UTRADER e-Bülteni 11

 

 

 

 

Utrader e-Bülteninin 11. Sayısından merhaba!

 

Her sayıda olduğu gibi bu hafta da okurken keyif alacağınızı düşündüğümüz capcanlı bir e-bülten içeriğimiz ile karşınızdayız. İşte sizler için derlediğimiz e-bülten gündemimiz.

 

Ağustos ayının ortasına geldik. Yılın en sıcak ayı olarak bilinir. Büyüklerimiz bu ay için “Harman ayı” demişler, “eyyam-ı bahur” demişler, “yarısı yaz, yarısı kış” demişler. Bir rivayete göre adını bir Roma imparatorundan almış. Neden Temmuz ve Ağustos
aylarının arka arkaya 31 olduğu ile ilgili de bir çok hikaye var. Türkiye’nin yakın geçmişinde ise Ağustos ayının bu ikinci yarısı hüzünle ve acı ile hatırlanır.

17 Ağustos 1999 günü saat 03:02’de 7,4 şiddetinde Gölcük merkezli deprem ile sadece Marmara bölgesi sallanmadı, tüm Türkiye ayağa kalktı. Tüm iller, yardım için Gölcük, Kocaeli, Sakarya, İstanbul’a akın edip, ellerinde, avuçlarında, depolarında ne varsa ulaştırdılar. 52 ülke yardım eli uzatarak yaraları sarmaya çalıştı. Enkaz kaldırma çalışmaları aylarca sürdü. Depremin devam eden etkileri hem iş dünyasında hem de sosyal hayatta çok derin hissedildi.

 

17 Ağustos depremi hem inşaat sektöründe, hem şehircilik alanında hem de sosyal dayanışmada yeni bir dönüm noktası oldu. 19 Ağustos’un BM İnsani yardım günü ilan edilmesinde bir etkisi olmuş mudur acaba?

 

17 Ağustos depreminde yıkılan o binalar Türkiye’deki inşaat, yapılaşma, konut ve fabrika yeri seçimi ile ilgili bilinci ve zihniyeti kökten değiştirdi. Bu doğa olayından dersler çıkartıldı, daha doğa dostu yaşam ve çalışma ortamları için adımlar atıldı. Ancak yeterli mi; tabii ki değil. Daha katetmemiz gereken çok yol var. Bu vesile ile yakınlarını kaybedenlere bir kez daha başsağlığı dileyerek, vefat edenlere de Allah’tan rahmet dileriz.

 
 

Ekonomi, iş ve uluslararası ticaret dünyası için de ağustos ayının 15’i ile 28’i arasında iki hafta boyunca yoğun bir gündem olacak;

 

18 Ağustos’ta TCMB Para Politikası Kurulu Toplanacak ve yeni faiz kararını öğrenmiş olacağız, şimdiye kadarki faizler şu şekildeydi:

23 Ağustos’ta Tüketici Güven Endeksi, 25 Ağustos’ta ise Reel Kesim Güven Endeksi ara dönem verileri açıklanacak. Tüketici Güven Endeksi Haziran’da 63.4, Temmuz’da 68.0 gerçekleşirken, ağustos ayının son haftasına girilirken açıklanacak son ön veriler piyasalar için önemli bir gösterge olacak.

 

25 Ağustos’ta ayrıca Kapasite Kullanım oranları da açıklanacak. Bu da üretim sektörü ile ilgili önemli ipuçlarını sağlayacak.

 

Tüm iş insanlarımıza, çalışanlarımıza ve sektörde gayretle çalışan kamu ve özel sektör paydaşlarımızın şimdiden 30 Ağustos, Zafer Bayramı’nı kutlayarak diğer başlıklarımıza geçmek istiyoruz.

 

Bu sayımızda da ilk önce derneğimizin faaliyet, etkinlik ve projelerinin bir özetini yaparak başlıyoruz. Daha sonra güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz “Haber ve Gelişmeler” bölümleri ile sizlere zevkli bir okuma diliyoruz.

 

UTRADER’DEN HABERLER

Utrader Podcast; Anchor, Spotify, Youtube’un ardından artık Google Podcast’te!

 

Güncel konulardan dış ticarete, konuklarının yaşam kesitlerinden tecrübelerine kadar birçok yönlerini ortaya koyan Utrader Podcast yayınlarımızı artık Google Podcast üzerinden de dinleyebileceksiniz. Gün içindeki yaşam koşuşturmanız arasında soluklanmaya ihtiyacınız varsa ve aynı zamanda gözlerinizi kapatarak günceli takip etmek istiyorsanız sizi Utrader Google podcast kanalımıza abone olmaya davet ediyoruz.

 

Utrader Google Podcast kanalına abone olmak için TIKLAYINIZ.

 

Ticaret Ligi 2.Sezonunun “Zirveye Giden Yolda Sırt Çantanızı Hazırlayın”

konulu kurallar videomuz haftaya yayında. 

 

Yeni sezonda, toplam 14.000.-TL hediye ile 11 hafta sürecek Türkiye’nin en eğlenceli, interaktif, canlı yayınlanan ve tamamı dijital tek Dış Ticaret Bilgi Yarışması “Utrader Ticaret Ligi” nin kurallar videosu haftaya yayınlanıyor.

 

Bu videomuz ile yarışmaya nasıl katılabileceğiniz, nelere dikkat etmeniz gerektiği ve sizleri bekleyen ödül ve sürprizlerden haberdar olacaksınız.

 

Videomuz Sosyal Medya Hesaplarımızda duyurulacaktır. Bizi takip etmeyi ihmal etmeyin.

 

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

 

İşte Utrader! Projelerimizin, gücümüzün, dostluk ve birlikteliğimizin bir yansıması olan yeni videomuz yayınlandı.

 

Kuruluşundan beri, samimi, inovatif, tarafsız, paylaşımcı, bilim odaklı ve kendinden başka herkesi düşünen bir dernek.

Karşılıksızlık esasını kendine rehber edinen ve tamamen organik olan bir dernek.

Birlikte çok daha güçlüyüz!

 

Videonun tamamını izlenmek için TIKLAYINIZ.

 

 
 

En güncel Sosyal Medya Paylaşımlarımız

Her gün sabah saatlerinde yapılan paylaşımlarımıza ulaşmak için aşağıdaki Sosyal Medya hesaplarımızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

 

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegram

 

 

Şimdilik Utrader’dan haberlerimiz bu kadar, 29 Ağustos’ta yayınlanacak 12. sayımızda da projelerimiz ve etkinliklerimizi duyurmaya devam edeceğiz. Tüm etkinlik ve güncel faaliyetlerimizden haberdar olmak için web sitemiz ve sosyal Medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz. Web sitemiz için TIKLAYINIZ.

 

Dernek haberleri özetimizden sonra, şimdi de sizleri bu sayı için hazırladığımız diğer içeriklerimiz ile baş başa bırakarak keyifli okumalar ve dakikalar geçirmenizi diliyoruz.

 

 

MAKALE KÖŞESİ

 

Gelişen Teknolojiler Dış Ticareti Nasıl Şekillendiriyor?

 

Ticaret Bakanı Danışmanı Sn. Yasin Uzun UTİC Dergisi için, Gelişen Teknolojilerin Dış Ticareti nasıl şekillendirdiğini kaleme aldı.

 

Yeni sanayi devrimini mümkün kılan önemli teknolojilerin dış ticaretteki kullanımlarına ilişkin sağladıkları katma değer, trendler ve beklentilere dair büyük resmi ortaya koyan makale, Ticaret Bakanlığı özelinde “İhracat Sürecinin Blockchain Teknolojisi ile (Ülke içinde) Uçtan Uca Tasarımı” projesine atıf yaparak kamudaki uygulama örneklerine değinmiş ve konunun daha geniş kesimler ile ele alınmasına yönelik iş birliğinin önemine vurgu yapmıştır.

 

Makalenin tamamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

UTİC Dergimizin diğer sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

UTİC Dergimizin tüm sayı ve yazılarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

 

GÜNCEL HABERLER

Singapur, ticaret belgelerinin dijitalleşmesi için adım attı

Singapur, bir süre önce elektronik işlemler yasasını kabul ederek dış ticarette uçtan uca dijital dokümantasyon sürecinin yolunu açtı. Avustralya’dan Çin’e malzeme taşıyan bir konteyner sevkiyatında gerçekleşen bu süreç elektronik olarak 48 saatten daha kısa bir sürede tamamlandı. Böylelikle bu dönüm noktası, ticaret belgelerinin dijitalleştirilmesinin gerçekleştirilmesine bir adım daha yaklaştırdı.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 
 

Deniz navlunu en düşük seviyesini gördü

 

Drewry Dünya Konteyner Endeksi’ne göre, ana okyanus aşırı rotalarda 40’lık konteynerin fiyatı 4 Ağustos’ta sona eren haftada yüzde 2 düşüşle 6,762 dolardan 6,628 dolara geriledi. Bu, Haziran 2021’den beri en düşük seviye oldu.

 

Şanghay’dan Rotterdam ve Cenova’ya taşımacılık maliyeti Mayıs 2021’den beri en düşük seviyeye, Şanghay-New York arası maliyet de Haziran 2021’den beri en düşük seviyeye indi.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

Türkiye, Rusya’nın ticaret kapısı oldu

 

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle yaşanan savaş nedeniyle ABD ve AB’nin ambargolarıyla karşı karşıya kalan Rusya’da hükümetin mart ayı itibarıyla paralel ithalata izin vermesi, Türkiye’yi bu ülkeye yönelik “transit hub”a dönüştürdü. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen yükler, ambargo taramasının ardından Türkiye’nin çeşitli limanlarına boşaltılıyor ve mallar milleştirilmeden reexport işlemiyle Rusya’ya gidecek gemilere aktarılıyor.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

“IKEA’nın yokluğu Türklere yarar ama…”

 

Türk mobilyacılar yıllardır bekledikleri fırsatı nihayet yakalamış görünüyor. İzvestiya gazetesi, Türkiye’nin Rusya’ya mobilya ihracatının yüzde 88 arttığı haberini gündeme taşıdı. Ancak Türk ürünlerinin Rusların çoğunluğunun zevkine ne kadar hitap ettiği tartışmaya açıldı.

 

 Yılın ilk 6 ayında satılan mobilyanın toplam değeri 65 milyon dolar. Geçtiğimiz yıl bu miktar 40 milyon dolar idi. Ajansa konuşan İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Nuri Gürcan, yıl sonuna kadar ihracatı 100 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

Bulgaristan kapısı yaş meyve-sebze ihracatçısına duvar oldu

TİM Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu Üyesi Berdan Ber, ihracatta ilk ortak pazara giriş noktası olan Bulgaristan’a girişte büyük sıkıntılar yaşandığına dikkat çekti.

Berdan Ber, “Son bir yılda hükümetin üç defa değişmek zorunda kalmasından dolayı girişlerde yaşanan sıkıntılar artıyor. Geçmiş dönemdeki hükümetin görevlendirmiş olduğu bir kurum, yetkilerinin elinden alınmasından ötürü ülkemizden çıkan sağlık sertifikalı tüm gıda ürünlerinin ortak pazara girişini yavaşlatıyor ya da farklı sorunlara sebep oluyor.” şeklinde konuştu.

 

Bulgaristan’da şu anda çok ciddi bir bürokratik kargaşa olduğunu söyleyen Ber “Normal süreç işleyişinde Avrupa Birliği’ne giden tüm gıda ürünlerinin, ortak pazara ilk giriş noktasında uluslararası sağlık kontrollerinin yapılması gerekiyor. Pazartesi gününden beri bu yapılamıyor.” dedi.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

İhracatta yavaşlayan siparişler ve parite endişesi

Türkiye’nin ihracat gelirleri 7 ayda yüzde 19 arttı ancak yavaşlayan siparişler endişe yaratıyor. İhracattaki bir diğer sorun ise parite kaynaklı riskler.

 

Ukrayna savaşının küresel yansımaları, resesyon işaretleri, başta Avrupa olmak üzere artan enflasyonist baskı ve gerileyen alım gücü temel ihracat pazarlarında bozulma işaretlerini beraberinde getirdi. Yavaşlayan ya da gerileyen siparişler, yıl sonu ihracat hedeflerinde de aşağı yönlü revizyonlara yol açtı. İhracattaki bir diğer sorun ise euro/dolar paritesindeki gerileme olarak görülüyor.

 

TOBB Hazır giyim ve Konfeksiyon Sektör Temsilcileri, Ford Otosan ve Tofaş Yetkilileri, İSO Sektörel PMI Anketleri, Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Temmuz raporlarına göre ön plana çıkan konular:

  • ‘Bir önceki yılı yakalarız’ hedefi
  • Hedeflere aşağı yönlü revizyon
  • Yeni ihracat siparişlerinde düşüş
  • Parite riski, olarak tespit edildi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

Apple ve Amazon’un satışları yükselen fiyatlara rağmen nasıl artıyor?

Amazon ve Apple beklenenin üzerinde satış verileri açıklayarak yatırımcılara, küresel ekonomideki yavaşlamayla başa çıkabileceklerine dair güvence verdi.

 

Amazon, Prime üyeliğinin fiyatını arttırarak gelirlerini yükseltmeyi planladığını duyururken Apple da en popüler ürünü olan iPhone’lara yönelik talebin güçlü bir şekilde devam ettiğini belirtti.

 

Apple ve Amazon’un çeyrek dönem raporları, tüketicilerin ekonomik atmosfere nasıl tepki verdiğini gözlemek için ekonomistler ve yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

O şirket tek seferde cirosunun yarısını elde etti

E-Data Teknoloji tek seferde 35,2 milyon TL ihracat geliri elde etti.

 

E-Data (#EDATA) 25 Temmuz 2022’de KAP’a yaptığı açıklama ile tek seferde 35.117.265,58 TL tutarında ihracat gerçekleştirdiğini duyurdu.

Açıklamada söz konusu tutarın tahsil edildiği belirtildi.

 

Şirket, 2022 üç aylık faaliyet döneminde 70,4 milyon TL satış geliri elde etmişti. E-Data Teknoloji’nin tek seferde elde ettiği 35,2 milyon TL tutarındaki ihracat geliri ilk çeyrek dönemdeki satış gelirinin yarısına denk geliyor.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

Aynı numaraya sahip iki konteyner olabilir mi?

The Chittagong Liman Yetkilileri (CPA) iki konteynere aynı iki numaranın verildiğini tespit etti.

 

Her ikisi de 40 foot olan konteynerler SLHU4500470 numarasına sahip, ancak mühür numaraları farklı: 001535 ve GTS 005946.

Liman yetkilileri, iki konteynerden birinin bilgisayar aksesuarları, diğerinin ise güneş enerjili fotovoltaik su pompaları taşıdığını belirttiler.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ.

 

Akıllı Lojistik Uygulamaları ve Lojistikte Dijital Dönüşüm

06 Temmuz 2022 tarihinde Akdeniz İhracatçı Birlikleri tarafından Dr. Umut KÖKSAL’ın sunumuyla “Akıllı Lojistik Uygulamaları ve Lojistikte Dijital Dönüşüm” eğitimi gerçekleştirildi. Programı kaydına Youtube üzerinde ulaşabilirsiniz.

 

Videoyu izlemek için TIKLAYINIZ.

 

KİTAPLARLA HATIRLANANLAR

Diğer Kitap Tavsiyelerimiz için Telegram Kanalımızdaki #kitapönerisi hashtag imizi takip edebilirsiniz.

 

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

HAYAT DERSİ

Diğer alıntı, güzel söz, tavsiyeler için Telegram Kanalımızdaki #sözler_tavsiyeler hashtag imizi takip edebilirsiniz.

 

Tüm hashtaglerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

DIŞ TİCARET KONULARINDA KENDİNİZİ SINAYIN

Kaynak: Ticaret Bakanlığı web sitesi, https://www.trade.gov.tr/free-zones/general-outlook

Aşağıdakilerden hangisi farklı ülkelerdeki serbest bölge uygulamalarının ortak özelliklerinden birisidir?

 

a) Özel teşviklerin sağlanması

b) Yurtiçi vergilendirme

c) Beyanname zorunluluğu

 

Sorunun doğru cevabını [email protected] adresine göndererek detaylı açıklamayı öğrenebilirsiniz.

 

Bir önceki bültenimizdeki sorumuzu hatırlayalım

 

Eşyanın belge kontrolüne veya fiziki muayeneye tabi tutulmadığı hat hangisidir ?

 

a.       Sarı Hat

b.       Mavi Hat

c.       Kırmızı Hat

d.       Yeşil Hat

 

Doğru cevap ; D şıkkı

 

KARİKATÜR KÖŞESİ

Diğer karikatürlerimize ulaşmak için Telegram hesabımızdaki #karikatür hashtagimizi kullanabilirsiniz.

 

Telegram hesabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

SÖZ SİZDE

Geçen haftanın en beğendiğiniz paylaşımını aşağıdaki Telegram anketinden oylayabilirsiniz. Ankete ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Sizlerin de yorum, fikir, öneri ve geri dönüşlerini bekliyoruz…

 

Eğer bizimle iletişime geçmek, görüş, öneri, geliştirme ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

Mesela bu teslim şeklinin ne olduğu ile ilgili fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

 

 

Utrader e-bültenimizin 11. sayısının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız keyif alarak okumuş, bilgilerinizi pekiştirmiş, alanınız ve dünyadaki gelişmeler ile tazelenmişsinizdir.

Keyifle okuyacağınız yeni içeriklerimizle buluşacağınız bir sonraki bültenimizde bir araya gelinceye kadar, sağlıklı, mutlu ve güzel günler dileriz.

 

Sağlık ve sevgiyle kalın…

 

Utrader Ailesi

 

 

 

Abone olmak için https://utrader.org/adresimizi ziyaret edin. Web sayfamızın en altındaki e-bültenimize abone olun kutusuna mailinizi yazın.

 

Hakkımızda

Bu e-bültenin editörlüğü; Tuğçe Kayacı, Yavuz Dursun, Miray Yeleser, Merve Saçlı, Kerem Manav, Serhat Evlioğlu tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru, öneri ve geri dönüşleriniz için [email protected] adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

LinkedinInstagramTwitterFacebookTelegramYoutubeE-BültenPodcast

 

 Bir cevap yazın