UTRADER e-Bülteni 17

Utrader e-Bülteninin 17. Sayısından merhaba!

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

Geçen ve bu haftanın güncel olaylarından kısaca bahsettiğimiz bu bölümüzde 31 Ekim Dünya Tasarruf günü ile başlamak istiyoruz.

Tasarruf etmenin insanlar ve ülke ekonomileri için ne kadar önemli olduğunu vurgulamak amacıyla 1924 yılında World Savings Banks Institute (WSBI-Dünya Tasarruf Bankaları Enstitüsü) adlı bir enstitü kurulmuştur. O tarihten bu yana da Dünya Tasarruf Günü’nün kutlanması bir gelenek halini almıştır. Bu gün dünyanın her yerinde, tasarrufun teşvik edilmesine adanmış bir gün olarak kabul edildi.

10 Kasım ∞

Cumhuriyetimizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının yıldönümü. Bu sene de tüm Türkiye bir kez daha kendisini minnetle anacak ve Cumhuriyetimizin ilelebet yaşaması için attığı temeller doğrultusunda ilerlemeye devam edecek.

Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere o dönemde vatan için savaşan, özgürlüğümüz ve bağımsızlığımız için mücadele eden herkesi minnetle anıyoruz. Bizlere bıraktıkları bu mirası ilelebet sürdürme gayreti ile onlardan aldığımız ilhamla yolumuza devam ediyoruz.

Bu vatanı savunan, her karış toprağında kanlarını akıtmış ve büyük fedakarlıklar ile bizlere emanet etmiş şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize de uzun ömürler dileriz.

Kasım ayına girdik. Yılı yavaş yavaş kapatmaya hazırlanırken, gelen ekonomik veriler de bir o kadar değerli. Son 11 ayın ekonomik tablolarına kısaca bir bakalım.

Avrupa Merkez Bankasının (ECB) Ekim başında almış olduğu faiz kararları euronun dolar karşısında bir miktar değerlenmesine neden olmuş olsa da, daha sonra FED’den gelen açıklamalar ile tekrar doların altına düştü ve tarihinde olmadığı kadar değer kaybetti. Türkiye ekonomisinin cari açığını arttıracak bu gelişme, İhracatçılar için yönetilmesi gereken bir çok riski barındırıyor.

Dünya Ticaret Örgütünün (WTO) küresel ticaretin yaklaşık yüzde 90’ını gerçekleştiren 70 ülkenin aylık dış ticaret verilerini kullanarak hesapladığı yıllıklandırılmış küresel ticaret tutarı 23,9 trilyon dolar olarak gerçekleşti.

2022 yılı Temmuz ayında gerçekleşen küresel ticaret bir önceki senenin aynı ayına göre %1,7 artışla 2,06 trilyon oldu. Küresel Ticaret verilerinin son iki aydır düşmesi ile Baltık Kuru yük endeksi verilerinin birleştirilmesi ile bu düşüşün devam edeceği öngörülüyor.

Kaynak: TİM Ekim 2022 Ayı Ekonomik ve Dış Ticaret Bülteni

Türkiye’nin Eylül ayı dış ticaret verilerine bakıldığında ise ihracatın geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %9,2 artışla 23,3 milyar dolar, ithalatın ise %41,5 artışla 33,0 milyar dolar olarak gerçekleştiği görüldü.

Kaynak: TİM Ekim 2022 Ayı Ekonomik ve Dış Ticaret Bülteni

İhracatın sektörlere göre dağılımı ise şu şekilde gerçekleşti:

Kaynak: TİM Ekim 2022 Ayı Ekonomik ve Dış Ticaret Bülteni

Hanehalkını en çok ilgilendiren rakam ise tabii ki Enflasyon. Ekim 2022 enflasyonu Tüketici Fiyat Endeksine göre bir önceki aya göre %3,54 ve bir önceki yılın aynı ayına göre ise %85,51’lik bir değişim gösterdi.

Kaynak: TÜİK, Tüketici Fiyat Endeksi, Ekim 2022

TÜFE Ana harcama gruplarına göre yıllık değişim oranları ise aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz. Buradan da görülebileceği gibi yıllık bazda en büyük değişim ulaştırma, gıda ve alkolsüz içecekler ve ev eşyası ve grubunda gerçekleşti.

Kaynak: TÜİK, Tüketici Fiyat Endeksi, Ekim 2022

Ana harcama grupları itibarıyla 2022 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup %0,36 ile eğitim oldu. Buna karşılık, 2022 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise %8,34 ile giyim ve ayakkabı oldu

Kaynak: TÜİK, Tüketici Fiyat Endeksi, Ekim 2022

Yurtiçi Üretim Endeksi ise Ekim ayında bir önceki aya göre %7,83, bir önceki yılın Aralık ayına göre %96,74, bir önceki yılın aynı ayına göre %157,69 ve on iki aylık ortalamalara göre %122,93 artış gösterdi.

Kaynak: TÜİK, Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi, Ağustos 2022

Şimdi de işgücü istatistiği ile güven endekslerine kısaca bakalım.

2022 Temmuz ayında işsiz sayısı, bir önceki aya göre 113 bin kişi azalarak, 3 milyon 445 bin oldu. İşsizlik oranı %0,3 puanlık azalış ile %10,1 gerçekleşti.

Kaynak: TİM Ekim 2022 Ayı Ekonomik ve Dış Ticaret Bülteni

Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı 2022 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre 2,6 puan azalarak %19,8 oldu. Zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı %13,3 iken potansiyel işgücü ve işsizlerin bütünleşik oranı %16,4 olarak tahmin edildi.

Kaynak: TÜİK, Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi, Ağustos 2022

2022 yılı Eylül ayında Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) bir önceki aya göre 2,2 puan azalarak 99,9 seviyesinde gerçekleşti. Genel gidişat ve sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkilerken, mevcut toplam sipariş miktarı, mevcut mamul mal stoku, gelecek üç aydaki üretim hacmi, toplam istihdam, ihracat sipariş miktarı ve son üç aydaki toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi. (Kaynak: TİM Ekim 2022 Ayı Ekonomik ve Dış Ticaret Bülteni)

Ekonomik Güven Endeksi aynı düzeyde kalarak 94,3 olarak kaldı. Tüketici Güven Endeksi ise Eylül ayında bir önceki aya göre %0,3 artarak 72,4 oldu. (Kaynak: TİM Ekim 2022 Ayı Ekonomik ve Dış Ticaret Bülteni)

Kaynak: TİM Ekim 2022 Ayı Ekonomik ve Dış Ticaret Bülteni

Önümüzdeki 2 hafta içinde açıklanacak olan işgücü istatistikleri , ödemeler dengesi, sanayi üretim endeksi ve Para Politikası Kurulu Kararı ile Tüketici Güven Endeksi, Reel Kesim Güven Endeksi ve kapasite kullanım oranları rakamlarını da sizler için takip edecek ve bir sonraki bültenimizde paylaşacağız.

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haberler ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

UTRADER’DEN HABERLER

Akademi Ödülleri sonuçları açıklandı

Uluslararası Ticaret Ağı Derneği (UTRADER) ile Sakarya Üniversitesi’nin düzenleyicileri olduğu UTRADER Akademi Ödülleri’nin Ocak 2022’de başlayan başvuru sürecinin sona ermesinden sonra jüri değerlendirmeleri de tamamlanarak üç kategorideki birinciler belirlendi.

75 Üniversite ve 7 kurumdan 200’den fazla araştırmacının başvurduğu ödüllere başvuran tüm araştırmacılara çalışmaları ve katkıları için çok teşekkür ederiz.

Ödül Töreni ise 15 Kasım’daki davetli katılımcılar ile İÜ Baltalimanı Tesislerinde gerçekleştirilecek.

Akademi Ödülleri 2023 için şimdiden hazırlıklar başladı.

Duyuru ve daha fazla bilgi için Akademi Ödülleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Utrader Podcast Sezonu devam ediyor

31 Ekim’deki 2. Sezon 2. Bölümümüzün konuğu Drone ve Lojistik Profesyoneli Sayın Burak Çalışkan oldu. Kendisi ile Drone ve İHA’ların ticari kullanımı üzerine çok güzel bir söyleşi gerçekleştirdik. Bu bölüme aşağıdaki Spotify ve Google Podcast linklerimizden ulaşabilirsiniz.

14 Kasım’da ise Cabin Crew Directorate Sayın Teoman Erdağ ile Havayolu Kabin Hizmetleri ve Taşımacılığı üzerine bir söyleşi gerçekleştireceğiz. Bir hafta sonra yayınlanacak söyleşimize yine Spotify ve Google Podcast üzerinden ulaşabilirsiniz.

Spotify üzerinden yayınlarımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Google Podcast üzerinden yayınlarımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Sesli e-bültenlerimizi dinlediniz mi?

Tüm yazılı e-bültenlerimizin seslendirilmiş haline artık sesli yayın platformlarımız ve web sitemizin blog bölümünden ulaşabilirsiniz. Yürürken, dinlenirken, otobüste, arabada, parkta, öğlen arasında, kulaklığınızı takarak 10 dakikada içeriklere hızlıca ulaşabileceğiniz ve gündemi kaçırmadan öğrenebileceğiniz sesli e-bültenlerimiz ile yeni bir deneyim sizleri bekliyor. Tuğçe Çokyaşar’ın seslendirdiği e-bültenlerimiz Spotify, Anchor ve Google Podcast üzerinde!

                              SpotifyAnchorGoogle Podcast

Ticaret Ligi Bilgi Yarışmamız iki haftayı tamamladı

Toplamda 14.000.TL hediye çekinin verildiği yarışmamızda 2 hafta geçti bile. Siz de yüzlerce kişinin yarıştığı ve sahasının profesyonellerinin de katıldığı bu yarışmada yer almak istiyorsanız sosyal medya hesaplarımızı hemen takibi alın.

İşte ilk iki haftanın birincileri;

Web sitemizdeki “Ticaret Ligi 2. Sezon” sayfamızdan da detaylı bilgilere ulaşabilir ve kayıt olabilirsiniz. Web sitemize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Yarışmanın nasıl yapıldığını ve kurallarını öğrenmek için Youtube’da yayınlanan “Kurallar videolarımızı” izleyebilirsiniz. Kurallar Videolarına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

Şimdilik Utrader’dan haberlerimiz bu kadar, 21 Kasım’da yayınlanacak 18. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz. Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemizi ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz. Web sitemiz için TIKLAYINIZ.

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

MAKALE KÖŞESİ

Küresel Ticaret Daralıyor

Küresel sistem her taraftan yükselen bir enflasyon baskısı altında bulunuyor. On üç yıldan beri enflasyona neden olmaksızın yönetilen parasal genişleme, sonunda uzun zamandır unutulmuş olan enflasyon olgusunun yeniden ortaya çıkmasına yol açtı. Bu gelişmeyle birlikte enflasyonu düşürmek için faiz artırımları da devreye girdi. Görülen o ki önümüzdeki dönem enflasyonu düşürebilmek için faizlerin artmaya devam edeceği, talebin ve yatırımların kısılacağı ve doğal olarak büyüme hızlarının düşeceği bir dönem olacak. Bütün bu sıkılaştırıcı politikaların dünyada talebi düşürürken arzın aynı düzeyde kalması mümkün olmayacağına göre üretimde de düşüş yaşanması kaçınılmaz olacak.

(18 Ekim 2022, blog yazısı)

Makalenin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

UTİC Dergimizin tüm sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

GÜNCEL HABERLER

AB, gaz borsalarına müdahaleye hazırlanıyor

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Strazburg’da, Avrupa’daki enerji krizine yönelik hazırladıkları yeni tedbirleri içeren paket hakkında basına açıklamalarda bulundu. AB ülkelerinin enerji krizine karşı birlikte hareket etmesi gerektiğini söyleyen von der Leyen, “Bu teklifle bugün ortak gaz satın alma işlemini operasyonel hale getiriyoruz.” dedi.

Von der Leyen, üye ülkelerin ve enerji şirketlerinin birbirlerinden daha fazla teklif vermek yerine gazı ortak biçimde satın almaları gerektiğine işaret etti.

Ortak satın almanın bağlayıcı unsurları olacağını anlatan von der Leyen, doğalgaz depolarını doldurmak için gereken miktarın yüzde 15’inin ortak alımla gerçekleşmesinin zorunlu hale geleceğini ifade etti.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

Çin dünyanın fabrikası olma hakimiyetini kaybediyor

Çin, uyguladığı “Sıfır Kovid” politikası yüzünden, küresel ticaretteki hakimiyetini erozyona uğratmaya başladı. Özellikle kilit sektörler olan imalat ve ihracat pazar payını Asyalı komşularına kaptırıyor.

MDS Transmodal’in CNBC ile paylaştığı verilere göre, Çin giyim, aksesuar, ayakkabı, mobilya ve seyahat eşyaları dahil olmak üzere kilit tüketici kategorilerinde payını kaybederken, mineraller ve ofis teknolojilerinde yapılan ihracat da düşüşler görülüyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

Otomobil ve hafif ticari pazarı Ekim’de yüzde 14,9 arttı

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre otomobil ve hafif ticari araç pazarı yıllık yüzde 14,9 artışla 65 bin 222 oldu. Otomobil satışları Ekim’de yıllık yüzde 17,1 artışla 47 bin 440 olurken hafif ticari araç pazarı yüzde 9,5 artışla 17 bin 782 adet olarak gerçekleşti.

Yılın ilk 10 ayında otomobil ve hafif ticari araç pazarı yıllık yüzde 4,7 düşüşle 585 bin 752 adet oldu. İlk 10 ayda otomobil yüzde 6, hafif ticari araç pazarı ise yüzde 0,4 daraldı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

Belçikalı parke devi enerji masrafı yüzünden üretimi durduracak

Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte ortaya çıkan ve Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’dan alınan enerji kaynaklarını azaltma politikaları sonucu zor günler geçiren Belçika’da enerji krizi derinleşmeye devam ediyor. Ülkenin Flaman bölgesinde yer alan en büyük üreticilerden biri sayılan Unilin şirketi enerji krizi yüzünden üretime ara vereceğini duyurdu.

Parke ve PVC yer kaplaması ürünleri üreten ve 1.100 işçisi bulunan fabrikanın yetkilisi Sander Laridon yaşanan fiyat yükselişi ve alınan siparişlerdeki azalma nedeniyle üretime üç hafta boyunca ara vermek zorunda kaldıklarını bildirdi. Konuya ilişkin olarak basına bir açıklama yapan Laridon, “Hammadde ve enerji masraflarımız yüzde 300 ila 400 oranında artmış durumda. Aldığımız siparişler ise yüzde 20 ila 30 oranında azaldı. Enerji krizi yüzünden bin kadar işçimizi ‘geçici işsiz’ statüsüne almak zorunda kalacağız” ifadelerini kullandı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

TOGG ne zaman satışa çıkacak, fiyatı ne kadar olacak?

TOGG ne zaman satışa çıkacak? sorusunun yanıtı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda gerçekleşen tanıtımın ardından merakla sorgulanmaya başladı. Türkiye’nin ilk yerli otomobili olan TOGG, elektrikli olması nedeniyle de oldukça ilgi çekti.

TOGG’un C-segment SUV modelinin arkadan itişli versiyonları düşük ÖTV diliminde yer alacağı ön görülüyor. Anadolu Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan “TOGG, yüzde 10 ÖTV diliminde kesin kalıyor. Biz fizibilite yaparken ÖTV’yi yüzde 7 hesaplamıştık. Üç puanlık bir fazlalık var ÖTV’de” dedi.

ÖTV dilimine göre hesaplandığında TOGG’un C-segment SUV modelinin 900 bin lira civarında olması bekleniyor. Ekim sonu itibariyle seri üretime geçmeye başlanacak olan TOGG, satışa Şubat 2023’te çıkacak.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

SAÜ İşletme Fakültesi’nden Dünya Çapında Başarı

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İşletme Fakültesi AACSB International Akreditasyonundan geçerek Stanford, Harvard, MIT gibi dünyaca ünlü üniversitelerin sahip olduğu akreditasyona sahip oldu.

1916 yılında kurulan ve dünyada işletme fakültelerine, küresel olarak tanınan akreditasyonu veren en eski kuruluş olan AACSB International, Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida Eyaletinin Tampa kentinde 31 Ekim’de yaptığı açıklama ile Sakarya Üniversitesinin İşletme Fakültesi için işletme akreditasyonunu almaya hak kazandığını duyurdu.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

AACSB’nin orijinal haberine ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Uluslararası ticarette değişimin büyük günü!

Elektronik Ticaret Belgelerinin İngiltere Parlamentosundaki yasal süreci başladı. 2023 ortalarında, İngiliz Yasalarına göre konşimento, bono, poliçe gibi kıymetli evrak dijital ortamda işleme alınabilecek ve kağıtsız uluslararası ticaret yapılabilecek.

Böylece, kağıt, e-posta ya da PDF olmadan sadece gerçek zamanlı Veri Akışı ile uluslararası ticarette mal ve finans işlemleri yapılabilecek.

Büyük heyecanla beklenen bu düzenleme, dünya ticaretini kökten değiştirecek. Neden mi? konşimentoların %80’i dahil mal ve finansmanın operasyonunda İngiliz Hukukunu esas alınıyor. Bugüne dek önden koşan teknolojik çözümler şimdi standartların da oluşması ile yerini bulabilecek.

(Kaynak: Meral Şengöz, LinkedIn)

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi hashtag imizi takip edebilirsiniz.

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

HAYAT DERSİ

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler hashtag imizi takip edebilirsiniz.

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

Aşağıdakilerden hangisinde satıcı CPT’deki yükümlülüklere sahiptir?

a) FOB

b) CIP

c)  FAS

d)  DDP

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım

Aşağıdaki bankalardan hangisinin akreditif işlemlerinde adının belirtilmesine gerek yoktur?

a)    Ödeme Bankası

b)    Kabul Bankası

c)   İştira Bankası

d)   Müşteri Bankası

Doğru cevap ; D şıkkı

KARİKATÜR KÖŞESİ

Diğer karikatürlerimize ulaşmak için Telegram hesabımızdaki #karikatür etiketimizi kullanabilirsiniz.

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

SÖZ SİZDE

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Mesela elektrikli TIR’lar hakkında ne düşünüyorsunuz? Amazon’un Volvo’dan sipariş ettiği 20 elektrikli TIR yeni bir devrin kapısını mı açıyor?

(Kaynak: https://electrek.co/2022/10/06/amazon-orders-20-electric-trucks-volvo/)

Utrader e-bültenimizin 17. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

Sağlık ve sevgiyle kalın…

Utrader Ailesi

Abone olmak için https://utrader.org/ adresimizi ziyaret edin. Web sayfamızın en altındaki e-bültenimize abone olun kutusuna mailinizi yazın.

Hakkımızda

Bu e-bültenin editörlüğü; Tuğçe Kayacı, Yavuz Dursun, Miray Yeleser, Merve Saçlı, Kerem Manav, Serhat Evlioğlu tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegramYoutubeE-BültenPodcastBir cevap yazın