 bin dolarlık ihracat yaparak tüm zamanların en yüksek ocak-kasım rakamına ulaştı. İspanya’ya ihracat yıllık bazda yüzde 2,5 artarken, İspanya’nın Türkiye’nin toplam ihracatındaki payı yüzde 3,7 oldu.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

TİCARET BAKANLIĞI YENİ YILDA YAPAY ZEKA VE E-DÖNÜŞÜME ODAKLANACAK

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, 2024 yılında Türkiye e-İhracat Platformunu kurarak, ihracatçıların bu alandaki adımları öğrenebileceği yapay zekâ destekli bilgilendirme platformunu uygulamaya alacaklarını duyurdu.
Bolat, Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncellenmesine ilişkin çalışmalara devam ettiklerini belirterek, gümrük kapılarında fiziki müdahalesiz kontrol teknolojilerini yaygınlaştıracaklarını, hava yolu işlemlerinin dijitalleştirilmesi projesini de hayata geçireceklerini anlattı.

Ticaret ve sanayi odalarına yapılacak ödemeler dahil, tüm şirket kuruluş süreçlerinin elektronik ortama taşınacağını vurgulayan Bolat, elektronik defter uygulamasının devreye alınacağı bilgisini verdi.

E-Ticarette piyasa gözetimi ve denetimini etkinleştirmek üzere E-Ticarette Ürün Güvenliği Projesi’ni uygulayacaklarına dikkati çeken Bolat, “Piyasa Gözetimi ve Denetimi Eylem Planı’nı hazırlıyoruz. Ayrıca hizmet verdiğimiz esnaf ve sanatkarlarımız ile kooperatiflerimizin finansmana erişimlerini kolaylaştırıyoruz. Tüm bu süreçleri 2024 yılında devreye almış olacağız.” dedi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

2024 İÇİN PETROL FİYATI TAHMİNİ: KÜRESEL HAM PETROLÜ NELER BEKLİYOR?

Küresel petrol piyasaları 2024’te bazı ciddi olumsuzluklara ve zorluklara hazırlanıyor.
Yaklaşan resesyon, dünyanın büyük ekonomilerinde derinleşen yavaşlama, Çin’den beklenenden az talep ve daha az üretim, 2024’te petrol piyasalarının belirleyici özellikleri olacak.

Öncelikle ham petrolün 2023 yılındaki performansını özetleyelim.

2023’teki petrol piyasaları belirli özelliklerle tanımlanabilir. Bunlardan en önemlisi OPEC’in (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) uzun süreli üretim kesintileriydi. Birlikte küresel petrol arzının %40’ını karşılıyorlar.

Nisan 2023’te Örgüt, daha önce üzerinde anlaştıkları Ekim 2022’den itibaren günde 2 mbpd’lik (mbpd: milyon varil/günlük) kesintilere dayanarak günde 1,65 milyon varil tutarında ek kesinti duyurdu. Bu, küresel petrol talebinin yaklaşık %3’üne denk gelen yaklaşık 3,66 mbpd’lik kesintiye karşılık geliyordu. Piyasalar bu gelişmeye olumlu tepki verdi ve petrol fiyatları yükselişe geçti.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

BREXIT SONRASI İNGİLTERE AB STANDARTLARINDAN NASIL UZAKLAŞIYOR?

Brexit’ten üç yıl sonra, Birleşik Krallık hükümeti AB’nin karmaşık düzenleyici rejiminden ayrılmayı kutlarken, birçok firma bu “ayrılığın” uygulanabilirliğini maliyetli ve kafa karıştırıcı buluyor ve durumun daha da kötüleşeceğini söylüyor.

Hükümet, Brexit sonrası yeni bir kalite işareti için firmaları zorlamasına bir süre ara verse de kısa sürede fikrini değiştirdi ve bu fikir değişikliği neticesinde firmalar binlerce Sterlin zarara girerek testler yaptırmak zorunda kaldı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

ABD’Lİ ÇİP ÜRETİCİSİ NVIDIA’DAN YENİ ÇİP HAMLESİ

Nvidia, ABD’nin Çin’e yönelik ihracat kontrollerine uygun yeni bir oyun çipini piyasaya sürdü.

Nvidia yetklisi, yeni çipin ocak ayından itibaren Çinli kullanıcılara sunulacağını açıkladı. Yetkili, çipin performans ve verimlilik açısından sıçrama yaratacağını ifade etti.

ABD hükümeti ile birlikte kapsamlı çalışma yaptıklarını belirten yetkili, yeni ürünün ihracat kontrollerine tam uyacak şekilde tasarlandığını açıkladı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

KÜRESEL TİCARETTE KIZILDENİZ KRİZİ

Avrupa ve Asya arasındaki en kısa nakliye rotası olan, dünya ticaretinde lojistiğin %12’sinin gerçekleştiği ve yılda yaklaşık 1 trilyon dolar değerindeki malın geçtiği bölgede yaşanan gerilim, küresel ticareti de aksatabilir.

Krizle birlikte alternatif rota kullanmak isteyen şirketler Ümit Burnu’nu dolaşmak zorunda kalacak. Bu da yaklaşık 10 günlük bir ekstra zaman ve 6 bin kilometre daha fazla yol anlamına geliyor.

Gelişmelerin etkisiyle küresel navlun fiyatları yükseldi. 3 bin dolar olan Çin-İstanbul navlunlarında fiyat ay sonu için 6 bin dolara kadar çıktı. Uzmanlar ve analistler, krizin sürmesi halinde navlun fiyatlarında pandemi dönemindeki 20 bin dolarlı seviyelerin tekrar görülebileceğini öngörüyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

Ticari Yazışma kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Uluslararası Ticarette Yazışma Teknikleri kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ

HAYAT DERSİ

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler etiketimizi takip edebilirsiniz.

Tüm etiketlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

Fiyatlarda artış beklendiği zaman ihtiyaçtan fazla olarak alınan malzeme stoklarına ne ad verilir?

  1. Mevsim Stok
  2. Spekülatif Stok
  3. Promosyon Stok

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım

Ülkemizde serbest bölgeler ile ilgili ilk yasal düzenleme hangi yıl yapılmıştır?

a) 1980

b) 1985

c) 1989

Doğru cevap ; B şıkkı

ÇİZİM KÖŞESİ

SÖZ SİZDE

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu yeni yıldan beklentileriniz nelerdir? Kendinizi geliştirmek, yeni hedeflere ulaşmak veya hayatınızda yapmak istediğiniz önemli değişiklikler var mı? Ya da yeni yılda ülkemizin ticaretini ne gibi fırsatlar bekliyor olacak? Yeni yıl ile ilgili hislerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Utrader e-bültenimizin 47. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

Sağlık ve sevgiyle kalın…

Utrader Ailesi

Hakkımızda
Bu e-bültenin editörlüğü; Yavuz Dursun, Miray Yeleser, Merve Saçlı, Aslı Akbacak, Esma Dedeoğlu ve Yağmur Serinyel tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Linkedin Instagram Twitter Facebook Telegram Youtube E-BültenPodcastBir yanıt yazın

5 × one =